15
new stories - click to show

Zoom iPrima

URL:

http://zoom.iprima.cz/

Catalog:

Tech

Publishes:

3.2 items/day

Úžasná nová fotka dvou galaxií: Tučňák a vejce předvádějí svůj gigantický vesmírný tanec

17:46
Pokud by naši dávní předci měli k dispozici podobně výkonný teleskop, jakým je Vesmírný dalekohled Jamese Webba, vypadala by mapa souhvězdí noční oblohy úplně jinak.

Tato optická iluze vám rozhoupe žaludek a rozšíří zorničky. Nepůsobí ale na všechny

8:00
Optické iluze nás fascinují a někdy i pobaví, ale ještě zajímavější je pochopit, jak na nás působí a proč. Pokud máte při pohledu na úvodní obrázek pocit, že se černá díra uprostřed rozšiřuje a pohlcuje vás, a zároveň vás z toho bolí oči, nejste sami. Tento jev, zvaný „expandující černá díra“, má vliv na 86 procent lidí.

Jak dlouho bychom cestovali k nejbližší hvězdě? Naději dává nový pohon

21.July
Jednoduchá matematika naznačuje, že vesmírné cestování nebude pro netrpělivé. Alespoň dokud lidstvo nevyvine postupy jako ze sci-fi filmů

Velký bílý žralok je dokonalý stroj na smrt. Lachtan nemá nejmenší šanci

21.July
Existuje přibližně 536 druhů žraloků, ale když se na tyto tvory stočí diskuze, jeden z nich se vybaví prakticky každému. Velký bílý žralok je postrachem oceánů už miliony let.

Nepálci čistí zónu smrti v Himalájích. Osmitisícovka vydala i tělo horolezce Sedláčka

20.July
Pravidelná úklidová akce v Himaláji má své výsledky. Z hory Lhoce se podařilo snést tělo českého horolezce Milana Sedláčka, který tam zahynul v roce 2012. Informuje o tom web BBC News, podle kterého nepálská armáda nalezla Sedláčkovy dokumenty totožnosti. Při akci byla snesena i další tři těla a jedna kostra.

Apollo 11 přistálo s palivem na 20 sekund, záznam letu je plný adrenalinu

20.July
Vesmírná loď Apollo 11 dopravila k Měsíci trojici astronautů, dva z nich nakonec 20. července 1969 přistáli v Moři klidu.

Had přecenil své síly ve vodě. Podívejte se, jak zápasí s utopením

20.July
Hadi jsou výborní plavci, i tak se ale občas dostanou do úzkých. Smaragdovka proměnlivá si ale s prekérní situací poradí.

Proč mají oba prázdninové měsíce 31 dnů? Je to kvůli ambicím dvou Římanů

19.July
Věděli jste, že červenec a srpen mají oba 31 dnů kvůli touze dvou slavných Římanů po nesmrtelnosti jejich jmen? Únor byl obětován v zájmu jejich ega.

Superraketa pro 100 lidí se chystá ke zkušebnímu letu. Lidstvo se v ní vydá k Marsu

19.July
Elon Musk ji pošle do vesmíru ještě v červenci. Součástí testu může být i zachycení boosteru kovovými hůlkami.

Červencová noční obloha chystá velké planetární představení, uvidíte ho i na dovolené

19.July
Poslední červencová dekáda přeje všem začínajícím i zkušeným pozorovatelům noční oblohy. Na temném nočním nebi vynikne Mléčná dráha i Mezinárodní vesmírná stanice (ISS), o své oblíbené úkazy nepřijdete ani při cestách do Středomoří.

Oživení mamutů se blíží, vědci získali kompletní DNA srstnatého obra

19.July
Tělo samice mamuta srstnatého našli odborníci v roce 2018 v sibiřském permafrostu. Stáří ostatků odhadli na 52 tisíc let, přesto jsou ale skvěle zachované; po smrti zvířete je totiž vysušil mráz. A jak vědci zjistili, tento proces umožnil i neobyčejně dokonale zakonzervovat mamutí DNA.

Moře v Chorvatsku je plné žahavých medúz, turisté při ošetření popálenin chybují

18.July
Před medúzami varují mimo jiné i chorvatská média. Turisté si navíc podle nich často nevědí rady s tím, jak požahanou kůži správně ošetřit.

Superrychlý žralok mako je perfektní predátor. Podívejte se na jeho ďábelské tempo

18.July
Žralok mako patří k nejrychlejším tvorům na Zemi. Jeho rychlosti se vyrovná jen jeho touha po svobodě.
© 2000-2024 ANNECA s.r.o., Klíšská 977/77, 400 01 Ústí nad Labem, Tel: +420 478571021, Email: info@pravednes.cz, Twitter: @pravednes