15
new stories - click to show

Ministerstvo kultury

Description:

Ministerstvo kultury - oficiální stránky

URL:

http://www.mkcr.cz/

Catalog:

Kultura

Publishes:

8.4 items/week

eské filmové dědictví v kinech, online i na papíře. Co chystáme v Národním filmovém archivu v roce 2022?

18:42
V Národním filmovém archivu se staráme nejen o to, aby byly filmové materiály, písemné dokumenty a knihy správně uložené, ale také dostupné. Filmy postupně digitalizujeme do vysokého rozlišení a aktivně nasazujeme do kin i na VOD platformy. Sbírka je zároveň zdrojem výzkumu, ze kterého vydáváme publikace a články.

Call for papers - ,,Labyrinty Komenského“

18:42
Ve dnech 11. – 12. října 2022 se v Muzeu Jana Amose Komenského v Uherském Brodě uskuteční XXXIII. Mezinárodní komeniologické kolokvium. Zájemci se mohou přihlásit do 31. května.

Sbírky Národního muzea pomohly objasnit migraci do Británie v době bronzové

18:42
Národní muzeum se jakožto významná vědecká instituce neustále podílí na nejrůznějších vědeckých objevech a studiích.

Broumovská skupina kostelů se stane národní kulturní památkou

21:22
Vláda dnes na svém zasedání schválila návrh nařízení o prohlášení souboru „Broumovská skupina kostelů“ v Královéhradeckém kraji za národní kulturní památku. Návrh na prohlášení připravilo Ministerstvo kultury, podle kterého má vybraný soubor venkovských dientzenhoferovských barokních kostelů mimořádnou architektonickou a krajinotvornou hodnotu. ​

Ministr kultury se zúčastnil vzpomínkového shromáždění v plzeňské Staré synagoze

23.January
Vzpomínkové shromáždění u příležitosti 80. výročí transportu plzeňských židů do Terezína se dnes uskutečnilo v plzeňské Staré synagoze. Událost a souvislosti na místě připomněl také ministr kultury Martin Baxa.

Ministr kultury Martin Baxa navštívil Národní technické muzeum

23.January
Spitfire z druhé světové války, slavná tatrovka cestovatelů Jiřího Zikmunda a Miroslava Hanzelky nebo projekt Muzea železnice na pražském Masarykově nádraží – nejen tyto skvosty a projekty si ministr kultury Martin Baxa prohlédl při návštěvě Národního technického muzea, příspěvkové organizace Ministerstva kultury.

IDU vydal publikaci Metodika mapování nezávislého divadla

23.January
V rámci své výzkumné činnosti vydal Institut umění – Divadelní ústav ke konci roku 2021 elektronickou publikaci od autorů Petra Prokopa a Luboše Louženského, která definuje nezávislé divadlo a nastavuje měření jeho objemu, velikosti a výkonu.

Nechci zpřísňovat opatření v kultuře kvůli omikronu, tvrdí ministr kultury Martin Baxa

21.January
Aktuální fungování kulturních institucí v sevření pravidel kolem covidu, legislativní priority i rozdělování peněz na kulturu z Národního plánu obnovy, to jsou témata, o kterých v rozhovoru mluvil nový ministr kultury Martin Baxa.

Komedii Kdyby radši hořelo a koprodukční drama z Islandu zařadilo Berlinale do sekce Panorama. Vrací se Skřivánci na niti

18.January
Celovečerní debut mladého českého režiséra a scenáristy Adama Kolomana Rybanského Kdyby radši hořelo zařadilo Berlinale do sekce Panorama.

Skřivánci letí do Berlína. Prestižní filmový festival uvede snímek Jiřího Menzela z roku 1969

18.January
Film Skřivánci na niti byl publiku poprvé veřejně představen na Berlinale v roce 1990. Nyní se na festival vrací v digitálně restaurované podobě. Za uvedením v sekci Berlinale Classics stojí Národní filmový archiv. Film se v programech českých kin objeví v druhé polovině února.

V Národním muzeu se připomněl čin Jana Palacha a proběhla i prezentace knihy Hrana

18.January
Národní muzeum si připomnělo i v letošním roce výročí činu Jana Palacha. V neděli 16. ledna uctil jeho památku generální ředitel Národního muzea Michal Lukeš položením květiny před Historickou budovu Národního muzea i u nedávno dokončeného Palachova pylonu.

Autorské čtení knihy Romana Cílka Holocaust - Slepá kolej dějin v Památníku Terezín

17.January
Památník Terezín pořádá příští týden ve čtvrtek 27. ledna 2022 od 13 hod. v kinosále Muzea ghetta (Komenského 148, Terezín) autorské čtení z knihy Romana Cílka Holocaust - Slepá kolej dějin a z knihy jejího německého překladu v podání historika Wernera Imhofa.

Violoncellista z královské svatby zahraje s Českou filharmonií

17.January
Sheku Kanneh-Mason, který v květnu 2018 přednesl tři písně na svatbě prince Harryho a Meghan Markle na hradě Windsor a získal si tím globální pozornost, debutově vystoupí s prvním českým orchestrem na třech koncertech od čtvrtka 20. do soboty 22. ledna.
© 2000-2022 ANNECA s.r.o., Klíšská 977/77, 400 01 Ústí nad Labem, Tel: +420 478571021, Email: info@pravednes.cz, Twitter: @pravednes