iROZHLAS

Popis:

iROZHLAS - zpravodajský server Českého rozhlasu přináší ověřené zprávy z Česka i ze světa od svých zpravodajů.

URL:

https://www.irozhlas.cz/

Katalog:

Tech → Věda a výzkum

Publikuje:

4,6 položek/den

Odpor po 21. srpnu vzbudil sympatie světa na týden. Pak Československo opět zmizelo z mapy, tvrdí historik

17:10
Armády pěti států Varšavské smlouvy překročily v noci z 20. srpna na 21. srpna 1968 hranice Československa. Jak na okupaci reagoval svět? Podle historika z Ústavu pro soudobé dějiny Akademie věd Oldřicha Tůmy tehdy bylo tolik problémů, že jsme se na stránky světových novin dostali, ale jen na pár dnů. Tůma byl hostem v pořadu Interview Plus.

200 vědců z 20 zemí. Na rozluštění genetického kódu pšenice se podíleli i Češi

15:46
Mezinárodnímu týmu vědců, mezi nimiž byli i odborníci z Olomouce, se podařilo rozluštit celý dědičný kód jedné z nejrozšířenějších zemědělských plodin světa, pšenice seté. Na výzkumu trvajícím 13 let se podílelo 200 vědců z 20 zemí světa. Objev sehraje velkou roli při šlechtění odolnějších odrůd, řekli v pondělí novinářům odborníci z Ústavu experimentální botaniky Akademie věd.

Orloj se chystá na návrat do Prahy. Jeho opravu dokončili manželé Skálovi

14:22
Staroměstský orloj, rozebraný na jednotlivé díly, se poprvé po 600 letech ocitl mimo Prahu. V ateliéru manželů Skálových v Sadské u Nymburka byl Radiožurnál u toho, když restaurátoři dokončili všechny úpravy a sestavili středověký mechanismus opět dohromady.

Rozhlas řídil zemi, vzpomíná Karel Lánský na pohnuté okamžiky srpna 1968

8:51
Za legendárním rozhlasovým vysíláním v srpnu 1968 stojí i Karel Lánský. Osudnou noc na 21. srpna spolu s dalšími pracovníky rozhlasu spontánně převzali vysílání a nepřestali v něm navzdory okupantům i českým kolaborantům. Karel Lánský ale prožil i Pražské povstání v roce 1945, kdy hrál rozhlas podobnou úlohu jako v osmašedesátém.

Invaze vojsk Varšavské smlouvy zastihla Brita v Praze. Své amatérské snímky teď vystavuje v Londýně

19.srpna
Blížící se 50. výročí okupace Československa armádami Varšavské smlouvy si nepřipomínáme jen u nás. V Londýně kvůli půlstoletí od invaze uspořádali výstavu fotografií. Snímky pořídil během srpnových dnů roku 1968 v Praze architekt Robert Aish.

Němečtí vědci našli v lesích obří tropická klíšťata. Mohou přenášet skvrnitý tyfus nebo krvácivé horečky

19.srpna
Němečtí vědci našli v lesích obří klíšťata původem z Afriky. Exemplářů zatím odchytili devět a není jasné, jestli jde o ojedinělý výskyt, nebo v sousední zemi vzniká celá populace.

Do studia vpochodoval houfec ruských vojáků, vzpomíná na srpen 1968 Věra Štovíčková

19.srpna
Začátek okupace země vojsky pěti armád Varšavské smlouvy strávila Věra Šťovíčková za mikrofonem v živém vysílání. Do rozhlasu nastoupila na přelomu 40. a 50. let a byla jednou z našich prvních zahraničních zpravodajek. Jejím působištěm byla Afrika a Blízký východ. Na svých misích se Věra Šťovíčková několikrát dostala i do velmi nebezpečných situací.

Rudý příliv zabíjí ryby i zvířata. Za jeho zvýšený výskyt může změna klimatu i člověk

19.srpna
Při pobřeží Floridy a Texasu se s jevem zvaným rudý příliv potýkají každoročně. Poslední dobou nicméně trvá čím dál tím déle a ovlivňuje nejen život v oceánu, ale i lidské zdraví.

Podívejte se na dosud neznámé záběry ze srpnové okupace. Natočil je finský student a film schovával 50 let

19.srpna
Dosud nepublikované záběry z pražských ulic v prvních dnech srpnové invaze vojsk Varšavské smlouvy přivezl do Prahy finský podnikatel Alpo Collanus. Jako student si vyjel s kamarády do Československa, kde je zastihla sovětská okupace. Českému rozhlasu při této příležitosti poskytl exkluzivní rozhovor.

Impérium. Kdo smí nařídit auspicium? Ten, kdo razí mince a odsuzuje k smrti

19.srpna
Latinské slovo imperium označovalo nejvyšší moc ve státě. Impérium měli ve starém Římě dva hlavní úředníci, konzulové, a také diktátoři, kteří byli namísto nich voleni v době velkého nebezpečí. Ten, jemuž obec svěřila impérium, byl vrchním velitelem vojska a nejvyšším soudcem. Měl právo vyžádat si auspicium - čtení božské vůle z letu ptáků, z vnitřností zvířat, neobvyklých úkazů a nebeským znam...

Proti okupaci Československa protestovali i dva běloruští studenti. Za spáleného Marxe šli do vězení

18.srpna
Jen za několik dní to bude půl století od chvíle, kdy v noci z 20. na 21. srpna 1968 vstoupila do Československa vojska pěti států Varšavské smlouvy. Někteří obyvatelé Sovětského svazu se ale proti agresi odvážili protestovat.

Pro výzkum vesmíru je přelomová doba, lidstvu chybí základní odpovědi, říká britský fyzik Al-Khalili

18.srpna
Pro výzkum vesmíru a potenciálního mimozemského života nyní nastala přelomová doba, soudí známý britský teoretický fyzik a profesor univerzity v Surrey Jim Al-Khalili. Místo toho, aby vědci pouze namířili radioteleskop a vyčkávali, zda zachytí něco zajímavého, mají k dispozici nové technologie, které jim umožňují identifikovat planety podobné Zemi. Al-Khalili to řekl v rozhovoru se švýcarským d...

Součástí protiokupačního vysílání byl i Miloň Čepelka. Pak odešel do Divadla Járy Cimrmana

18.srpna
Princové Jasoň a Drsoň nebo mamka ve hře Akt – to jsou asi nejznámější role, ve kterých diváci Divadla Járy Cimrmana znají herce Miloně Čepelku. Možná ale úplně nevíte, že před vznikem tohoto divadla byl osm let redaktorem Československého rozhlasu. A v srpnu 1968 byl jedním z těch, co ve velmi náročných podmínkách tvořili protiokupační vysílání.

Ross Johnson: Komentáře Svobodné Evropy podporovaly socialismus s lidskou tváří

17.srpna
Na jaře 1968 československá média ztratila strach z cenzury. Lidé se poprvé po dvou desetiletích dozvídali o tématech, která byla do té doby utajována. Kdo chtěl vědět pravdu o dění ve vlastní zemi, byl po léta komunistické diktatury zvyklý na poslech Svobodné Evropy a dalších zahraničních stanic. V jaké pozici se ocitly tyto rozhlasové stanice, když se v Československu v roce 1968 začalo opět ...

Zaměstnanci Googlu kritizují chystanou verzi vyhledávače pro Čínu. Vyvolává podle nich etické otázky

17.srpna
Více než 1000 zaměstnanců americké společnosti Google podepsalo dopis, který kritizuje plán této internetové firmy na cenzurovanou verzi jejího vyhledávače určenou pro Čínu. Projekt, o němž se zaměstnanci dozvěděli z médií, podle jejich názoru vyvolává naléhavé etické a morální otazníky. Informuje o tom zpravodajský server BBC.
© 2000-2018 ANNECA s.r.o., Klíšská 977/77, 400 01 Ústí nad Labem, Tel: +420 478571021, Email: info@pravednes.cz, Twitter: @pravednes