15
new stories - click to show

Lidovky.cz

Description:

Aktuální zpravodajství z celého světa.

URL:

http://www.lidovky.cz/

Catalog:

Ze světa

Publishes:

8.3 items/day

Útočník střílel na univerzitě v ruském Permu, na místě jsou mrtví. Někteří studenti vyskočili z okna

9:32
Neznámý člověk začal střílet v jedné z budov Permské státní univerzitě. Podle předběžných zpráv jsou na místě mrtví.

Nizozemci jsou nejvyšší lidé na světě, podle nové studie se ale zmenšují

7:53
Obyvatelé Nizozemska, kteří jsou se svou průměrnou výškou dlouhodobě nejvyšší lidé světa, se zmenšují. Ukazuje to nejnovější studie nizozemských vědců. Podle ní jsou muži narození v roce 2001 nižší o 1 centimetr než jejich vrstevníci z roku 1980. U žen je rozdíl dokonce 1,4 centimetru.

Ruské volby bez překvapení: k vítězství míří vládní strana. Polepšili si komunisté

6:47
Po sečtení poloviny hlasů ve volbách do ruského parlamentu vede vládní strana Jednotné Rusko, podle průběžných výsledků získala 46 procent, informovala agentura TASS. Do parlamentu se podle průběžných výsledků dostanou ještě čtyři další strany, které překročily potřebný pětiprocentní práh. Rusové volili od pátku do nedělního večera.

Tálibán zavádí morální policii. Afghánce prý bude přesvědčovat ke ‚správnému chování‘

5:11
Úřady budou po celém Afghánistánu dohlížet na dodržování morálky v souladu s islámskými principy. Před tvrdými represemi prý upřednostní výchovu a přesvědčování ke „správnému chování“.

Mocenské postavení Německa s odchodem Merkelové slábne, myslí si polovina jeho obyvatel

21:05
Většina obyvatel Německa se domnívá, že mocenské postavení jejich země před odchodem dlouholeté kancléřky Angely Merkelové upadá. Vyplývá to z průzkumu Evropské rady pro mezinárodní vztahy (ECFR). Podle něj se Merkelové také podařilo přesvědčit obyvatele unie o tom, že Německo je v Evropě hnací silou při řešení ekonomických obtíží a obraně lidských práv.

Na Kanárských ostrovech vybuchla sopka, k evakuaci je připraveno tisíc lidí

17:51
Na Kanárských ostrovech na ostrově La Palma začala erupce sopky Cumbre Vieja. Úřady začaly evakuovat několik desítek obyvatel. Aktivitu sopky by mělo doprovázet i zemětřesení, které může postupem dnů zesilovat.

Na nejvyšší hoře Rakouska zachraňovali čtyři české turisty, při sestupu zapadli do sněhu a ledu

16:13
Rakouští záchranáři poskytovali o víkendu pomoc čtveřici českých turistů. Během sestupu z nejvyšší hory Rakouska nastaly komplikace a Češi zapadli do sněhu a ledu. Dva členové výpravy byli mírně podchlazeni.

Další útok v afghánském Dželálábádu, bomba usmrtila pět lidí. Terčem byl opět vůz Tálibánu

15:40
Podruhé během dvou dní zažilo afghánské město Dželálábád bombový útok. Terčem se stejně jako v sobotu stalo vozidlo radikálního hnutí Tálibán, které v Afghánistánu vládne od poloviny srpna. Incident si podle prvních zpráv vyžádal pět mrtvých, včetně dvou civilistů, z nichž jedno bylo dítě. K útokům se dosud nikdo nepřihlásil, ani Tálibán se zatím nevyjádřil.

Z reprobeden vyhrává veselá hudba, ale lidé jsou spíš zachmuření. Ruské volby žádné překvapení nečeká

15:07
Ve volební místnosti na jihu Moskvy je v neděli živo. Alespoň proti předchozím dvěma hlasovacím dnům. Uprostřed školní auly stojí volební urny, které jsou z třetiny plné. Rusové o víkendu volí poslance do dolní komory parlamentu, Státní dumy. Hlasování doprovázejí některé novinky, ale i staré neduhy – volební podvody.

Australský premiér chápe zklamání Francie z dohody o ponorkách, jeho země však musí chránit své zájmy

11:52
Chápu zklamání Francie, komentoval australský premiér Scott Morrison zrušení dohody o ponorkách. Austrálie však podle něj musí ochránit své zájmy. Země oznámila, že odstoupí od smlouvy na výrobu ponorek v hodnotě 866 miliard korun. Smlouvu uzavřela s francouzskou firmou Naval Group v roce 2016.

V Rusku vrcholí třídenní parlamentní volby. Opět se čeká vítězství vládní strany

10:14
V Rusku v neděli končí parlamentní volby, které byly tentokrát třídenní. V pátek a sobotu hlasovala asi třetina ze 110 milionů oprávněných voličů. Očekává se, že vládní strana Jednotné Rusko si kvůli absenci politické konkurence udrží ve Státní dumě dvoutřetinovou většinu. Někteří Rusové hlasovali podle rad Navalného týmu.

Izrael dopadl poslední dva hledané Palestince. Z vězení utekli kanalizací

19.September
V Izraeli dopadli poslední dva uprchlické vězně, kteří šestého září utekli kanalizací z věznice s nejvyšší ostrahou. Jde o členy militantní skupiny Islámský džihád, Palestinci tyto uprchlíky považují za hrdiny. Zbývající čtyři členové uprchlické skupiny byli dopadeni již před týdnem poblíž města Nazaret.

U Floridy přistála čtyřčlenná amatérská posádka lodi Crew Dragon. Ve vesmíru strávila tři dny

19.September
V Atlantském oceánu u pobřeží amerického státu Florida přistála po třech dnech strávených na oběžné dráze kolem Země čtyřčlenná civilní posádka lodi Crew Dragon společnosti Space X podnikatele Elona Muska. Jejich kapsle SpaceX se spustila padákem do oceánu těsně před západem slunce v 1:08 SELČ nedaleko místa, kde jejich let o tři dny dříve začal.

V Rusku dochází k restauraci sovětského totalitního systému, míní Lev Gudkov. Volby prý lidi moc nezajímají

19.September
Před volbami do Státní dumy se Kreml podle ruského sociologa Lva Gudkova snažil vyvolat u občanů náladu, aby vůbec nešli hlasovat. Mimo velká města sice roste odhodlání lidí protestovat proti vládě, avšak aby vyšli do ulic, v tom jim brání cenzura, policejní tlak a hrozba vysokých pokut, které si běžní obyvatelé nemohou vzhledem k příjmům dovolit, říká šéf nezávislého institutu Levada Centr.

Washingtonem zmítají demonstrace na podporu lidí, kteří pronikli do Kapitolu

18.September
Ve Washingtonu začali lidé demonstrovat na podporu těm, kteří v lednu vnikli do sídla amerického kongresu a jsou za to souzeni. Shromáždění je podle médií prozatím klidné. Obviněným vyjádřil podporu i samotný exprezident Donald Trump.
© 2000-2021 ANNECA s.r.o., Klíšská 977/77, 400 01 Ústí nad Labem, Tel: +420 478571021, Email: info@pravednes.cz, Twitter: @pravednes