Literární noviny

Popis:

Literární noviny | měsíčník pro kritické myšlení. Literární noviny vychází každý druhý čtvrtek v měsíci.

URL:

http://www.literarky.cz

Katalog:

Kultura

Publikuje:

11,9 položek/týden

Bazaar Festival uvede provokativní umělce z Německa či Bulharska

22:11
Pátý ročník pražského divadelního a tanečního festivalu Bazaar se uskuteční od 14. do 18. března 2019 v Praze. Uvede výrazná představení a ukázky z chystaných inscenací ze střední a východní Evropy, které letos poprvé doplní také umělci z Blízkého východu.

Výstava PULP FICTION má být „výtvarným filmem“

15:20
Klára Sedlo, Jan Harant, Lukáš Miffek – absolventi pražské AVU a studenti profesora Michaela Rittsteina. Díla dospělých, kteř í nikdy nezapomněli na to, že byli dětmi, budou k vidění od 18. března do 14. dubna na výstavě PULP FICTION/Sedlo-Miffek-Harant v holešovickém Vnitroblocku.

O díle Hynka Luňáka: Pocity konstruktéra a výtvarníka jsou totožné

15.února
Pražský rodák Hynek Luňák (12. 4. 1926 – 14. 5.2014) strávil většinu života na Vysočině, v Třebíči. Na osmiletém reálném gymnáziu měl z kreslení znamenitou učitelku, pozdější věhlasnou sklářskou výtvarnici Ludviku Smrčkovou . Protože chtěl být technikem, studoval na strojnické průmyslovce a za pár let konstruoval v Třebíči pletací stroje na ponožky a punčochy.

Olga Sommerová připravuje celovečerní dokument Legenda Suchý

15.února
Česká dokumentaristka Olga Sommerová má už na svém kontě mimo jiné filmy o osudech Marty Kubišové, Věry Čáslavské a Soni Červené. Nyní své portfolium rozšíří o životní cestu legendárního Jiřího Suchého , který svojí tvorbou ovlivnil hned několik generací.

Irský zpěvák Hozier a jeho Take Me to Church poprvé v ČR

15.února
Potemnělá píseň Take Me to Church na pomezí blues, gospelu, rocku i popu zněla ze všech rádií a vyšplhala se na žebříčky hitparád mnoha zemí. Nyní její autor, irský hudebník a zpěvák Hozier vystoupí poprvé v České republice: 27. srpna v pražském Foru Karlín představí nové album nazvané Wasteland, Baby!

Rokoko uvede dramatizaci románu Honzlová od Zdeny Salivarové

14.února
První březnovou sobotu přestaví tandem Jakub Vašíček a Tomáš Jarkovský představí v Rokoku svoji divadelní adaptaci románu Zdeny Salivarové, spisovatelky stojící ve stínu svého manžela Josefa Škvoreckého.

Po Plzni chodil Chaplin

14.února
Od premiéry baletu inspirovaném životem slavného génia na Nové scéně Divadla J. K. Tyla v Plzni 17. března 2018, Chaplin v Plzni tančí. Pátého února tohoto roku Chaplin v Plzni nejen tančil, ale po městě i chodil. Na inscenaci se totiž přijel ze Švýcarská podívat jeho pětašedesátiletý syn Eugene Chaplin.

Nominace soutěže Nejkrásnější české knihy roku 2018 jsou známy

13.února
Soutěž Nejkrásnější české knihy roku , kterou pořádá ministerstvo kultury ve spolupráci s Památníkem národního písemnictví, již zná nominované publikace. Z 264 přihlášených, jednoho z největšího počtu v historii soutěže, jich porota nominovala 50 v sedmi kategoriích.

Básně Wolkera a Kaliny v „komiksovém“ podání Lubomíra Lichého

13.února
Karikaturista, malíř a ilustrátor Lubomír Lichý opatřil obrázky Baladu z nemocnice , Baladu o námořníkovi a Baladu o očích topičových Jiřího Wolkera a v jedné knize je vydal v nakladatelství Jonathan Livingston. A loni k nim připojil i knihu s básněmi Hadrnice a Kšaft takřka už zapomenutého Josefa Jaroslava Kaliny.

Robert Redford se loučí s herectvím, byl víc než jen hvězda

12.února
Nominací na Zlatý glóbus za hořkou komedii The Old Man & the Gun se před pár týdny symbolicky uzavřela herecká kariéra Roberta Redforda, která trvala bezmála šedesát let.
© 2000-2019 ANNECA s.r.o., Klíšská 977/77, 400 01 Ústí nad Labem, Tel: +420 478571021, Email: info@pravednes.cz, Twitter: @pravednes