15
new stories - click to show

iDNES.cz

Description:

Aktuální zpravodajství ze světa.

URL:

http://zpravy.idnes.cz/zahranicni.asp

Catalog:

Ze světa

Publishes:

17.7 items/day

„Ukrajina si na EU počká desítky let.“ Přednostní přijetí je už nyní ze hry

13:07
Čtyři dny poté, co koncem února Rusko napadlo Ukrajinu, podal ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj oficiální žádost o vstup své země do Evropské unie. Na evropské politiky apeloval, aby Ukrajinu přijali přednostně a „v novém, zrychleném procesu“: kvůli ruské invazi si to prý Ukrajina „zaslouží“.

Ďáblův advokát. Ukrajinec hájil ruského vojáka, lidé ho posílají do Moskvy

12:29
Stále dokola Viktor Ovsjannikov vysvětluje ukrajinské veřejnosti, že není zrádce. Jen obhájce. Právě on hájil u soudu v Kyjevě ruského vojáka Vadima Šišimarina, který se přiznal k vraždě civilisty a jako vůbec první za to dostal i trest – zbytek života stráví za mřížemi. Obhajoba stála na tom, že mladík jen plnil rozkaz. A advokát zdůrazňuje, že čin neomlouvá.

Španělsko má další ohnisko opičích neštovic, infekce se šířila na festivalu

11:17
Město Maspalomas na ostrově Gran Canaria se podle zahraničních médií stalo druhým ohniskem epidemie opičích neštovic ve Španělsku. Infekce se potvrdila u několika lidí, kteří se se mezi 5. a 15. květnem ve městě zúčastnili festivalu sexuální rozmanitosti Pride.

Rusové se zakopávají. Začíná třetí, dlouhodobá fáze války na Ukrajině

8:59
Válka na Ukrajině přešla podle ukrajinských a západních vojáků do „dlouhodobé“ fáze. Poradce ukrajinského prezidenta Oleksij Arestovyč napsal, že „skoro po celé linii fronty se ruští vojáci začali zakopávat a připravovat k obraně“. Ruská redakce BBC se za pomoci vojenských expertů pokusila zodpovědět, jaké závěry lze udělat z ukončení druhé fáze války.

Dostane doživotí za válečné zločiny? Ruský voják se dozví rozsudek

8:59
Ruského vojáka Vadima Šišimarina, který je obviněný ze zabití 62letého civilisty, čeká v pondělí rozsudek. Svou vinu již dříve přiznal. Jednadvacetiletý voják se údajně dopustil válečného zločinu. Ve čtvrtek navrhl ukrajinský prokurátor vojákovi trest doživotí. Přímý přenos rozsudku nad Šišimarinem sledujte na iDNES.cz, předpokládaný začátek je v 9:00.

Podpoříme obranu Japonska, ujistil Biden premiéra. Sešel se i s císařem

7:51
Spojené státy jsou odhodlány podpořit obranu Japonska. Řekl to americký prezident Joe Biden japonskému premiérovi Fumio Kišidovi. Biden se během návštěvy země sešel i s císařem Naruhitem.

Ukrajinský parlament zakázal symboly Z a V. Zůstanou jen v učebnicích dějepisu

7:17
Ukrajinský parlament v neděli zakázal používání symbolů „Z“ a „V“, které ruská armáda využívá k propagaci své války na Ukrajině. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj však parlament vyzval, aby symboly byly dál používané pro vzdělávací či historické účely.

Požár trajektu na Filipínách: zemřelo nejméně sedm lidí, po dalších se pátrá

6:08
Nejméně sedm lidí zemřelo při požáru trajektu na Filipínách. Po dalších sedmi se stále pátrá. Plavidlo převáželo celkem 134 lidí.

Ne válce! vykřikla studentka. Musela se omluvit a podpořit Putina

6:08
Úřady v Dagestánu na ruském severním Kavkaze donutily k veřejné omluvě studentku, která během školního „posledního zvonění“ křikla do mikrofonu „Ne válce! Svobodu Ukrajině a Putin je ďábel!“.

Město, kam přišla válka. Ruský Belgorod hlásí ukrajinské útoky, lidé se bojí

0:24
Obyvatelé ruského města Belgorod, které leží jen 40 kilometrů od hranic s Ukrajinou, mohli přípravy na válku sledovat prakticky z okna. Od začátku roku se v příhraničním regionu ve stanových táborech hromadily tisíce ruských vojáků i vojenská technika. Po třech měsících od ruské invaze na Ukrajinu se teď i oni budí za zvuků vojenských letadel kroužících nad domy a dopadajících raket.

Když jsi statečná, nikdo tě nezastaví. Mladé Afghánky se učí v tajných školách

20:21
Afghánské dívky se od března tohoto roku mohou účastnit výuky pouze do šesté třídy. Další ročníky už absolvovat nemohou navzdory tomu, že podle původního prohlášení Tálibánu jim mělo být pokračující docházka dovolena. Na vzniklou situaci reagují dívky v Kábulu po svém. Zakládají tajné školy a jsou odhodlané se jednou vrátit i do běžného vyučování. Většina učitelek se shoduje, že jejich činnost v …

Zelenskyj: Nelze dovolit mužům odjet ze země, denně umírá v bojích až 100 lidí

19:46
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v neděli odmítl výzvy zrušit zákaz odjezdu mužů v branném věku z Ukrajiny. Podle listu Ukrajinska pravda argumentoval tím, že denně v bojích na východě země umírá 50 až 100 lidí. Kyjev se přitom vyčíslování ztrát ukrajinských sil ve válce proti Rusku vyhýbá. Ukrajinský parlament pak zakázal symboly ruské agrese a prodloužil válečný stav.

Kdo by ho převezl do Haagu? Proč bude na Putina spravedlnost nejspíš krátká

18:35
Šokující zvěrstva, která páchá ruská armáda na Ukrajině, posilují hlasy volající po odpovědnosti ruských vojáků i jejich velitelů. V posledních týdnech sílí i výzvy ke stíhání prezidenta Vladimira Putina z válečných zločinů. Může však být Putin osobně stíhaný za činy svých vojáků? Experti se shodují, že proces by byl dlouhý a obtížný.

Ve východní Africe zemře člověk hlady každých 48 sekund, zpráva viní svět

18:00
V suchem postiženém Somálsku, Etiopii a Keni umírá jeden člověk hlady každých 48 sekund. Ve své nové zprávě to napsaly humanitární organizace Oxfam a Save the Children. Mluví se v ní o „katastrofickém hladu“, jemuž čelí miliony Afričanů.

Ukrajinci poprvé zničili Rusku minomet Tulipán, i díky jeho propagandistům

16:48
Ukrajinské armádě se v Donbasu poprvé podařilo zničit ruský těžký samohybný minomet 2S4 Tulpan (česky Tulipán). K zaměření místa, kde se minomet nacházel, „pomohly“ záběry ruských propagandistů, uvedlo velení ukrajinských sil.
© 2000-2022 ANNECA s.r.o., Klíšská 977/77, 400 01 Ústí nad Labem, Tel: +420 478571021, Email: info@pravednes.cz, Twitter: @pravednes