15
new stories - click to show

Informuji.cz

Description:

Novinky ze světa výtvarného umění. Recenze aktuálních výstav a tipy na zajímavé výstavy a workshopy

URL:

https://www.informuji.cz/

Catalog:

Kultura

Publishes:

3.5 items/week

Filmové kostýmy, první vydání Babičky i tematické pokojíčky ukazuje výstava Svět pohádek Boženy Němcové

15:16
Oblíbené příběhy z pera největší české spisovatelky představí od úterý 11. května interaktivní výstava Svět pohádek Boženy Němcové, kterou až do konce roku hostí pražský obchodní dům Kotva. V expozici nechybí kostýmy z adaptací nebo televizní minisérie Božena, pokojíčky pro nejmenší či první vydání stěžejního autorčina díla.

Studenti uměleckých oborů otevírají digitální galerii Vyšeart na Vyšehradě

5.May
Studenti vysokých uměleckých škol v Praze spojilo své tvůrčí síly a dalo vzniknout novému interaktivnímu projektu. Od 5. května do 31. srpna 2021 se otevře v parku Národní kulturní památky Vyšehrad digitální galerie VYŠEART, kde bude ve virtuální podobě rozmístěno 14 uměleckých děl. Návštěvníci se k nim dostanou prostřednictvím QR kódů, která mohou naskenovat pomocí svých mobilních zařízení.

Design v neklidné době. Festival Uroboros nabídne online workshopy i performance

5.May
Druhý ročník festivalu zaměřeného na kritický a společensky angažovaný design Uroboros se uskuteční v online prostoru od 5. do 18. května. Převážná část programu proběhne v angličtině. Pořádající Centrum DOX přehlídkou navazuje na dlouhodobý projekt #Datamaze.

Králičí norou do atmosférického lesa. Plzeňské DEPO2015 otevře hravou výstavu digitálního umění

4.May
Přední audiovizuální tvůrci zvou do interaktivních instalací s atmosférou pohádek, her a magie. Prostor DEPO2015 v Plzni otevírá novou rodinnou výstavu Tajuplný les v úterý 11. května, expozice zůstane přístupná do konce srpna.

Muzea a galerie se otevírají v sedmi krajích. Na které výstavy nyní láká metropole?

3.May
Rozvolnění vládních opatření přináší mimo jiné otevření muzeí a galerií v sedmi krajích včetně Prahy. V hlavním městě se opět zpřístupní přehlídka archeologických objevů ze starověkého Egypta Sluneční králové a na otevření čeká řada dalších pozoruhodných výstav. Podívejte se na náš výběr.

K prozkoumání městské fauny a flóry opět vyzývá City Nature Challenge

29.April
Vyfotografovat rostlinu, houbu nebo živočicha nedaleko svého bydliště, a vytvořit tak hodnotná data pro vědecký výzkum. Od pátku 30. do pondělí 3. května se po celém světě včetně Prahy, Brna a nově také Uherského Hradiště odehraje projekt City Nature Challenge.

Z pravdy musí vycházet víra a naděje. Čapkův citát si přisvojili autoři fotografií na domě SmetanaQ

28.April
Čtrnáct současných domácích fotografů vystavuje díla, jimiž vyzývají k nepropadání skepsi a k otevřenosti. Snímky zdobí fasádu domu SmetanaQ, k vidění jsou do konce září.

Czech Press Photo se blíží. Rozšířenou výstavu bude Národní muzeum hostit až do října

27.April
Souběžně s rozvolněním opatření se v Historické budově Národního muzea otevře odložená výstava Czech Press Photo. Kolekci vítězných snímků soutěže doplní přehlídka fotografií zásadních okamžiků letošního ročníku či snímků zahraničních porotců.

KulTýden od 26. dubna do 2. května: Kafkova Amerika, Hanišová o environmentalismu i studentské filmy

26.April
Kafkova Amerika jako snová road movie, nebeletristická novinka Viktorie Hanišové o možnostech environmentalismu ve městě nebo knižní debut spoluautora slavného sitcomu. Poslechněte si nové vydání KulTýdne, podcastového přehledu kulturních událostí.

Interaktivní hra Musea Kampa: Vydejte se za rozsypanými obrazy Františka Kupky

22.April
Galerie během pandemie zůstávají nadále zavřeny, ovšem kulturní instituce hledají stále nové způsoby, jak se k lidem dostat. Museum Kampa proto představilo offline interaktivní hru, která má podpořit dětskou fantazii a tvořivost, a přitom jim zprostředkuje v současnosti nedostupná umělecká díla. Hra je situovaná na nádvoří muzea a v parku Kampa od 15. dubna.

Herrmann & Coufal se stali designéry roku 2020

22.April
Ceny Czech Grand Design znají vítěze za uplynulý rok. V hlavní kategorii zvítězila dvojice Eduard Herrmann a Matěj Coufal, kteří se zabývají každodenními předměty či informačními systémy měst.

KulTýden od 5. do 11. dubna: detektivka à la Podraz, virtuální divadlo i undergroundová rodina

5.April
Povelikonoční týden přináší krimi seriál inspirovaný oscarovým Podrazem, třetí desku zasněných London Grammar nebo stream z výstavy zasvěcené spřízněným umělcům z disentu. Poslechněte si nové vydání KulTýdne, podcastového přehledu kulturních událostí.

Menstruační kalíšek, vizuály MHD i euforické šperky ve veřejném prostranství pražské Kampy

1.April
Ceny Czech Grand Design odhalily finalisty. Práce dvaceti čtyř nominovaných designérů z oblasti módy, šperku či fotografie ukazuje výstava Best of: 2020 zasazená do parku na pražské Kampě, která potrvá do 10. května. Vítěze porota vyhlásí během ceremoniálu 21. dubna v přímém přenosu na ČT Art.

Vypátrejte vetřelce a volavky v okolí. Umění pro město ukazuje poklady veřejného prostoru

29.March
Existující, ale i zaniklá výtvarná díla ve veřejném prostoru na území Prahy mapuje projekt Umění pro město. ‚Vetřelce a volavky‘, historické pomníky nebo současnou tvorbu prezentuje prostřednictvím online mapy a nově také ve formátu otevřených dat.

Národní galerie spustila virtuální prohlídku výstavního hitu Rembrandt: Portrét člověka

25.March
Ukončená přehlídka děl malíře Rembrandta van Rijna, která na konci loňského roku dostala navzdory vládním opatřením na krátký čas výjimku ve znovuotevření, je nyní na webu Národní galerie dostupná zdarma v online podobě.
© 2000-2021 ANNECA s.r.o., Klíšská 977/77, 400 01 Ústí nad Labem, Tel: +420 478571021, Email: info@pravednes.cz, Twitter: @pravednes