globe24.cz

Popis:

Zprávy ze světa

URL:

http://globe24.cz/

Katalog:

Ze světa

Publikuje:

7,1 položek/den

V Kerčském průlivu explodoval tanker, zahynulo nejméně deset lidí

19:28
Nejméně deset námořníků dnes zahynulo při explozi a požáru dvou lodí plujících v Kerčském průlivu pod tanzanskou vlajkou. Oznámila to ruská agentura TASS, podle níž bylo na obou lodích celkem 31 lidí. Čtrnáct námořníků se přivolaným ruským lodím podařilo zachránit, osud ostatních zatím není jasný.

Mayová představila brexitový plán B, v Bruselu se zřejmě líbit nebude

18:55
Britská premiérka Theresa Mayová dnes poslancům řekla, že od nich bude chtít vyjasnění jejich postoje ohledně sporné irské pojistky, která je součástí dojednané dohody o odchodu země z Evropské unie a má zabránit obnovení hraničních kontrol mezi Irskem a Severním Irskem. S těmito požadavky se pak hodlá vrátit do Bruselu. Předsedkyně vlády zároveň odmítla druhé referendum o EU, stejně jako odložení brexitu. Spojené království má opustit unii 29. března, tedy už za 67 dní. Sedmadvacítka ale opa...

Bandera je jen začátek? V Kyjevě odhalili pamětní desku dalšímu nacionalistovi

17:46
V ukrajinském hlavním městě byla dnes odhalena pamětní deska ukrajinského nacionalistického politika a vojevůdce Symona Petljury, který po první světové válce krátce stál v čele samostatné Ukrajiny. Hlavní ataman někdejší Ukrajinské lidové republiky bývá obviňován z protižidovských pogromů, které podle dobových pramenů přinejmenším toleroval.

Severní Evropou otřásá nová vlna sexuálních útoku. Uprchlíci napadají děti

17:11
Skandinávské země patří k těm atraktivnějším evropským destinacím pro migranty, například Finsko ale na vlastní kůži poznává, že někteří z nich nejsou ochotni se přizpůsobit. Za rostoucím počtem sexuálních zneužití dospělých i dětí totiž často stojí právě cizinci.

Čína jako český partner? Na pozadí ekonomické velmoci stojí tisíce poprav zastřelením

14:48
Rozhodnutí čínského soudu odsoudit za údajné pašování drog Kanaďana Roberta Lloyda Schellenberga k trestu smrti, vyvolalo nejen v Kanadě obrovský šok. Čínské popravy bývají zahaleny rouškou tajemství, podle lidskoprávních organizací Čína úmyslně zkresluje své statistiky ohledně počtu popravených. Tresty smrti za 46 provinění mají podporu veřejnosti, čínské úřady jejich prostřednictvím chtějí dokázat svoji efektivnost. Udělení trestu smrti kanadskému občanovi je zřejmě varováním pro ostatní země.

Nejhorší herecký výkon? Donald a Melanie Trumpovi jsou nominováni na známou anticenu

14:14
Americký prezident Donald Trump i jeho manželka Melanie získali nominace na anticenu Zlatá malina, která se každoročně uděluje nejhorším filmům či hereckým výkonům. Šéf Bílého domu si nominaci vysloužil za "hlavní roli" v dokumentu Michaela Moorea Fahrenheit 11/9, jeho choť za "vedlejší roli" ve stejném snímku. Ceny považované za protipóly Oscarů se budou letos udělovat 23. února.

Uprchlíci se bojí o život. Pronásledují nás, na úřadech mizí lidé, stěžují si

20.ledna
Případ uprchlé Saúdské Arabky Rahaf Kunúnové vzbudil celosvětovou pozornost médií. Začalo se hovořit i jistém druhu revolty mezi saúdskými ženami, opouštějící svou zem z důvodu velkých omezení a útlaku, kterých v ní čelí. Podle zjištění magazínu New Yorker však tyto ženy čelí i po svém útěku – a právě kvůli němu – výhružkám, obtěžování a útokům ze strany ropného království.

První český terorista je hitem. Zaplnil muslimská a arabská média

19.ledna
„Český důchodce byl uvězněn za teroristické útoky na vlaky.“ Právě tak o kauze odsouzeného důchodce Jaromíra Baldy informuje server BBC. Zpráva o českém „teroristovi“ zaujala zahraniční média i zpravodajské agentury. O Baldovi se píše například v Japonsku i v muslimských a arabských médiích.

Brexit už nikoho nezajímá? EU si podala Británii

19.ledna
Od aktuální politické bouře v Londýně kolem odchodu Británie z Evropské unie je pro mnohé unijní pozorovatele těžké odvrátit zrak, to však neznamená, že i na druhé straně Lamanšského průlivu nevyvolává frustraci a nervozitu. Řada unijních politiků se například obává, že brexit odvádí pozornost od jiných naléhavých problémů EU. To vše v momentě, kdy se rozjíždí kampaň před jarními evropskými volbami, napsala agentura Reuters.

Pohled za oponu čínské cenzury: Proč režim nezakázal Orwellovu 1984?

19.ledna
1984 od britského spisovatele George Orwella patří mezi literární klasiku. Systolický román popsal v celé zrůdné nahotě praktiky totalitních režimů. Kritici komunistické Číny na ní častokráte upozorňují jako na varování před hrozbou vševidoucího státu, v jehož čele je jedna politická strana nepřipouštějící konkurenci. Ačkoliv by se zdálo, že komunistická strana z pochopitelných důvodů zakáže knihu s takovýmto buřičským nádechem, nestalo se tak a 1984 je stále poměrně volně dostupné. Proč tomu...

Seehofer skončil v čele CSU, stranu povede Söder

19.ledna
Potleskem ve stoje se dnes členové bavorské Křesťanskosociální unie (CSU) rozloučili s Horstem Seehoferem, který po více než deseti letech skončil v čele strany. Za svého nástupce devětašedesátiletý politik na sjezdu v Mnichově podle očekávání navrhl o 17 let mladšího bavorského premiéra Markuse Södera.

Pěšky, vlakem nebo lodí. Proč migranti nemohou do Evropy letecky?

19.ledna
Uprchlíci vynakládají značné částky, aby se ze svých problémy stižených zemí dostali do Evropy. Cesta v nestabilních člunech přes Středozemní moře je velice riskantní a mnozí uprchlíci za ní kromě peněz zaplatí i svým životem. Proč si tedy raději nekoupí levné letenky a neodletí do Evropy pohodlně letadly? Důvodem je nařízení EU o sankčních pokutách pro dopravce, který přepraví nelegální migranty.

Uprchlíci zesměšnili Trumpa. Zeď mu podkopali

18.ledna
Do Spojených států se z Mexika pod hraniční zdí podhrabalo 376 žadatelů o azyl, z nichž skoro 200 byli dospívající a děti. Americký Úřad celní a hraniční ochrany (CBP) poznamenal, že to byla největší skupina migrantů, která se kdy do Spojených států dostala tunelem, uvedla dnes televize ABC News.

Neodcházejte z EU, prosí Německo Británii

18.ledna
K setrvání v Evropské unii vyzvali dnes v otevřeném dopise Británii vrcholní němečtí politici a zástupci hospodářských i kulturních organizací. Pod text zveřejněný v britském listu The Times se podepsaly mimo jiné předsedkyně vládních stran CDU a SPD Annegret Krampová-Karrenbauerová a Andrea Nahlesová. Představitelé německé společnosti v dopise píšou, že sice respektují rozhodnutí Britů, chtějí ale, aby věděli, že si Němci přejí jejich setrvání v EU.

Dobrovolník se vydal mezi migranty: Všude jsou hromady odpadků, ucpané záchody, špína, popisuje

18.ledna
Podmínky, ve kterých žijí uprchlíci v evropských migračních táborech, jsou povětšinou velmi špatné. V zimě se ale situace ještě zhoršuje kvůli studenému počasí. Z Řecka dokonce přišla informace, že jeden migrant umrzl. Také na hranicích Bosny a Chorvatska je situace alarmující, píše německý server DW.
© 2000-2019 ANNECA s.r.o., Klíšská 977/77, 400 01 Ústí nad Labem, Tel: +420 478571021, Email: info@pravednes.cz, Twitter: @pravednes