15
new stories - click to show

Lidovky.cz

Description:

Věda Lidovky.cz

URL:

http://www.lidovky.cz/

Catalog:

Tech → Věda a výzkum

Publishes:

6 items/month

Stejná technologie jako u covidu. Nová vakcína proti klíšťatům má chránit nejen před borreliózou

17:21
Nová vakcína slibuje ochranu před borreliózou a dalšími chorobami přenášenými klíšťaty. Je vytvořena stejnou technologií jako očkovací látky proti covidu. Necílí na původce chorob, ale na klíšťata.

Jak by na základě současných poznatků mohl vypadat život v románu Duna? Žít byste tam nechtěli, říkají vědci

21.November
S ročním zpožděním zaviněným covidovou pandemií proběhl v Glasgow světový klimatický summit COP26. Se stejnou prodlevou šel do kin film Duna kanadského režiséra Denise Villeneuvea. Obě události spojuje víc než jen covidem zaviněné zpoždění, mají jasně patrný průsečík: pokud dohody z klimatických summitů nepřijme za své většina lidstva, zůstanou potřebná opatření jen na harddiscích počítačů.

Sedící býk si nesmírně vážil svého štítu a kopí. Vědci díky DNA našli potomky nejslavnějšího indiána

18.November
Byl legendou. Lakotský náčelník Sedící býk prý ve svých vizích předvídal i slavnou bitvu u Little Bighornu v červnu 1876; málokterý indián měl tak všeobecný respekt. Vědci nyní inovativní analýzou DNA z vlasů potvrdili, že Ernie LaPointe z Dakoty je jeho žijícím potomkem.

Velryby mění moře a oceány. Decimace obřích kytovců bezohledným lovem zasadila oceánům těžkou ránu

14.November
Před sto lety se během krátkého polárního léta barvily vody při pobřeží Antarktidy do ruda masou drobných korýšů krunýřovek označovaných také jako krill. Velryby sem připlouvaly v obrovských počtech, aby na krillu hodovaly. To všechno je minulost. Ve 20. století bylo jen u Antarktidy pobito na milion velryb, a ty se tak ocitly na pokraji vyhubení. Krill zbarvil antarktické vody do ruda naposled...

Vědci bojují s komářími přenašeči nemocí novými metodami. Využívají i podivuhodnou bakterii

9.November
Komáří populace korálových ostrovů Florida Keys ležících mezi Floridou a Kubou dostala letos na jaře posilu v podobě tři čtvrtě miliardy samečků komára tropického. Vypustila je tu britská biotechnologická firma Oxitec. Samečci se živí nektarem, takže se obyvatelé ostrovů nemusí bát jejich krvežíznivých ataků.

Rostliny řídí geny svých sousedů. Jako vysílače k předání informací slouží kořeny

5.November
Flóra disponuje nečekanými možnostmi komunikace. Rostliny si posílají informace ve formě kyseliny ribonukleové. Jako vysílače i antény jim slouží kořeny.

Ekoturistika lidoopy ohrožuje. Gorily se od lidí často nakazí infekční chorobou

31.October
Výzvy k dodržování rozestupů, nošení respirátorů a dezinfekci rukou nejsou namístě, jen když se mohou nakazit nebezpečnou chorobou lidé. Lidské infekční nemoci ohrožují také lidoopy.

Japonci jsou trojího původu. Pravěcí lidé žili na Japonském souostroví v izolaci, k proměnám přispěly migrační vlny

23.October
Počátky osídlení Japonska spadají do doby před 38 000 roky. K největším proměnám v japonské společnosti došlo až v posledních třech tisíciletích, kdy do země dorazily dvě mohutné migrační vlny a přinesly s sebou zcela zásadní technologické a společenské inovace.

Co mají společného Leonardo da Vinci a výjimeční sportovci? Pomohl výzkum letu vážky

20.October
Lidský zrak má u některých jedinců výjimečné schopnosti, z nichž těžili nejen malíři jako Leonardo da Vinci, ale třeba také sportovci, kteří se k nim propracují za cenu tvrdého tréninku. Co tedy mají společného geniální renesanční malíř a současný baseballový pálkař?

Nejprestižnější vědecké ocenění nedostala spousta badatelů, kteří si ho zasloužili. Koho Nobelovka minula?

16.October
Nobelovy ceny uděluje mezinárodní komise už od roku 1901. Za tu dobu je dostalo 941 lidí a 25 organizací. Nejvíc cen získal Červený kříž. Nobelovská komise ho ocenila v oblasti míru celkem třikrát. Bylo to v letech 1917, 1944 a 1963. Čtyři vědci získali Nobelovu cenu dvakrát. Byli to polská fyzička Marie Curie-Skłodowská, americký chemik Linus Pauling, jeho krajan fyzik John Bardeen a britský b...

Dětské infekce souvisí s autismem, jak ho poznat? Pozorně sledujte tyto příznaky

12.October
Silné nabuzení imunitního systému v raném dětství zvyšuje riziko nástupu poruch autistického spektra.

Proč omdléváme při pohledu na krev? V minulosti tento jev zachránil hodně lidských životů

9.October
Při pohledu na plnící se zkumavku při rutinním odběru krve, jdou na mnohé z nás mrákoty. Omdlévání při pohledu na krev se dnes může jevit jako projev slabosti, v minulosti však zachraňovalo našim předkům život.

Nobelovu cenu za chemii mají vědci z Německa a USA za výzkum stavby molekul

6.October
Nobelovu cenu za chemii letos získali společně Němec Benjamin List a britský rodák působící v USA David MacMillan za vývoj nového způsobu konstruování molekul, známého jako asymetrická organokatalýza. Oznámil to ve středu ve Stockholmu generální tajemník Královské švédské akademie věd Goran Hansson.

Jestli koronavirus nevznikl v laboratoři, hrozí lidstvu v budoucnu mnohem větší pohromy

5.October
Pokud původce pandemie covidu-19 získal schopnost nakazit člověka v laboratoři, jsou naše vyhlídky do budoucna celkem příznivé. Pokud ale virus vznikl v přírodě, čelíme akutní hrozbě dalších pandemií. Hned několik týmů se pustilo do vyšetřování původu koronaviru. A výsledky povzbudivé nejsou.

Nobelisté zkoumali tělesné vnímání, každý z jiného úhlu. Vědce odjakživa zajímá, jak fungují lidské smysly

4.October
Letošní Nobelovu cenu v oboru fyziologie a medicíny získala dvojice výzkumníků. Američan David Julius objasnil způsob, jímž naše nervová soustava registruje teplo. Jeho krajan arménského původu Ardem Patapoutian přišel na to, jak vnímáme tlak.
© 2000-2021 ANNECA s.r.o., Klíšská 977/77, 400 01 Ústí nad Labem, Tel: +420 478571021, Email: info@pravednes.cz, Twitter: @pravednes