Lidovky.cz

Description:

Zajímavosti a kuriozity z celého světa. Reportáže, poradny odborníků, zábava pro volný čas.

URL:

http://relax.lidovky.cz/

Catalog:

Ostatní

Publishes:

2.9 items/day

Praha ukáže velkolepou výstavu Sluneční králové. Naše úspěchy konečně přijedou do Čech, těší egyptologa Bártu

5:37
Velkolepou výstavu egyptských vykopávek v Praze, tak velkolepou, že podobnou Česko ještě nezažilo, odložil koronavirus. Od června měl starověk ožít v Národním muzeu v rámci výstavy Sluneční králové, karanténní omezení však posunula akci na 1. září. Nyní se schyluje k tomu, že vzácné artefakty vyrazí z Egypta do Prahy.

Jak nejlépe uchovat přebytky ze zahrad? Dobře naložené nebo třeba sušené, samozásobitelství je v módě

5:37
Dříve spíše vysmívané plné spíže a pozapomenuté sklípky znovu nacházejí své opodstatnění. Samozásobitelství už není hanlivým termínem, ale trendem, kterému propadá stále víc lidí.

Jací doopravdy jsou žraloci? Podle vědců se toho od nich můžeme spoustu naučit

5:37
Každý den, když v Indonésii zapadne slunce nad ostrovy Raja Ampat lemovanými korálovými útesy, se probere jeden podmořský dravec. Ovšem na predátora není nijak zvlášť velký ani zuřivý. Od hlavy po ocas je dlouhý asi jako paže a rypec mu zdobí kníru podobné vousky, napsal zpravodajský server The Guardian.

V Indii schválili lék na koronavirus. Klinická studie byla úspěšná, pacienti se po podání léku zotavili

20:36
Indické úřady povolily používání léku Itolizumab domácí farmaceutické společnosti Biocon pro léčbu mírných až vážných dýchacích obtíží, včetně těch způsobovaných covidem-19. Lékaři budou moci přípravek podávat poté, co se osvědčil v klinických testech, píše agentura Reuters.

Snímek komety Neowise pořízený českým fotografem vybrala NASA jako fotografii dne

11.July
Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) v sobotu jako astronomickou fotografii dne zveřejnil snímek českého fotografa a matematika Miloslava Druckmüllera z brněnského Vysokého učení technického.

Nejlépe viditelná kometa po 23 letech. Astronom radí, v kolik hodin si přivstat a jak ji správně pozorovat

11.July
Po více než dvou desetiletích mají obyvatelé severní polokoule opět příležitost vidět pouhým okem jasnou kometu. Neowise objevila stejnojmenná vesmírná sonda už na konci března, příležitost k jejímu pozorování ze Země máme ale teprve od čtvrtečního večera přibližně do poloviny srpna. Podle astronoma Miloše Tichého z Observatoře Kleť jsou nejlepší podmínky ke sledování ve dvě hodiny po půlnoci z...

Sbohem oblekům šitým na míru či vysokým podpatkům. Práce z domova ovlivnila módní kodex oblečení do práce

11.July
Svým pánským oblekům šitým na míru, pouzdrovým šatům i vysokým podpatkům dejte sbohem. Nová realita práce z domova rychle přeměnila módní kodex oblečení do práce, což dělá problémy prodejcům formálního kancelářského oblečení. Napsal to server zpravodajské televize CNN.

Singapurští vědci testují získávání energie ze stínu. Ve městech by mohla zajišťovat elektřinu

11.July
Vědci v Singapuru doufají, že se jim podaří zdokonalit novou metodu získávání energie ze stínu, která by jednoho dne mohla pomáhat zajišťovat elektřinu v hustě zastavěných městech. Informovala o tom v pátek agentura Reuters.

Slavný ‚opičí proces‘ dal za pravdu bibli, Darwin ale neprohrál

10.July
Když v roce 1859 Charles Darwin publikoval svou evoluční teorii, naboural po staletí jediné přijímané tvrzení, že svět byl stvořen Bohem, a vyvolal vášnivé diskuse, které dodnes nevychladly. V USA vedly i k několika soudním procesům, z nichž nejznámější - takzvaný opičí - začal 10. července 1925. Učitel John Scopes v něm tehdy čelil obvinění, že učil žáky evoluční teorii.

Dinosauři a pterosauři měli společného předka. Dokazuje to objevená zkamenělina

9.July
Dinosauři a pterosauři, jejichž někteří zástupci dorůstali obřích rozměrů, měli skromné začátky. Dokazuje to nově objevená zkamenělina drobného, hmyz požírajícího ještěra, který byl jejich předchůdcem a blízkým příbuzným.

Chalupáři na vzestupu. Nová móda se prosadila i v kolekcích předních značek

9.July
Když máš v chalupě orchestrion, nevadí, že do ní fičí… Píseň Waldemara Matušky je neodmyslitelně spjata se seriálem Chalupáři, který díky neustálému opakování budou znát nejen pamětníci. Teď by se ji měli naučit ti, kdo chtějí držet krok s módou.

Zámek Telč kvůli rekonstrukci omezil prohlídkové trasy i kulturní akce, festival ale zůstává

9.July
Kvůli rekonstrukci, která začala v únoru, i kvůli koronavirové krizi má zatím zámek v Telči na Jihlavsku oproti loňsku asi třetinovou návštěvnost. Přístupná je jen jedna ze tří tras, ubylo i kulturních akcí, které se na zámku přes léto pravidelně konají. Znovu ale bude dějištěm festivalu Prázdniny v Telči, který začne 24. července. Novinářům to řekli pořadatelé festivalu a kastelán státního zámku.

Hrad Grabštejn pro nadšence rozšířil prohlídkovou trasu o dvě místnosti s archeologickými nálezy

8.July
Na hradě Grabštejn na Liberecku se prohlídkový okruh rozšířil o místnosti věnované i archeologii. Je tam například pouzdro starší, než je první zmínka o hradě. Lidé uvidí také částečně odhalený portál přímo ve zdi, skořápky slanovodních ústřic nebo dělovou kouli z husitských válek. Jde o součásti druhého prohlídkového okruhu příhraničního hradu.

Covid se možná šíří přímo vzduchem, připustila WHO. Dosud se klonila k jiné variantě, může to změnit opatření

7.July
Světová zdravotnická organizace (WHO) připustila, že koronavirová infekce covid-19 se přenáší přímo vzduchem. Definitivně potvrzeno to však podle epidemioložky WHO Marie Van Kerkhoveové nebylo. Dosud WHO potvrzovala, že vir SARS-CoV-2 se přenáší kapénkami, které však rychle klesají k zemi.

Zázračné materiály budoucnosti: tuberkulóza by se mohla léčit pomocí nanočástic

7.July
Tým vědců z Prahy a Těchonína připravil a úspěšně otestoval nanočástice, které by v budoucnu mohly výrazně zefektivnit léčbu tuberkulózy. Nový způsob léčby by umožnil dopravit antibiotikum přímo do infikovaných buněk pomocí nanočástic. Výzkum probíhá v rámci vědecké platformy Akademie věd Strategie AV21.
© 2000-2020 ANNECA s.r.o., Klíšská 977/77, 400 01 Ústí nad Labem, Tel: +420 478571021, Email: info@pravednes.cz, Twitter: @pravednes