Literárky

Popis:

Literární noviny | kulturně-politický týdeník. Literární noviny vychází každý čtvrtek.

URL:

http://www.literarky.cz/

Katalog:

Kultura → Literatura

Publikuje:

11,2 položek/týden

Radkin Honzák a František Honzák: Čas psychopatů

8:49
Psychopatů – tedy správně lidí trpících disociální poruchou osobnosti – je ve společnosti odjakživa vždy stabilní procento. Ať se pohybujeme kdekoli, je prakticky nemožné se těmto antisociálním parazitům zcela vyhnout – je možné, že mezi ně patří náš soused, nadřízený, volený politik nebo v horším případě rodinný příslušník.

Žantovský Petr: Média a politika v digitálním světě

7:04
Petra Žantovského jako novináře a politického komentátora není třeba představovat. Dokonce ani jako vysokoškolského učitele, který se soustavně zabývá problémy médií a masové komunikace a zprostředkovává seznamování české odborné i laické veřejnosti s aktuální odbornou literaturou svého oboru. Většinou tyto doporučené texty doprovází odkazy na historické události moderní doby a na tituly z obor...

Louis Ferdinand Céline: Cesta na konec noci

12.prosince
Po 85 letech vyšel nový český překlad slavné a přelomové prózy moderní světové literatury Voyage au bout de la nuit . Román z roku 1932 je prvotinou francouzského spisovatele Louise Ferdinanda Célina. Okamžitě byl překládán ve světě. Český překlad Jaroslava Zaorálka (spolu s ním Richarda Weinera a Jindřicha Hořejšího) z roku 1933 byl vůbec první vydaný převod románu do cizího jazyka a stal se i...

Uri Orlev: Je těžké být lvem

11.prosince
Co byste si přáli zažít ze všeho nejvíc? Hrdina naší knížky vždycky snil o tom stát se lvem a jeho nejlepší kamarád měl stejný sen. Často si o lvech povídali a v jednom kuse si na ně hráli. Vymýšleli, jak se spolu domluví, pokud se někdo z nich jednou lvem stane.

Lubomír Man: Sportem do literatury

11.prosince
Je to náhoda. Nejela dlouho tramvaj a ze stanice metra Vltavská je to stejně jen kousek na Strossmayerovo náměstí. V metru jsem si pročítal knížku pro mládež určenou k recenzi „Sen na dosah“ od Lubomíra Mana. Dnes je tento autor spíše známý svými politickými komentáři.

Angela Saini: Od přírody podřadné. Jak se věda mýlila v ženách

10.prosince
Liší se ženský mozek od mužského? Jsou muži od přírody promiskuitnější? Je pro kluky přirozenější hrát si s autíčky a pro holky s panenkami? Měl Charles Darwin pravdu, když považoval ženy za méně vyvinuté a intelektuálně podřadné?

J. Čechura, V. Stachurová Kucrová, Z. Vlasáková: Smiřičtí. Krátké dějiny úspěšného rodu

9.prosince
Kniha pojednává o šlechtickém rodu, který vstoupil na jeviště dějin až před vypuknutím husitské revoluce. Zato výrazně: první Smiřický Jan, původně nezámožný šlechtic z Hradecka, proslul jako husitský hejtman a politik, který získal značné majetky, ale kvůli konspirování proti Jiřímu z Poděbrad přišel o hlavu (1453).

Víkend s fejetonem č. 15

8.prosince
„Sovětský svaz náš vzor“ - za socialismus známé u nás heslo. To se stalo tématem pátrání po fejetonu v SSSR a Rusku.

Zuzana Nováková: Přítel stesk

8.prosince
Lyrický román o udavačství, ale i hrdinství, o hořkosti, ale i lásce a melancholii si klade otázky po možnostech svobodného života.

Osmašedesátý očima tří generací

7.prosince
Kniha podává svědectví, faktů a úvah o světlech i stínech naší nedávné minulosti, kterou nedávno vydal Syndikát novinářů ČR a jeho Klub novinářů Pražského jara.
© 2000-2018 ANNECA s.r.o., Klíšská 977/77, 400 01 Ústí nad Labem, Tel: +420 478571021, Email: info@pravednes.cz, Twitter: @pravednes