15
new stories - click to show

iROZHLAS

Description:

iROZHLAS - zpravodajský server Českého rozhlasu přináší ověřené zprávy z Česka i ze světa od svých zpravodajů.

URL:

https://www.irozhlas.cz/

Catalog:

Lifestyle

Publishes:

2.9 items/day

V Anglii zaznamenali nejvíce úmrtí spojených s konzumací alkoholu za 20 let. Na vině je i pandemie

23:46
V Anglii a Walesu loni vzrostl počet úmrtí spojených s konzumací alkoholu o pětinu, na nejvyšší úroveň za poslední dvě desetiletí. Pravděpodobným důvodem je pandemie, informovala ve čtvrtek agentura AP s odvoláním na vládní data.

Snazší cestování pro plně očkované už v květnu? Česko uzavřelo dohodu s vybranými zeměmi

20:52
Cestování přes hranice bude pro Čechy plně očkované proti koronaviru od poloviny května snadnější. Premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš oznámil, že se vláda dohodla na uvolnění stávajících opatření už s několika evropskými státy. Kromě středoevropských zemí o tom chce česká vláda jednat například i s Chorvatskem, Řeckem nebo Bulharskem.

‚Veřejně přístupné místo klidu.‘ Biskupství chce u Velkého Meziříčí postavit první dálniční kapli u D1

19:31
Nad Velkým Meziříčím u dálnice D1 vznikne dálniční kaple. Jak zjistil Český rozhlas Brno, postavit ji tam chce brněnské biskupství, do jehož diecéze místo spadá. Půjde o vůbec první takovou kapli na Moravě. Místo si vybral přímo biskup Vojtěch Cikrle. Kaple má stát na pozemku Ředitelství silnic a dálnic, které s nápadem souhlasilo.

Šéfka Bílého kruhu bezpečí: Máme toho teď opravdu hodně naloženo, což nahrává i domácímu násilí

19:31
„Bílý kruh bezpečí je tady pro oběti trestných činů, a to včetně domácího násilí,“ zdůrazňuje ve vysílání Českého rozhlasu Plus prezidentka organizace Petra Vitoušová. Po víc než roce pandemie se už projevuje růst domácího násilí, které probíhá za zavřenými dveřmi. Je to přesně to, co agresorům nesmírně vyhovuje, protože mají svou oběť pěkně v kleci, tvrdí.

Gatesovi se na rozdělení majetku dohodli ještě před oznámením rozvodu. Ve vedení nadace zůstanou

4.May
Bill a Melinda Gatesovi, jeden z nejbohatších párů planety, se na rozdělení majetku dohodli dříve, než v pondělí po 27 letech manželství podali žádost o rozvod. Jak napsala agentura Reuters, pár neměl podepsanou předmanželskou smlouvu. Jeho jmění se odhaduje na více než 124 miliard dolarů.

Výrobcem roku je strmilovská Tkalcovna Kubák. Rodina se řemeslu věnuje už více než 150 let

4.May
Ocenění Czech Grand Design v kategorii Výrobce roku letos od Akademie designu České republiky získala Tkalcovna Kubák ve Strmilově na Jindřichohradecku. Ocenění si odnesla za kolekci dek, plédů, koberců a ložního povlečení navržených studiem DurchDuo a další textilní produkty od značky IHOR.

Praha otevře centrum odlehčovacích služeb pro děti s postižením. Má ulevit vyčerpaným rodičům

4.May
V Česku chybí odlehčovací služby pro rodiče dětí s postižením. Podle analýzy spolku Péče bez překážek z roku 2019 je v Česku takových rodičů asi 30 tisíc. O děti se starají celé dny a noci doma a nemají, kdo by jim od péče ulevil. Nemají dostatek spánku a péče negativně dopadá na celou rodinu. Problém to je i v hlavním městě. Teď rodičům svítá naděje. Na podzim by se totiž mělo otevřít nové cen...

Belgický farmář posunul pohraniční kámen, protože překážel traktoru. Zmenšil Francii o dva metry

4.May
Francie je o dva metry menší než dříve. Podle televize LCI za to může belgický farmář, který posunul hraniční kámen a zmenšil tak území Francie. Situaci už řeší starostové pohraničních vesnic.

Po 27 letech manželství se rozvádí manželé Gatesovi. ‚Už spolu nemůžeme jako pár růst,’ vzkázali

4.May
Bill a Melinda Gatesovi oznámili v pondělí na sociálních sítích, že se rozvádí. „Už nevěříme, že spolu můžeme jako pár růst,” napsali na twitter. Dodali, že rozhodnutí učinili po dlouhém přemýšlení a práci na jejich vztahu. BBC informovala, že se dvojice potkala na konci 80. let v Gatesově firmě Microsoft. Mají tři děti.

Praha začne lidem v nouzi pronajímat soukromé byty. Majitelům garantuje příjem a zaručí se za nájemce

3.May
Pražský magistrát spustí prostřednictvím své organizace Centrum sociálních služeb Praha (CSSP) Městskou nájemní agenturu, která bude lidem v bytové nouzi pronajímat za výhodné ceny byty vlastněné soukromníky. Ti tím získají garantovaný příjem od města, které také bude řešit všechny případné potíže s nájemníky. O zkušebním provozu agentury v pondělí rozhodli radní.

Začínají odložené přijímací zkoušky na střední školy. Kvůli koronaviru mají uchazeči více času na testy

3.May
Uchazečům o studium na středních školách s maturitou začaly jednotné přijímací zkoušky. Testy zadávané společností Cermat píšou na čtyřletých oborech v pondělí a také v úterý. Na víceletých gymnáziích začínají zkoušky ve středu. Žáci mají letos na vypracování testů víc času kvůli tomu, že jim pandemie koronaviru ztížila podmínky na přípravu. Původně ministerstvo školství plánovalo první termín ...

Krádež kol i balkánská pohostinnost. Cyklistický nadšenec popisuje cestu kolem Evropy za koronaviru

3.May
Brzy sedmatřicetiletý Jens Pippig vystudoval v jihoněmecké Kostnici a dlouhá léta pracoval ve farmacii. Žil ve Švýcarsku, byl zaměstnaný ve stabilní firmě a vydělával dobré peníze. Přesto se před rokem rozhodl všeho nechat a vydat se s přítelkyní na cyklocestu kolem Evropy. I po roce je stále v sedle a nemá v plánu se v nejbližší době vrátit. Ani domů, ani ke starému životu. Z Bulharska o svých...

V centru Prahy se v sobotu objevilo ‚alegorické sousoší‘. Instalaci papírových prasat řeší i policie

2.May
Politicky laděnou instalací, která se na Prvního máje objevila na Karlově náměstí v Praze, se zabývá policie. Autor této samozvané alegorie na současnou vládu České republiky totiž k vystavení papírových zvířat neměl povolení od městské části. Strážníci, kteří si instalaci přijeli zdokumentovat, už o události informovali Policii ČR a věc kvůli spáchání přestupku předali správnímu orgánu, zjisti...

Spontánní přírodní rezervace i kandidát na seznam UNESCO. Oblast Černobylu se postupně proměnuje

2.May
35 let uplynulo v pondělí od ničivého výbuchu v jaderné elektrárně v ukrajinském městečku Černobyl. Tragédie více či méně zasáhla celý svět. Místo katastrofy se ale postupně mění. Do oblasti zasažené radioaktivním zářením se totiž vrací nejen divoká zvířata, ale částečně také lidé. A opuštěné město Pripjať se zase stalo lákadlem pro turisty.

Čtvrt století od rekonstrukce Novoměstské radnice. O orloj přišla, zbytek hodinového stroje ale zůstal

2.May
Stavba sloužila Novému Městu jako radnice, po vzniku Velké Prahy Městskému soudu jako vězení, ve 2. polovině 20. století tam byl dopravní inspektorát Veřejné bezpečnosti. V 90. letech se ale vrátila ke svému původnímu účelu. Stavbu proslavenou mimo jiné defenestracemi město slavnostně otevřelo po dlouhé rekonstrukci 27. dubna 1996. V současné podobě ji tak Pražané znají 25 let. Mnohaleté opravy...
© 2000-2021 ANNECA s.r.o., Klíšská 977/77, 400 01 Ústí nad Labem, Tel: +420 478571021, Email: info@pravednes.cz, Twitter: @pravednes