15
nových článků - klikněte pro zobrazení

Mgr. Margit Slimáková, Ph.D.

Popis:

specialistka na zdravotní prevenci a výživu

URL:

http://www.margit.cz/

Katalog:

Lifestyle → Zdraví

Publikuje:

3 položek/měsíc

Jak zvládat stres? Dejte si sprchu!

15.dubna
„Zchlaďte hlavu, zklidněte se hořčíkem s vitamínem B6 nebo si dejte banán s čokoládou, ty je také obsahují. Proč je to na místě? Protože panika, strach a úzkost zvyšují riziko infekce. Nejen koronavirem.“ Tak začíná můj první příspěvek k pandemii na blogu na aktuálně.cz. Více než deset let jsem tam každý měsíc psala text na nejen výživová témata, od počátku roku 2020 jsem pak převážně vysvětloval…

Vegetariánské mýty a otazníky

14.března
V průběhu své praxe jsem se setkala jak s názorem, že rodiče vegetariáni by měli být za ubližování dětem zavíráni do vězení, tak také s tvrzením, že vegetariánství je jediný správný stravovací způsob na světě. V době, kdy jsem jako svou diplomovou práci organizovala klinickou studii sledující zdravotní stav alternativně se stravujících dětí, bylo v Česku vegetariánství (stejně jako další alternat…

Jak se čistit? Potřebujeme celer a kokosy?

9.února
Jako výživový hit se s příchodem jara periodicky vrací všelijaké detoxikační diety. Vypadá to, že mnoha lidem najednou přestaly stačit jejich vlastní vnitřní orgány, které detoxikují nepřetržitě – játra, kůže, plíce, ledviny nebo lymfatický systém. Odkud se detoxy vzaly? Naše babičky zcela běžně odlehčovaly stravu se začátkem jara a doháněly zimní nedostatek pohybu. Na jaře se také nedostávalo po…

Nejlepší výživová doporučení

29.ledna
Nejsou o nepřirozených restrikcích, dietách ani hladovění. Zdravá výživa je o jedení toho nejlepšího a v pohodě. Aktuálně je také čím dál jasnější, že vedle vyživování našich lidských buněk se potřebujeme starat i o výživu našich mikrobů. Nabízím vám sedm doporučení pro rok 2024, které volně přebírám ze ZOE podcastu. Jídlo je více než palivo, a proto nepočítejte kalorie ani nutrienty Mnohem prosp…

I v nemocnicích jde vařit a jíst skvěle

12.prosince
Nemocniční strava v ČR má dlouhou tradici vycházející z dietního systému z 50. let minulého století. Od roku 1991 je v podobě pouhého doporučení Ministerstva zdravotnictví, a tak jednotlivé nemocnice mohou nabízet i velmi rozdílnou stravu. Většina nemocnic přesto vychází z původního systému, případně jej rozšiřuje. Výsledkem jsou i desítky diet, které jsou stavěny na přesných propočtech jednotliv…

Investujme do pohody a pohybu

16.listopadu
Před námi jsou další svátky klidu a pohody, ačkoli ve skutečnosti pro mnohé z nás znamenají především stres a přejídání, po kterém přichází období ztloustnutí, výčitek, novoročních závazků a diet, které zpravidla nevydrží ani do února. O tom, jak strávíme svátky, rozhodujeme ale jen my. Stejně tak je každý den jen na nás, jak skvěle budeme jíst (nebo jestli se budeme cpát nezdravostmi), jak se bu…

Máme pořád všichni sledovat svůj cukr v krvi?

13.října
Po krokoměrech přišly chytré hodinky a prstýnky, které umí mnohem víc než jen počítat naše kroky. A tak se sledujeme čím dál více. Měříme, jak moc se hýbeme a jak dobře spíme – i když ve skutečnosti spíš jak málo se hýbeme a jak špatně spíme. A teď tu máme také monitory, které sledují naši glykémii. Je to pokrok, zbytečnost nebo užitečnost? Přenosné mini-monitory (anglicky wearebles, nositelná el…

Sladkosti nejsou odměna

25.září
Není pochyb o tom, že nadměrná konzumace cukru škodí. Omezovat jakékoliv doslazování je jedním z mála doporučení, na kterém se už shodují zdravotníci celého světa. Přesto se u nás v mnoha školkách běžně odměňuje sladkostmi, ve školách děti dostávají slazené čaje nebo mléka a v nemocnicích najdete na chodbách automaty s limonádami. Vrcholem šílenství jsou pak lékaři a zubaři, kteří po ošetření nab…

Výživa ve školách a nemocnicích

2.srpna
Když jsem před několika lety začala veřejně mluvit o tom, že by ve školách a nemocnicích měli děti a pacienti dostávat skutečné jídlo a že by měli být zapojeni do jeho výběru pomocí bufetového servírování, byla jsem povětšinou ignorovánanebo kritizována, a to jak odbornými společnostmi (které dosud propagují polévky z prášku), tak výživáři, kteří nemají rádi úspěšnou konkurenci a kteří by nejradě…

Jak přežít válku? Zasaďte strom!

27.července
Dva roky války s virem jako by plynule přešly do války s Ruskem. Máme za sebou měsíce omezování pohybu, úsměvů a komunikace. Stresuje nás válka na Ukrajině. Nevíme, jak dlouho bude trvat, a mnozí jí máme i plné domovy: na obrazovkách vidíme zničená města, zraněné a mrtvé lidi. Na našich nádražích jsou tisíce uprchlíků potřebujících naši podporu a pomoc. Mnoho domácností, které doteď sotva zvládal…
© 2000-2024 ANNECA s.r.o., Klíšská 977/77, 400 01 Ústí nad Labem, Tel: +420 478571021, Email: info@pravednes.cz, Twitter: @pravednes