15
new stories - click to show

iROZHLAS

Description:

iROZHLAS - zpravodajský server Českého rozhlasu přináší ověřené zprávy z Česka i ze světa od svých zpravodajů.

URL:

https://www.irozhlas.cz/

Catalog:

Ostatní

Publishes:

12.6 items/week

Slovenská policie bude mít nového prezidenta. Podaří se její očista?

6:36
Když se první dny roku 2021 rozletěla Slovenskem zpráva o smrti bývalého policejního prezidenta Milana Lučanského, způsobila zemětřesení. A to proto, že pár měsíců poté, co odešel z funkce, byl generálmajor policie nejen obviněn z přijímání úplatků, ale posléze i zatčen. Ve vazbě se později zranil a nakonec i pokusil o sebevraždu. Den po tomto pokusu nakonec zemřel.

Papalášství podkopává důvěru ve stát

19:01
Řečeno s klasikem, dámy a pánové, kdo z vás to má? Na jedné straně stát, o němž slýcháme, že je konečně řízen profesionály – poctivými manažery, odpůrci klientelismu a stoupenci spravedlnosti. Na straně druhé vršící se případy špičkových politiků a úředníků přistižených v nedbalkách.

Blatný není dezinformátor, základní fakta má správně. Interpretace dat se ale s realitou míjí

11:42
„Když vykazujeme každého, kdo zemře na autonehodu a má covid, jako člověka, který zemřel na covid, tak v ten den máme kolem 150 mrtvých,“ řekl ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) v Poslanecké sněmovně. Za citací si stojí. Sedí fakta? A dává sdělení smysl?

Flákání poslance Volného

26.January
Trapná a směšná rvačka v parlamentu, česká fackovaná o mikrofon. Dříve by se řeklo, že v demokraciích civilizovaných zemí by se něco takového nestalo. Po vpádu davu do amerického Kongresu a podobném miniútoku na Bundestag se už takové generalizace nikdo dovolit nemůže.

Vůbec nejde o to, jestli se na horách rozjedou vleky

25.January
Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) opakovaně tvrdí, že přechod do čtvrtého stupně systému PES a s tím jisté rozvolnění zákazů bude možné, až se počet pacientů s covidem v nemocnicích sníží pod tři tisíce. I když se s ohledem na nové mutace těžko cokoliv předvídá, se zkušeností z podzimu to nebude dříve než za řadu týdnů. A přitom už se mluví o návratu některých dětí do škol a spuštění la...

Zavádění evropského očkovacího průkazu není zatím na pořadu dne

25.January
Šíření nákazy covidem-19 je v Evropě tak rychlé a mutace viru jsou tak nepředvídatelné, že zatím nemá cenu se do hloubky zabývat zaváděním evropského osvědčení o očkování. Shodli se na tom šéfové vlád sedmadvaceti zemí Evropské unie. Při videokonferenci mluvili hlavně o rostoucí frustraci kvůli pomalým a nedostatečným dodávkám vakcín a o podmínkách nezbytného uzavírání vnitřních hranic, tedy me...

Plošné testování na Slovensku jako Matovičovo politické zaklínadlo

24.January
Slovensko se opět rozhodlo mobilizovat všechny své síly a zahájilo celostátní plošné testování. Stalo se tak podruhé za několik posledních měsíců.

Rusko ukáže, jestli stojí o Navalného

23.January
Když jsem vedl twitterovou online reportáž o příletu Alexeje Navalného do Moskvy, nejčastější otázka uživatelů zněla: „Proč se vrací, když ho tam čeká vězení?“ Po několika dnech lze dát přesnější odpověď.

Bidenova éra bude ve znamení nápravy škod

22.January
Americký prezident Joe Biden po rychlém auditu identifikoval dvanáct položek, které nejsou na federální úrovni k dispozici v dostatečném množství pro efektivní ochranu před pandemií. A to je jen malý symbol toho, co Bidenovu vládu čeká ve velkém, a sice napravovat obrovské škody, které na USA napáchal Donald Trump. Některé se po velkém úsilí jistě podaří napravit, náprava jiných bude trvat léta...

O bronzových pohledech (a kálení na hroby)

22.January
Když kolem projíždělo auto, bylo mi trochu trapně. Řidič zpomalil a vrhnul na nás mravokárný pohled. Připadal jsem si v tu chvíli skutečně jako otec, co dává své desetileté dceři špatný příklad. Bufeťák, co učí dítě vybírat popelnice! Ano, přiznávám, jsem vinen.

Biden vstupuje podruhé do jiné řeky

22.January
Příchod Joea Bidena do Bílého domu je chápán jako velký přelom a počátek nové éry. Současně je ale i návratem. Jako by nastávající prezident a někdejší viceprezident podruhé vstupoval do nové řeky. Sám nenechává nikoho na pochybách, že hodlá být energickým napravovatelem dosavadních chyb.

Ujet před krizí automobilem

21.January
Na nejistotu a častá překvapení jsme si mohli v uplynulém roce zvyknout, přesto byl průběh úterního odpoledne pro ekonomy zneklidňující. O propadu a temných vyhlídkách evropské ekonomiky v časech koronaviru si můžeme myslet cokoli, přesto jde převážně o akademické úvahy, ve kterých se neskrývá skutečná katastrofa. Ovšem v úterý se mluvilo o opravdu reálné hrozbě, o novém vypnutí německého průmy...

Faktická poznámka poslankyně Schillerová. Připraví se Havlíček

21.January
Alena Schillerová a Karel Havlíček (oba za ANO) si zase nemohli užít klidnou neděli. Znovu museli vyrazit do televizních studií Primy a České televize, aby tam hájili politiku vlády, v níž zastávají mimo jiné funkce místopředsedů a hlavních vysvětlovačů.

Dvacet pět tisíc podpisů za měsíc. Minářův projekt Lidé Pro se potýká s nezájmem

20.January
Když se bývalý občanský aktivista Mikuláš Minář rozhodl ohlásit svůj vstup na politickou scénu, hýřil nejen optimismem, ale i sebevědomím. Opakovaně mluvil o tom, že opoziční strany se vyčerpaly a on, stejně jako lidé kolem něj, nevěří, že by kdy mohly porazit Andreje Babiše a jeho hnutí ANO.

Postarají se senioři o Babišovo Waterloo?

19.January
Když si Andrej Babiš (ANO), aniž k tomu byl důvod, vzal na triko řízení očkovací mašinerie, nejspíš na voličské hlasy nemyslel. Je bytostně přesvědčený, že nikdo na celou operaci nedohlédne lépe než on. Svoje žonglování se slovy a termíny jako problém nevnímá, sází na výsledek.
© 2000-2021 ANNECA s.r.o., Klíšská 977/77, 400 01 Ústí nad Labem, Tel: +420 478571021, Email: info@pravednes.cz, Twitter: @pravednes