15
new stories - click to show

Lidovky.cz

Description:

Hudební a filmové novinky. Divadelní a knižní recenze.

URL:

http://www.lidovky.cz/

Catalog:

Kultura

Publishes:

2.3 items/day

Se Zdenou Hadrbolcovou se rodina i veřejnost rozloučí v pražských Strašnicích

11:43
Ve Velké obřadní síni v pražských Strašnicích se ve čtvrtek odpoledne uskuteční poslední rozloučení s filmovou a divadelní herečkou Zdenou Hadrbolcovou. Kolegové a veřejnost budou moci od 15:00 vzdát hold umělkyni, která žila poslední léta v ústraní. Dění před smuteční síní budete moci sledovat na iDNES.cz.

Příběh, který utkví v hlavě. Čtyřhodinové Geniální přítelkyně v Divadle ABC diváka drapnou a nepustí

10:27
Tetralogie Eleny Ferrante Geniální přítelkyně úspěšně oblétla svět a bylo jen otázkou času, kdy se dočká dramatického zpracovaní. Nejdřív přišel televizní seriál a posléze divadelní adaptace britské autorky se sicilskými kořeny April de Angelis. Tu nyní v české premiéře uvedl režisér Marián Amsler v Městských divadlech pražských.

King Crimson žije. Vzpomínkový maraton připomene legendární kapelu i další hudbu jejích členů

29.November
Přestože jedna z nejvlivnějších kapel rockové historie King Crimson vydala poslední album před dvaceti lety a ani koncertně se nepřetrhne, její hudbu můžeme dnes a zítra v Praze a Brně naživo slyšet v rámci projektu The Crimson Marathon, pořádaného při příležitosti padesátého výročí přelomové nahrávky Larks’ Tongues in Aspic.

Bajza umřel v koncentráku. Vzpomínky čtveřice důchodců ožívají v poláčkovském sequelu na Jezerce

29.November
Divadlo Na Jezerce uvádí variaci na slavnou Poláčkovu prózu pod „rozšířeným“ titulem Bylo nás pět (tenkrát). Autor jevištní úpravy a režisér v jedné osobě Petr Vacek umístil dějiště do domova důchodců, kde hrdinové textu, proslaveného mimo jiné rozhlasovou četbou na pokračování v interpretaci Františka Filipovského a později i televizním seriálem Karla Smyczka, vzpomínají na svá klukovská alotria.

Za volavkou mezi líté papoušky. Legendární Mijazaki se loučí surreálným dobrodružstvím pro děti i dospělé

28.November
Novinka a zároveň ohlášený poslední film legendárního japonského tvůrce Hajaa Mijazakiho přináší do českých kin jistotu, že v předvánoční nabídce nebude chybět animovaný snímek pro celou rodinu s nezpochybnitelnou pečetí kvality.

Otec často hovořil o ruské drzosti a tuposti, říká syn italského slavisty Alessandro Ripellino

28.November
Málokdo ze světových spisovatelů a básníků prokázal takovou službu Praze a Čechům jako italský slavista Angelo Maria Ripellino. Jeho Magická Praha je tajemné a mystické město, kde se protínají různé kultury a odkud snad lze vstoupit i do jiných světů. Jeho syn Alessandro Ripellino nedávno navštívil Prahu, zúčastnil se konference ke stému výročí narození svého otce, kterou pořádal Italský kulturní…

Absurdní černá groteska jako výstižná vize dnešního světa. V Dlouhé oprášili Brechta

27.November
Divadlo v Dlouhé uvedlo v premiéře hru Bertolta Brechta V džungli měst s Janem Sklenářem a Samuelem Tomanem v hlavních rolích. Režisérem inscenace je David Šiktanc.

V Praze zemřel Kevin Geordie Walker, kytarista Killing Joke. Bylo mu 64 let

27.November
V neděli 26. listopadu v 6:30 ráno zemřel v Praze, kde v posledních letech žil, Kevin Walker zvaný Geordie, kytarista zásadní postpunkové kapely Killing Joke. Příčinou jeho skonu byla podle vyjádření zbytku kapely mozková mrtvice.

Do dražby šla ikonická Havlova bunda a neznámá díla Toyen či Emila Filly

26.November
Nedělní poledne na pražském Žofíně patří aukci Galerie Kodl, která představuje kolekci výtvarného umění od 19. století až po současnost. Zájemci mohou zakoupit například neznámá díla Toyen, Josefa Čapka, Emila Filly, nebo Mikuláše Medka. Ve prospěch rekonstrukce Paláce Lucerna se vydražila parka Václava Havla a jeho dva obrazy. Nedělní aukci můžete sledovat živě na iDNES.cz.

Dobrodružství má jméno blues. Notorický „nedokončovač“ Mack McCormick na stopě lidových umělců

26.November
Bluesová hudba má bezpochyby svoji naleštěnou a komerční tvář, ale nikdy neztratila ani svoji odvrácenou stránku plnou záhad, tajemství a podivných existencí. Jednou z nich je také svérázný muzikolog a sběratel Mack McCormick.

Múza, která po staletí neztrácí půvab. Mezinárodní výstava Síla květin má i českou stopu

25.November
Muzeum impresionismu v Giverny, sídlící v těsné blízkosti slavné zahrady malíře Clauda Moneta, navazuje výstavou Síla květin (Flower Power) nejen na Monetovy lekníny. Ve spolupráci s mnichovskou Kunsthalle sestavilo muzeum velkolepou podívanou, v níž figurují díla zobrazující nejrůznějšími způsoby svět rostlinné říše. S podporou pařížského Musée d’Orsay a Centre Pompidou vybraly zmíněné instituce…

Trauma zrození za 120 milionů? Obraz surrealisty Štyrského vydraží v Paříži

24.November
Mistrovské dílo českého surrealismu čeká v prosinci dražba. Aukční síň Sotheby’s bude v Paříži prodávat rozměrný obraz českého malíře Jindřicha Štyrského Trauma zrození. Dílo z roku 1936 se odhaduje na až pět milionů eur (přes 120 milionů korun).

Český slavík pozná nové vítěze. Živě vystoupí Kabáti, Dyk nebo Vondráčková

24.November
V pátek večer se v pražském Foru Karlín rozhodne o letošních držitelích ceny Český slavík. Oceněni budou nejpopulárnější zpěvačky, zpěváci a skupiny, průvodní slovo bude držet dvojice Aleš Háma a Ondřej Sokol, vystoupí Kabát, Vojtěch Dyk, Václav Neckář, Monika Bagárová a další.

Nevyletět z Brna, je ze mě zkyslá srna. Provázek vzdává hold jinakosti na nejrůznější způsob

24.November
Odchody a návraty dvou brněnských rodaček – i takto lze nahlédnout a číst novou inscenaci Divadla Husa na provázku s poťouchlým názvem Nevyletět z Brna, je ze mě zkyslá srna. Vztah k domovu a rodnému městu na motivy knih Dory Kaprálové připravila režisérka Kamila Polívková. Výsledná scénická koláž z úryvků knih Kaprálové má svoje kouzlo i limity, jak už to tak při převodu subjektivně laděných pró…

Vzpomínky točomana. Viděl jsem ruské tanky na hranicích, ale kamarádi se mi smáli, říká režisér Václav Táborský

23.November
Filmař a spisovatel Václav Táborský je fenomén. V 50. a 60. letech natočil na osm desítek filmů, po roce 1989 vydal osm knížek: jednak memoáry, jednak humoristické prózy. Od osmašedesátého žije v Kanadě. Nedávno byl dva týdny v Česku: na MFDF Ji.hlava uvedl sérii svých dokumentů, v Praze pak představil svůj nejnovější titul Točoman se dotáčí. Na konci září mu bylo pětadevadesát let.
© 2000-2023 ANNECA s.r.o., Klíšská 977/77, 400 01 Ústí nad Labem, Tel: +420 478571021, Email: info@pravednes.cz, Twitter: @pravednes