iROZHLAS

Popis:

iROZHLAS - zpravodajský server Českého rozhlasu přináší ověřené zprávy z Česka i ze světa od svých zpravodajů.

URL:

https://www.irozhlas.cz/

Katalog:

Tech → Věda a výzkum

Publikuje:

2,2 položek/den

‚Jakoby uhynuly před měsícem.‘ Vědci zkoumali 99 milionů let staré žáby v jantaru

11:23
Žáby, které žily před 99 miliony let, se příliš nelišily od těch dnešních, jen byly podstatně menší. Měřily asi dva a půl centimetru. Vyplývá to ze studie vědců z floridského přírodovědeckého muzea, která vyšla minulý týden v časopisu Scientific Reports. Vědci zkoumali nejstarší dosud nalezené žabí předky v jantaru.

Mrtvoly vlevo, vpravo, na hromadách. Zapomenout nemáme právo, říká přeživší z koncentračního tábora

10:01
Jeho rodině se to dlouho vyhýbalo, nakonec ale musel Ivan Lefkovits nastoupit do židovského transportu, který skončil v Ravensbrücku. A přežil i pochod smrti do Bergen-Belsenu. V Československu pak vystudoval chemii a imunologii, v Basileji spoluzakládal Imunologický institut, na jehož půdě se zrodily tři Nobelovy ceny. I ve svých 81 letech propojuje naši a západní vědu.

Autobusové nádraží na pražské Florenci slaví 70 let. Celkem jím prošlo na 750 milionů cestujících

20:43
Přesně před sedmdesáti lety - 17. června 1948 - odbavilo autobusové nádraží Praha Florenc první cestující. Za tu dobu projelo autobusovým nádražím podle odhadů jeho provozovatele, společnosti ČSAD Praha Holding, 22 milionů spojů. Zatímco dnes si cestující hlídají odjezdy autobusů na obrazovkách v klimatizované hale, dřív se museli spoléhat na hlášení místního rozhlasu.

Indie čelí nejhorší vodní krizi v dějinách. Každoročně kvůli nedostatku bezpečné vody umírá 200 tisíc lidí

17.června
Indie čelí nejhorší dlouhodobé vodní krizi v dějinách. Poptávka po vodě značně převyšuje její dostupné množství a ohroženy mohou být milióny životů, uvedla expertní skupina indické vlády vedená premiérem Naréndrou Módím, kterou citovala agentura Reuters.

Nevstoupíš dvakrát do stejné řeky? Filozof se živí kořínky a dožaduje se hašení zpupnosti

17.června
Řeka je dávný filozofický příměr pro běh života. I v něm vše plyne, vše je pomíjivé, nic není zaručeno. Zítra může být vše jinak nežli včera.

Děti technologie používají, ale informatika je učí, jaké principy jsou za nimi, vysvětluje pedagog

16.června
Výuka informatiky na základních školách projde radikální změnou. Podle návrhu nového rámcového vzdělávacího programu se žáci budou méně učit pracovat s kancelářským softwarem a mnohem více se budou věnovat tzv. informačnímu myšlení.

Mezi Darwinem a Newtonem. Hawkingovy ostatky uložili ve Westminsteru, jeho slova vyslali k černé díře

15.června
Urna s popelem slavného britského fyzika Stephena Hawkinga byla během pátečního pietního obřadu uložena mezi ostatky dalších velikánů Charlese Darwina a Isaaka Newtona ve Westminsterském opatství v Londýně. Smuteční řeč pronesl mimo jiné britský herec Benedict Cumberbatch, který se kdysi jako Hawking objevil ve filmu. Hawkingovo poselství pak bylo odvysíláno do vesmíru. Známý fyzik zemřel v pol...

Škůdce ze severu. Na současné kalamitě kůrovce se podílí lýkožrout z tajgy, napadá zdravé dřevo

15.června
České lesy ničí nový druh škůdců. Na největší kůrovcové kalamitě v naší historii se podílí také lýkožrout severský, píší Lidové noviny. Škůdce ze severské tajgy si s tuzemským lýkožroutem smrkovým nekonkuruje. Brouci si totiž stromy rozdělují.

Recyklace jen oddaluje odvoz plastů na skládku, musíme se chovat střídmě, vyzývá chemik

14.června
Svět hledá způsob, jak bojovat se znečištěním plasty, které už podle OSN postihuje celý svět. Evropská komise navrhuje omezení jednorázových plastů jako jsou brčka, kelímky nebo příbory. Je to správná cesta? Debatovali o tom hosté pořadu Pro a proti na Českém rozhlasu Plus.

Ivan Hlinka se dočkal další pocty: jmenuje se po něm planetka mezi Jupiterem a Marsem

14.června
Bývalému hokejovému útočníkovi a poté i úspěšnému trenérovi Ivanu Hlinkovi se 14 let po tragické smrti dostalo další pocty, na jeho počest byla pojmenována planetka. Přibližně tři kilometry velké těleso se nachází ve vzdálenosti 150 až 500 milionů kilometrů v hlavním pásu mezi Jupiterem a Marsem.

Cestování kapslemi rychlostí 240 km/h. Elon Musk získal kontrakt na výstavbu hyperloopu v Chicagu

14.června
Společnost amerického podnikatele Elona Muska The Boring Company získala od města Chicago zakázku na výstavbu vysokorychlostního podzemního přepravního systému hyperloop, který má spojit čtvrť Loop s O'Hareovým mezinárodním letištěm. To patří k nejvytíženějším na světě. Informovala o tom ve čtvrtek americká média.

Studie: Antarktida taje rychleji než před pěti roky. Za čtvrt století zmizely tři biliony tun ledu

14.června
Umíte si představit tři biliony tun ledu? Právě tolik ho v Antarktidě roztálo za posledních 25 let. V minulých pěti letech se tání ještě zrychlilo. Vyplývá to ze studie, kterou zveřejnil časopis Nature.

NASA nemůže navázat spojení s vozítkem na Marsu. Opportunity nemá kvůli prachové bouři energii

13.června
Vědci americké vesmírné agentury NASA se zatím bezúspěšně pokusili navázat spojení s robotickým vozítkem Opportunity, které na Marsu pracuje už téměř 15 let. Předpokládají, že se samo přepnulo do úsporného režimu kvůli nedostatku energie způsobenému nynější velkou písečnou bouří na rudé planetě.

Tisícileté baobaby v Africe umírají. Důvodem můžou být klimatické změny, předpokládá studie

13.června
Na umírání baobabů upozornila studie publikovaná v časopise Nature Plants. Potíže se objevily v Zimbabwe, Namibii, Jihoafrické republice, Botswaně a Zambii.

Nové nálezy při opravě pražského orloje: 600 let staré sochy zvířat i dopis od sochaře

12.června
Restaurátoři staroměstského orloje v Praze oznámili v úterý velký objev. V dutinách u kalendária našli čtyři sochy zvířat a dopis od bývalého orlojníka a sochaře Vojtěcha Suchardy. Osmnáctistránkový text a noviny z roku 1948 Sucharda ukryl do sochy svatého Tomáše.
© 2000-2018 ANNECA s.r.o., Klíšská 977/77, 400 01 Ústí nad Labem, Tel: +420 478571021, Email: info@pravednes.cz, Twitter: @pravednes