iROZHLAS

Popis:

iROZHLAS - zpravodajský server Českého rozhlasu přináší ověřené zprávy z Česka i ze světa od svých zpravodajů.

URL:

https://www.irozhlas.cz/

Katalog:

Tech → Věda a výzkum

Publikuje:

3,2 položek/den

Jak data mění hokej? Poslechněte si rozhovor s analytikem Bílých tygrů Liberec

18.ledna
Běžné hokejové statistiky jsou často zavádějící, říká Jan Morkes, známý také pod twitterovou přezdívkou @The_HockeyNinja. Jak s daty pracují trenéři momentálně druhého týmu extraligové tabulky?

Jedenáct tisíc leteckých pum. Podívejte se, kam za války v Pardubicích padaly spojenecké bomby

17.ledna
Pod stavebními parcelami v pardubickém Svítkově by mohla být nevybuchlá letecká puma z druhé světové války a není vyloučeno, že z ní úřady o víkendu evakuují tisíce lidí. V této městské části se totiž letiště a rafinerie, které byly v roce 1944 cíli amerických a britských bombardérů.

Jak chránit Zemi a pečovat o zdraví? Vědci představili ‚planetární dietu‘, lidé mají ubrat na mase

17.ledna
Pokud chceme zachránit planetu a správně pečovat o své zdraví, měli bychom prý z jídelníčku téměř vyloučit maso. Tvrdí to nová studie, o které informuje německá stanice Deutsche Welle. Vysoká produkce a konzumace masných produktů zatěžuje planetu a vědci i aktivisté dlouhodobě varují před dopady na klima. Řešením má být větší důraz na rostlinnou stravu. Ideální množství masa je podle nové studi...

Neohrožená koza žila měsíce poblíž vlků v Českém Švýcarsku. Teď se vrátila do civilizace

17.ledna
Několik měsíců žila nejspíš v Národním parku České Švýcarsko černobílá koza. Pracovníci parku ji pravidelně vídali na záběrech z fotopastí. Domácí zvíře se přitom procházelo po stezkách, které pravidelně navštěvují i vlci. A dařilo se jí úspěšně se jim vyhýbat. Teď sama od sebe přišla k lidem, do osady Kopec u Krásné Lípy na Děčínsku. Komu patří, se zatím neví, majitel by ale musel prokázat, že...

Nezvládl noc v teplotě minus 170 stupňů. První zelený lístek na Měsíci uvadl, vědci to očekávali

17.ledna
První rostlina, která vyklíčila na Měsíci, uhynula. Stalo se tak poté, co na odvrácené straně Měsíce nastala noc a teplota klesla k minus 170 stupňům Celsia, napsal ve čtvrtek list The Guardian. Semena bavlníku na Měsíc dopravila čínská sonda Čchang-e 4, která jako první aparát v historii na odvrácené straně souputníka Země v lednu přistála.

Koho navrhne Bohdan Pomahač na Nobelovu cenu? ‚Projdu i možné kandidáty z Čech,‘ říká

17.ledna
Českého chirurga Bohdana Pomahače minulý týden Nobelův výbor požádal, aby nominoval kandidáty na cenu za fyziologii a lékařství. Seznam možných adeptů na prestižní cenu lékař zatím sestavuje. „Rozhodně by si to zasloužil profesor Antonín Holý, ale ten už bohužel zemřel,“ napsal Bohdan Pomahač serveru iROZHLAS.cz.

Zajíc, Hlavatý, Rips nebo Siwiec. Palachova příkladu následovalo několik ‚živých pochodní‘

17.ledna
Jan Palach se zapálil na Václavském náměstí 16. ledna 1969 a svým zraněním podlehl o tři dny později. Sice neexistovala skupina lidí připravených se upálit na protest proti okupaci, jak tvrdil ve svém dopisu, skutečně se ale stal Pochodní č. 1. Jeho příkladu následovala celá řada lidí, a to nejen v Československu, i když podle historika Petra Blažka nebyla vždy jejich motivem jen politika. Serv...

Těžké popálení plamenem.‘ Poslechněte si historické záznamy k Palachovu upálení, smrti a pohřbu

16.ledna
Na den přesně před 50 lety se v Praze upálil student Jan Palach. Protestoval tak proti politickému vývoji v Československu po invazi vojsk Varšavské smlouvy v roce 1968. Zpráva o Palachově činu se ještě ten den objevila v Československém rozhlasu. Informace o jeho smrti pak vysílaly Rozhlasové noviny. Poslechnout si můžete také unikátní záznam z Palachova pohřbu.

Můj synáčku, ozývá se hlas matky na dosud nezveřejněném záznamu z Palachova pohřbu

16.ledna
Pohřeb Jana Palacha, pochodně č. 1, se v neděli 25. ledna 1969 proměnil v masový protest. Z piety v Karolinu Univerzity Karlovy pořídil tehdy Český rozhlas více než dvacetiminutový záznam. Do vysílání se však v nesestříhané podobě tato nahrávka dosud nedostala. V závěru je například slyšet nářek matky, Libuše Palachové. Poslechněte si záznam z archivu Českého rozhlasu.

Planetka Járy Cimrmana slaví ‚šišaté‘ 23. výročí. Je černá jako uhlí a plná kráterů

16.ledna
V úterý je to přesně 23 let od objevu planetky Jaracimrman. Kulaté výročí to sice není, ale geniální všeuměl Jára Cimrman by jej nejspíš nazval výročím hranatým nebo možná šišatým. Malou planetku objevili astronomové z jihočeské hvězdárny na Kleti. Výročí se věnuje reportáž Radiožurnálu.

‚Zde žil a odtud za svobodu českého národa na smrt odešel.‘ Po stopách Jana Palacha ve Všetatech

16.ledna
Server iROZHLAS.cz se při příležitosti výročí Palachova upálení vydal po jeho stopách v domovských Všetatech. Podívejte se, kam chodil do školy, kde pracovala jeho matka, a samozřejmě i na rodný dům.

Skutečný jednorožec? Převratnou metodu využívají vědci ke genetickým modifikacím, má ale i stinnou stránku

15.ledna
Biologové budou brzy umět genetickými zásahy stvořit natolik vylepšená zvířata, že se možná někteří odváží „vyrobit" i draka s křídly nebo třeba pohádkového jednorožce. Umožňuje to převratná metoda „crisprů“, která je několik let hitem molekulární biologie. Jenže to má i stinnou stránku, popisuje reportáž Radiožurnálu.

Na stráži s lopatou a bodákem. Kostelka byl Orlem už od narození, kvůli tomu skončil u černých baronů

15.ledna
Tak jako u mnoha jiných zajímavých osobností, byl i životní osud Božetěcha Kostelky tak trochu předurčen už od narození. Jeho otec byl totiž úspěšný sportovec a činovník v katolické sportovní organizaci Orel. Se třemi bratry vyrůstal v Katolickém domě ve Vyškově, kde zažil i trojí otcovo zatčení – dvakrát během protektorátu, potřetí v roce 1949.

‚Nejlajkovanější‘ fotkou na Instagramu je obyčejné vejce. Autor příspěvku není známý

14.ledna
Nejúspěšnějším snímkem v historii sociální sítě Instagram se stal obrázek obyčejného vajíčka. Do dnešního večera získal přes 32 milionů takzvaných lajků, tedy označení To se mi líbí. Dosud nejpopulárnější fotografií přitom bylo oznámení americké hvězdy reality show Kylie Jennerové ze známého klanu Kardashianů, že se jí narodila dcera.

‚Bylo to v březnu 1982, půlročního syna mi tehdy vyrvali z náručí,‘ vzpomíná disidentka Šinoglová

14.ledna
V březnu 1981 dorazili do vysočinského venkovského domu disidentů Věry a Pavla Roubalových příslušníci Státní bezpečnosti a začali provádět domovní prohlídku.
© 2000-2019 ANNECA s.r.o., Klíšská 977/77, 400 01 Ústí nad Labem, Tel: +420 478571021, Email: info@pravednes.cz, Twitter: @pravednes