15
new stories - click to show

iROZHLAS

Description:

iROZHLAS - zpravodajský server Českého rozhlasu přináší ověřené zprávy z Česka i ze světa od svých zpravodajů.

URL:

https://www.irozhlas.cz/

Catalog:

Ostatní

Publishes:

2.8 items/day

Rekordní počty odkladů školní docházky? Neukazujme jen na poradny, na vině je celý systém

10:38
Zpráva České školní inspekce ze začátku roku rozvířila debatu o odkladech povinné školní docházky. Máme skutečně odkladů příliš mnoho? A pokud ano, kdo za stávající situaci může? Jak už to ve vzdělávacím systému bývá, jednoduchá odpověď neexistuje.

Největší dluh za padesát let

7:47
Pandemie přinesla do světa řadu změn včetně toho, že radikálně narostly dluhy. To platí pro Česko i pro většinu světa. Vláda Petra Fialy (ODS) je už od chvíle, kdy se začala formovat, konfrontována se špatným stavem veřejných financí, protože během pandemie kabinet Andreje Babiše (ANO) zvolil velkorysou výdajovou politiku a schodek rozpočtu vzrostl v posledních letech o stamiliardy a státní dlu...

Za současnou inflaci můžou nejen monopoly, ale i státy a zákazníci

21:44
Kdo může za současnou inflaci? Tak se ptají lidé nejen u nás, ale třeba také ve Spojených státech amerických, kde se inflace vyšplhala na nejvyšší hodnotu za posledních čtyřicet let. Viníka hledají i politici. Opoziční republikáni obviňují z inflace vládnoucí demokraty a jejich prezidenta Joea Bidena. Bílý dům tomu čelí mimo jiné tím, že upozorňuje na zisky velkých firem a tvrdí, že zdražování ...

Velmoc ve stínu. Světoví investoři objevují Česko

19.January
Temná proroctví o tom, že se světová ekonomika z pandemické krize jen tak nevzpamatuje, není třeba dlouho hledat, protože jsou ve všech novinách a všude na internetu. Extrémní zdražování, nová recese, bezedné dluhy, toho všeho se dočkáme v roce 2022. Zvláště krušné to bude mít Česká republika, která příliš spoléhala na průmysl a teď se jí to všechno sečte.

Vláda odmítá sáhnout na daně – a tupě šetří na učitelích

19.January
Konsolidace hospodaření státu byla jedním z ústředních předvolebních slibů nové vlády a taky se do ní hned s vervou vrhla. Ponechme nyní stranou, že za sekyru ve výši sta miliard ve státním rozpočtu odpovídá i sama ODS, když pomohla loni zrušit superhrubou mzdu.

Jak daleko mají čeští konzervativci následovat Orbána do močálu?

18.January
Čeští politici nás nenechají myšlenkově zakrnět. Přicházejí s podněty k zamyšlení nad základními pojmy, naposledy to byl komunismus a konzervatismus. V obou případech šlo o starší výroky, které před pár dny znovu vyplavaly na hladinu zrádného internetu. Debatovalo se o hrdém přihlášení se Pirátky Jany Michailidu ke komunismu. I když se ukázalo, že vlastně komunistkou není a sama nedokáže obháji...

Americký Kongres se hádá o akcie. Republikáni jsou paradoxně více nalevo

18.January
„Máme volnotržní ekonomiku. Měli by mít možnost na ni participovat,“ odpověděla demokratická předsedkyně dolní sněmovny Nancy Pelosiová na otázku médií, jestli členové Kongresu nezneužívají svých funkcí pro účely zbohatnutí na akciovém trhu. Na ty se v posledních letech soustředí poměrně značná část veřejnosti.

Najde se už 54 konzervativních poslanců k sesazení premiéra?

18.January
V uplynulém týdnu se britské premiérské křeslo Borise Johnsona poprvé opravdu nebezpečně zakymácelo. Vyšlo najevo, že se během lockdownu – kdy se kvůli covidovému zákazu shromažďování nemohli běžní občané ani v nemocnicích rozloučit s umírajícími členy rodin – premiér v zahradě svého sídla zúčastnil nelegálního večírku. Ještě horší ale bylo, že jeho „omluva občanům“ během interpelací vyzněla ja...

Vedle důvěry sněmovny potřebuje Fialova vláda i důvěru společnosti

17.January
Vláda Petra Fialy (ODS) získala důvěru Poslanecké sněmovny. To je podmínka pro úspěšné vládnutí nutná, nikoli však postačující. Právě v uplynulých dvou letech se přesvědčivě ukázalo, že se nedá dobře vládnout bez důvěry ve společnosti, bez důvěry občanů, lidí, kteří například mají dodržovat protiepidemická opatření.

Skvěle, parlamentní demokracie je zpátky

17.January
Je to tu, rekord padl, česká sněmovna znovu pokořila sebe samu, když ve středu a ve čtvrtek ustanovila své nové maximum v délce nepřetržité debaty k jednomu bodu.

Pozor na ‚digitální vyloučení‘

16.January
Po letech debat má Česká republika s nástupem nové vlády konečně i místopředsedu vlády pro digitalizaci. Je jím pirátský předseda Ivan Bartoš. Téma digitální transformace státní správy je jedním z těch, o kterých se dlouhá léta mluví, ale na jehož řešení stále nějak nezbýval čas.

Co ukázal spor Rohlíku s kurýry

16.January
Spor mezi zaměstnanci a firmou vystupující vůči zákazníkům pod jménem Rohlík je na první pohled banálním sporem mezi zaměstnavatelem a jeho personálem. Stává se poměrně často, že zaměstnanci nesouhlasí se změnou pracovních podmínek. Jenže tento spor ukazuje něco víc, pokud jde o trendy v současné ekonomice.

Putinův tvrdý kritik Šenderovič musel emigrovat a cituje Švejka

16.January
Podle studie serveru Takije děla zveřejněné loni v srpnu emigrovalo z Ruska v letech 2000 až 2020 mezi 4 a 5 miliony lidí. V nedávné době odcházelo ročně ze země na 300 tisíc lidí. V končícím týdnu musel emigrovat velmi známý spisovatel a publicista Viktor Šenderovič.

Novak Djokovič jako lekce

15.January
Jestli je na světě národ, který k dokonalosti dovedl mučednický komplex, jsou to Srbové. Porážka na Kosově poli (1389!) je základem jejich národního sebeuvědomění. Rozpad Jugoslávie pociťují mnozí jako nevděk a bombardování Miloševičova režimu spojenci před 23 lety jako úkladný akt proti malému národu, proti kterému se spikly velmoci.

Nová vláda a Václav Havel

15.January
Z úst představitelů nové vlády často zaznívají slova o navázání na politiku Václava Havla. Premiér Petr Fiala (ODS) zdůrazňuje v této souvislosti hlavně boj za svobodu, demokracii a lidská práva. Předsevzetí jsou chvályhodná, ale mezi postavením prezidenta jako duchovního vůdce v mimořádné době a představiteli moci výkonné je zásadní rozdíl, na který by se nemělo zapomínat. Cíle převzít lze, al...
© 2000-2022 ANNECA s.r.o., Klíšská 977/77, 400 01 Ústí nad Labem, Tel: +420 478571021, Email: info@pravednes.cz, Twitter: @pravednes