15
new stories - click to show

globe24.cz

Description:

Zprávy ze světa

URL:

http://globe24.cz/

Catalog:

Ze světa

Publishes:

18.5 items/day

Ukrajinský soud zakázal komunistickou stranu

21:07
Správní soud ve Lvově dnes zakázal činnost Komunistické strany Ukrajiny (KPU). Vyhověl tak žádosti ukrajinského ministerstva spravedlnosti, podle nějž představitelé strany podporovali proruské povstalce na Donbasu a podíleli se na akcích, které v roce 2014 vedly k ruské anexi poloostrova Krym.

Albánský soud potvrdil doživotní trest pro vraha dvou českých turistů

20:02
Albánský nejvyšší soud potvrdil doživotní trest vězení pro Sokola Mjacaje, který v roce 2015 na severu země zavraždil dva české turisty. Nevyhověl tak odvolání, které Albánec podal před bezmála sedmi lety. Informovala o tom dnes albánská média.

Johnson čelí tlaku kvůli konzervativci obviněnému ze sexuálního napadení

19:29
Britský premiér Boris Johnson čelí dalšímu tlaku, neboť vyšlo najevo, že zřejmě zapomněl na stížnost, která se týkala jednoho z jeho klíčových zaměstnanců, uvedla agentura Reuters. Christopher Pincher, který čelí oficiální stížnosti ze sexuálního napadení, musel rezignovat na vládní post náměstka hlavního whipa a z poslaneckého klubu jej následně vyloučila i Konzervativní strana.

Francie dnes patrně oznámí 200.000 nákaz koronavirem, Itálie hlásí 100.000

19:29
Počet nově nakažených koronavirem ve Francii dnes večer překročí hranici 200.000 případů, uvedl francouzský ministr zdravotnictví François Braun. Itálie pak oznámila 100.000 nově infikovaných. S odvoláním na místní úřady o tom informovaly tiskové agentury.

Ukrajina může získat zpět území zabraná Ruskem, řekl britský premiér

17:19
Ukrajinská armáda může znovu dobýt území, které v poslední době obsadily ruské invazní síly. Při dnešním telefonickém hovoru to ukrajinskému prezidentovi Volodymyru Zelenskému řekl britský premiér Boris Johnson, sdělila agentuře Reuters mluvčí Downing Street.

BBC: Turecko usiluje o vydání nezávislého novináře či napraveného žháře

16:13
Mezi sedmi desítkami lidí, o jejichž vydání ze Švédska a Finska usiluje Turecko, jsou například nezávislý novinář, napravený žhář nebo učitelka, která tvrdí, že se už řadu let o tureckou politiku nezajímá. O identitě některých lidí, které by Turecko chtělo postavit před soud, informoval server BBC News.

Ukrajina zakázala mužům v branném věku opouštět bydliště bez zvláštního povolení

16:13
Ukrajina zakázala mužům v branném věku opouštět místo bydliště bez zvláštního povolení, oznámil dnes generální štáb ukrajinské armády. Ministerstvo obrany po kritice uklidňuje obyvatele, že není důvod k panice. Na základě zákona o povinné vojenské službě z roku 1992 potřebují muži ve věku od 18 do 60 let v době války k opuštění místa svého trvalého bydliště povolení od příslušného okresního vojen…

Ruská Duma schválila v prvním čtení návrhy zákonů na podporu dodávek armádě

15:40
Ruská Státní duma schválila v prvním čtení návrhy dvou zákonů, které by vládě umožnily žádat po firmách dodávky zboží armádě a po zaměstnancích pracovat přesčas. Smyslem je podpořit ruskou invazi na Ukrajinu, informovala dnes agentura Reuters. Podle místopředsedy ruské vlády Jurije Borisova je zapotřebí podpořit vojsko v době, kdy je ruská ekonomika pod "kolosálním tlakem" západních sankcí.

Evropský parlament schválil regulaci velkých digitálních firem i obsahu na sítích

13:28
Evropský parlament dnes schválil dvojici klíčových digitálních norem, které mají mimo jiné lépe chránit konkurenční prostředí na internetu či přimět velké společnosti, jako je Meta Platforms nebo Google, aktivněji bojovat proti nezákonnému obsahu a dezinformacím.

Institut ISW: Putin zřejmě nařídil ruské invazní armádě operační pauzu

12:22
Ruské vedení možná stanovuje podmínky pro operační pauzu, když jeho invazní jednotky dobyly ukrajinský Lysyčansk a dosáhly hranice Luhanské oblasti. Ve své nejnovější analýze shrnující vývoj ruské invaze na Ukrajinu to uvedl americký Institut pro výzkum války (ISW). Ruský prezident Vladimir Putin v pondělí vyhlásil vítězství ruských sil v této oblasti a podle ISW se zdá, že ruské armádě nařídil o…

Státy Severoatlantické aliance podepsaly protokol o přistoupení Finska a Švédska

12:22
Zástupci třiceti členských zemí Severoatlantické aliance dnes podepsali protokoly o přistoupení Finska a Švédska, čímž učinili zásadní krok k jejich přijetí do aliance. Oznámil to generální tajemník NATO Jens Stoltenberg, podle něhož budou obě země přínosem pro bezpečnost této obranné organizace.

Prohlášení konference v Luganu stanovuje sedm principů pro obnovu Ukrajiny

11:49
Mezinárodní spolupráci na poválečné obnově Ukrajiny by měl provázet důraz na institucionální reformy, transparentnost a udržitelnost. Na těchto i dalších principech se podle švýcarského prezidenta Ignazia Cassise dohodli účastníci konference ve městě Lugano. Společné prohlášení čtyř desítek zastoupených zemí zahrnuje sedm základních principů a představuje půdorys pro obnovu válkou zasažené země.

V Dolomitech pokračuje pátrání po nezvěstných po sesuvu ledovce

9:37
V italských Dolomitech, kde se v neděli uvolnil velký kus ledovce na hoře Marmolada, dnes ráno pokračuje pátrání po nezvěstných. Záchranáři zapojili do pátrací akce vrtulníky i bezpilotní letouny. Nezvěstných je 13 lidí, z nichž tři jsou z České republiky. Podle italského tisku se dosud podařilo identifikovat čtyři ze sedmi potvrzených obětí. Ve všech případech jde o Italy.

Policie v USA zadržela podezřelého ze střelby do průvodu na Den nezávislosti

8:29
Policisté v Highland Park na předměstí Chicaga vypátrali muže podezřelého, že zastřelil šest lidí při průvodu k pondělnímu Dni nezávislosti. Podle agentury AP to oznámil velitel místní policie. Muž je v zadržovací vazbě. Nejméně 25 lidí utrpělo zranění. Ve Filadelfii byli postřeleni dva policisté, kteří v centru města dohlíželi na bezpečnost lidí při koncertu a ohňostroji při příležitosti svátku …

Rusové se soustředí na vytvoření kontroly nad Luhanskou oblastí, tvrdí Ukrajinci

8:29
Ruské invazní jednotky ostřelují ukrajinské pozice podél celé frontové linie, přičemž útočí ve směru na obce Novoluhanske a Spirne v oblasti východoukrajinského Bachmutu. Ve své pravidelné ranní zprávě o vývoji bojů to dnes uvedl ukrajinský generální štáb. Hlavní úsilí nepřátelských sil se podle něj soustředí na vytvoření kontroly nad územím Luhanské oblasti v rámci jejích administrativních hrani…
© 2000-2022 ANNECA s.r.o., Klíšská 977/77, 400 01 Ústí nad Labem, Tel: +420 478571021, Email: info@pravednes.cz, Twitter: @pravednes