iDNES.cz

URL:

http://oh.idnes.cz

Catalog:

Sport

Publishes:

3.5 items/week

STALO SE 6. ČERVENCE: Hry okradeného míšence Thorpa i generála Pattona

6.July
Král označí muže s indiánským jménem Jasná cesta za nejlepšího sportovce světa, přesto musí zlaté medaile vrátit. Šanci na titul si odstřelí i americký generál Patton. Ženy poprvé plavou. Dva zápasníci se perou 11 hodin. A vyčerpaný maratonec umírá. Silné příběhy servírují olympijské hry ve Stockholmu 1912. Dnes je tomu 108 let, co byly slavnostně zahájeny.

Tři čtvrtiny Japonců nevěří, že se odložená olympiáda uskuteční

6.July
Více než tři čtvrtiny Japonců nevěří, že se v příštím roce v Tokiu uskuteční odložené olympijské hry. Z průzkumu televizní společnosti JNN vyplynulo, že opačný názor má jen 17 procent oslovených.

Hra o olympijské Tokio. Zrušte hry, vyzývají protikandidáti guvernérky

2.July
Také při volbách guvernéra Tokia bude 5. července v sázce budoucnost olympijských her. Protikandidáti současné vládkyně města Koikeové totiž vytáhli do boje i s hesly Zrušme tokijskou olympiádu.

STALO SE 1. ČERVENCE: Hry, které Coubertin proklel. Se zlatým strychninem

1.July
Chci zapomenout, ulevil si i baron Pierre de Coubertin. Třetí vydání olympijských her, poprvé na americkém kontinentě, jej v roce 1904 naplnilo znechucením a obavami, zda jeho myšlenka o obnovení starověkých olympiád není odsouzena k brzkému konci. Dnes uplynulo přesně 116 let ode dne, kdy byly hry v St. Louis zahájeny.

Zrušte zákaz politických gest, vyzývá MOV komise sportovců USA

28.June
I jeden z aktérů slavného protestu na olympijských hrách v Mexiku 1968 John Carlos připojil svůj podpis. Komise sportovců USA vyzvala Mezinárodní olympijský výbor (MOV), aby zrušil své pravidlo 50. Tato regule olympijské charty zakazuje během globálního sportovního svátku politická či náboženská vyjádření.

Zlatníkovo nedokončené dílo. Olympiáda je nejvíc, neváhá Synek

28.June
Už jako malý kluk byl šikovný. Doma v Brandýse lepil Ondřej Synek plastové modely letadel a aut, i ty papírové z časopisu ABC, v garáži pořád něco kutil. „Mohl by jít na zlatníka,“ řekli rodiče. Koneckonců maminka měla zlatnictví.

Cink a Čábelická už letenky do Tokia nemají, bikery čeká nový boj

27.June
Pandemie koronaviru připravila bikery Ondřeje Cinka a Jitku Čábelickou o předběžnou nominaci na olympiádu v Tokiu. Kvůli odložení her na příští rok a atypické letošní sezoně se reprezentační trenér Viktor Zapletal odhodlal ke zrušení kvalifikace.

Kandidátka olympijské medaile. Fišerová si na jaře uvědomila, co přehlížela

25.June
Až se budou vypočítávat velcí čeští medailoví kandidáti pro hry v Tokiu 2020, vlastně 2021, mělo by její jméno figurovat mezi nimi. Stále mladičká kanoistka na divoké vodě Tereza Fišerová ukázala v této olympijské čtyřletce cit pro peřeje, odvahu riskovat i silné nervy. Díky tomu má doma pořádně blyštivou sbírku medailí.

Ať svět přestane bláznit. Doktor o nové kolekci, kvalifikacích i koronaviru

25.June
I on měl na sobě bílé tričko z nové olympijské kolekce pro hry v Tokiu. Jak by ne, vždyť vedoucí české výpravy Martin Doktor stál v čele skupiny sportovců, která se na výrobě sady oblečení podílela a ve středu ji slavnostně představila. „Myslím, že se povedla,“ usmíval se.

Nejsem módní kritik. Ale nová olympijská kolekce se mi líbí, líčí Prskavec

24.June
Právě teď měl vstupovat do závěrečné fáze přípravy na olympijské hry v Tokiu. Tedy v případě, že by prošel přetěžkou českou kvalifikací a vybojoval by jediné místo mezi kajakáři. Ta naopak Jiřího Prskavce na přelomu července a srpna teprve čeká. A tak má čas být jedním z ambasadorů nově představené olympijské kolekce pro fanoušky. „Je moc příjemná,“ říká.

Humpolec, pak mladší generace. Šanci bojovat o Tokio má u Kruka i Šiška

24.June
Z Indie do Rakouska? To je pro trenéra reprezentantů v basketbalu 3x3 Michaela Kruka vítaný přesun. Olympijská kvalifikace změnila nejen datum, ale také dějiště. Pro český tým to znamená výraznou úlevu v už tak dost komplikovaném boji o účast na hrách v Tokiu, které byly také kvůli koronaviru odloženy.

Olympijská kolekce oblečení i pro fanoušky: Vše se řídí specifiky Japonska

24.June
Chodci na pražském Jiráskově mostě mohli ve středu dopoledne na nábřeží sledovat netradiční hemžení sportovních osobností. Český olympijský výbor na zvláštní akci představil další část kolekce oblečení pro hry v Tokiu, která je společná pro sportovce i fanoušky.

Graz místo Indie. Čeští basketbalisté 3x3 mění předolympijské plány

24.June
Čeští basketbalisté ve hře 3x3 zabojují o účast na olympijských hrách za rok na konci května ve Štýrském Hradci. Mezinárodní basketbalová federace FIBA přidělila odložený kvalifikační turnaj Rakousku, hrát se bude od 26. do 30. května.

STALO SE 23. ČERVNA: Obnovujeme olympijské hry. Budou v Paříži. Anebo ne?

23.June
Ty letošní, koronavirem odložené, měly mít v Tokiu už pořadové číslo 32. A ty první... Dnes je tomu přesně 126 let, kdy se novodobé olympijské hry oficiálně zrodily. Třicetiletý muž jménem Pierre de Coubertin, který se o to při kongresu v Paříži roku 1894 postaral, však neplánoval, že by se jejich premiéra měla konat v Řecku.

Vědci vyzývají: Zachraňte zimní olympiády, než roztají a zmizí

23.June
Až budeme psát rok 2050, kdo ví, jaký osud čeká zimní olympiády. Deset z devatenácti měst, které v minulosti zimní hry hostily, je tou dobou už nebude schopné pořádat. Důvod je prostý. Nebude tam už zima, mráz ani sníh.
© 2000-2020 ANNECA s.r.o., Klíšská 977/77, 400 01 Ústí nad Labem, Tel: +420 478571021, Email: info@pravednes.cz, Twitter: @pravednes