15
nových článků - klikněte pro zobrazení

Zoom iPrima

URL:

http://zoom.iprima.cz/

Katalog:

Tech

Publikuje:

2,6 položek/den

Jakou barvu má měsíční svit? Zjistěte, proč ho pokaždé vidíme jinak

16:55
Modrý Měsíc, krvavý Měsíc, bledý Měsíc – všechny poetické názvy pro naši přirozenou družici jsou sice krásné, ale ve finále velmi matoucí. Jakou barvu Měsíc skutečně vyzařuje, co ji případně ovlivňuje a proč se někdy mění? Na tohle všechno zná věda odpověď a nutno připustit, že je to (jako téměř vždy) neuvěřitelně fascinující.

Zlato lze vyrobit v laboratoři, vědcům se to už podařilo. Má to však jeden absurdní háček

14:48
Už odnepaměti snili alchymisté o tom, že promění běžné kovy ve zlato. Tak vznikla i legenda o bájném kameni mudrců, který ale soudobá věda má jen za povídačku z dob, kdy se chemii a fyzice připisovaly nadpřirozené vlastnosti. Možná i proto, že zlato skutečně lze vyrobit, ale důvod, proč o tom neslýcháte nijak často, je jasně daný. Celý proces je tak energeticky náročný a drahý, že dává smysl jen …

Obrovské velryby s prsty na nohou? Pouštní hřbitov vydal kostry fascinujících tvorů

14:48
V egyptské poušti se nedají najít jen pozůstatky archeologických skvostů a dávných lidských pohřebišť. Vědci tam objevili oblast, která skrývá stovky dávných a nesmírně cenných fosilií.

Jak je možné, že krajty stráví celou svou kořist i s kostmi? Důkladný výzkum tomu přišel na kloub

13.července
Většina hadů kořist vcelku nejen pozře, ale i beze zbytku stráví. Jak ale jejich tělo zpracuje i ty nejtvrdší kosti, zůstávalo pro odborníky záhadou. Díky pokusům s krajtami tmavými teď však objevili unikátní buňky, které pravděpodobně fungují jako miniaturní recyklační linka na vápník a fosfor.

Budoucnost lékařství je tu? Robot poprvé zvládl chirurgický zákrok s mluvenými pokyny

13.července
V medicíně se začala psát nová kapitola, jejímž hlavním hrdinou je robot. Poprvé v historii totiž provedl operaci (v tomto konkrétním případě operaci žlučníku) jen na základě mluvených pokynů od svého živého kolegy. Tedy úplně stejně, jako kdyby na sále byli dva živí lékaři a vzájemně spolupracovali. To vše bez přímé lidské asistence, bez jediné chyby a celkově hned osmkrát.

Brzy může vyhynout až 500 druhů ptáků. Důrazné varování vysvětluje, co je zabíjí

12.července
Nad ptačí říší se stahují mračna. Nová rozsáhlá studie analyzující téměř deset tisíc ptačích druhů totiž přináší alarmující závěry. Pokud se nic zásadního nezmění, můžeme v nadcházejících sto letech nenávratně přijít až o 500 druhů ptáků. A co hůř, i kdyby se podařilo zastavit největší hrozby způsobované člověkem, polovině z nich to k přežití stejně stačit nebude.

První soukromá vesmírná stanice začne fungovat v roce 2026. Podívejte se, jak to vypadá uvnitř

12.července
Mezinárodní vesmírná stanice slouží lidstvu už téměř 25 let. Od chvíle, kdy na její palubu 31. října 2000 vstoupil americký astronaut Bill Shepherd společně s ruskými kosmonauty Jurijem Gidzenkem a Sergejem Krikaljovem, žijí lidé ve vesmíru nepřetržitě. Ale jak už to bývá, i tento příběh spěje ke svému konci. Co přijde pak, je otázka, kterou se momentálně vědecká obec zabývá. A mnoho signálů nazn…

Zmije zabila desetkrát větší kořist a snažila se ji pozřít. Podívejte se na video

11.července
Na dánském ostrově Læsø natočil svědek zvláštní scénu. Zmije obecná tam zkoušela, jestli zvládne pozřít mládě zajíce, které několikanásobně převyšovalo její velikost. Nezvyklý souboj zaznamenaný na videu zaujal i vědce.

Je smysl pro humor dědičný? Velký výzkum nabízí zajímavou odpověď

11.července
Smát se je snadné, umět rozesmát ale už chce zvláštní schopnosti i talent. Britští psychologové se rozhodli zjistit, nakolik se vtipnost přenáší z rodičů na dítě. Odpověď je ale trochu zaskočila.

Mimozemšťané mohou objevit Zemi díky letištím. Nesmí ale být moc daleko

11.července
Mimozemská civilizace, která by pátrala po inteligentním životě ve vesmíru, by nemusela zachytit náš televizní nebo mobilní signál. Nemusela by si všimnout ani objektů rotujících kolem Země po oběžné dráze. Nápovědou, že při svém bádání možná natrefili na planetu s inteligentní formou života, by mohl být silný rádiový šum z letištních radarů (zejména těch vojenských) a podle nejnovější studie by …

S Hitlerovou poslední záchranou měly létat i děti. Laciná stíhačka se chlubila vystřelovacím sedadlem

10.července
Heinkel He 162 byl brilantním, ale zároveň i posledním zoufalým pokusem Luftwaffe zastavit ničivé spojenecké nálety. Stíhačka díky proudovému turbokompresorovému motoru BMW 003 dosahovala maximální rychlosti 830 km/h a ve vzduchu vydržela něco kolem 30 minut. K první letecké jednotce se revoluční Heinkely dostaly až v únoru 1945, bojový křest pak prodělaly jen několik dnů před pádem Třetí říše.

Ulovený žralok vyzvracel uříznutou ruku. Ihned začalo napínavé vyšetřování vraždy

10.července
Tento případ z roku 1935 jednoznačně patří k nejzvláštnějším, které se kdy v dějinách australské kriminalistiky řešily.

Proč jsou muži vyšší než ženy? V podezření je dobře známý hormon

10.července
Nemusíte být nikterak bystří, abyste viděli, že muži jsou všeobecně vyšší než ženy. Jde o známý fakt, který navíc můžete pozorovat v podstatě denně. Méně známou věcí ale je, že i přes veškerý vědecký pokrok stále přesně nevíme, proč tomu tak je. Odpověď se zřejmě skrývá v kombinaci genetiky, hormonálních rozdílů a faktorů vycházejících z prostředí, kde daní lidé žijí. Důvody vedoucí k přesně tako…

Mohly za útoky žraloků startující rakety? Napadení dvanáctileté dívky rozpoutalo velké pátrání

9.července
Floridské pobřeží Space Coast je oblíbené hned z několika důvodů. Turisté si tady mohou užívat surfování a přitom sledovat starty kosmických raket z nedalekého Mysu Canaveral. V roce 2003 ale byla místní pohoda vážně narušena, když pobřežím otřáslo hned deset děsivých žraločích útoků. Obětí jednoho z nich se stala malá dívka.

KVÍZ: 40 záludných otázek, které vám zajistí úspěch v každé vědomostní soutěži

9.července
Nejrůznější kvízy a vědomostní soutěže nabízejí příležitost otestovat si zažité vědomosti a zároveň k nim přidat něco nového. Soutěživost, napětí, pocit uspokojení i zklamání ze špatné volby jsou emocemi, které ke kvízům patří – a navíc mají pozitivní vliv na psychiku.
© 2000-2025 ANNECA s.r.o., Klíšská 977/77, 400 01 Ústí nad Labem, Tel: +420 478571021, Email: info@pravednes.cz, Twitter: @pravednes