15
new stories - click to show

iROZHLAS

Description:

iROZHLAS - zpravodajský server Českého rozhlasu přináší ověřené zprávy z Česka i ze světa od svých zpravodajů.

URL:

https://www.irozhlas.cz/

Catalog:

Tech → Věda a výzkum

Publishes:

2.7 items/day

Čínská sonda úspěšně přistála na Měsíci. Na Zemi by mohla přivézt vzorky hornin poprvé po 40 letech

18:56
Čínská sonda Čchang-e 5 úspěšně přistála na Měsíci, kde má odebrat vzorky hornin a dopravit je zpět na Zemi. Informují o tom čínská státní média. Čínští vědci chtějí na vzorcích hornin zkoumat původ Měsíce. Návrat sondy se očekává v polovině prosince. Pokud bude čínský projekt úspěšný, dostanou se vzorky měsíční horniny na Zemi poprvé po 40 letech.

Před 30 lety se propojila Británie s Francií. Dělníci prorazili Eurotunel pod Lamanšským průlivem

12:30
Spojit Anglii a Francii podmořským tunelem se plánovalo už více než před dvěma sty lety. Hlavně Britové ho vnímali se směsí obav a nadějí. Přesně před třiceti lety se plány na tunel pod Lamanšským průlivem naplnily. A to když se po letech hloubení propojily britská a francouzská větev Eurotunelu.

Příběh Františka ze Šumavy: Osvětimi se vyhnul píchnutím mléka do žíly, pak se ale přihlásil sám

11:19
Objevila se unikátní nahrávka z roku 1982, na které vypráví židovský sedlák ze Šumavy František Schnurmacher o neštěstí a velkém dramatu své rodiny za 2. světové války. Během tří válečných let prošel dramatickými útrapami v koncentračních táborech Terezín, Osvětim a Schwarzheide. Záznam teď Paměti národa poskytla jeho rodina.

V Paříži jde do dražby část původního schodiště Eiffelovy věže. Stát by měla až milion korun

9:56
Je to malebná věc vysoká asi 2,5 metru. Milionový dárek, který by se pod stromečkem nepochybně vyjímal, ale osvědčil by se už při zdobení, přesněji při nasazování špice na stromečku. Řeč je o části původního točitého schodiště z Eiffelovy věže, která jde odpoledne do dražby v Paříži.

V Singapuru se narodilo dítě s protilátkami na covid-19. Vědci zkoumají, jestli má imunitu od matky

0:59
Vědci a lékaři v Singapuru zkoumají případ dítěte, které se v listopadu narodilo s protilátkami na covid-19, ale nemělo pozitivní test na koronavirus. Jejich cílem je pochopit dopad této nemoci na těhotné ženy a jejich děti, uvádí agentura Reuters. Bádání má objasnit, zda je možné, aby se nenarozené dítě nakazilo od matky koronavirem či dostalo od ní protilátky.

Staré odrůdy ovocných stromů se vracejí do Krkonoš. Na horách se objevují třešně nebo jabloně

30.November
Správa Krkonošského národního parku vrací do krajiny nejvyšších českých hor ovocné sady. Objevují se v nich třeba nové třešně nebo jabloně. Národní park je sází i na soukromých pozemcích.

Do slepých ramen řek se díky přečištěné vodě znovu vrací hmyz. Dokládá to městský projekt v Arizoně

30.November
Experiment s přečištěnou odpadní vodou v Arizoně dokládá, že do obnovených slepých ramen řek se i ve městech může brzy vrátit život. Na řece Santa Cruz poblíž centra amerického města Tucson se už první den po spuštění projektu u vody objevilo sedm druhů vážek a po 10 měsících více než 40 různých druhů tohoto hmyzu. Postupně se přidávaly i méně mobilní skupiny jako jsou jepice nebo chrostíci.

Imunolog Hořejší: Česká hlava je výjimečná. Věřím, že vakcína proti koronaviru přinese jasné řešení

29.November
Ocenění Česká hlava pro nejlepší české vědce letos připadlo imunologovi Václavu Hořejšímu. „Českou nobelovkou“ ho vláda ocenila za přínos v době pandemie covidu-19. „Ode dneška za rok bych se vsadil, že bude celý svět fungovat už v podstatě úplně normálně - jako před pandemií,“ říká vědec v rozhovoru pro Český rozhlas Plus. Současná situace je ale podle něj stále vážná.

Čínská sonda je po 112 hodinách letu u Měsíce. Má z něj dopravit na Zemi vzorky povrchu

29.November
Čínská sonda Čchang-e 5, která má dopravit na Zemi vzorky sebrané z lunárního povrchu, už dorazila k Měsíci. Informovali o tom představitelé čínského programu výzkumu Měsíce. Podle některých specializovaných webů by dva ze čtyř modulů, které tvoří celý aparát, mohly na stanoveném místě přistát ještě v neděli večer nebo v pondělí.

Revoluce před soudem. Příběh architekta a nejdelšího politického soudního sporu v Česku

29.November
Když se studenti Fakulty architektury Vysokého učení technického (VUT) v Brně v listopadu 1989 dozvěděli, že komunistická policie brutálně zbila demonstranty na pražské Národní třídě, vzbouřili se a začali stávkovat. Děkan se je od protestů snažil odradit: podle pamětníků označil stávku za „protistátní akci“, vyhrožoval vyhazovem a varoval před nedozírnými následky. Podobně si počínal i předsed...

Výstraha před náledím: do pondělí by si měli dát pozor řidiči na severovýchodě Čech a v části Moravy

29.November
Na severu a východě Čech a v části Moravy hrozí od nedělních 17.00 do pondělních 09.00 náledí. To se bude spolu se zmrazky dělat ojediněle v místech po sněžení nebo po dešti se sněhem. Výstrahu s nízkým stupněm nebezpečí v neděli vydal Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Mráz na Štědrý den podle meteorologů nebude. V prosinci se ochladí, teploty budou pod nulou jen v noci

27.November
Prosinec bude podle meteorologů teplotně i srážkově průměrný. Maximální teploty přes den se budou pohybovat lehce nad nulou, a to zřejmě i v období kolem Vánoc. V noci je třeba počítat s mrazem. Vyplývá z výhledu pro období od 30. listopadu do 27. prosince, který v pátek zveřejnil Český hydrometeorologický ústav. „Celkově období od konce listopadu do konce vánočních svátků by mělo být srážkově ...

Pandemie snížila emise nejvýš o 7 procent, odborníci stále vsází na klimatickou neutralitu

27.November
Útlum ekonomik během pandemie koronaviru nepřinese významné snížení emisí skleníkových plynů. Informovala o tom Světová meteorologická organizace. Podle odhadů budou letošní celosvětové emise oxidu uhličitého nižší jen o několik procent. Koncentrace plynu, který pomáhá zahřívat planetu stále roste.

Stejně jako před tisíci lety. Archeologové v Egyptě ukončili sezonu a zazdili hrobky

26.November
Čeští egyptologové uzavírají letošní sezónu v Abúsíru. Ve čtvrtek zazdí sklady i odkryté hrobky stejným způsobem, jako to dělali jejich stavitelé před tisíci lety. Památky tak budou zabezpečené do další sezóny. Egyptologové doufají, že se příští rok práce vrátí k normálnímu rytmu. Letos je totiž narušilo hned několik velkých problémů.

Češi našli cestu pro výhodnější přeměnu metanu. Jejich objev může pomoci při výrobě levnějších paliv

25.November
Tým vědců z Akademie věd ČR (AV) otevřel cestu k výhodné přeměně metanu v chemické výrobě. Vědci vytvořili a popsali nová reakční centra, která dovedou aktivovat kyslík dosud neznámým způsobem – rozštěpit ho. Pak ho lze použít k oxidaci metanu na metanol, který může být surovinou pro chemickou výrobu i alternativní palivo. Za objev letos získala trojice vědců z Ústavu fyzikální chemie J. Heyrov...
© 2000-2020 ANNECA s.r.o., Klíšská 977/77, 400 01 Ústí nad Labem, Tel: +420 478571021, Email: info@pravednes.cz, Twitter: @pravednes