15
new stories - click to show

iLiteratura.cz

Description:

iLiteratura.cz - časopis o literatuře z celého světa

URL:

https://www.iliteratura.cz/

Catalog:

Kultura → Literatura

Publishes:

9.8 items/week

Malé radosti

6:12
Zařekla jsem se, že když je současnost tak pochmurná, musím nejdřív někde objevit malou radost, jakoukoliv, a teprve až ji najdu, napíšu o ní sloupek, abych pocítila chvilkovou úlevu. A vy se mnou.

Velký hladomor očima tehdejších i dnešních dětí

6:12
Zpracovat tragické historické události formou přístupnou dětem představuje vždy náročný úkol. Americká autorka se jej zhostila se ctí, i když zkušenější čtenář v textu místy postřehne až příliš kazatelský tón.

Osamělost navrátilce

22.February
Nad stránkami vyzrálého debutu českého autora čtenář snáze pochopí, proč tolik Židů po skončení druhé světové války lákala představa zpřetrhat svazky se starým kontinentem a odjet do Izraele budovat novou domovinu.

Jak to dva fotři všem nandali

21.February
Druhá kniha v českém překladu z pera afroamerického spisovatele už bohužel není tak příjemným překvapením, jakým byla ta první s názvem Asfaltová pustina. Přímočarý akční thriller mají ozvláštnit LGBTQ+ motivy; ty ale působí dost mechanicky a prvoplánově.

Čísla krásná jako hvězdy na noční obloze

20.February
Krása matematiky a čísel spojila životy tří lidí: starého nemocného muže, ošetřovatelky a jejího syna. Současná japonská autorka napsala dojemný román o křehkosti života, v němž ale nechybí kritika chování společnosti k matkám samoživitelkám.

Ausonius mnohokrát jinak a poprvé česky

20.February
„Pak jsem už jen přemýšlel – ne jako Catullus: / ,Dopsal jsem knížku – novotou jen voní… / Komu však do ní napsat věnování?‘, / nýbrž méně múzicky, zato však pravdivěji: / ,Našel jsem knížku – hovno je mi po ní…‘“

Výzva autorská i čtenářská

19.February
Dialog dvou předních intelektuálů o jedné z nejdůležitějších filozofických otázek prizmatem současnosti motivuje k sebereflexi a snad i dodává naději.

Holmes pro 21. století

18.February
Francouzská holmesiáda je zřejmě nejinvenčnější komiks vydaný v Česku v loňském roce. I když (anebo právě proto?) je určen čtenářům od jedenácti let.

Psát o literatuře, jako by na ní závisel život

17.February
Óda na sílu literatury, zpráva o situaci afrických spisovatelů na francouzském literárním poli, milostný příběh, mystické iniciační putování, politický román… Nejzasutější vzpomínka na lidi v sobě obsahuje tolik fascinujících rovin, že lze jen stěží vybrat jednu, která by jej vystihla vyčerpávajícím způsobem.

Devatero řemesel, desáté Brno

17.February
Spoluautor známé Balady pro banditu v knižním rozhovoru vzpomíná nejen na své působení v divadle Husa na provázku. Popisuje také svůj vztah k Leoši Janáčkovi, Jaroslavu Haškovi i to, jak se na sklonku života stal vyhledávaným pohřebním řečníkem.

Objetí je víc než slova

16.February
Ježek leží na zemi s roztaženými tlapkami a marně touží po teplém objetí. Jenže kdo by chtěl obejmout někoho, kdo píchá? O (ne)naplněné touze vypráví moderní pohádka s prvky nonsensové literatury.

Jezuitský polyhistor pohledem Stanislava Komárka

15.February
Muž střední sportovní postavy, chytře a lascivně se usmívající. Propadl vášni psát knihy, přičemž tato literární plodnost se mu stala náhražkou té tělesné. I tak charakterizuje Stanislav Komárek jezuitu Balbína, s nímž sdílí nejen interdisciplinární badatelské zájmy. Postava, do níž se trochu projektuje, je pro něj i záminkou k tematizaci nesnadné existence intelektuála.

Paradoxy a absurdity dvorské společnosti

15.February
Klasik historické sociologie klade na své čtenáře nemalé nároky, ale jeho dílo si pozornost a úsilí zaslouží.

Gaiman v kostce

14.February
Dvaapadesát krátkých textů uceleně a komplexně představuje jednoho z nejvýznamnějších autorů literární, komiksové a filmové fantastiky posledních pětatřiceti let. A názorně předvádí Gaimanovy přednosti i limity.

McEwanův memoár a kronika 20. století

13.February
V současnosti jeden z nejpopulárnějších britských autorů Ian McEwan v každé ze svých knih přichází s něčím novým. Zatímco v předposledním románu si vyzkoušel, jak se píše alternativní historie, v tom nejnovějším a doposud nejrozsáhlejším, sepisuje memoáry hlavního hrdiny, přesněji řečeno antihrdiny, a zároveň čtenáře provází historickými událostmi 20. století.
© 2000-2024 ANNECA s.r.o., Klíšská 977/77, 400 01 Ústí nad Labem, Tel: +420 478571021, Email: info@pravednes.cz, Twitter: @pravednes