MojeLahve.cz

Popis:

Hodnocení vína a vše kolem vína a vinařství

URL:

http://mojelahve.cz

Katalog:

Lifestyle → Jídlo

Publikuje:

3,5 položek/týden

Víno ke kaprovi, pečené drůbeži a dalším vánočním jídlům

17.prosince
I v tuzemsku se už čím dál častěji u jídla objevuje sklenka vína namísto piva či sladkých sycených nápojů. V tomto ohledu ale stále ještě máme vůči tradičním vinařským zemím co dohánět. Vánoční svátky jsou nejvhodnější příležitostí, kdy si doma můžeme vychutnat kvalitní víno jako doprovod k poctivému jídlu. Zkusíme vám dát pár tipů, jak by mohlo párování vín ke kaprovi či dalším rybám, drůbežím...

Recept na báječné plněné perníčky aneb variace na Miletínské modlitbičky s brandy a sherry

14.prosince
Naše perníčky jsou nabité voňavým kořením, především hřebíčkem, badyánem, fenyklem, anýzem a skořicí a to vše propojené medem, praženými ořechy, sherry, švestkovými povidly a kandovanou pomerančovou kůru naloženou v brandy. Ačkoliv o perníkovém těstu platí, že potřebuje důkladně odležet, nabízím vám verzi, kterou stihnete do Štědrého dne. Na chvilku zkuste zapomenout na tuzemský rum a klasické ...

Dobrá vína, která stojí za ochutnání: Trikolóra ze tří podoblastí

12.prosince
Minulý týden se nám urodilo hodně hodnocení, do našich čtenářských tipů bylo tedy z čeho vybírat. V rámci snahy o co největší rozmanitost jsme zvolili vína tří různých barev a ze tří podoblastí, která stojí za pozornost a obdržela od vás vysoké body.

Vinařské akce v týdnech 17. až 30. prosince 2018

11.prosince
Poslední akce v obou metropolích proběhnou v předvánočním týdnu. To v jihomoravských obcích se budou mladá vína světit a chutnat až po Vánocích. Tentokrát jsme tedy spojili dva týdny dohromady a přinášíme vám tipy na vinařské události až do posledního prosincového víkendu.

Víno z blízka na Špilberku 2018: V hlavní roli brněnský hrad

10.prosince
Prosincové Víno z blízka má za sebou další ročník, kde uvedlo nový formát degustace na bázi žetonů. Zřejmě až konečné účty vinařů a pořadatelů ukáží, zda byl přínosem. Návštěvníkům žetonový systém nic pozitivního nepřinesl, ostatní klady předchozích ročníků ale zůstaly zachovány – zajímavá vína, dechberoucí prostory brněnského hradu Špilberk a velmi přátelská atmosféra.

Macerace při výrobě bílého a červeného vína pomáhá získávat z hroznů aroma a další důležité sloučeniny

6.prosince
Macerace výrazně ovlivňuje chuť a vůni výsledného vína. Používá se při přípravě bílých, růžových, červených i oranžových vín, avšak podle typu vína se liší délkou, provedením, teplotou a v neposlední řadě i použitím různých částí hroznu. Smyslem macerace a jejího načasování je vyluhovat z hroznů vonné a fenolické sloučeniny včetně barviv a zamezit vyluhování látek nechtěných, jejichž zdrojem bý...

Dobrá vína, která stojí za ochutnání: Vína z Velkých Bílovic ze dřeva

5.prosince
Někdy jen těžko hledáme spojitost mezi tipy na vína k ochutnání. Tentokrát to však bylo jednoduché. Z hodnocení našich čtenářů z minulého týdne jsme vybrali tři vína od velkobílovických vinařů. Všechna tři zrála ve dřevěných sudech.

Vinařské akce v týdnu 10. až 16. prosince 2018

4.prosince
Zatímco Brno a jihomoravské obce se spíše počtem akcí připravují na sváteční pauzu, v Praze to stále „frčí" a vínomilci tu na suchu nezůstanou. Mají k dispozici velmi pestrý výběr degustací od zcela nového vinařství až po ta už velmi etablovaná a známá.

Svatomartinský den otevřených sklepů Rakvice 2018: Vinaři zazářili červeným

3.prosince
Podzimní termín otevřených sklepů v Rakvicích nám nakonec skvěle padl do noty. Po delší době jsme se podívali na Velkopavlovicko do známé vinařské obce, která se může pochlubit velmi šikovnými vinaři. I když jsme za krátký listopadový den zvládli jen něco přes polovinu sklepů, odjížděli jsme spokojeni.

Slepá degustace MojeLahve.cz zavítala poprvé do Prahy: Uhodnout odrůdu není snadné

30.listopadu
Portál MojeLahve.cz nefunguje jen ve virtuálním prostoru, letos jsme už párkrát vyrazili mezi vínomilce osobně, abychom se s nimi pobavili o vínech a také jim nějaká zajímavá představili. Uprostřed listopadu jsme uspořádali slepou degustaci ve známém pražském Viničním altánu, kam jsme přizvali i someliéra Kamila Prokeše, aby spolu s návštěvníky ochutnal a ohodnotil dvanáctku vín. Zároveň se měl...

Dobrá vína, která stojí za ochutnání: Bílé rulandy a cuvée

28.listopadu
Hodnocení čtenářů za minulý týden si zasloužily především tradičně populární odrůdy Ryzlink rýnský a vlašský. My jsme sáhli do „vedlejší škatulky" Rulandského bílého, ke kterému jsme přidali jedno mnohoodrůdové cuvée. Každé víno je z jiné moravské podoblasti.

Vinařské akce v týdnu 3. až 9. prosince 2018

27.listopadu
Nejlépe se budou mít vínomilci v Praze, kde je v plánu hned pět řízených degustací tuzemských vinařství. Brno to svými dvěma nedožene. V moravských obcích se budou o víkendu pořádat mikulášské košty mladých vín, dva takové telegraficky také zmíníme.

Test vín odrůdy Veltlínské zelené: Výsledky ovládly veltlíny z Weinperků

25.listopadu
Veltlínské zelené patří mezi odrůdy, které budí vášně. Buďto jej lidé vyhledávají, nebo naopak nemají rádi. Ukázalo se, že v našem okolí převažují ti první, a bylo jednodušší sehnat vínomilce k hodnocení než zajímavá vína. Nakonec se i to podařilo a dvanáctka tuzemských veltlínů byla skutečně reprezentativní. V našem srovnávacím testu zvítězil veltlín z miroslavské trati Weinperky od Piálka & J...

Prosincové brněnské Víno z blízka opět na Špilberku a s novinkami

22.listopadu
Festival Víno z blízka tradičně letos vrcholí v Brně na začátku prosince. Z loňského ročníku zůstalo zachováno místo konání na hradě Špilberk. V sobotu 1. prosince se na něm představí 13 vinařství se svými víny. Změnil se způsob degustace, ta bude letos omezena použitím žetonů.

Dobrá vína, která stojí za ochutnání: Rozmanitá vína na závěr listopadu

21.listopadu
Marně jsme hledali, co mají vína s vysokým hodnocením z minulého týdne společného. Ukázalo se, že kromě původu v České republice asi nic. Každé z nich pochází z jiné oblasti i ročníku. Ale přece jen: dostala od vás minimálně 85 bodů.
© 2000-2018 ANNECA s.r.o., Klíšská 977/77, 400 01 Ústí nad Labem, Tel: +420 478571021, Email: info@pravednes.cz, Twitter: @pravednes