15
new stories - click to show

iROZHLAS

Description:

iROZHLAS - zpravodajský server Českého rozhlasu přináší ověřené zprávy z Česka i ze světa od svých zpravodajů.

URL:

https://www.irozhlas.cz/

Catalog:

Ostatní

Publishes:

13.3 items/week

Lidé z humanitních a společenskovědních oborů se přihlásili o slovo. Jejich situace je neudržitelná

17:06
Celkem třináct fakult z devíti měst České republiky se zapojilo do protestní akce s názvem Hodina pravdy. Lidé z humanitních a společenskovědních fakult během protestu upozornili na zásadní podhodnocení jejich práce, a to ať už se jedná o práci pedagogickou, výzkumnou, nebo takzvaně „technickou“, pod níž si můžeme představit třeba úředníky fakulty, lidi v přidružených nakladatelstvích nebo knihov…

Sny o ruské budoucnosti a dnešní realita

6:46
Jedna z nejčastějších otázek, které dostávám na besedách o Rusku, cílí na budoucnost této země. Na to vždy odpovídám, že to neví vůbec nikdo. Přesto se předpovědi a sny na toto téma ve veřejném prostoru množí, a to i v tom ruském.

Začlenění Ukrajinců teprve musíme zvládnout

31.March
Od počátku brutální agrese Vladimira Putina vůči Ukrajině uběhl více než rok, Česko zvládlo poskytnout základní péči více než 400 tisícům běženců a v nemalé míře podporuje i samotnou bojující Ukrajinu. To je nepochybný úspěch a důvod k hrdosti na Českou republiku. Těžko ale souhlasit s vládní kampaní, která je vidět na mnoha plakátovacích plochách. Na ní je otázka: „Začlenit 460 000 uprchlíků z U…

Skotsko si zvolilo separatistu, který ho udrží ve Spojeném království

31.March
Po týdnech napětí je jasno. V pondělí si Skotská národní strana zvolila svého předsedu a o den později ho skotský parlament v Edinburghu učinil premiérem – „prvním ministrem“ – autonomního Skotska. Je to současně krok ke skotské samotnosti?

Ukrajinští zajatci v ruských koncentrácích

30.March
Jak nedávno sdělil právnímu výboru Parlamentního shromáždění Rady Evropy zakladatel ruské občanské iniciativy gulagu.net Vladimir Osečkin, v ruských nápravných zařízeních jsou protiprávně drženi zajatí ukrajinští občané. Z této podrobné zprávy vyplývá, že využívá svědectví lidí, kteří se na mučení a ponižování ukrajinských zajatců v ruských nápravných zařízeních přímo podíleli.

Cesta na Tchaj-wan a hodnotová politika

30.March
Bývalý prezident Miloš Zeman razil ekonomickou diplomacii a politiku všech azimutů, přesto jezdil často do Číny a Ruska, ale nebyl v Americe a vlastně málo i v Evropě, kde sídlí drtivá většina českých obchodních partnerů. Vláda Petra Fialy přišla s obnovením havlovské tradice v zahraniční politice, tedy s prosazováním hodnotové politiky lidských práv, kterou nesmí zastínit obyčejné ekonomické záj…

Každý chce vyšší daně

29.March
„Cesta ke stabilitě je v reformě výdajů státu a efektivním nakládání s penězi, nikoliv ve zvyšování daňové zátěže.“ Zlatá slova, uznale zakývá hlavou daňový poplatník, který si to přečte v programovém prohlášení vlády Petra Fialy. Okamžitě si však musí uvědomit, že věta platí v jakémsi paralelním světě, který nemá s obvyklou realitou nic společného.

Španělská reforma penzí – umění až nemožného

29.March
Zatímco francouzský prezident Macron zápolí s francouzskou ulicí, která odmítá přijmout prodloužení věku odchodu do důchodu o dva roky, španělská vláda v tichosti přijala penzijní reformu. Některé Španěly bude také bolet.

Odbory pečovatelek slaví úspěch, teprve spolu jsou pracující slyšet

28.March
Odborová organizace Alice sdružující pracující v sociálních službách uzavřela s největším tuzemským soukromým poskytovatelem dlouhodobé péče Alzheimer Home kolektivní smlouvu. Ta zaručuje nárůst mezd o šest až osm procent. Na poli sociálních služeb jde o důležitý krok, který možná dodá kuráž i dalším pečovatelkám.

Úplně nesmyslný spor – spalovací motory versus klima

28.March
Nedávno vydal panel OSN pro změnu klimatu zatím nejobsáhlejší varovnou zprávu, ale Evropa se poslední dny víc soustředila na to, jak prodloužit život autům se spalovacími motory. Ta Evropa, která se v Pařížské dohodě v roce 2015 zavázala, že udrží oteplování planety pod úrovní 1,5 stupně Celsia ve srovnání s předprůmyslovým obdobím.

Bojovníci za mír před rokem 1989 a dnes

27.March
Demonstrace, které se konají v posledních měsících na pražském Václavském náměstí, ta poslední pod záštitou strany PRO Jindřicha Reichla, mají společného jmenovatele: militantnost. Slyšíme tak militantní výzvy k odchodu současné vlády, opuštění spojeneckých závazků České republiky, ukončení pomoci naší země Ukrajině.

Sucho ve Francii

27.March
Francouzskou společenskou debatu už několik měsíců okupuje připravovaná důchodová reforma. Za ní se ale pomalu line další dlouhodobý problém – je jím nedostatek vody. Už teď na sklonku zimy je jasné, že Francii čeká v létě extrémní sucho. Možná ještě mnohem horší, než jaké země zažila minulý rok.

Oběti sexualizovaného násilí čelí v Česku předsudkům ze strany justice

26.March
Zlehčování násilí, popírání jeho negativních dopadů na psychiku obětí, obviňování obětí, omlouvání pachatelů a připisování projevů násilí jejich „nezvládnutým pudům“, absence zjevného poškození „panenské blány“ jako zpochybnění znásilnění. To jsou jen některé ukázky z aktuální praxe řady soudů a soudních znalců.

Tři důvody, proč jsme v boji s krizí prohráli

26.March
O tom, že Česká republika krizové období nezvládla úplně dobře, se tak nějak všeobecně ví. Podle aktuálních výpočtů Eurostatu poklesla úroveň zdejšího domácího produktu loni na 91 procent z evropského průměru. Stejný pokles nejméně o dva procentní body proti roku 2019 zaznamenalo pouze pět dalších evropských zemí.

Udávat, udávat, udávat, jak učil Rusy Stalin

25.March
Všechna fakta uvedená v této úvaze jsou převzata z otevřených zdrojů. Může je nalézt kdokoliv. Stačí zadat klíčová slova ve vyhledávači. Jde o celoruskou epidemii práskačství.
© 2000-2023 ANNECA s.r.o., Klíšská 977/77, 400 01 Ústí nad Labem, Tel: +420 478571021, Email: info@pravednes.cz, Twitter: @pravednes