15
new stories - click to show

iDNES.cz

Description:

Zprávy z Olomouce i nejdůležitější události z jednotlivých okresů, co se v regionu událo v politice, v kultuře i ve sportu, zpravodajství z Olomouckého kraje.

URL:

http://olomouc.idnes.cz/

Catalog:

Z domova → Regiony → Olomoucký

Publishes:

4 items/day

Na Šumpersku jelo v autě s pěti sedadly devět lidí, dva v kufru

11:26
V úterý večer musela být překvapena policejní hlídka, když zastavila osobní auto pro pět lidí na Šumpersku. U Nového Malína totiž vozem cestovalo rovnou devět lidí. Jeho početná posádka na sebe upozornila otevíráním dveří za jízdy, čímž ohrožovala bezpečnost silničního provozu.

Probudil nás řev zvířat, vzpomíná starosta na nejničivější povodeň v Česku

20:13
Symbol ničivých povodní roku 1997. Troubky na Přerovsku. Stoletá voda z Bečvy tehdy pobořila nebo poškodila na 350 domů, devět lidí přišlo o život. Dnešní starosta Radek Brázda tehdy jako zaměstnanec okresního úřadu pomáhal s likvidací škod. „Zážitky se nedají vytěsnit,“ říká v rozhovoru k 25. výročí od tragédie.

Z VOLEJE: Úkaz Zima o vzdělání, reprezentaci, Slavii i Itálii

5.July
I když rodiče malého Davídka ve fotbale maximálně podporovali a podporují ho i jako velkého - ostatně táta Aleš je bývalý hokejový reprezentant -, jakožto pedagogové mu zdůrazňovali, že hlavní je škola. „Takhle to bylo vždycky v celé mojí rodině, nejen od rodičů,“ říká David Zima.

Za tajemné Lucky získali Hanáci ve Strážnici prestižní ocenění

5.July
Na 77. ročníku mezinárodního folklorního festivalu Strážnice reprezentovalo Hanou téměř 150 krojovaných členů hanáckých souborů a lidových muzik. Za objevné přiblížení regionu získali autoři pořadu Haná úrodná a neznámá Cenu ředitele Národního ústavu lidové kultury.

Jasná záležitost. Lions a Gladiators jsou po roce zpět v Czech Bowlu

4.July
Semifinálové zápasy Snapbacks ligy amerického fotbalu dopadly podle předpokladů. Prague Lions i Vysočina Gladiators si suverénně došli k postupu. Lions zvítězili nad Přerov Mammoths 59:6. Obhájce titulu Gladiators porazil tým Ostrava Steelers 49:6. O mistrovi se rozhodne ve finálovém Fortuna Czech Bowlu 17. července na stadionu FK Viktoria Žižkov.

Olomoucké arcibiskupství bude po Graubnerovi spravovat biskup Josef Nuzík

4.July
V Olomouci se sešel „sbor poradců“, který po odchodu arcibiskupa Jana Graubnera do Prahy zvolil nového administrátora olomoucké arcidiecéze. Stal se jím dosavadní pomocný biskup a generální vikář Josef Nuzík.

Filharmonici zahrají v Hanáckých kasárnách pro Ukrajinu a pro Evropu

4.July
Navštívit unikátní místo a poslechnout si koncert nabízí akce, kterou připravili zástupci Olomouckého kraje a Moravské filharmonie Olomouc na dnešek ve 20.00 v areálu Hanáckých kasáren v Olomouci, kde sídlí Krajské asistenční centrum pomoci Ukrajině (KACPU). Výtěžek ze vstupného padne na pomoc uprchlíkům v kraji.

Zimovo italské poznání: Tréninky jsou v kvalitě a intenzitě nesrovnatelné

4.July
Z voleje odpovídal David Zima, jednadvacetiletý stoper vyprávěl o raketovém vzestupu fotbalové kariéry, první sezoně v Turíně, větší náročnosti tréninků v Itálii, titulech ve Slavii, stále pevnější pozici v reprezentaci i důležitosti vzdělání a jazykové vybavenosti. Celý díl podcastu uvede iDNES.cz v úterý.

Z Olomouckého kraje podle statistik zmizela jedna celá vesnice

4.July
Jako by z mapy Olomouckého kraje zmizela vesnice Branná na Šumpersku. Region totiž zaznamenal meziroční pokles počtu obyvatel o necelé čtyři stovky. Zhruba tolik obyvatel žije ve vesnici, která je významným turistickým centrem podhůří Jeseníků. V kraji tedy vládne trend, v němž převažuje více úmrtí než porodů.

Hlavní je dodržet místní zvyklosti, říká o výzkumu v pralese expert na hmyz

3.July
DNA hmyzu z více než 800 lokalit v Asii, Africe a Austrálii už během své práce zanalyzovala výzkumná skupina z Českého institutu výzkumu a pokročilých technologií olomoucké univerzity. Díky tomu našla v jediné skupině tropických brouků asi 2 tisíce druhů, z toho polovinu dosud neznámých. Nové znalosti mohou podle vedoucího skupiny Ladislava Bocáka sloužit mimo jiné i k účinnější ochraně přírody.

Teď se přizpůsobím já. Házenkářka Kašpárková míří s přítelem do Německa

2.July
Jaké to je, když život vychází podle představ, by mohla vyprávět házenkářka Magda Kašpárková. Čtyřiadvacetiletá reprezentantka mění po devíti letech dres. Z olomoucké Zory, jež hraje mezinárodní interligu, odchází do Německa. V tamní nejvyšší soutěži bude hrát za Buxtehude. „V Olomouci jsem byla od mladších dorostenek, už jsem chtěla změnu,“ líčí přerovská rodačka.

V šesti se dívala na tréninky, od sedmi už šermuje

2.July
V rodině Jurkových se šermu věnovali babička, dědeček i tatínek, její bratr Jakub se oháněl kordem na loňské letní olympiádě. Řemeslo nyní přešlo na čtrnáctiletou mistryni republiky Hanu Jurkovou z Olomouce, která reprezentovala kraj na olympiádě dětí a mládeže.

Dovede legenda k obhajobě Gladiators? Začíná bitva o Czech Bowl

1.July
Semifinálové zápasy Snapbacks ligy amerického fotbalu nabídnou dvě bitvy Davida proti Goliášovi. Prague Lions suverénně ovládli základní část a představí se doma proti nováčkovi v play off Přerov Mammoths. Obhájce titulu Vysočina Gladiators vyzve doma ISMM Ostrava Steelers.

Ty jo, šicí stroj! Žůrek o českém zlatu, svérázném Hadamczikovi i novém životě

1.July
Fanouškovi se ochotně podepíše na plakát křepčícího týmu, který se před dvaceti lety postaral o historický úspěch českého fotbalu. Poznáte na něm jinochy Petra Čecha, Milana Baroše, Davida Rozehnala, Zdeňka Grygeru nebo Radoslava Kováče. Vlevo dole s dresem číslem osmnáct nataženým zády dopředu si zlatou placku pro juniorské mistry Evropy prohlíží i někdejší útočník Libor Žůrek.

Nejstarší fotku Olomouce objevil badatel v americkém archivu, je jí 170 let

1.July
Badatel a popularizátor historie olomoucké bastionové pevnosti Petr Hofman objevil nejstarší známou fotografii Olomouce. Její stáří je téměř 170 let. Snímek našel v jednom ze zahraničních archivů.
© 2000-2022 ANNECA s.r.o., Klíšská 977/77, 400 01 Ústí nad Labem, Tel: +420 478571021, Email: info@pravednes.cz, Twitter: @pravednes