15
new stories - click to show

Lidovky.cz

Description:

Hudební a filmové novinky. Divadelní a knižní recenze.

URL:

http://www.lidovky.cz/

Catalog:

Kultura

Publishes:

2.6 items/day

Hry a hříčky Jana Steklíka. Monografie umělce, kterého nesvazovaly žádné konvence

5:47
Po velké výstavě Jana Steklíka v brněnském Domě umění, kde se konečně ukázala jeho různorodá tvorba v plném rozsahu, vyšla v nakladatelství Host obsažná monografie, která se dělí do několika kapitol a má všechny náležitosti, které má mít.

Sex jako heroin. Film Hranice lásky s Hanou Vagnerovou zůstává u popisu

4.July
Snímek Tomasze Wińského Hranice lásky, který soutěží na mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech, varuje před neuváženými partnerskými experimenty. Není třeba s ním v tom polemizovat, ale cenný film by z něj udělalo teprve něco navíc.

„Ne kmotrovství a kamarádům ve vládě!“ Přinášíme ukázku z knihy o Volodymyrovi Zelenském

4.July
Dokumentární kniha ukrajinského novináře přináší objektivní vhled do života i politické kariéry prezidenta Zelenského.

O radosti a světě plném paradoxů. Tanec Praha hledal východiska v interakci s diváky a improvizaci

4.July
Koncem června se uzavřel 34. ročník Mezinárodního tanečního festivalu Tanec Praha. Hlavní program se soustředil do divadla Ponec, v regionech se pak odehrála valná většina produkcí ve veřejném prostoru. Dramaturgické linie sledovala díla komorní, která se svou povahou většinou čistému tanci vzdalovala a hledala východiska jak v improvizaci, tak v interakci s divákem.

Recepty na katastrofu. Vary nabídly děsivé drama plné mrtvol i toxickou dovolenou

3.July
(od zpravodaje serveru Lidovky.cz na filmovém festivalu) Hlavní soutěž karlovarského festivalu je ve třetině. Soutěžní program odstartoval vtipnou a vědoucnou pohlednicí z dovolené dvou polských rodin na dánském ostrově.

Ve věku 97 let zemřel uznávaný britský divadelní režisér Peter Brook

3.July
Ve věku 97 let zemřel v sobotu v Paříži britský divadelní režisér Peter Brook. S odvoláním na jeho okolí o tom dnes informovala agentura AFP. Brook bývá označován za jednoho z nejvlivnějších režisérů 20. století, mimo jiné proto, že ovlivnil nynější podobu divadla.

Nikdy nemluvte o Klubu rváčů. O snímku, který předběhl svou dobu a stal se kultovním

3.July
Prvním pravidlem klubu rváčů je nemluvit o klubu rváčů. Druhé pravidlo klubu rváčů: Nikdy nemluvit o klubu rváčů! No jo, ale co teď s tím, když tento exkluzivní klub má natolik přísná pravidla?

Adele po pěti letech živě koncertovala. Jsem nervózní, ale jsem tu ráda, řekla

2.July
Zpěvačka Adele poprvé po pěti letech vystoupila na živém koncertu. Její vystoupení v londýnském Hyde Parku sledovalo asi 65 tisíc lidí. „Je tak zvláštní stát znovu před davem. Jsem tak šťastná,“ řekla.

Bez světových hvězd, zato s řadou českých. Začal filmový festival ve Varech, nabídne 170 titulů

1.July
/OD NAŠEHO ZPRAVODAJE/ „Filmaři jsou Hamleti. Svými příběhy, které vyprávějí, se snaží napravit dobu, která se vymkla z kloubů,“ řekl na úvod letošního karlovarského filmového festivalu jeho prezident Jiří Bartoška.

Ledárny Open Air: Lucie v nedbalkách, Stromboli skoro naposledy

1.July
V minulých dvou dnech zažily Ledárny v pražském Braníku dva pozoruhodné koncerty. Ve středu zde zahrála Lucie, v podstatě na její poměry komorní koncert bez jakýchkoli obvyklých stadionových parádiček, a den poté zde Stromboli zakončovali rozlučkové turné, mělo tedy jít o definitivně poslední koncert alespoň co se týče jejich klasické sestavy.

Kartely musí vědět, o čem film je, líčí režisér okolnosti natáčení mexického dramatu Bedna

1.July
První projekce 56. MFF Karlovy Vary v pátek ještě před slavnostním zahájením představí drama Bedna, novinku venezuelského režiséra Lorenza Vigase. Drsný příběh osiřelého chlapce rozkrývá krutý ekosystém levné námezdní práce na mexické periferii, zároveň se zamýšlí nad vlivem otcovské autority. Světovou premiéru měl snímek v soutěži v Benátkách.

Digitální neonové světlo a oživlé hračky z dětství, to je nový klip November 2nd

30.June
Česká kytarová kapela November 2nd v čele se zpěvačkou Alexandrou Langošovou přichází s novým videoklipem. Ke skladbě I Feel Love ho natočil režisér a kameraman Richard Řeřicha. Děj zasadil do prostředí lesa deformovaného neonovým digitálním světlem, ve kterém ožívají hračky z dětství.

Festival ve Varech zahájí Superhrdinové. Pořadatelé oznámili i další novinky v programu

30.June
Zahajovacím snímkem 56. karlovarského festivalu bude romantické komediální drama Superhrdinové. Film natočil italský režisér Paolo Genovese, známý zejména jako tvůrce komedie Naprostí cizinci (2016), která se dočkala řady mezinárodních remaků včetně českého. Superhrdinové líčící vztah nesourodého páru komiksové kreslířky a teoretického fyzika měli v Itálii premiéru loni o Vánocích.

Zemřela Blanka Kulínská, zakladatelka pěveckého souboru Bambini di Praga

30.June
Ve věku 87 let zemřela ve středu v Praze sbormistryně, hudební pedagožka a skladatelka Blanka Kulínská. Její život byl spjat s Českým a Československým rozhlasem a pěveckým sborem Bambini di Praga, u jehož zrodu stála.

V surreálném hávu. Plameny příběh nemají, je to spíše řada emočně vzrušených výkřiků

30.June
Opera Erwina Schulhoffa Plameny v hudebním nastudování Jiřího Rožně a v režii Calixta Bieita je poslední premiérou letošní sezony v opeře Národního divadla. Inscenace je pokračováním česko-německého projektu Musica non grata, jehož cílem je oživit umělecký odkaz skladatelů meziválečného Československa, kteří byli perzekvováni z důvodů náboženských, rasových nebo genderových.
© 2000-2022 ANNECA s.r.o., Klíšská 977/77, 400 01 Ústí nad Labem, Tel: +420 478571021, Email: info@pravednes.cz, Twitter: @pravednes