15
new stories - click to show

Lidovky.cz

Description:

Hudební a filmové novinky. Divadelní a knižní recenze.

URL:

http://www.lidovky.cz/

Catalog:

Kultura

Publishes:

5.2 items/day

RECENZE: Před popravou volil sebevraždu. Martin Fruwein by si kříž na Staroměstském náměstí zasloužil

5:17
Česká televize v úterý 22. června uvedla dokument Martin Fruwein - osmadvacátý odsouzený. Bezmála hodinový dokument o nepříliš známém jménu spjatém se stavovským povstáním je lehký, ale informačně nasycený.

Hříchy mládí? Zpěvačka Billie Eilish se fanouškům omluvila za rasistické narážky ve videích

15:24
Na sociální síti TikTok se objevila dvě videa populární zpěvačky Billie Eilish (vlastním jménem Billie Eilish Pirate Baird O'Connellová) ve věku zhruba 13 let. Podle fanoušků si v nich zpěvačka dělá legraci z Asiatů a zesměšňuje přízvuky. Eilish se omluvila v příspěvku na Instagramu.

‚Přirozená smrt mi přinese utrpení‘. Populární zpěvačka Françoise Hardyová žádá o eutanazii

12:51
Populární popová diva šedesátých let Françoise Hardyová se u francouzských orgánů snaží vyprosit povolení k asistované sebevraždě. V rozhovoru s francouzským magazínem Femme Acutelle přiznala, že ji pokročilá rakovina a její léčba působí nesnesitelné bolesti.

VIDEO: Jan Fic to stejně zkouší. Tentokrát v osmdesátkové estetice

10:17
Brněnský písničkář Jan Fic zveřejňuje nový videoklip k písni Stejně to zkouším z loňského alba Potom. Klip natočil Radovan Kramář (Malhorn Production), se kterým Fic dlouhodobě spolupracuje jak na hudebním poli, tak v rámci Ficovy značky hudebních nástrojů Red Bird Instruments.

Zakázaná Kubišová a ti další. Legendární album spojilo zástupce tří hudebních scén, kterým režim nepřál

22.June
Album Zakázaní zpěváci druhé kultury, které právě vychází v reedici nakladatelství Galén, patří mezi skutečné legendy české nonkonformní kultury normalizačního období. Sešli se na něm zástupci tří do té doby oddělených hudebních scén, kteří by se za normálních okolností nejspíš nepotkali.

Seděly jí bizarní figury a uměla se shodit. Nina Divíšková se nebála říct svůj názor

21.June
Nina Divíšková, která zemřela ve věku 84 let, byla především divadelní herečka. Pětatřicet let strávila v Činoherním klubu a zažila i jeho největší slávu, na níž se významně podílela. Ve filmu sice hrála menší role, ale dobře zapamatovatelné: například v Chytilové snímcích Hra o jablko nebo Panelstory.

Firma Amblin Partners oscarového režiséra Spielberga podepsala smlouvu s Netflixem

21.June
Společnost Amblin Partners, kterou vede americký režisér Steven Spielberg, podepsala několikaletou smlouvu se streamovacím gigantem Netflix. Má mu ročně dodávat několik filmů. Finanční podmínky dohody dotčené firmy ve společném oznámení nezveřejnily.

Vznikne konkurence Zlatým glóbům? Asociace hovoří o změně, ale brání se jí, tvrdí ‚odpadlíci‘

21.June
Z Asociace zahraničních novinářů v Hollywoodu (HFPA) po vlně kritiky odchází dva členové. Plánují založit konkurenční organizaci. Organizátoři Zlatých glóbů podle na veřejnosti mluví o změně, ale ve skutečnosti se jí brání.

RECENZE: Mraky kvérů na mraky Rusů. Nikdo si efektivně vylívá zlost na těch špatných

21.June
Mstitelský thriller Nikdo sází na nezvyklé obsazení, lehkost stylu a palčivou touhu upozaděných lidí někomu strašně rozbít ústa.

Zemřela herečka Nina Divíšková, bylo jí 84 let. Hrála v řadě filmů, její doménou bylo ale hlavně divadlo

21.June
Ve věku 84 let dnes zemřela herečka Nina Divíšková, která byla dlouhá léta spjata s pražským Činoherním klubem. ČTK to sdělil její manžel, herec a režisér Jan Kačer. Divíšková ztvárnila mnoho televizních a filmových rolí a věnovala se také dabingu, kde ji diváci znají díky jejímu nezaměnitelnému hlubokému hlasu

Ediční čin nejen pietní. Na erbu Pavly Lidmilové se skví duch i charakter

21.June
Vryp Pavly Lidmilové (1932–2019) do naší kultury překladem Pessoy – Kniha neklidu – je hluboký a naší vděčností oslavený. Fernando Pessoa – nadto ve zjitřených letech koroze rudého režimu v 60. letech minulého století – byl zjevení a dar stoupat na jednu z velehor světové prózy.

Čeští umělci chtějí být světoví. Začínají převádět svá díla na digitální žetony

21.June
Hit na poli digitálních trhů s uměním skýtá nové možnosti pro umělce i galerie. Právě ty menší, české si jejich potenciálu začínají všímat.

Ruská hudební skupina Tatu přišla o kytaristu. Úmrtí má pravděpodobně souvislost s koronavirem

21.June
Bývalý kytarista ruské hudební skupiny Tatu, skladatel, textař a producent Maxim Galsťjan zemřel tento víkend, oznámil v pondělí internetový list Gazeta.ru s odvoláním na hudebníkovy kolegy. Oficiálně nebyla příčina kytaristovy smrti uvedena, ale na sociálních sítích se podle deníku v souvislosti s úmrtím objevila varování „neignorovat příznaky nemoci“, protože „ohavný koronavirus nešetří ani m...

Filmová přehlídka se vším všudy. Anifilm nabídne i dětský film o nesnadném tématu smrti

21.June
V úterý odstartuje v Liberci mezinárodní festival animovaných filmů Anifilm – jedna z prvních velkých kulturních akcí, které se po nedávném rozvolnění uskuteční takřka v normální podobě.

Lidská domýšlivost v opičím světě. Inspiroval mě i Jiří Trnka, říká filmař Jean-François Laguionie

20.June
Animaci jsem objevil díky českým tvůrcům, říká jeden z doyenů evropské animované tvorby Jean-François Laguionie. V českých kinech je nyní jeho film Princova cesta.
© 2000-2021 ANNECA s.r.o., Klíšská 977/77, 400 01 Ústí nad Labem, Tel: +420 478571021, Email: info@pravednes.cz, Twitter: @pravednes