iROZHLAS

Description:

iROZHLAS - zpravodajský server Českého rozhlasu přináší ověřené zprávy z Česka i ze světa od svých zpravodajů.

URL:

https://www.irozhlas.cz/

Catalog:

Lifestyle

Publishes:

2.9 items/day

V pěti letech poprvé mluvil o sebevraždě. Supernadané děti nemívají lehký život, trpí depresemi i osaměním

14:33
Výjimečná inteligence se těší ve společnosti všeobecnému uznání. Mnozí rodiče proto touží, aby jejich děti v tomto ohledu nějak vynikly. Proč je ale potom život geniálních dětí tak trpký a složitý? ptá se spisovatelka Maggie Fergussonová v magazínu 1843, který je přílohou týdeníku Economist.

Belgičtí mniši hledali 220 let ztracený recept na pivo. Nakonec ho dokázali uvařit podle starých záznamů

8:47
220 let trvaly obavy belgických premonstrátských mnichů, že už nikdy nebudou moci uvařit pivo podle svého středověkého receptu. Zápis unikátního postupu se totiž ztratil. Mniši ale nyní budou pivo znovu vařit. První várky vznikly podle popisů ve starých záznamech.

Dřevní štěpka místo řepky. Biopaliva druhé generace nabízí nižší spotřebu za čtyřnásobné náklady

25.May
Natankujte mi dvacet litrů jehličí nebo dřevěných pilin. To bychom mohli časem slýchávat u čerpacích stanic. Aby výrobci splnili přísné emisní normy, budou muset do pohonných hmot přidávat stále víc biosložek. Ty se dnes získávají hlavně z řepky olejné nebo například z použitých rostlinných olejů. Biopaliva druhé generace se pak vyrábějí z odpadní biomasy, tedy například z dřevní štěpky.

Proč Angličanky milují bábovky? Mohou na nich snadno ukázat, jak umějí péct

25.May
Tradiční bábovka, jak ji známe, nemá s Velkou Británií nic moc společného, ale Britové si ji prostě zamilovali. Pro její rozmanité chutě je oblíbeným dezertem a pro kuchařky ideální možností, jak snadno a jednoduše ukázat své cukrářské umění. Bábovky se staly v Británii opravdu módní záležitostí.

Kauza Dieselgate: německý soud se poprvé zastal zákazníků, Volkswagen jim má dát nová vozidla

24.May
Regionální odvolací soud v Karlsruhe v pátek rozhodl v neprospěch německé automobilky Volkswagen (VW) v případu týkajícím se koupě vozidla na naftový pohon se softwarem, který sloužil k manipulaci s emisemi. VW má dát svým zákazníkům nová vozidla stejného typu.

Klíšťová encefalitida je na vzestupu, v Česku bylo loni 712 případů. Víc jich zaznamenalo jen Rusko

23.May
Česko mělo loni nejvyšší počet případů klíšťové encefalitidy ze zemí Evropské unie. Případů bylo 712, což je nejvyšší počet od roku 2011. Víc nakažených ve světě zaznamenalo jen Rusko. Informace zazněla na zasedání Evropské pracovní skupiny pro klíšťovou encefalitidu, informoval ve čtvrtek člen skupiny a předseda Lékařské rady center Očkování a cestovní medicíny Avenier Rastislav Maďar v tiskov...

Škoda představila elektrické Citigo. Bude stát do půl milionu, říká šéf Maier

23.May
Automobilový průmysl prochází asi největšími změnami v dějinách. Evropská unie tlačí výrobce ke snižování emisí ve výrobě i v dopravě. Kdo přísné limity nesplní, hrozí mu vysoké pokuty. A tak do elektromobilů investují i firmy, které se jim dosud vyhýbaly. Třeba mladoboleslavská Škoda Auto, která ve čtvrtek v Bratislavě ukázala svá první auta jezdící na elektřinu – bateriové Citigo a hybridní S...

Škodovka otevře v Evropě nový závod, ve hře je Turecko a Bulharsko

23.May
Nový víceznačkový závod automobilky Škoda Auto se postaví v Turecku nebo Bulharsku. Kromě vozů Škoda se zde budou vyrábět také další vozy z koncernu Volkswagen, uvedl ve čtvrtek týdeník Škodovácký odborář.

Z Brna na Ukrajinu a zase zpátky. Na jižní Moravu se nedávno vrátil vysloužilý trolejbus Škoda 9Tr

22.May
Topením tak sálavým, že na něm šlo ohřát párky a čaj, byly vybavené staré trolejbusy Škoda 9Tr. Jeden takový kdysi prodal brněnský dopravní podnik na Ukrajinu. A nedávno se z východu vrátil na opravy zpět do Brna.

Reportáže pro děti. Rádio Junior v červnu odvysílá sérii k mediální výchově

22.May
Rádio Junior Českého rozhlasu v červnu spouští projekt, kterým chce podpořit mediální výchovu školáků. Společně s autorkou reportážních pohádek a redaktorkou Českého rozhlasu Michaelou Veteškovou od 3. června do 14. června nasazuje sérii deseti reportáží o práci novinářů s názvem Dílna malého novináře.

V Olomouci vzniká petice proti používání herbicidu RoundUp v městských parcích a na dětských hřištích

22.May
Vlnu diskuzí vyvolal mezi Olomoučany příspěvek na sociální síti o tom, že pracovníci Výstaviště Flora používají v městských parcích na likvidaci plevele herbicid Roundup. Včetně míst u dětských hřišť a v době, kdy si na nich děti hrají. Zástupci městské akciovky používání Roundupu potvrdili. Ale s tím, že ho aplikují jen v omezené míře.

Burger King začne v Evropě poprvé prodávat Impossible Whopper, hamburger s náhražkou masa

21.May
Americký řetězec rychlého občerstvení Burger King zahajuje prodej rostlinné verze hamburgeru nazvaného Impossible Whopper v Evropě. Burger, který je bezmasou variantou klasického produktu a maso připomíná mnohem víc než klasické vegetariánské hamburgery, začne řetězec prodávat od středy ve Švédsku. Uvedla to v úterý agentura AP.

Medvědi, kamzíci i horské výstupy. Podle Lonely Planet jsou Vysoké Tatry nejlepší destinací v Evropě

21.May
Turistický průvodce Lonely Planet označil slovenské Vysoké Tatry pro letošní rok za nejlepší prázdninovou destinaci v Evropě. Kromě Slovenska se v žebříčku také objevily španělská metropole Madrid, chorvatská Istrie nebo islandské pobřeží.

Přibývá šikany v kyberprostoru, ze škol ale nezmizela. Na Linku bezpečí se kvůli ní ročně obrátí tisíce dětí

21.May
Šikana ve školách je stále problém, počty telefonátů dětí, které se kvůli ní obrací na Linku bezpečí, se v posledních letech pohybují mezi 1800 a 2300 ročně. Za posledních devět let vzrostl zejména počet případů, kdy si děti stěžují na šikanu v počítačovém světě. Vyplývá to z údajů Linky bezpečí, které sdělila její mluvčí Regina Jandová.

Island chrání populární kaňon před přílivem turistů. Důvodem je zpěvák Justin Bieber

21.May
Island turistům omezil přístup k jedné ze svých nejnavštěvovanějších přírodních památek, kaňonu Fjadrárgljúfur. Důvodem jeho velké popularity je hudební klip kanadské popové hvězdy Justina Biebera, který se zde natáčel, napsala agentura AP. Křehkému prostředí hrozilo, že ho velký příliv turistů nenávratně zničí.
© 2000-2019 ANNECA s.r.o., Klíšská 977/77, 400 01 Ústí nad Labem, Tel: +420 478571021, Email: info@pravednes.cz, Twitter: @pravednes