15
new stories - click to show

Mises.cz

Description:

Mises.cz sdružuje lidi, kteří věří ve svobodu, individualismus a ochranu soukromého vlastnictví.

URL:

https://www.mises.cz/

Catalog:

Ekonomika

Publishes:

3 items/month

Pavel Sperát vyzpovídá Urzu o Ježku bez klece

28.June
Ve společnosti bývá vnímáno kladně, když dítě „umí poslouchat“; my ze všeho nejvíc nechceme děti automaticky poslušné autoritě. Co to totiž znamená? Že se dítě – jedinec, později dospělý – naučí poslouchat někoho, kdo mu byl vnějším světem přidělen bez ohledu na jeho vůli.

Český rozhlas zpovídá (nejen) Urzu pro eurovolby 2024

10.June
Jaké otázky klade veřejnoprávní Český rozhlas před volbami do Evrospkého parlamentu v roce 2024 kandidujícím stranám? Jsou tyto otázky – jak mimochodem ukládá veřejnoprávním médiím zákon – objektivní a vyvážené? A jaké jsou Urzovy odpovědi na ně? To vše se můžete dočíst v tomto článku.

O demokracii pro studentský časopis Gymploviny

4.January
„Žij a nech žít.“ Neznám nikoho, kdo by tomuto tvrzení aktivně oponoval; přesto s ním však drtivá většina z nás v konečném důsledku nesouhlasí, aniž si to tito lidé vůbec uvědomují. Chcete zjistit, zda mezi ně také patříte? Pak čtěte dál.

Překážky v cestě ke svobodě

19.September
Jedna z nejdůležitějších lidských potřeb je pocit bezpečí. Pokud se člověk bezpečně necítí, udělá skoro cokoliv pro to, aby se tak cítit začal. Pokud tohle zvážíme, můžeme vidět, že jeho neochota vůbec připustit, že se mýlí, může pramenit prostě ze strachu z neznámého.

Mýtus o JFK a stříbrných certifikátech jako důvodu jeho zavraždění

28.August
Diskuze o tom, co bylo motivem vraždy JFK, jsou pro mě dobrou záminkou pro to, se více rozepsat o některých aspektech historie amerického peněžního systému, které asi nejsou dneska úplně běžnou znalostí.

O botanikovi, který si myslel, že je biolog

1.August
Jsem přesvědčen, že někdy naše vžitá přesvědčení vytvářejí hlubokou propast mezi tím, co si myslíme my a co si myslí druzí. Přesně s tím se potýká zoolog v této povídce, když se snaží přesvědčit botanika o existenci diametrálně odlišných forem života.

K právům patří povinnosti, ale k povinnostem zase práva

25.July
Jak je možné, že lidé, tolik se ohánějící ekvivalencí práv a povinností, zapomínají na občany, kteří mají sice povinnosti, ale nikoliv jim odpovídající práva?

UTXO.23 / Urza: Peníze – internet ze starověku

26.May
Na konferenci UTXO.23 vystoupí Urza, autor knihy Anarchokapitalismus, tvůrce Svobodného přístavu, spoluzakladatel a hlava Institutu Ludwiga von Misese, člen předsednictva Svobody učení a učitel ve svobodné škole Ježek bez klece.

Kdo platí nižší odvody? Když se dva hádají, třetí se směje...

4.May
V minulém článku jsem napsal argumenty pro srovnání odvodů zaměstnanců a OSVČ. Dneska na vaše přání konkrétní čísla s komentářem.

Platí OSVČ nižší odvody než zaměstnanci?

2.May
OSVČ vs. zaměstnanci. Ti, kteří platí minimum odvodů, vs. ti, kteří si „stěžují“. Už zase se mluví o „spravedlnosti“. Jak to ale skutečně je? Pojďme se na to podívat.

Deontologie je utilitarismus… a naopak? Můj složitý vztah k etice

26.April
V libertariánských kruzích pozoruji střet mezi utilitaristickým a deontologickým pohledem na svět. Utilitarismus považuje za nejmorálnější cestu usilovat o dosažení blaha pro co největší množství lidí, zatímco deontologie považuje za morálně nejsprávnější držet se daného souboru pravidel.

Případ Algera Hisse (37. díl - Významná fakta, která nebyla předložena před soudy II.)

27.October
V celém případu zbývá jediná oblast záhad. Co si Hiss myslel během celé této doby? Kdy a proč se stal komunistou? Co ho přivedlo ke špionáži? Co si myslel během slyšeních HUACu, soudů a svého dlouhého pozdějšího života?

Případ Algera Hisse (36. díl - Významná fakta, která nebyla předložena před soudy I.)

20.October
Samozřejmě existuje mnoho věcí, které nebylo předloženo soudům. V porotním systému každá ze stran předkládá jen to, co jí prospěje. Věci, které by neprospěly ani jedné straně, zůstávají mimo soudní síň. Je mnoho věcí, které v době konání soudu ještě nebyly zjištěny.

Případ Algera Hisse (34. díl - Pověst a úloha FBI)

6.October
V příštích dvou dílech tohoto seriálu bude řeč o věcech, jejichž dobový kontext by nemusel být dnešnímu čtenáři úplně zřejmý. Na základě čeho mohlo mít mnoho inteligentních a vzdělaných lidí pocit, že zde může proti Hissovi existovat nějaká velká konspirace, jejíž součástí je FBI?
© 2000-2024 ANNECA s.r.o., Klíšská 977/77, 400 01 Ústí nad Labem, Tel: +420 478571021, Email: info@pravednes.cz, Twitter: @pravednes