Lidovky.cz

Description:

Hudební a filmové novinky. Divadelní a knižní recenze.

URL:

http://www.lidovky.cz/

Catalog:

Kultura

Publishes:

4.1 items/day

Stojím za Rowlingovou, napsala známá spisovatelka. Zaměstnavatel ji následně vyhodil

5:16
Skotská spisovatelka Gillian Philipová, známá autorka dětských knížek, na Twitteru vyjádřila podporu slavné spisovatelce J. K. Rowlingové, jež je nyní pod palbou kritiků a fanoušků za svůj postoj k translidem. Firma Working Partners sdružující několik nakladatelství ale Philipovou téměř okamžitě vyhodila.

Budoucnost Kasabian je nejistá. Od populární rockové skupiny odešel zpěvák Tom Meighan

19:06
Tom Meighan chce vyřešit své osobní problémy a proto skončil v čele leicesterské alternativní rockové kapely Kasabian. O budoucnosti skupiny rozhodnuto není. Rocková formace byla v roce 2015 jedním z hlavních taháků festivalu Colours of Ostrava.

Milenka revolucionáře i umělecká vizionářka. Dokument přiblíží slavnou mexickou malířku Fridu Kahlo

19:06
Po úterní premiéře v centru současného umění DOX vstoupí do artových kin v Česku i na Slovensku dokumentární filmu Frida - viva la vida, který přibližuje mexickou malířku Fridu Kahlo (1907 až 1954). Film vstupuje do kin 13. července v den výročí jejího úmrtí a je prvním z letní série dokumentů Umění v kině.

KABÁT: Jan Hus, vzor 1954. Ideologický film se jako hlavní uctění Husovy památky opravdu nehodí

16:29
Jak připomenout výročí upálení mistra Jana Husa? Česká televize to v pondělí v hlavním vysílacím čase vyřešila další reprízou filmu Otakara Vávry z roku 1954, v němž je důsledně zbožný katolický kazatel vylíčen jako ideolog třídního boje.

KVÍZ: Legrace z církve i příhody s oknem. Jak dobře znáte legendární Beatles?

15:11
Bubeník Beatles Ringo Star slaví 7. července kulatých 80 let. Liverpoolská čtveřice měla bohatou kariéra, hudební nosiče plné hitů a také i nějakou tu aférku. Vyzkoušejte si se serverem Lidovky.cz, jak dobře legendární kapelu znáte.

Děsivé horory i slavné gangsterky. Poslechněte si hudbu, o které možná nevíte, že ji složil Morricone

13:54
V pondělí 6. července zemřel respektovaný italský skladatel Ennio Morricone. Na svém kontě má hudbu pro více než 500 filmů a seriálu. Proslavily ho hlavně westerny a spolupráce s legendárním režisérem Sergiem Leonem. Se serverem Lidovky.cz si skladatele připomeňte hudbou ke známým filmům, o které byste možná ani neřekli, že ji složil maestro Morricone.

Zemřel maestro Morricone. Hudebník dokázal napsat hudbu i k dvaceti filmům ročně

11:31
Motiv foukací harmoniky v podání postavy ztělesněné Charlesem Bronsonem ve filmu Tenkrát na Západě je možná nejslavnějším filmovým hudebním fragmentem všech dob. Jeho autor, italský skladatel Ennio Morricone, zemřel v pondělí 6. července v Římě ve věku 91 let.

RECENZE: Kdo je tady kádrovák? Slovenští rockeři zhudebnili výpovědi šéfa StB

7.July
Unikátní projekt přináší nová slovensko-maďarská skupina Drť. Na albu s názvem Puntičkár zhudebnila výroky někdejšího šéfa československé Státní bezpečnosti Alojze Lorence.

RECENZE: Neil Young a jeho domácí výpěstky

6.July
Další z řady pohledů zpět, kterými nejslavnější kanadský písničkář a rocker Neil Young prokládá svoji aktuální tvorbu. Album Homegrown bylo natočeno v letech 1974–1975 a od té doby leželo takříkajíc u ledu.

Pozor na království konzumu, varuje profesor a spisovatel Stanislav Komárek

6.July
Stanislav Komárek (1958) patří mezi nejinspirativnější autory dneška. Ať píše esejistiku, publicistiku, nebo romány. Ať mluví s důrazem na filozofii, nebo na biologii. Ostatně je profesorem filozofie a přírodních věd. V nakladatelství Academia právě vyšel nový svazek jeho spisů: Zápisky z pozdní doby.

REŽIE: Do Brna se vrátil Divadelník. Inscenace je zdařilým návratem k výraznému textu

5.July
Mistrnou hru Divadelník jednoho z nejvýznačnějších poválečných německy píšících autorů, Rakušana Thomase Bernharda, vrátili na jeviště v brněnském Buranteatru.

Mé filmy nejsou slogany, říká palestinský režisér Elia Suleiman

4.July
Co znamená být v dnešní době Palestincem? To je otázka, která se objevuje ve filmech Elii Suleimana od jeho celovečerní prvotiny Kronika zmizení. Dalším poznávacím znakem snímků letos šedesátiletého rodáka z Nazaretu je absurdní humor a nemluvný protagonista, kterého hraje sám režisér. V novince To musí být nebe Elia hledá ideální místo k žití v Nazaretu, Paříži a New Yorku. Film představený v ...

Od Rowlingové se kvůli transfobním poznámkám distancují i největší fanouškovské weby Harryho Pottera

4.July
Britská spisovatelka J. K. Rowlingová začátkem června rozvířila vody internetu poznámkou na adresu translidí. Jako zatím poslední se proti ní ostře postavily největší fanouškovské weby její knižní ságy Harry Potter.

Koronavirus umění neporazil. Malé galerie startují nejrychleji

3.July
S uvolněním protikoronavirových pravidel se otvírají malé privátní galerie. Velké sice také, ale nový program nabídnout nemohly. A tak se život výtvarné scény odehrává na výstavách menších formátů.
© 2000-2020 ANNECA s.r.o., Klíšská 977/77, 400 01 Ústí nad Labem, Tel: +420 478571021, Email: info@pravednes.cz, Twitter: @pravednes