iROZHLAS

Description:

iROZHLAS - zpravodajský server Českého rozhlasu přináší ověřené zprávy z Česka i ze světa od svých zpravodajů.

URL:

https://www.irozhlas.cz/

Catalog:

Lifestyle

Publishes:

3.1 items/day

Česká restaurace ve Washingtonu po měsících karantény otevřela. ‚Druhou vlnu bychom asi nepřežili‘

20:46
I koronavirem nejhůře zasažené části Spojených států už začínají rušit ta nejpřísnější opatření proti šíření infekce. Město New York ohlásilo začátek první fáze uvolňování na 8. června. V pátek udělalo tento první krok hlavní město Washington, které má méně obyvatel než Praha, ale už tam zemřelo kvůli pandemii víc lidí než v celém Česku.

Britská královna se poprvé od zavedení karantény objevila na veřejnosti. Vyjela si na vyjížďku na koni

17:40
Britská královna Alžběta II. si vyjela o víkendu na koni a poprvé od začátku uzávěry vyhlášené kvůli koronaviru se objevila na veřejnosti. O vyjížďce informoval Buckinghamský palác.

Utajené krásy Česka: Padrťské rybníky v Brdech. Místo, kde ještě neprorazil masový turismus

1.June
Brdy jsou nejmladší Chráněná krajinná oblast, a protože tam ještě před pár lety byli vojáci, je celá oblast stále málo probádaná. Lákadlem je zřícenina hradu Valdek, zalesněné vrcholy s vyhlídkami Tok a Praha a unikátní přírodní biotop Padrťské rybníky, kam vás zavede první díl seriálu Radiožurnálu Utajené krásy Česka.

Česko se učí online. ‚Na plošnou digitalizaci výuky je potřeba mnohem víc času,‘ říká zakladatel startupu

31.May
Už v pondělí půjdou středoškoláci k maturitám, téměř dva měsíce se přitom museli učit místo ve třídách doma u obrazovek. Jak moc to jejich přípravu ovlivnilo? A co by si školství mohlo odnést ze situace, kdy učitelé museli ze dne na den přejít na online výuku? Poslechněte si podcast Budoucnosti R s Jakubem Stránským, zakladatelem startupu Techambition, zaměřeného na výuku matematiky.

Jednou za měsíc si zapálí každý třetí. Ke kouření mladistvých přispívají sociální sítě či influenceři

31.May
Třetina českých dětí od 15 do 16 let kouří cigarety minimálně jednou za měsíc. A stále častěji užívají ty elektronické. Ukazují to data studie ESPAD. Dětských kuřáků dlouhodobě ubývá, každý den si loni zapálila desetina dětí od 15 do 16 let. Před dvaceti lety to bylo podle studie třikrát tolik. Na kouření mladých lidí se letos zaměřil Den bez tabáku.

Desetiletý anglický školák vybírá peníze na hospic v době koronaviru. Už přes dva měsíce žije ve stanu

31.May
Koronavirová krize ve Velké Británii s sebou přinesla i nové hrdiny, kteří vybírají peníze pro zdravotnictví. Známý už je příběh stoletého veterána Toma Moorea, který vybral v přepočtu přes miliardu korun a za svoji činnost byl královnou povýšen do šlechtického stavu. Naopak nejmladším fundraiserem je teprve desetiletý Max Woosey. Ten na podporu své sbírky táboří už od konce března na zahradě z...

Halík: Na začátku koronakrize jsem si často připadal jako v nějakém hororovém filmu

31.May
Strach, obavy o vlastní život, ale hlavně o život blízkých. Nebo příležitost zastavit se a přemýšlet nad tím, co by se mělo ve vašem životě změnit? Jak jste karanténu koronavirové krize prožívali? Se svými pocity se v pořadu Vertikála svěřují katolický kněz Tomáš Halík a protestantský kazatel Pavel Hošek.

Červený koberec jen na schodech, promenáda bez turistů. Festivalové město Cannes zeje prázdnotou

30.May
O uplynulém víkendu měl skončit nejslavnější filmový festival v Cannes. Radnice francouzského města i organizátoři přehlídky ji ale museli zrušit kvůli pandemii koronaviru. Obyvatelé města se bojí o své výdělky, které stojí právě na turismu. Jak vypadá slavné filmové město bez svého festivalu, přímo v Cannes zjišťoval Radiožurnál.

Co způsobil Kryštof Kolumbus gastronomii? Recept na zapečené brambory s tymiánem jako příloha ke grilu

30.May
Při hledání gastro tématu na tento týden jsem dost tápala. Mám psát o cestovatelských a gurmánských zážitcích? Přitom cestovat jsem mohla maximálně do nejbližšího obchodu s potravinami. Časy se lepší, ale ještě to není ono. Narazila jsem na fakt, že právě 30. května proběhla roku 1434 bitva u Lipan; ta, uznávám, s gastronomií moc spojitosti nemá. V roce 1498 se Kryštof Kolumbus vydal na svou tř...

Poprvé po více než sto letech mohou lidé vystoupat na restaurovanou věž Jakobínka u hradu Rožmberk

30.May
Ještě před osmi lety byla na seznamu nejohroženějších památek v Česku. Dnes je věž Jakobínka u hradu Rožmberk ukázkou středověké stavby, kterou památkáři opravovali za použití dobových technologií a řemeslných postupů. Návštěva Jakobínky je tak největším lákadlem a novinkou letošní sezóny na jihočeských hradech a zámcích, které se návštěvníkům otevřely v pondělí 25. května.

Malý Adam dostal jako druhý pacient v Česku experimentální lék Zolgensma

28.May
Malý Adámek ve čtvrtek jako druhý pacient se spinální svalovou atrofií dostal v pražské nemocnici Motol lék Zolgensma. Radiožurnálu to potvrdila ošetřující lékařka Jana Haberlová. Experimentální přípravek Zolgensma stojí zhruba 54 milionů korun a oběma pacientům ho hradí zdravotní pojišťovna. Aplikovat se musí do dvou let věku dítěte.

Depresivní symptomy v těhotenství vedou k rychlejšímu stárnutí mozku dětí, tvrdi výzkumníci z Brna

28.May
Výsledky studie, která proběhla v brněnském CEITEC, říkají, že depresivní symptomy nastávajících matek spouští zrychlené stárnutí mozku plodu. Ukazují také, že předpoklady pro rozvinutí depresí je možné odhalit ze snímků mozku ještě před vypuknutím prvních příznaků.

Koronavirus mění každodenní zvyky. Francouzi vymýšlí, čím nahradí políbení na uvítanou

28.May
Pandemie koronaviru změnila každodenní zvyky. Zasáhla dokonce i do způsobu, jakým se lidé vítají. Místo podávání ruky si někteří jen mávají nebo si jen lehce šťouchnou do lokte. Pro některé národy je ale přizpůsobování podstatně složitější. Například ve Francii se totiž na uvítanou líbají.

Plánovaný plošný screening odhalí poruchy štítné žlázy. Zamezit má potížím v těhotenství i při porodu

27.May
Akce Týden štítné žlázy upozorňuje na poruchy tohoto orgánu, kterými u nás trpí 600 tisíc lidí. Patří mezi ně zvýšená či snížená funkce štítné žlázy, ale objevují se i nádory. Na pozoru by měly být především těhotné ženy.

Čeští vědci potvrdili účinnost vakcíny proti lymské borelióze. Přípravek je v léčbě stoprocentně úspěšný

27.May
Výzkum v českobudějovickém Biologickém centru Akademie věd České republiky se přiblížil dokončení vývoje vakcíny proti lymské borelióze. Vědcům se podařilo otestovat látku, z níž by se vakcína mohla vyrábět. Přípravek je podle nich v léčbě stoprocentně úspěšný. Informuje o tom Česká televize. Výsledky byly publikovány na začátku května v odborném časopisu NPJ Vaccines.
© 2000-2020 ANNECA s.r.o., Klíšská 977/77, 400 01 Ústí nad Labem, Tel: +420 478571021, Email: info@pravednes.cz, Twitter: @pravednes