iROZHLAS

Popis:

iROZHLAS - zpravodajský server Českého rozhlasu přináší ověřené zprávy z Česka i ze světa od svých zpravodajů.

URL:

https://www.irozhlas.cz/

Katalog:

Tech → Věda a výzkum

Publikuje:

2,2 položek/den

Pompeje možná zanikly později, než se udává. Datování může změnit nápis uhlem na zdi

22:34
Římské město Pompeje možná pohltil sopečný prach Vesuvu o dva měsíce později, než si dosud historici mysleli. Vyplývá to z nápisu uhlem na zdi, který archeologové nalezli v neprobádané části antického přístavu, napsal v úterý list La Repubblica.

Většinu obstaraly automaty, my jsme je kontrolovali. Hague a Ovčinin promluvili o nehodě Sojuzu

21:12
Američan Nick Hague a Rus Alexej Ovčinin, kteří minulý týden prožili krušné chvíle při havárii rakety Sojuz, dnes nezávisle na sobě promluvili o svých zážitcích během půlhodinového nouzového přistání. Oba shodně konstatovali, že nejdůležitější byla v kritických chvílích chladnokrevnost.

Papež Polák, který pohnul východoevropskými režimy. Před 40 lety zvolilo konkláve Jana Pavla II.

16.října
Před 40 lety, 16. října 1978, byl zvolen papežem krakovský arcibiskup Karol Józef Wojtyla. V pořadí 264. papež si pro svůj pontifikát zvolil jméno Jan Pavel II. Na papežský stolec dosedl v 58 letech a stal se nejmladší hlavou římskokatolické církve za poslední století i prvním slovanských papežem.

Největší útěk z koncentračního tábora za druhé světové války. Před 75 lety uprchla polovina lidí ze Sobiboru

14.října
Nacistický tábor Sobibor patřil společně s Belžecem a Treblinkou mezi vyhlazovací tábory, které vznikaly od počátku roku 1942 v rámci Operace Reinhard (podle Reinharda Heydricha) na území dnešního Polska. Otevřen byl v květnu 1942 a do likvidace tábora v říjnu 1943 zde bylo zabito na 250 000 lidí, převážně Židů. Před 75 lety, 14. října 1943, se podařilo asi třem stovkám vězňů tábora po dramatic...

Aréna? Písek, samý písek. Ale občas pro změnu keře, kopečky a jeskyně

14.října
S pojmem aréna si dnes spojujeme představu místa vyhrazeného pro rozmanité souboje a zápasy, cirkusová vystoupení či jiné atrakce. Aréna sice může být i pomyslná - arénou tohoto typu je politická scéna -, ale podvědomí nám hlásí, že správná aréna je kruhová a že tvar je jejím podstatným znakem.

Místodržitelka Nizozemska i vítěz od Lepanta. Královští levobočci se zapsali do dějin

13.října
S nemanželskými dětmi panovníků se setkáme v českém prostředí stejně jako za jeho hranicemi. A přestože to, že se to na první zamyšlení nemusí zdát, v dějinách měli své místo.

Aero Vodochody představilo nové cvičné podzvukové letadlo. Do výroby půjde v roce 2020

12.října
Aero Vodochody v pátek představilo nový letoun L-39NG. Jde o nástupce legendárního cvičného letounu L-39 Albatros. Sériová výroba začne v roce 2020, v pátek byl představen takzvaný předsériový stroj, který má poprvé vzlétnout na konci letošního roku. Letoun má větší dolet než jeho předchůdce, lepší aerodynamické vlastnosti, je bezpečnější a lehčí. Aero Vodochody už má objednávku na čtyři desítk...

Novinář, který se nenaučí programovat, bude nepoužitelný

12.října
Jaká volební data jsou v Česku dostupná? A proč by se novináři měli učit programovat? Rozhovor s datovým novinářem a vývojářem Marcelem Šulkem.

‚Pijí čaj a žertují.‘ Oba astronauti jsou po nouzovém přistání Sojuzu v pořádku, uvedl Roskosmos

11.října
Dva astronauti z havarované ruské vesmírné lodi nemají žádné zdravotní problémy. Oznámila to ruská kosmická agentura. Podle agentury Interfax ale Rus Alexej Ovčinin a Američan Nick Hague zůstanou přes noc v nemocnici. Vesmírná loď Sojuz ve čtvrtek havarovala krátce po startu z kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu. Mířila na Mezinárodní kosmickou stanici.

Zlatá tečka na obloze. ‚Největší zážitek mého života,‘ vzpomíná novinář Karel Pacner na start Apolla 11

11.října
Do českých kin ve čtvrtek přichází očekávaný životopisný snímek První člověk. Kanadský herec Ryan Gosling v něm obléká kosmický skafandr a v roli astronauta Neila Armstronga podniká první úspěšnou misi na Měsíc. Jedné z prvních českých projekcí nového filmu se zúčastnil také bývalý novinář Karel Pacner, který se jako redaktor tehdejší Mladé fronty osobně zúčastnil startu Apolla 11 v roce 1969.

Start lodi Sojuz MS-10 se nezdařil. Posádka nouzově přistála po selhání nosné rakety

11.října
Start lodě Sojuz MS-10 se dvěma novými členy posádky Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) se ve čtvrtek kvůli selhání nosné rakety nezdařil. Loď nouzově přistála v Kazachstánu a její posádka je v pořádku.

Facebook odstranil bezpečnostní chybu ve WhatsAppu. Umožňovala hackerům převzít kontrolu nad aplikací

10.října
Společnost Facebook odstranila bezpečnostní chybu z komunikační aplikace WhatsApp, kterou vlastní. Chyba umožňovala hackerům převzít kontrolu nad aplikací, když uživatel přijal příchozí hovor, informovala ve středu agentura Reuters.

Dělal to, co považoval za správné. Kvůli skautingu skončil v cele s mnohonásobným vrahem

10.října
Celý život se snažil jednat tak, jak pokládal za správné. Snad i proto, že se jako chlapec setkal v Čejkovicích s prezidentem Masarykem. Na prahu dospělosti kvůli této zásadě málem přišel o život v minovém poli, jako dospělého ho tajné vedení skautů stálo „jen“ tři roky za mřížemi, kde se ocitl na společné cele s mnohonásobným vrahem. Přesto skautingu zůstal Lubomír Studený věrný v dalších letech.

Masaryk s Benešem se hodně snažili, aby se na Rašína zapomnělo, tvrdí režisér Svoboda

10.října
Film Rašín chce podle scenáristy a režiséra Jiřího svobody ukázat na muže, na kterého se nějak zapomnělo. Přitom patří k pětici mužů 28. října 1918, tedy těch, kterým vděčíme za samostatné Československo.

OSN varuje před alarmujícími změnami klimatu. ‚Dostali jsme se na hranu,‘ říká profesor Marek

9.října
Cíle pařížské klimatické dohody z roku 2015 lze nyní naplnit už jen pomocí rychlých a dalekosáhlým změn. Právě to tvrdí v pondělí zveřejněná zpráva mezivládního panelu OSN pro změnu klimatu. „Už jsme se opravdu dostali na hranu,“ řekl Radiožurnálu Michal Marek, ředitel Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd České republiky.
© 2000-2018 ANNECA s.r.o., Klíšská 977/77, 400 01 Ústí nad Labem, Tel: +420 478571021, Email: info@pravednes.cz, Twitter: @pravednes