Literárky

Popis:

Literární noviny | kulturně-politický týdeník. Literární noviny vychází každý čtvrtek.

URL:

http://www.literarky.cz/

Katalog:

Kultura → Literatura

Publikuje:

6,3 položek/týden

Kniha o ideové struktuře, v jejímž jménu jsme ochotní leccos tolerovat

10:11
Recenzovaná kniha je možná jedním z nejosvícenějších obrazů naší nedávné minulosti, žhavé současnosti, a bojím se, též bezprostřední budoucnosti. Známý britský novinář Anthony Browne se ve svém eseji, výstižně nazvaném Úprk rozumu , zabývá jedním z klíčových fenoménů současného veřejného života - politickou korektností.

Mu-žung Süe-cchun: Než slehne rudý prach

10:11
Román Než slehne rudý prach líčí cestu do pekel mladého, pro zisk všehoschopného advokáta. Toto podobenství o všudypřítomné korupci justičního světa v současné Číně (vyšlo v roce 2008) začíná strmým vzestupem hlavního hrdiny, chlapce z venkova, jenž se díky šikovnému uplácení kolegů a nadřízených stane úspěšným advokátem. Rozvířený „rudý prach“ není nic jiného než klam lidského světa: krutého a...

William Somerset Maugham: Veselice aneb Kostlivec ve skříni

22.července
Román klasika anglické literatury vyšel poprvé v roce 1930 a čtenáři v postavě spisovatele Edwarda Driffielda záhy odhalili skutečného romanopisce Thomase Hardyho. Děj se odehrává od devadesátých let 19. století do konce dvacátých let století 20., kdy je vypravěč, rovněž spisovatel William Ashenden, požádán svým kolegou Alroyem Kearem o pomoc se sepsáním životopisu nedávno zesnulého Driffielda.

Jaimy Gordonová: Poslední dny slávy

21.července
Pět postav, pět originálních hlasů, pět osamělých duší potloukajících se kolem nejnižších příček dostihového sportu. Každý den je boj o přežití, a ne všichni přežijí.

Martin Šindelář: Totemy míst

20.července
Martin Šindelář přichází po šesti letech s novou sbírkou básní, ve které opět najdete několik ilustrací od známého výtvarníka Lukáše „Musy“ Musila.

Literární stereotyp Ruska aneb oj, Rusko, oj, oj…

20.července
V úterý 17.července si tisíce Rusů v Jekatěrinburgu připomnělo sto let od zavraždění členů carské rodiny Romanovců. Zdejší uralský sovět v ten den rozhodl o popravě cara Mikuláše II. a jeho rodiny (vlevo na snímku).

Arnaldur Indriđason: Hlas

19.července
Každé Vánoce proudí do Reykjavíku turisté, aby prožili svátky netradičně. Když je ale ve sklepě renomovaného reykjavického hotelu nalezen uškrcený vrátný, je idyle zdá se konec. Záhadnou vraždu muže v převleku Santa Clause má detektiv Erlendur vyřešit tak, aby spolu s kolegy neznepokojili váženou mezinárodní klientelu hotelu. Pobyt na Islandu nesmí být stresující ani příliš dobrodružný! Smrt st...

Pavel Marek: Pernštejnské ženy

18.července
Pernštejnské ženy jsou v knize představeny v předivu rodinných vazeb i ve vztahu k vládnoucí dynastii, a to především ke svým habsburským patronkám.

Jiří Suchý nejen o pánu Bohu

17.července
V sedmatřiceti kratších i delších kapitolách (včetně hrstky úvodů a závěrů) vypráví klasik české poezie a génius písňového textu Jiří Suchý o zkušenostech s objevováním nápadů, přístupu k češtině i těch momentech, kdy se literární dílo začne přímo pod rukama tvůrcovýma pojednou psát „samo“ (a lze se ptát, kdo vlastně hýbá píšící rukou a odkud).

Otfried Preußler: Odbila dvanáctá hodina

17.července
Světově proslulý německý spisovatel Otfried Preußler vybral a nově převyprávěl třikrát třináct nejkrásnější a nejzajímavější lidových pověstí o pokladech a jejich strážcích, o kouzelnících a čarodějnicích, o strašidlech a duších, které se tradují v německém prostředí.
© 2000-2018 ANNECA s.r.o., Klíšská 977/77, 400 01 Ústí nad Labem, Tel: +420 478571021, Email: info@pravednes.cz, Twitter: @pravednes