iDNES.cz

Description:

Aktuální zpravodajství ze světa.

URL:

http://zpravy.idnes.cz/zahranicni.asp

Catalog:

Ze světa

Publishes:

12.9 items/day

NASA: Blíží se potenciálně nebezpečná planetka, Zemi nezasáhne

11:00
K Zemi se 6. června přiblíží planetka řazená do kategorie potenciálně nebezpečných těles. Na webu o tom informovala Laboratoř tryskového pohonu amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA). Ohrožení pro naši planetu ale nepředstavuje.

Kritizují nás za útlum protestů? USA měří dvojím metrem, zní z Hongkongu

10:25
Hongkongská správkyně Carrie Lamová v úterý obvinila USA i další země z „dvojího metru“ ve svém přístupu k protestům, které ve Spojených státech propukly po násilné smrti černocha George Floyda. Obhajovala při tom postup hongkongské správy proti loňským masivním protestům v asijském městě i schválení nového bezpečnostního zákona pro autonomní Hongkong čínským parlamentem.

Trump nařídil mobilizovat civilní i vojenské zdroje k potlačení protestů

2:13
Americký prezident Donald Trump nařídil mobilizaci všech dostupných civilních i vojenských sil s cílem zastavit již týden trvající nepokoje, které se rozpoutaly po násilné smrti černocha George Floyda. V době prezidentova živého televizního vystoupení zahnala policie s pomocí slzného plynu demonstraci před Bílým domem. Informovaly o tom světové agentury.

Nízké riziko pro Evropany. Jak zdravotníci na únorové konferenci podcenili pandemii

0:21
Španělský deník El País uveřejnil zápis z únorové konference Evropského střediska pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC). Koronavirus se na ní řešil jen okrajově, riziko pandemie nikdo neočekával. Evropští zdravotníci se domnívali, že nemoc covid-19 představuje pro evropské obyvatele nízké riziko.

VIDEO: Slez mu z krku. Policista v Seattlu klekl na muže tak jako na Floyda

21:10
Další zásah amerického strážce zákona pobouřil tamní veřejnost. Během pátečního protestu v Seattlu použil zasahující policista stejný chvat, který v Minneapolis stál zatýkaného George Floyda život. Klekl mu na krk. Tentokrát si toho však všimli kolem stojící lidé a na policistu začali křičet, aby toho nechal.

Posílí po pandemii mobilní Velký bratr? Katar a Čína jsou varovné příklady

20:31
Po vypuknutí pandemie koronaviru mnoho států zavedlo aplikace pro trasování možných nakažených či kontrolu lidí v karanténě. Aplikace však mohou mít na svědomí také únik osobních dat či zvětšující se kontrolu nad občany. Takovým příkladem je Katar, kde bez nainstalované aplikace nesmí lidé ven, přičemž donedávna nebyla správně zabezpečená.

Rusové předvolali velvyslance: Česko prý zdržuje řešení napjatých vztahů

17:53
První náměstek ruského ministra zahraničí Vladimir Titov si v pondělí předvolal českého velvyslance v Moskvě Vítězslava Pivoňku. Podle agentury TASS náměstek vyjádřil údiv nad tím, že česká strana podle jeho slov zdržuje uskutečnění česko-ruských konzultací o problémech v bilaterálních vztazích. Ministerstvo zahraničí v Praze uvedlo, že se s ruskou stranou zahájením konzultací zabývá.

Anglie otevřela školy, Norsko bary, Itálie památky. Evropa dál uvolňuje

16:32
Evropa pokračuje s uvolňováním protikoronavirových opatření. Na různých místech kontinentu se otevřely památky, bary, školy či třeba knihovny, část restrikcí zruší i v Rusku nejhůře zasažená Moskva. Naopak v Brazílii počet nakažených překonal hranici půl milionu. V Íránu byl denní přírůstek nakažených nejvyšší za tři měsíce.

Alžběta II. si vyjela na koni. Ukázala se poprvé od začátku karantény

15:14
Britská královna se poprvé od začátku uzávěry nařízené kvůli koronaviru ukázala na veřejnosti. Čtyřiadevadesátiletá Alžběta II. se nechala vyfotit během vyjížďky na ponym na hradě Windsor, kde se svým manželem tráví karanténu. O vyjížďce informoval Buckinghamský palác.

Němci nosili židovské hvězdy na protestech proti karanténě, dostali zákaz

14:35
Mnichovská radnice před víkendem zakázala čím dál častější praxi na demonstracích proti koronavirovým karanténním opatřením. Demonstranti už nově nesmějí nosit upravenou žlutou šesticípou hvězdu. Nacistický symbol, který ve 30. letech minulého století museli nosit židé, se objevuje v doprovodu dalších odkazů na hrůzy holocaustu.

Jen stáli na terase, dostali zásah. Garda v Minneapolisu střílí barvou

12:41
Národní garda v americkém Minneapolisu v sobotu zaútočila paintballovými zbraněmi na obyvatele, kteří stáli na předzahrádkách a verandách svých domů v době zákazu vycházení. Město ho zavedlo kvůli demonstracím zažehnutým úmrtím černocha George Floyda při zatýkání bělošským policistou.

Němci nabízejí, že přijmou nakažené Rusy. Putin ale nechce ukázat slabost

11:30
Německo už dříve přijalo pacienty nakažené koronavirem z jiných států Evropy. Nyní by dvě spolkové země, Severní Porýní-Vestfálsko a Sasko, rády nabídku v rámci evropské solidarity rozšířily i na Rusko. Rusko se k nabídce zatím nevyjádřilo, ačkoli dříve kritizovalo státy, které nechtěly pomoc od něj.

Trump se před protesty schoval v bunkru. V Bílém domě vyvolaly poplach

1.June
Americký prezident Donald Trump se v pátek kvůli obavám z protestů před Bílým domem na krátký čas schoval do bezpečnostního bunkru, kterým je sídlo amerických prezidentů vybaveno. Učinil tak na doporučení Tajné služby Spojených států, která má ochranu prezidenta na starost. Nedaleko sídla se vyhrotily demonstrace zažehnuté úmrtím černocha George Floyda při zatýkání bělošským policistou.

Koronavirus už klinicky neexistuje, obavy jsou přehnané, tvrdí italský lékař

1.June
Koronavirus ztrácí na síle a stává se mnohem méně smrtícím, tvrdí italský lékař a šéf milánské nemocnice San Raffaele Alberto Zangrillo. Někteří experti podle něj vyvolávají nadměrné obavy ohledně vyhlídek na druhou vlnu epidemie. Politici by podle něj měli novou situaci zohledni, aby se Itálie opět vrátila do běžného života.

Protesty v USA: ohně u Bílého domu, v Minneapolis do davu najela cisterna

1.June
Napříč Spojenými státy v neděli pokračovala vlna protestů proti policejní brutalitě, kterou spustila smrt černocha George Floyda. Manifestace se konaly ve městech na východním i západním pobřeží USA a z některých míst jsou opět hlášeny střety policie s demonstranty, rabování a zapalování aut. Účastníci protestu u Bílého domu zapálili několik ohňů a hořel i kostel.
© 2000-2020 ANNECA s.r.o., Klíšská 977/77, 400 01 Ústí nad Labem, Tel: +420 478571021, Email: info@pravednes.cz, Twitter: @pravednes