15
new stories - click to show

iDNES.cz

Description:

Aktuální zpravodajství ze světa.

URL:

http://zpravy.idnes.cz/zahranicni.asp

Catalog:

Ze světa

Publishes:

15.4 items/day

EU vyzývá Moskvu, aby přehodnotila seznam nepřátelských zemí, kde je i Česko

7:28
Evropská unie lituje, že Rusko zveřejnilo seznam nepřátelských zemí, na němž je i její členský stát Česká republika. Prohlášení vydal úřad vysokého představitele EU pro zahraniční věci Josepa Borella. Zařazení ČR na seznam a obvinění Prahy z nepřátelských činů proti Rusku považuje EU za neopodstatněné, vyjadřuje Praze solidaritu a vyzývá Moskvu, aby své rozhodnutí přehodnotila.

„Nakazilo“ lidstvo Mars životem? Někteří mikrobi mohou let ze Země přežít

0:23
Od začátku kosmického věku už lidstvo vyslalo na Mars zhruba 30 sond a přistávacích modulů. Nyní se na povrchu rudé planety pohybuje pozoruhodný stroj. Marsovské vozítko velké jako automobil, které bezpečně dosedlo na povrch planety 18. února, s sebou veze celou škálu zařízení. Nemohlo se ale společně se vším tím vybavením dostat na Mars ještě něco jiného?

Zapomenutý Čech třikrát přelstil gestapo. Od Francouzů dostal válečný kříž

0:23
Za války byl jedním z nejaktivnějších členů československého odboje ve Francii. Převáděl lidi přes hranici, z ilegality organizoval síť pomoci stovkám krajanů. Od Charlese de Gaulla dostal válečný kříž, jeho jméno u nás však téměř nikdo nezná. Od narození Vratislava Štůly tento týden uplynulo přesně sto let.

Agenti GRU byli za tajemnými útoky na Kubě i jinde, mají podezření Američané

21:09
Spojené státy mají podezření, že za záhadnými útoky na vládní zaměstnance v zámoří mohlo být odpovědné Rusko. Diplomati měli před pěti lety v Kubě nevysvětlitelné zdravotní problémy, které mohly způsobit mikrovlny nebo laser. Příznaky hlásili i další američtí zaměstnanci na světě. Ruská vojenská rozvědka GRU podle amerických vyšetřovatelů operuje právě v zemích, kde k takovým útokům došlo.

Třicet trestů smrti. Soud v Kongu neměl slitování s násilnostmi proti policii

20:36
Za nepokoje během oslav muslimského postního měsíce ramadán soud v Kongu udělil 30 trestů smrti, napsala dnes agentura AFP s odvoláním na soudní zdroje. Ve městě Kinshasa ve čtvrtek útočníci napadli policisty, šestačtyřicet jich zranili a jednoho zabili. Proces vysílaný v přímém přenosu začal v pátek a verdikt padl dnes brzy ráno.

Jsem Marilyn a Ježíš, tvrdila vůdkyně kultu v USA. Přívrženci ji mumifikovali

18:27
Američtí strážníci nemohli uvěřit, co našli po přivolání do odlehlého města Crestone v Coloradu. Objevili tam svatyni, v níž se ve spacáku nacházela mumifikovaná žena. Měla lesklý make-up kolem očí a navrch byla ozdobena vánočním osvětlením. Jednalo se o vůdkyni náboženského kultu, jehož členové jsou podezřelí ze zneužívání dětí.

Jsme mimořádně opatrní, hájí seznam nepřátelských zemí ruská poslankyně

16:49
USA a Česko jsou na seznamu nepřátelských zemí nejen kvůli své obecné protiruské pozici, ale i kvůli konkrétním opakujícím se krokům namířeným proti Rusku. Agentuře RIA Novosti to řekla poslankyně Jelena Paninová ze zahraničního výboru Státní dumy, dolní komory ruského parlamentu.

WHO se vzbudila pozdě. Pandemii provázela série pochybení, rozhodla komise

15:12
Na začátku loňského června přišla Světová zdravotnická organizace s překvapivým doporučením nosit roušky v prostorech veřejné hromadné dopravy. Překvapivé to bylo proto, že celé předcházející měsíce hájila WHO názor opačný. Její koordinátor Michael Ryan dokonce tvrdil, že nošení roušek je spíše rizikem. Nyní expertní komise potvrdila pochybení v přístupu k pandemii.

Po izraelském náletu se zřítila budova, kde sídlila mezinárodní média

14:39
Po izraelském náletu na Pásmo Gazy se zřítila výšková budova, v níž měla kancelář agentura AP, stanice Al-Džazíra a další média. Izraelská armáda před útokem varovala. Není jisté, proč se budova stala terčem útoku.

Jsem nezávislý. Vlivný iránský klerik jde do boje o prezidentské křeslo

11:56
Konzervativní šéf íránské justice Ebráhím Raísí v sobotu oznámil, že chce kandidovat v prezidentských volbách vyhlášených na příští měsíc. Šedesátiletý klerik se musí ještě oficiálně k volbám naplánovaným na 18. června registrovat. Je považován za jednoho z nejvlivnějších lidí v Íránu.

Hamás svým arzenálem překvapil, v raketách recykluje izraelskou munici

11:56
Intenzita raketové palby z Gazy zaskočila i mnohé izraelské velitele. Současný konflikt ukázal, že Hamás i přes blokádu dokázal díky pomoci Íránu a novým metodám pašování podstatně rozšířit a zdokonalit svůj raketový arzenál.

Nikdy jsem nic podobného neviděl. Dvě tornáda zabila 12 Číňanů

11:23
Nejméně dvanáct mrtvých a stovky zraněných hlásí čínské úřady poté, co v zemi udeřila dvě tornáda. První zasáhlo v pátek večer město Wu-chan ve střední Číně. Vyžádalo si osm mrtvých a 280 zraněných. Další čtyři lidé zemřeli při druhém tornádu na východě země.

Izraelský nálet na Gazu zabil sedm lidí, diplomaté i přes nakbu věří v klid

10:18
Nejméně sedm lidí zemřelo ve městě Gaza při nočním izraelském leteckém útoku proti radikálnímu palestinskému hnutí Hamás. Šlo o úder s největším počtem obětí od začátku nynější izraelské operace proti Hamásu v Pásmu Gazy. Diplomaté ale věří, že o víkendu by mohlo dojít ke klidu zbraní mezi Izraelem a Hamásem.

Nepřítel uvnitř státu. Izrael se úspěšně brání raketám, ale má nový problém

15.May
Cynicky by se dalo říct, ať si obě strany najdou nějaký plácek v Negevské poušti a tam se vzájemně pobijí kyji (pardon, baseballovými pálkami) a kameny. Jenže radikální Židé a Arabové si jako terče vzali nevinné spoluobčany. Pocit, že Izraeli hrozí nebezpečí jen zvenčí, vzal zasvé.

Ze Sýrie byly na Izrael odpáleny tři střely, útok se obešel bez obětí

14.May
Ze Sýrie byly v pátek na Izrael odpáleny tři rakety. Podle izraelské armády jedna spadla ještě v Sýrii a zbylé dvě dopadly do neobydlené oblasti v severním Izraeli. Damašek incident nekomentoval.
© 2000-2021 ANNECA s.r.o., Klíšská 977/77, 400 01 Ústí nad Labem, Tel: +420 478571021, Email: info@pravednes.cz, Twitter: @pravednes