15
new stories - click to show

iDNES.cz

Description:

Aktuality z české i světové ekonomiky, hospodaření velkých firem a podniků, hospodářství v číslech, zprávy ze světa manažerů

URL:

http://ekonomika.idnes.cz/

Catalog:

Ekonomika

Publishes:

10 items/day

Interiéry restaurací by se mohly otevřít v první půli června, řekl Havlíček

12:42
Interiéry restaurací by se měly otevřít v první půlce června. Zatím se počítá s 50procentní kapacitou, u stolu budou nejvýše čtyři lidé. V pondělí to při návštěvě Berouna řekl vicepremiér Karel Havlíček.

Gates čelil v Microsoftu vyšetřování. Kvůli románku se zaměstnankyní

12:09
Miliardář Bill Gates čelil vyšetřování kvůli údajnému románku se zaměstnankyní společnosti Microsoft. To probíhalo v době, kdy opouštěl správní radu této technologické firmy. Rozhodnutí o odstoupení Gatese mělo učinit přímo představenstvo Microsoftu, které považovalo celou záležitost za nevhodnou. Mohla totiž negativně ovlivnit mediální obraz firmy.

Návštěvnost obchodů byla o víkendu i o pětinu vyšší, lidé ale utrácí méně

11:35
Víkendová návštěvnost některých prodejen byla podle Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR (SOCR) zhruba 20 procent nad průměrným víkendem roku 2019. Přesto si zákazníci své výdaje stále hlídají, utrácejí méně než před koronavirovou krizí. V pondělí to řekl prezident SOCR Tomáš Prouza.

Muskův Twitter opět zamával s cenou bitcoinu, klesla nejníže za tři měsíce

9:56
Nejznámější kryptoměna bitcoin v pondělí při obchodování v Asii klesla až na nejnižší hodnotu za tři měsíce. Investoři se jej zbavují v reakci na tweet šéfa Tesly Elona Muska, kterým naznačil, že automobilka zvažuje prodej svých bitcoinů. Musk to však posléze na svém Twitteru vyvrátil.

Pohostinství v krizi. Číšníci a kuchaři se zpět do gastronomie nehrnou

0:09
Noční pekař, kuchař či zkušený cukrář. Některé specialisty nebylo snadné najít ani před pandemií. Nyní je ale situace ještě mnohem horší. Většina z nich totiž odešla od řemesla a zpátky se jim nechce.

Odměny běžného pracovníka klesly, šéfům poskočily vzhůru, ukázala studie

0:09
Polovina ze sta největších amerických zaměstnavatelů s nízkými mzdami upravila platové balíčky generálním ředitelům a vedoucím pracovníkům, čímž snížila odměny běžným pracovníkům. Vyplývá to z americké studie Institutu pro politická studia.

Bitcoin bude během příštích pěti let stát 250 000 dolarů, tvrdí investor

18:13
Podle ředitele investiční společnosti Morgan Creek Capital bude jedna mince virtuální měny bitcoin stát během pěti let více než 250 000 dolarů, což je v přepočtu asi 5 a půl milionů korun. Dlouholetý investor, Mark Yusko, poukazuje i na exponenciální cenový nárůst této kryptoměny či na stále rostoucí míru přijetí mezi investory.

Za kilo růžových květů se platí statisíce, ale sběračky z Maroka trpí nouzí

16:35
Izza, stejně jako ostatní sběračky z její skupiny, si vydělá tři dírhámy (necelých osm korun) za kilogram ručně nasbíraných růží. Destilací z květů vznikají květinové parfémované vody nebo esenciální oleje, vzácný extrakt, který se v Maroku prodává i za 15 000 eur (přes 387 000 korun) za kilogram.

Krize v Indii může ovlivnit celý svět. Zpozdí se dodávky léků i oblečení

15:24
Vypjatá situace v Indii může do budoucna ohrozit i mezinárodní trhy. Indie, která se momentálně potýká s obrovskými počty nakažených covidem, je jednou z největších světových ekonomik a její potíže mohou ovlivnit i zbytek světa hned v několika odvětvích.

OBRAZEM: Propagace i propaganda. Socialistické výkladní skříně mají výstavu

16.May
Roky ve výloze. Tak se jmenuje jedna z výstav, které po koronavirové pauze nabízí návštěvníkům Retromuseum v Chebu. Projekt je sondou do aranžování výkladních skříní v Československu. Podobu výkladů mapuje od roku 1955. Jedná se o vůbec první výstavu, která se pokouší uchopit fenomén aranžování výkladních skříní za socialismu.

Přírodní problémy. Téměř sto procent nejohroženějších měst leží v Asii

16.May
Znečištění, extrémní tepla, klimatické změny nebo přírodní katastrofy. Největším environmentálním problémům čelí asijská města, ze stovky nejohroženějších měst leží 37 v Číně a 43 v Indii. Vrchol žebříčku obsadilo indonéské hlavní město Jakarta. Vyplývá to z údajů společnosti Verisk Maplecroft.

Podnikavec využil žhavou lávu a u sopky Pacaya nabízí čerstvou pizzu

16.May
Pro Davida Garcíu se proud roztavené lávy řinoucí se dolů po úbočí guatemalské sopky Pacayi změnil na polní kuchyni. Čtyřiatřicetiletý účetní na žhnoucí vyvřelině připravuje „sopečnou pizzu Pacaya“, kterou poté servíruje užaslým turistům i místním obyvatelům.

EU nasype po pandemii do ekonomiky stovky miliard. Nejvíc má růst Řecko

16.May
Peníze z fondu obnovy EU pomohou nastartovat evropské ekonomiky po několikaměsíční pandemii. Celkové prostředky přesahující částku 800 miliard euro jsou podle řady odborníků cestou, jak se státy mohou ekonomicky vrátit do dob před koronavirem. Jednotlivé prognózy se však liší a bude záležet třeba na tom, na jaké projekty se peníze využijí. Nejlépe by z pandemie mohlo vyjít Řecko.

KOMENTÁŘ: Milion zbytečných covid programů. Ekonomice šlo pomoci efektivněji

16.May
Jak česká ekonomika a lidé, kteří ji živí, zvládli první covidový rok? Opravdu platí, že čím více záchranných programů, tím účinnější pomoc? Kdy může být pomoc dokonce kontraproduktivní? A co všechno se dalo udělat lépe? ptá se v komentáři pro MF DNES analytička Liberálního institutu Jana Přibylová.

Místo karty mobil nebo hodinky. Češi si tuto možnost oblibují stále více

16.May
Služba Google Pay byla v Česku oficiálně spuštěna na začátku roku 2018, o rok později mohli mobilní peněženku začít využívat i majitelé telefonů Apple. Jak ukazují data českých bank, zájem o platby prostřednictvím mobilního telefonu nebo chytrých hodinek namísto klasické platební karty se zvyšuje.
© 2000-2021 ANNECA s.r.o., Klíšská 977/77, 400 01 Ústí nad Labem, Tel: +420 478571021, Email: info@pravednes.cz, Twitter: @pravednes