15
new stories - click to show

iLiteratura.cz

Description:

iLiteratura.cz - časopis o literatuře z celého světa

URL:

http://www.iliteratura.cz/

Catalog:

Kultura → Literatura

Publishes:

7 items/week

Swanwick, Michael: Dcera železného draka

8:19
Román z roku 1993 přenáší bytosti klasické fantasy do světa, který je podoben tomu reálnému současnému, ale taky je v něm mnoho magie i vyspělé technologie. A nejednoznačná hlavní hrdinka.

Schlink, Bernhard: Barvy loučení

26.July
Co uděláte, když vás dožene nedořešená minulost? A kdy je ten správný okamžik rozloučit se se životem? Bernhard Schlink, autor úspěšného románu Předčítač, představuje devět odstínů loučení v povídkách plných rozjitřených vzpomínek, revidování životních rozhodnutí a konfrontací se ztrátou. Hrdinové dávají poslední sbohem, hledají usmíření, litují i zpytují svědomí. Otázka viny a neviny je červenou nití všech příběhů, odpověď na ni však není černá ani bílá a konečný rozsudek zůstává na čtenáři.

Kurlander, Eric: Hitlerova monstra

25.July
Kde ležela pravlast Árijců? Jak vznikla Sluneční soustava a jaký byl původ lidstva? Co měli dle nacistů společného Němci, samurajové a Buddha? Jakou roli hráli v nacistických představách vlkodlaci a jakou upíři? Americké hodnotitele zaujala kniha amerického badatele už samotným názvem.

Hyacinthus: Kosmogoniály

24.July
Černobílý komiks o původu vesmíru i života očima starověkých básníků a filozofů zve na nezvyklou výpravu do nekonečných dálav prostoru i času. Čtenáři nechává volnost a do jisté míry nechává na něm, v jaký celek slova a obrazy poskládá.

Eir, Oddný: Láska v troskách

23.July
Co to je domov? Skrývá se pod tímto pojmem nutně soužití s druhými a nakolik je domov spojen s krajinou a rodinnou historií? V deníkových zápiscích touží islandská autorka po návratu rodného ostrova v podobě nezasažené průmyslem a turismem, ale současně si přeje zachovat po generace budovanou ženskou nezávislost.

Hejdová, Irena: Nedráždi bráchu bosou nohou

22.July
Marek a Jirka, zvaný svým bratrem Mimoň, vyrazí na dobrodružnou cestu kanalizačním potrubím a ani jednou se při tom nepoperou! Jejich trampoty spolehlivě vženou slzy smíchu do očí malým i velkým čtenářům. Kniha plná úkolů skýtá kvalitní zábavu nejen na dlouhá zimní odpoledne.

Merta, Vladimír: Popelnicový román

21.July
Vladimír Merta se v obsáhlé knize snaží čtenářům přiblížit svůj pohled na události posledních zhruba třiceti let v české kotlině a také zachytit nejeden typ „čecháčkovství“. V jeho komplikované románové síti se však leckterý čtenář ztrácí.

Natt och Dag, Niklas: 1794

20.July
Navzdory poetickému podtitulu „Tři růže“ nezůstává druhý díl švédské historické detektivky oproti předchozímu nijak pozadu v naturalistickém líčení špatností, jichž jsou lidé schopni. Jen Pan Bejkovec tentokrát přijde trochu zkrátka.

Kettu, Katja: Vlčí růže

19.July
Autorka mezinárodně úspěšného románu Porodní bába čtenáře ve své nejnovější próze zavádí do indiánské rezervace Fond du Lac v Minnesotě. I tam rozehrává témata typická pro svou tvorbu: srdcervoucí útlak menšin, brutální násilí na ženách, ale také řevnivost mezi sokyněmi v lásce či fascinaci přírodními náboženstvími. Příběh indiánů a finských přistěhovalců vypráví Katja Kettu svým nezaměnitelným jazykem, v němž se mísí poetičnost se zemitostí a který do češtiny skvostně převedla Jitka Hanušová.

Ulbrechtová, Helena: Fenomén Krym

18.July
Krym jako prostor střetávajících se mýtů, který je plodným územím pro psaní kulturních dějin, ale také region značně rizikový pro ty, kteří uskutečňovatelům fantasmagorických mytických vizí překážejí.

Guizou; Barnéoud, Cécile: Permacomix

17.July
Idealistický komiks o tom, jak žít trvale udržitelným způsobem života, je samozřejmě trochu agitka. Ale nápaditě vymyšlená a nakreslená.

Tung, Si: Zvrácený osud

16.July
Současný čínský román o pravěké lidské touze zajistit lepší život potomkům i o neobyčejné síle nepoddat se neúspěchu v sobě nese to nejlepší z tradice čínské literatury, ale odvolává se i na evropské spisovatelské velikány včetně Franze Kafky a Milana Kundery.

Dabos, Christelle: Paměť Babylonu; Bouře ozvěn

15.July
V dubnu tohoto roku vyšel poslední díl série Projít zrcadlem. V předposledním a závěrečném díle tetralogie se konečně prohlubuje hlavní dějová linka a my se s hrdinkou Ofélií vydáváme zachraňovat rozpadající se svět.

Hanišová, Viktorie: Dlouhá trať

14.July
Žena shlížející přes zábradlí do temné a prázdné výtahové šachty, dvanáctiletá dívka z okraje společnosti, fanatická běžkyně nebo muž, jehož život určují zdravotní handicapy. Sedmero povídek v nejnovější knize autorky volné trilogie o nefunkčním mateřství zalidňují postavy, které buď samy prožívají existenciální krizi, nebo jsou svědky toho, kam až může vést.

Leivinger, Mattias; Pinter, Johannes: Idag dör alla gudar

13.July
Upíry, démony a vlkodlaky míváme spojené s Balkánem a Karpaty. Jenže jak připomíná dvojice švédských autorů v závěrečném díle své trilogie, který se téměř ze dvou třetin odehrává na českém území, Karpaty sahají až k Ostravě…
© 2000-2021 ANNECA s.r.o., Klíšská 977/77, 400 01 Ústí nad Labem, Tel: +420 478571021, Email: info@pravednes.cz, Twitter: @pravednes