Literární noviny

Popis:

Blogy | měsíčník pro kritické myšlení. Literární noviny vychází každý druhý čtvrtek v měsíci.

URL:

http://www.literarky.cz

Katalog:

Ostatní → Blogy

Publikuje:

3 položek/měsíc

Literární vyhlídky (14. až 20. ledna)

14.ledna
Nadcházející týden nabídne kromě řady autorských čtení a několika knižních křtů i zajímavá setkání se zahraničními autory, kteří se odhodlali pojednat o tématech spjatých s našimi dějinami, a sice s norským novinářem, spisovatelem a bohemistou Terje B. Englundem a s francouzským publicistou Anthonym Sitrukem. Na závěr připojuji trojici knižních tipů, z nichž největší ohlas dozajista vzbudí česk...

Kniha o Gwendy vypovídá o vratkosti našich životů

10.ledna
Rovnováha světa je vratká. Mír se může stisknutím knoflíku přetavit ve válku. Běžná válka v jaderné inferno a „tisíce Hirošim“. Rovněž atomové bombardování Japonska zmiňují Stephen King a Richard Chizmar v prvé své společné knize Kouzelná skříňka pro Gwendy (2017).

Všechny povídky se slečnou Marplovou nyní vyšly v jedné knize

8.ledna
Po Velké knize příběhů Sherlocka Holmese a svazku Hercule Poirot. Povídky (2016) se pod značkou Knižního klubu vytasili s obdobně objemnou publikací Slečna Marplová a záhady. Povídky , a pokud nastal problém, vězí pouze v tom, že titulní stará panna nevystupuje - na rozdíl od pánů Poirota nebo Holmese – v dostatečném počtu povídek pro podobný projekt.

Literární vyhlídky (7. až 13. ledna)

7.ledna
Po vánoční přestávce spolu s novým rokem ožívají i nakladatelé a organizátoři literárních akcí. V obou kategoriích hraje tentokrát první housle Radka Denemarková se svým novým románem Hodiny z olova , jehož pražský křest je naplánován na středu. Pozvánek i (audio)knižních tipů jsme však pro vás připravili vícero.

Po víc než půl století vychází první detektivka Ludvíka Součka

6.ledna
Novela Ludvíka Součka Samá voda se dočkala prvního vydání po pětapadesáti letech od svého vzniku (a 40 let od úmrtí autora). Jde o první Součkovu detektivku, kterou lze označit za rekognoskaci terénu, z něhož posléze vyvstala řada příběhů s pátračem Martinem Andělem. „Slušel“ by i této knize, a kdo ví, třeba jej někdo jednou dosadí do nějaké její adaptace.

Ilija Trojanow o realitě tajné policie a disentu

2.ledna
Spisovatel bulharského původu Ilija Trojanow vypráví svůj román Moc a vzdor především skrz dva protikladné hrdiny, žijící své dny za socialismu na opačných stranách politické bariéry. Možná přitom někoho překvapí, kolik toho mají společného.

Výpověď o citlivém muži, který vždy spíš mlčel

2.ledna
Josef Topol (1935-2015) vždy preferoval dialog. Vytvořil divadelní hry a verše, ale próza jej nelákala. Ani vzpomínky by patrně nenapsal – a tady pochopíme význam Karla Hvížďaly. Včas dramatika oslovil, navštěvoval jej v Thunovské ulici na Malé Straně a na chalupě v Krakovci, Josef Topol vzpomínal a jistěže bylo nač.

Trumpa zklamala návštěva v Ramsteinu

31.prosince
„Myslel jsem si, že tam bude tvrdá muzika a pořádná pyro-show“. (Na snímku se americký prezident ptá, zda je tu správně)

Fotoblog Fr. Dostála: A zase bude hodně veselo

31.prosince
Bývá tomu moc dobře, že lidem se na tvář dostaví úsměv, ale spíše ten jaksi přirozený. Přišel závěr roku, a tak se u nás všude budou ozývat rány a vzduch zahltí rachejtle a světelné hry.

Fotoblog Fr. Dostála:I kobylky se už otužují...

30.prosince
Na druhý svátek vánoční se na Slovanském ostrově scházejí následovníci po svém otužileckém předchůdci Nikodémovi, aby se ponořili do vod Vltavy na dohled od Národního divadla. Počkal jsem si v parku na nejstarší milovnici studené vody osmaosmdesátiletou Boženku Černou, abych jí věnoval svoji poslední knížku „Pražský chodník vypráví", ve které je zachycena, když opouští chladivou vodu řeky v Bra...
© 2000-2019 ANNECA s.r.o., Klíšská 977/77, 400 01 Ústí nad Labem, Tel: +420 478571021, Email: info@pravednes.cz, Twitter: @pravednes