iDNES.cz

Description:

Zprávy z Jihlavy i nejdůležitější události z jednotlivých okresů, co se v regionu událo v politice, v kultuře i ve sportu, zpravodajství z Vysočiny.

URL:

http://jihlava.idnes.cz/

Catalog:

Z domova → Regiony → Vysočina

Publishes:

4.4 items/day

Mezi tisíci kubíky dřeva. Turisté poprvé projdou krov kostela v Jihlavě

17:17
Vzhůru k výšinám za tajemstvím mistrů tesařů a pokrývačů. Tam se mohou nově vydat turisté a příznivci historie v Jihlavě. Po náročné rekonstrukci bude od úterý 9. června zpřístupněn mohutný krov střechy kostela svatého Jakuba Většího, kam lidé dosud nesměli.

Stát překvapil zájmem rozšířit těžbu u Přibyslavi, pod zemí je wolfram a indium

12:50
Stát má na Havlíčkobrodsku zájem o další nerostné bohatství. Ložisko Brzkov by chtěl rozšířit na obří plochu mnoha desítek kilometrů čtverečních. Zajímají ho i jiné suroviny než uran. Zmiňuje též wolfram a indium. Lidé v oblasti o snahách státu dosud nic netušili.

V zemině na stavbě obchvatu Brodu je arzen, zřejmě ze středověké těžby

9:31
Na stavbě obchvatu Havlíčkova Brodu vyvstal nový problém. Jak velký nakonec bude a jak stavbu ovlivní, se teprve ukáže. Na několika místech trasy se v půdě vyskytuje arzen. Zeminu proto není možné jednoduše přesouvat. Zřejmě jde o pozůstatek středověké těžby rud.

Desítky kilogramů bakterií mají uzdravit rybník u Pelhřimova

3.June
Malý přítok, rybaření a sinice. To jsou problémy osmihektarového rybníka Stráž na okraji Pelhřimova. I když kvalita vody ke koupání neláká, je tento rybník vyhledávanou rekreační lokalitou. Radnice by ji ráda zvelebila. Loni představila studii na revitalizaci okolí a nyní chce vodu vylepšit pomocí bakterií.

Kůrovec odkryl historické opevnění, které střežilo cestu z Jihlavy

3.June
Kůrovcové kácení nedávno u Vyskytné nad Jihlavou zcela odhalilo opevnění z roku 1843, jež kdysi vybudovali během velkých manévrů vojáci osmého moravského pěšího pluku. Vedle valu je polní cesta, která tehdy byla hlavní spojnicí mezi Jihlavou a Pelhřimovem.

Třebíč má trenéra, vyšla první volba. Nastupuje Mejzlík

3.June
Žádná senzace se nekoná. Novým hlavním trenérem a zároveň sportovním manažerem prvoligového áčka Horácké Slavie Třebíč byl jmenován Roman Mejzlík.

Uprostřed sídliště je louka jako Central Park, lidé odmítají její zastavění

3.June
V Chotěboři na Havlíčkobrodsku opět planou emoce. Důvodem je návrh na výstavbu nových bytových domů na Koubku. Tak je nazývána rozlehlá louka uprostřed sídliště nedaleko centra města. V její části už se staví nový domov pro seniory. Další bytovky tu ale místní odmítají, chtěli by raději park.

Vzácný jeřáb popelavý poprvé zahnízdil na Vysočině, ochránci jásají

2.June
Pracovníci Agentury ochrany přírody a krajiny zaznamenali první prokazatelné zahnízdění páru kriticky ohrožených jeřábů popelavých v Kraji Vysočina. Majestátní ptáci si k hnízdění vybrali nedávno opravený Černíčský rybník nedaleko Telče.

Proti suchu bojují lesníci i obnovou desítek rybníků, tůní a mokřadů

2.June
Výstavby i obnovy menších nádrží, tůní, mokřadů, rašelinišť či rybníků nebo navracení potoků do jejich přírodních koryt. Na to se při boji se suchem zaměřují Lesy České republiky s využitím dotací ministerstva zemědělství a životního prostředí. Nyní dokončili úpravu nádrže Ježkovec na Jihlavsku.

Občas se nedaří, potom musí jít hráči přes závit, burcuje kouč Jihlavy

2.June
Jeho výraz po skončení domácího zápasu s Varnsdorfem, v němž fotbalisté Jihlavy prohráli 1:2, mluvil za vše. Ve tváři hlavního kouče druholigového týmu Radima Kučery se zračilo zklamání. „První utkání na Dukle jsme nezvládli výsledkově (Vysočina na Julisce prohrála rovněž 1:2), ale doma jsme s Varnsdorfem propadli ve všech aspektech,“ měl trenér jasno.

Třebíčští pálkaři se zatím hledají. Kouč věří, že forma dorazí o víkendu

2.June
Ani druhý soutěžní víkend nové extraligové sezony nepřinesl třebíčským baseballistům radost. Stejně jako předtím brněnským Hrochům podlehli dvakrát i Drakům ze stejného města.

O budovu obchodní akademie má zájem ZUŠ i městská a soukromá základka

2.June
Bez měsíce deset let už je prázdná budova bývalé obchodní akademie v centru Havlíčkova Brodu. Šance na její využití však nyní stoupá. Radnice eviduje hned tři subjekty, které o ni projevily zájem. Vše jsou místní školská zařízení. Dvě z nich městská, jedno soukromé.

Třebíč vybere nového trenéra po zesnulém Novákovi. Vsadí na Mejzlíka?

2.June
Vedení třebíčských hokejistů by během úterka mělo oznámit jméno nového hlavního kouče pro prvoligový A-tým. Kdo převezme post po Radku Novákovi, který před čtrnácti dny náhle zemřel?

Vodní ráj v Jihlavě opět otevřel, omezení však návštěvníky odrazují

1.June
Nutná trojí dezinfekce rukou, roušky na ústech, omezení atrakcí. Tak vypadal první den provozu jihlavského koupaliště Vodní ráj. Svou krytou část otevřelo v sobotu po téměř třech měsících nucené odstávky způsobené protikoronavirovými opatřeními. Omezení se podepsala na nízké návštěvnosti.

Podnikatel chce na Zubštejně stavět stanový hotel, místní jsou proti

1.June
Na zřícenině hradu Zubštejn na Žďársku plánuje podnikatel stylový stanový hotel. Památku v katastru Pivonic by si chtěl autor této myšlenky, Ondřej Fuchs, pronajmout. Dosud o ni pečuje město Bystřice nad Pernštejnem. Radní projednávání neobvyklé žádosti zatím odložili, místní lidé jsou jasně proti.
© 2000-2020 ANNECA s.r.o., Klíšská 977/77, 400 01 Ústí nad Labem, Tel: +420 478571021, Email: info@pravednes.cz, Twitter: @pravednes