15
new stories - click to show

iDNES.cz

Description:

Domácí zpravodajství. Zprávy z České Republiky. Aktuální zpravodajství z domova

URL:

http://www.idnes.cz

Catalog:

Z domova

Publishes:

18.1 items/day

Americké F-35 budou stát 322 miliard. Náklady na provoz převýší kupní cenu

0:12
Pro běžné radary je neviditelný a pohání ho nejsilnější motor, jaký kdy byl do stíhačky namontován. Pilot má na hlavě speciální přilbu, která kromě jiného umožňuje vidět skrz letoun a sledovat tak cíl. Na bojové misi bude pak moci informační palubní systém ovládat pět doprovodných dronů. To jsou jen některá nej, která jsou spojována s nejmodernějším bojovým letounem současnosti, americkým F-35 Li…

Nevěřili policii, pořídili šifrovací telefon. Účelový nesmysl, říká politolog

20:28
Oznamovat policii, že kdosi odposlouchává členy strany? Zbytečné, nemá to cenu, stejně nic nevyšetří. Takto v rozhovoru pro MF DNES zdůvodnil liberecký hejtman Martin Půta, proč raději v listopadu 2021 přijal šifrovací telefon CryptoCult, namísto aby podezření ze špionáže oznámil policii. Tu má nyní přitom pod sebou jeho stranický šéf Vít Rakušan (STAN).

Na ČVUT vznikla největší studentská raketa v Česku, čeká ji souboj s dalšími týmy

18:52
Univerzitní tým CTU Space Research v úterý na půdě Českého vysokého učení technického v Praze (ČVUT) pokřtil Illustrii. Raketu, která váží téměř 29 kilogramů, měří 3,5 metru a je poháněna hybridním raketovým motorem. Po dvou letech ve vývoji se nyní studenti se svým počinem chystají i na prestižní European Rocketry Challenge v Portugalsku (EuRoC).

Vystrčil předá Stříbrné medaile, naposledy tak ocenil tenistku Navrátilovou

16:12
Předseda Senátu Miloš Vystrčil ocení významné osobnosti z řad vědců, umělců a další veřejně činné osoby a předá jim Stříbrné medaile předsedy Senátu. Portál iDNES.cz nabídne z předávání medailí v den státního svátku přímý přenos od 17 hodin.

OBRAZEM: Bezovka nabízí úkryt 2,5 tisícům lidí. Je domovem papoušků a rybiček

16:12
Ačkoli byl protiatomový kryt Bezovka na pražském Žižkově postaven v padesátých letech minulého století, stále je v režimu použití. Po systému metra a Strahovském tunelu je největším bunkrem v Praze co se kapacity týče. Do komplexu v podzemí Parukářky se vejde až dva a půl tisíce lidí.

Češi pijí i v práci. Může jít o úlevu od chronického stresu, říká adiktolog

13:28
Až 82 procent Čechů si podle svých slov občas přihne alkoholu. Na jeho spotřebu však má vliv nejen jejich současná ekonomická situace, ale také například počet hodin strávených v práci. Podle primáře Kliniky adiktologie Všeobecné fakultní nemocnice v Praze Petra Popova zároveň peněžní příjem závislých ovlivňuje i třeba typ alkoholu, který lidé pijí.

Letní počasí vydrží do pátku, pak přijde déšť. V pondělí se zase oteplí

9:09
Ve čtvrtek a v pátek bude slunečno s nejvyššími teplotami okolo 27 stupňů. Na víkend se ale zatáhne a ochladí, v sobotu by mělo pršet ve většině Česka. Po chladnější neděli mají být v pondělí opět až letní teploty.

Za smrt Kellnera na Aljašce zřejmě mohl pilot. Neměl dobrý výcvik, píše úřad

7:33
Pravděpodobnou příčinou nehody vrtulníku, při níž v roce 2021 na Aljašce zahynul český miliardář Petr Kellner a další čtyři lidé, byla neschopnost pilota zareagovat odpovídajícím způsobem na špatnou viditelnost. Podle agentury AP o tom ve středu ve své zprávě informoval americký Národní úřad pro bezpečnost v dopravě (NTSB).

Že uspějeme s diktáty? To jsme nečekaly, říkají zakladatelky Červené propisky

28.September
Před pěti lety založily Sabina Straková a Karla Tchawou Tchuisseu vzdělávací profil s názvem Červená propiska. S nápadem se prosadily a dnes se na jejich pravidelné diktáty i ostatní příspěvky těší věrná komunita sledujících. Povoláním korektorky však nikoho za chyby nepranýřují. „Pracujeme s jazykem s láskou a naši milovníci češtiny to vědí,“ říkají v rozhovoru pro iDNES.cz.

Češi poznají původ drog z razidla. Databázi převzal i Interpol, říká autor

28.September
Již 64 zemí na světě používá drogovou databázi Reliéf, kterou vytvořili čeští policisté v roce 2016. Umožňuje porovnávat vzorky nelegálních látek podle stop zanechaných lisy, které drogové kartely použily. Systém přejal i Interpol. Jak přesně funguje a jakým způsobem v drogových případech pomáhá, vysvětlil v rozhovoru pro iDNES.cz náměstek ředitele pro mezinárodní policejní spolupráci a jeden z a…

„Hejtři“ zůstali doma. Šifrovanou komunikaci bych nepoužil, řekl Rakušan za běhu

27.September
Běhání nabírá mezi politiky na oblibě. Po prezidentu Petru Pavlovi se pro něj rozhodl také ministr vnitra Vít Rakušan. Na síti X vyzval svoje „hejtry“ ke společnému běhu. Ten nakonec absolvovali z největší části členové jeho týmu. „Tak kdo je připraven se mnou vyběhnout?“ ptal se s úsměvem, když vystoupil z auta. „Já, jsem z iDNESu,“ ozvala jsem se, a takto vznikl i tento rozhovor.

Školní uniformy na vzestupu. Zkoušejí je ve Francii, mají je některé české školy

27.September
Francouzský ministr školství na začátku školního roku uvedl, že země začne testovat nošení školních uniforem. Stejnokroje zavedly i některé školy v Česku, byť jsou u nás spíše raritou. Přestože se jejich zastánci shodují, že ulehčují dětem ranní výběr oblečení a vypravování do školy, zároveň připouštějí, že sociální rozdíly mezi dětmi nesmažou.

Prioritou zůstává těžká brigáda, F-35 modernizaci neoslabí, hájí nákup Řehka

27.September
Nákup letounů F-35 neoslabí žádný projekt modernizace armády, míní náčelník generálního štábu Armády ČR Karel Řehka. Prioritou podle něj zůstává výstavba těžké brigády. Jeho vyjádření zazněla na odborném semináři, který k vládou oznámenému pořízení nadzvukových letounů uspořádala ministryně obrany Jana Černochová.

KOMENTÁŘ: Prezident Pavel a historická křivda. Vrátí se Lichtenštejnům majetky?

27.September
Prezident Petr Pavel při návštěvě USA lehce naťukl téma starého sporu mezi Českem a rodem Lichtenštejnů o jejich někdejší majetky. Jak by se nová hlava státu měla postavit k této historické křivdě? ptá se ústavní právník Zdeněk Koudelka.

Vláda schválila nákup 24 amerických letounů F-35, oznámil premiér

27.September
Vláda schválila nákup 24 amerických letounů F-35. První stroje budou hotovy v roce 2029, všech 24 bude v Česku do roku 2035, oznámil premiér Petr Fiala. Za stíhačky Česko zaplatí podle ministryně obrany Jany Černochové 106 miliard korun, dalších 44 miliard půjde na přípravu jejich provozu v Česku.
© 2000-2023 ANNECA s.r.o., Klíšská 977/77, 400 01 Ústí nad Labem, Tel: +420 478571021, Email: info@pravednes.cz, Twitter: @pravednes