15
new stories - click to show

Mises.cz

Description:

Mises.cz sdružuje lidi, kteří věří ve svobodu, individualismus a ochranu soukromého vlastnictví.

URL:

https://www.mises.cz/

Catalog:

Ekonomika

Publishes:

2.1 items/week

Případ Algera Hisse (14. díl - Právní strategie. Jak silný případ tu máme?)

19.May
Ať už v tomto případu lže jeden nebo druhý, tak se chová naprosto iracionálně. Neustále přidává k jedné lži další lži a při tom iniciativně usiluje o širší a hlubší prošetření faktů, které může vést pouze k odhalení těchto lží. Mám pocit, že v tomto případu je něco, čemu doposud nerozumíme.

Vznik Impéria (14. díl)

17.May
Aby se nenávist obrátila proti ziskovému motivu, bylo použito dvou technik. Jednou bylo, jak jí použil prezident v inauguračním proslovu, říci, že společenské hodnoty jsou přednější než pouhý peněžní zisk. Druhou technikou bylo odsuzovat pouze velké zisky.

Případ Algera Hisse (13. díl - Velká porota)

12.May
16. prosince se Hiss dostavil k soudu, kde mu obvinění přečetli. Vyjádřil se „nevinen“ k obou bodům obžaloby. Jeden novinář popsal, že tehdy poprvé na veřejnosti viděl Hisse očividně znepokojeného a nešťastného.

Vznik Impéria (13. díl)

10.May
Zamysleme se nad logickým pořadím těchto devíti kroků k získání ekonomické moci. Zamysleme se nad tím, že pokud by tu šlo o hospodářské oživení, nabízela se i řada alternativních kroků.

Případ Algera Hisse (12. díl - Nixonovo drama)

5.May
Nixon vyšel ven z kanceláře a poskytl pamětihodnou tiskovou konferenci, při které zachránil budoucnost sobě, Chambersovi, HUACu a způsobil velké problémy pro Hisse.

Vznik Impéria (12. díl)

3.May
A určitě téměř nikdo, kdo hlasoval v listopadu 1932 pro zachování zlatého standardu, by nevěřil tomu, že z příští rok uslyší prezidenta z rádia říkat: „Takto pokračuje náš postup k vládou řízené měně.“

Případ Algera Hisse (11. díl - Hissova největší chyba)

28.April
Teď už není případem otázka, jestli byl Hiss členem nějaké hloupé marxistické skupiny ve třicátých letech. Jde tu o špionáž a velezradu.

Vznik Impéria (11. díl)

26.April
Kam se New Deal ubíral? Odpověď na tuto otázku je pak příliš očividná, aby jí bylo možné zpochybnit. Každá z jeho voleb, ať už přinesla větší či menší hospodářskou obnovu, neomylně mířila k ustavení centralizované totalitní vlády.

Případ Algera Hisse (10. díl - Veřejné slyšení 25. srpna - výpovědi)

21.April
Hiss přišel vždy s nějakým alespoň vzdáleně uvěřitelným vysvětlením v každém momentě, kdy klopýtl, a kdo si může přesně pamatovat, co se stalo před třinácti lety. A kdyby člověk seděl šest hodin před komisí, která se může chytnout každého mylného vyjádření, tak by možná mluvil se stejnou opatrností.

Ideálny štát

20.April
Moja predstava uvažuje o podstate samotného štátu. Moja predstava uvažuje, že raz bude spoločnosť fungovať tak, že každý si bude môcť sám vybrať, čo bude so sebou a svojím majetkom robiť, niesť za tieto rozhodnutia plnú zodpovednosťa prestane byť každému nútená len tá jedna jediná možnosť.

Vznik Impéria (10. díl)

19.April
Nebyl žádný jednotný plán. Ale byl zde slogan, který je všechny spojil: „kapitalismus je vyřízený.“ To byla idea, která umožnila odložit stranou vzájemné spory a rozdíly mezi jednotlivými frakcemi a vrhnout se do společného díla.

Případ Algera Hisse (9. díl - Veřejné slyšení 25. srpna - úvod)

14.April
V den veřejné konfrontace byl celonárodní zájem o případ velmi intenzivní. Nešlo tu tedy jen o případ samotný, ale o jeho širší politický kontext. Připomeňme si, jaké politické proudy v tehdejší americké společnosti existovaly.

Vznik Impéria (9. díl)

12.April
Ještě dnes existují lidé, kteří nepřestali velmi seriózně říkat: „Něco se stane s americkou formou vlády, pokud nebudeme stát na stráži.“ Ti jsou bláhovými hlupáčky, kteří vložili víru do slov na papíře a zapomněli na Aristotela. Něco se již stalo a počátkem toho, co se stalo, byl New Deal.
© 2000-2022 ANNECA s.r.o., Klíšská 977/77, 400 01 Ústí nad Labem, Tel: +420 478571021, Email: info@pravednes.cz, Twitter: @pravednes