15
new stories - click to show

iDNES.cz

Description:

Aktuality z české i světové ekonomiky, hospodaření velkých firem a podniků, hospodářství v číslech, zprávy ze světa manažerů

URL:

http://ekonomika.idnes.cz/

Catalog:

Ekonomika

Publishes:

10.8 items/day

Výlohy jsou plné, ale obchody zavřené. Jak sankce rozkládají ruskou ekonomiku

13:46
Ve chvíli, kdy Vladimir Putin jakožto prezident Ruské federace oznámil invazi na Ukrajinu, zdálo se, že válka je od Ruska daleko. Přesto se konflikt během několika dní vrátil domů, a to ve formě až nečekaně rozsáhlých salv sankcí od západních vlád a ekonomických trestů od korporací.

Nové ruské plynovody v Polsku nevzniknou, Varšava vypověděla smlouvu

11:17
Polsko vypovědělo smlouvu o výstavbě sítě plynovodů na svém území, kterou v roce 1993 podepsalo s Ruskem. Vláda příslušnou rezoluci přijala 13. května. Smlouva z 25. srpna 1993 byla podepsána ve Varšavě a předpokládala, že na polském území vznikne síť plynovodů.

Praha bude v létě opět ztichlá, obává se šéf turistické centrály

11:17
Ani letošní turistická sezona v metropoli nebude na úrovni předkrizových let. „Pražané, kteří si zvykli na volnější metropoli bez turistů, si ji bohudík, nebo bohužel, užijí takto i letos,“ uvedl ředitel české turistické centrály CzechTourism Jan Herget. Výpadek turistů během posledních dvou let pak Praha podle něj využila k tomu, aby se zbavila nálepky destinace s levným pivem.

Evropská unie vyjídá svět a plýtvá potravinami, kritizuje světový fond

10:09
Zemědělství v Evropské unii je spíše drahým supermarketem než světovou sýpkou, k celosvětovému zásobování potravinami přispívá jen omezeně. Vyplývá to ze zprávy Světového fondu na ochranu přírody (WWF). Ten dále EU kritizuje ohledně spotřeby a plýtváním potravin a doporučuje zásadní změny, obzvlášť v době potravinové krize.

Pražská prodejna Super zoo vyhrála první ročník soutěže Visa Czech Top Shop

0:24
Obchod s obuví, koly či automobily, potravinami, obleky nebo zverimex. Všechny tyto prodejny prokázaly, že kamenné obchody mají zákazníkům stále co nabídnout. V soutěži Visa Czech Top Shop uspěly díky exteriéru i interiéru prodejny, svůj dojem udělal personál a plusové body přinesla možnost platit kartou.

Města byty prodávala, teď jim mohou chybět. Obecní bydlení získává na významu

0:24
Počty bytů, které vlastní obce, podle všeho v posledních letech klesají. Přesná čísla nejsou zatím k dispozici, ale MF DNES oslovila alespoň krajská města v Česku, která úbytek až na výjimky potvrdila. V současné situaci jim mohou obecní byty chybět.

Chytré semafory i popelnice. Izrael ukazuje, jak město stará o obyvatele

0:24
Lampy, které se samy rozsvítí či zhasnou, kdy je třeba a ušetří energii. Speciální polymerové nátěry, které jsou odolné proti špíně a ochrání objekty před horkem anebo v nich udrží teplo. Zelené střechy a zdi, které zabrání přehřívání měst. To je je krátký výčet toho, co je v Izraeli pro projekt chytrých měst, tzv. „Smart City“, vymysleli.

Přejmenujte hostinec, hrozil žalobou módní časopis. Majitelé se mu vysmáli

18:35
Společnost Condé Nast, vlastník značky mezinárodního módního časopisu Vogue, pohrozila právními kroky malému hostinci v obci St Day v britském Cornwallu. Podle ní totiž místní hospoda neoprávněně používá její název a tak porušuje autorská práva. Podnik je však starý více než dvě stě let a jméno místní osady Vogue, ve níž se nachází, je dokonce ještě starší.

Nový Zéland se otevřel, mladí prchají. Já kdysi taky, chlácholí premiérka

15:38
S uvolněním covidových restrikcí nyní sice na Nový Zéland míří desetitisíce turistů, tisíce Novozélanďanů, a to především mladých, zároveň zemi opouštějí a hledají štěstí jinde. Alarmující statistika o tom, že zemi momentálně opouští víc lidí, než se do ní stěhuje, znepokojuje především ekonomy. Naopak premiérka uklidňuje, že jev není nijak znepokojující a v dějinách země nastával často.

Část dětí dostane 5 000 Kč automaticky, zbytek bude žádat elektronicky

14:28
Rodiče, kteří na své potomky pobírají příspěvek na dítě, dostanou státní pětitisícovou pomoc automaticky. Ostatní budou muset podat žádost elektronicky, vyplývá z návrhu zákona, který k mimořádnému příspěvku připravilo ministerstvo práce.

Počkáme na data a pak můžeme zvednout sazby, avizoval Rusnok

22.May
Zvýšení úrokových sazeb na posledním zasedání bankovní rady ČNB pod jeho vedením nevyloučil guvernér centrální banky Jiří Rusnok. Definitivní rozhodnutí podle něj vyplyne z čerstvých dat, které bude mít rada k dispozici.

Návrh úsporného tarifu bude do konce června, slíbil Stanjura

22.May
Finální podoba úsporného energetického tarifu, který má domácnostem ulevit od vysokých cen, by měla být do konce červa ve Sněmovně. Oznámil to ministr financí Zbyněk Stanjura v pořadu Partie televize Prima.

Inflace se nejvíce promítá do cen potravin. Ty trápí nejen rozvojové země

22.May
Miliony lidi na světě trápí současná míra inflace. Nejhorší je situace v rozvojových zemích, kde cena potravin vzrostla v uplynulých měsících až o sedmdesát procent, situace však není lepší ani jinde. Mohou za to problémy v dodavatelských řetězcích během pandemie nemoci covid-19, sucho nebo šoky kolem dodávek obili či ropy kvůli ruské invazi na Ukrajinu.

Z prázdných obchodů budou kanceláře. Tesco testuje nový model pronájmu

22.May
Britské Tesco od konce května zavádí nový způsob využití nadbytečných prostor. Volné prodejní plochy v londýnském supermarketu v New Maldenu pronajme jako pracovní prostor. Kancelářská plocha o rozloze 3 800 metrů čtverečních bude mít dvanáct stolů, třicet míst pro coworking a zasedací místnost. V Česku se zatím o tomto konceptu neuvažuje.

Pivo by mělo v obchodech zdražit, lidé se pak vrátí do hospod, přeje si expertka

22.May
České pivo je fenomén. „Vnímám ho jako klenot a součást kulturního dědictví i životního stylu, protože dokáže podpořit zdravé mezilidské vztahy,“ říká Martina Ferencová, výkonná ředitelka Českého svazu pivovarů a sladoven. Ten podal návrh na zápis české pivní kultury na seznam nehmotného kulturního dědictví UNESCO.
© 2000-2022 ANNECA s.r.o., Klíšská 977/77, 400 01 Ústí nad Labem, Tel: +420 478571021, Email: info@pravednes.cz, Twitter: @pravednes