15
new stories - click to show

Lupa.cz

Description:

Lupa.cz - server o českém Internetu

URL:

http://www.lupa.cz/clanky/

Catalog:

Tech

Publishes:

3.7 items/day

ISSS 2022: Blíží se zemětřesení v eGovernmentu a tsunami datových schránek

7:29
Celý český eGovernment se má přestěhovat pod Úřad vlády a do nové Digitální a informační agentury. Přibýt mají až 3 miliony nových datových schránek, jejichž držitelé ale mohou být až „neuvěřitelně naštvaní“ složitostí a nepřehledností všeho a vynutit si změny.

Nejlepší aplikace na ovládání rozhlasového přijímače přes mobil

6:21
Přinášíme test nejvýznamnějších mobilních aplikací, pomocí nichž lze ovládat rozhlasový přijímač chytrým telefonem. Jak intuitivní je ovládání těchto aplikací, co umí a jaké zajímavé funkce přinášejí?

Pád stablecoinu TerraUSD, počítání falešných účtů na Twitteru a novinky v plánech Meta s metaverzem

19:59
Bing cenzuruje pro Čínu, v Messengeru bude víc spamu, barevný skládací e-ink od Applu, děravé Tesly. Co přinesl právě končící #tyden?

Slovensko chce postavit nejrychlejší AI superpočítač na světě, použije vlastní čipy

20.May
Slovenská společnost Tachyum po oznámení univerzálního serverového procesoru Prodigy se 128 jádry přichází s dalším velkolepým prohlášením. Na Slovensku chce rozjet superpočítač za 70 milionů eur, tedy 1,7 miliardy korun, který má ve zpracování AI operací zvládat výkon až 128 exaflops. V případě double-precision výkonu má jít o 500 petaflops při spotřebě devět megawattů.

V Brně vznikne první český herní inkubátor, vývojáři dostanou kanceláře či podporu

20.May
V Brně vzniká první herní inkubátor v České republice. Moravská metropole chce ještě více posílit svou důležitou roli v tuzemském vývoji her. Ve městě sídlí společnosti jako Ashborne Games, Amanita Design, Madfinger Games, 2K Games (Hangar 13) nebo Bohemia Interactive. Celkem jde o 40 firem a 800 vývojářů.

ČTÚ v dubnu potvrdil šestnáct případů, kdy 5G rušilo televizní příjem

20.May
Základnové stanice 5G/LTE provozované v pásmu 700 MHz byly v dubnu šestnáctkrát zjištěny jako zdroj rušení televizního příjmu. Informoval o tom Český telekomunikační úřad ve své monitorovací zprávě. „Ve všech případech bylo zajištěno odrušení u televizních diváků mobilním operátorem na jeho náklady,“ sdělil úřad.

Rádio Signál začalo vysílat v DAB+

20.May
V Praze, na západě Čech a v jižních Čechách je nyní dostupné digitální vysílání soukromého rádia Signál. Zařazeno je v multiplexu společnosti RTI. Podle provozovatele je datový tok 88 kbit/s, kódování AAC-LC, zvuk je stereo.

Národní superpočítače opět běží naplno. Zdražení elektřiny je ale vyjde až na stovky milionů

20.May
Národní superpočítačové centrum IT4Innovations začátkem roku kvůli krachu dodavatele a zdražení elektřiny vypnulo dvě třetiny kapacit. Nyní zase funguje, není to ale zadarmo.

EU žaluje Česko. Nestihli jsme zavést pravidla pro audiovizuální obsah

19.May
Pět členských států Evropské unie čelí žalobě od Evropské komise kvůli tomu, že dosud nezavedly nová pravidla pro audiovizuální služby. Mezi žalovanými státy, jimž nyní hrozí pokuta, je také Česká republika. Evropská unie schválila nová pravidla už v roce 2018, Česko ale doteď nestihlo změny zapracovat do národních zákonů.

Seznam spustí svou televizní službu s programy Novy a Primy

19.May
Internetová firma Seznam.cz zpřístupní online vysílání televizních stanic ze skupiny Nova a Prima. Rada pro rozhlasové a televizní vysílání zapsala českou internetovou jedničku do registru provozovatelů převzatého rozhlasového a televizního vysílání.

Ruská pobočka Googlu chce vyhlásit úpadek, úřady jí zablokovaly přístup k účtu

19.May
Ruská pobočka Googlu plánuje formálně vyhlásit bankrot. Důvodem je nedostatek peněz na vyplácení mezd či hrazení dalších závazků. Ruské úřady totiž firmě koncem března zablokovaly přístup k jejímu hlavnímu bankovnímu účtu, informovala agentura Reuters.

Za více než miliardu koupenou českou firmu Memsource povede bývalý šéf Tesly v Evropě

19.May
Česká společnost Memsource má nového výkonného ředitele. Stal se jím Georg Ell, který vedl Tesl v západní Evropě a působil také ve firmách jako Yammer nebo Microsoft. Zakladatel David Čaněk se bude věnovat strategii a bude nadále působit v představenstvu.

ČTÚ připravuje podmínky pro rozvoj komerčního digitálního rozhlasu

19.May
Český telekomunikační úřad začal chystat výběrové řízení na provozovatele finálních komerčních sítí pro vysílání DAB+. Tuto formu distribuce využívá už přes 50 stanic, kromě sítě Českého rozhlasu jsou v provozu soukromé regionální a lokální multiplexy.

Budoucnost televizního vysílání v Česku probere nová pracovní skupina

19.May
Ministerstvo průmyslu a obchodu svolalo na 10. června první setkání pracovní skupiny, která má řešit stav a budoucnost digitálního televizního vysílání v České republice.
© 2000-2022 ANNECA s.r.o., Klíšská 977/77, 400 01 Ústí nad Labem, Tel: +420 478571021, Email: info@pravednes.cz, Twitter: @pravednes