15
new stories - click to show

iDNES.cz

Description:

Zprávy z jihomoravské metropole i nejdůležitější události z jednotlivých okresů, co se v regionu událo v politice, v kultuře i ve sportu, důležité zprávy z Brna i celého kraje.

URL:

http://brno.idnes.cz/

Catalog:

Z domova → Regiony → Jihomoravský

Publishes:

4.3 items/day

Vlak srazil ženu, vstoupila na trať zřejmě úmyslně, řekli svědci

18:02
V úterý odpoledne srazil vlak ženu na nádraží v Žabčicích na Brněnsku. Policisté prověřují možnost, že se jednalo o sebevraždu. Žena na místě zemřela. Kvůli vyšetřování stála trať mezi Brnem a Břeclaví.

Škoda, že se Mendel nedokázal myšlenkově propojit s Darwinem, lituje bioložka

5.July
Letos si připomínáme 200. výročí narození moravského přírodovědce německého původu Gregora Johanna Mendela. Co by se stalo, kdyby si Charles Darwin přečetl práci zakladatele genetiky? Jak dnes může inspirovat učitele a o kterých z jeho poznatků se dodnes vedou spory? I o tom hovoří Lenka Libusová z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze.

Chránil jsem slepice před kunami, hájí se travič. Karbofuranem zabil i dravce

4.July
Několik otrávených zvířat včetně kriticky ohrožených dravců má na svědomí starší muž se zálibou v myslivosti a chovu holubů z Břeclavska. Policisté jej dopadli po víc než ročním pátrání. Traviči, který používal zakázaný karbofuran, hrozí až šestileté vězení.

Čtrnáctiletý chlapec si půjčil dědovo auto, při jízdě narazil na policisty

4.July
Po dobrodružství zatoužil na začátku prázdnin čtrnáctiletý chlapec na Hodonínsku, který večer tajně nasedl do dědova auta a vyrazil na projížďku. Tu ukončila policejní hlídka, před kterou se mladý řidič marně snažil ujet.

Dost bylo krve, zavelel Napoleon v neprávem opomíjené bitvě před Znojmem

4.July
Bitva nezavršená vítězstvím některé z bojujících stran? Jednou z mála takových byla ta u Znojma 10. a 11. července 1809. I když měli tehdy Francouzi s až sto tisíci muži proti rakouské armádě se 40 tisíci vojáky převahu, vojevůdce Napoleon Bonaparte zápolení zastavil památným: „Dost bylo krve!“

Kousání nehtů na noze a pití sójové omáčky. Vzniká Národní sbírka zlozvyků

4.July
Oceňovaná umělkyně Kateřina Šedá buduje s pomocí veřejnosti Národní sbírku zlozvyků. Ve sbírce se objevuje třeba přehnané i nedostatečné uklízení, brzké i pozdní příchody na schůzky, pití sójové omáčky, kousání nehtů na noze nebo přehrabování popelnic.

Řidič dostal po roztržce ránu nožem, hledá se divoce ujíždějící cyklista

4.July
Policisté se snaží rozplést spor, při kterém byl v pátek odpoledne v centru Brna pobodán řidič osobního auta. Klíčovým svědkem je muž, který z místa divoce ujížděl na kole.

Zbrojovka jde do neoblíbených vod. Nigerijec Alli čaroval a řekl si o smlouvu

4.July
Budou to čtyři roky, co v brněnské Zbrojovce vyhasínalo působení zatím posledního fotbalisty z Afriky, který v jejím dresu působil. Nigerijec Musefiu Ashiru do Králova Pole dorazil jako nadějná posila a potenciální investice ze Slovenska, ale odešel jako nepotřebný uprostřed špatně rozjeté druholigové sezony a jeho loučení zavřelo v Brně dveře experimentování s nepřeberným africkým hráčským trhem.

ANALÝZA: Touhu po prestiži kazí Mendelově univerzitě série afér s plagiáty

4.July
Na školu, která si chce zakládat na prestiži a prezentuje se třeba i úzkou spoluprací s knížecím rodem Lichtenštejnů, se v poslední době valí jeden průšvih za druhým. Přitom když před čtyřmi lety do rektorského křesla brněnské Mendelovy univerzity usedla Danuše Nerudová, chtěla ji proměnit v moderní a otevřenou vysokou školu 21. století, jež bude nositelkou vzdělanosti a bude formovat veřejný náz…

Vejmelka si zvykl i na poušť: Arizona nebyla láska na první pohled

3.July
Před rokem se balil do Ameriky, kde chtěl zkusit své štěstí v boji o sen všech hokejistů v podobě NHL. Dnes je Karel Vejmelka brankářskou jedničkou Arizona Coyotes a navrch si z Finska dovezl bronz z mistrovství světa. Kdo by však myslel, že s novou tříletou smlouvou bude bývalý gólman Komety čekat na start přípravy někde v teplých krajích na pláži, pletl by se.

Dva dny a dva zápasy za dva týmy: Falta bleskově od mistra k nováčkovi

3.July
V pátek si záložník Šimon Falta ještě „střihnul“ poločas za Plzeň, po utkání se v kabině mistra rozloučil a spěchal na Moravu, kde bude v příští sezoně hostovat ve Zbrojovce. Za tu nastoupil hned na druhý den po plzeňské derniéře.

Jako v Itálii. Lípy už sucho nezvládají, obec tak přešla na cypřiše a cedry

3.July
Mimořádně suché a teplé klima mění zeleň v jihomoravských obcích. Vedle jabloní se pěstují datle nebo fíky a prostor dostávají i stromy, které jsou typické spíš pro Středomoří. Jako v italském letovisku to díky nové výsadbě vypadá v Přibicích na Brněnsku, které patří mezi vůbec nejsušší obce Česka.

Je velmi očistné dělat si legraci z toho, čeho se bojíme, říká brněnský komik

2.July
Začínal jako editor v novinách, tvořil reklamní scénáře. Později napsal tři knihy fejetonů a udělal si jméno jako standupový komik, má i vlastní show Tomešou. Nyní si Pavel Tomeš založil vlastní nakladatelství a se svým prvním románem „Až na ten konec dobrý“ vyhrál cenu čtenářů Magnesia Litera.

Univerzál Falta zamířil z Plzně na roční hostování k nováčkovi z Brna

1.July
Fotbalista Šimon Falta odešel z mistrovské Plzně na roční hostování k prvoligovému nováčkovi z Brna. Devětadvacetiletý univerzál ještě v pátek stihl odehrát za Viktorii přípravný zápas proti Táborsku, ve Zbrojovce by se měl hlásit v sobotu. Kluby o tom informovaly na svých webech.

Developer otočil, místo prodeje pozemků chce na sídlišti v Brně opět stavět

1.July
Ambiciózní projekt Go Up na brněnských Vinohradech smetla kritika, teď developer Jiří Maršálek přišel s novým plánem. Hodlá vytvořit wellness a obnovit kurty. Zatímco radnice jásá, opozice je obezřetná.
© 2000-2022 ANNECA s.r.o., Klíšská 977/77, 400 01 Ústí nad Labem, Tel: +420 478571021, Email: info@pravednes.cz, Twitter: @pravednes