iDNES.cz

Description:

Aktuality z české i světové ekonomiky, hospodaření velkých firem a podniků, hospodářství v číslech, zprávy ze světa manažerů

URL:

http://ekonomika.idnes.cz/

Catalog:

Ekonomika

Publishes:

13.5 items/day

Čeští hoteliéři odkládají start. Někteří otevřou nejdřív na podzim

0:19
Největší překážky v podobě vládních restrikcí, které hoteliérům bránily v otevření, padly 25. května. Ekonomické bariéry však trvají dál. Zahraniční turismus prakticky neexistuje a část provozovatelů proto ještě nějaký čas neotevře.

Hydroelektrárny vltavské kaskády jsou výkonnější. ČEZ je řídí ze Štěchovic

0:19
Štěchovice, které leží dvacet kilometrů na jih od Prahy, proslavila trampská písnička o babičce Mary. Od doby, kdy vznikla, se však tvář okolo tekoucí Vltavy hodně změnila. Těsně po druhé světové válce tu zprovoznili dvojici energetických zdrojů. Vedle elektrárny na přehradě je tu ještě přečerpávací elektrárna, která funguje jako obří baterie.

Fond vybral na kauce zatčených demonstrantů miliony. Už to stačí, vzkazuje

20:26
Minnesotský fond svobody vybírá peníze na kauce demonstrantů zatčených při současných protestech v USA. Od minulé středy do prvního červnového pondělí vybral dvacet milionů dolarů. Dárci zveřejňují své příspěvky na sociálních sítích, a tak spouštějí řetězovou reakci. Organizace musí přemýšlet, jak neočekávaný objem peněz zužitkovat.

Počet nezaměstnaných narostl. Zatím jen o desetinu procenta

17:06
Nezaměstnanost v květnu vzrostla na 3,56 procenta. Ve sněmovní debatě o vládní pomoci lidem během epidemie koronaviru to řekla ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD). V dubnu byla nezaměstnanost 3,4 procenta, analytici růst na 3,6 procenta odhadli. Oficiální údaje má Úřad práce ČR zveřejnit v pátek.

Videokonference vládnou prvnímu čtvrtletí. Zoom má rekordní tržby

15:58
Velká část firem kvůli koronaviru čelí potížím. Najdou se však i výjimky, které si v době pandemie polepšily. Jednou z nich je firma Zoom, která provozuje platformu pro videokonference. I přes jisté pochybnosti uživatelů ohledně soukromí a bezpečnosti si v prvním čtvrtletí přišla na 27 milionů dolarů a očekává, že se její výdělky v dalším čtvrtletí ještě zdvojnásobí.

Čističku odpadních vod na Bulovce zachraňují vidle, jinak by zkolabovala

14:18
Na tristní stav zchátralé Nemocnice Na Bulovce ukazuje skutečnost, že tamní čistírně odpadních vod musí k fungování napomáhat pracovníci ručně. Zakázku na opravu čistírny Praha zastavila. Nemocnice má dva majitele: stát a hlavní město. Na převodu se nemohou dohodnout.

Letecké rozvolňování pokračuje. Mezi Čínou a USA však roste napětí

13:44
Čína zmírňuje omezení zavedená kvůli šíření koronaviru a povolí více mezinárodních letů do země. Ve čtvrtek to podle agentury Reuters uvedl čínský úřad pro civilní letectví (CAAC). Oznámení přichází po středečním rozhodnutí Washingtonu, který od 16. června zakázal čtyřem čínským aerolinkám lety do Spojených států jako odvetu za čínská omezení amerických leteckých dopravců.

Porota podvacáté vybírá světového podnikatele, poprvé ho vyhlásí online

13:44
Dvacáté vyhlášení vítěze světového finále soutěže EY Podnikatele roku bude jedinečné. Poprvé nezazní jméno byznysového šampiona v luxusních kulisách Monte Carla. Kvůli omezením po koronavirové epidemii se odehraje v online přenosu americké televizní stanice CNBC.

Pro srnce či divočáka k nejbližšímu myslivci. Labužníkům pomůže nový web

12:05
Výkupny zvěřiny přestaly v době koronaviru a uzavřených restaurací vykupovat od myslivců ulovenou zvěřinu. Českomoravská myslivecká jednota proto začátkem června spustila speciální web, který má pomoci uživatelům honiteb s přímým prodejem masa veřejnosti.

Průměrná mzda na začátku roku přesáhla 34 tisíc korun

9:53
Koronakrize se už částečně projevila také na platech zaměstnanců českých firem. V prvním čtvrtletí mzdy stouply o pět procent na 34 077 a dynamika posledních let tak zvolnila. Většinu lidem ukrojila inflace a reálně si tak polepšili „jen“ o 1,4 procenta.

Domácí letenky zlevnily skoro o čtvrtinu, IATA před slevami varuje

9:20
Během května snížily aerolinky cenu letenek na domácích linkách v průměru o 23 procent. Ve středu o tom informovalo mezinárodní sdružení pro leteckou dopravu IATA. Slevy jsou přitom cestou do pekel, varuje organizace. Avšak nízkorozpočtoví letečtí dopravci jako Ryanair a Wizz Air si věří.

Komu pomůže odložení poslední fáze EET? Podnikatelé hlavně získali čas

4.June
Podnikatelé ze třetí a čtvrté vlny se díky odložení elektronické evidence tržeb zatím nemusejí evidování účtenek učit. Získali čas. Ti, kteří už elektronické pokladny mají, ale příliš neušetřili. Toho, že by začali platby zatajovat, se však finanční ředitelství nebojí.

Nechceme od státu peníze, ale záruku za úvěr, říká šéf Smartwings Šimáně

4.June
Česko v koronavirové krizi pomáhá jen malým a středním podnikům, uvádí Jiří Šimáně, spolumajitel skupiny Unimex group, jehož nejvýznamnější podnik, aerolinky Smartwings, se kvůli epidemii koronaviru dostal do existenčních potíží. I přesto jsou ale podle Šimáněho Smartwings v dobré kondici a pomoc státu si zaslouží.

Austrálie poprvé téměř po třiceti letech padá směrem k recesi

3.June
Ekonomika Austrálie letos dostala tvrdý zásah. V prvním čtvrtletí se její růst poprvé po téměř třiceti letech propadl do záporných čísel. Hrubý domácí produkt země klesl o 0,3 procenta, naposledy se přitom něco podobného stalo v roce 1991. Na vině však není jen koronavirus – australskou ekonomiku poznamenaly také lednové požáry.

Léto se nakonec neruší. Velké cestovky připravují prázdninové zájezdy

3.June
Letní zájezdy od velkých českých cestovních kanceláří nakonec proběhnou. Původně je cestovky zrušily kvůli opatřením souvisejícím s pandemií covid-19. S postupným uvolňováním však kanceláře Exim, Alexandria a Fischer plánují novou nabídku. Klienti se podle nich začali ozývat téměř okamžitě.
© 2000-2020 ANNECA s.r.o., Klíšská 977/77, 400 01 Ústí nad Labem, Tel: +420 478571021, Email: info@pravednes.cz, Twitter: @pravednes