15
new stories - click to show

Deník.cz

Description:

Deník - Zprávy a publicistika z regionů České republiky i ze světa

URL:

http://www.denik.cz/ekonomika/

Catalog:

Ekonomika

Publishes:

3.4 items/day

Český trh zaplavují černé destiláty. Palírníci se obávají nové metanolové aféry

16:12
Letos tomu bylo deset let, kdy v nemocnici v Orlové na Karvinsku zemřela poslední oběť takzvané metanolové aféry. Strašák smrtícího koktejlu je tu však stále přítomen. Kvůli inflaci a chystané změně spotřební daně na alkohol český trh zaplavují nejenom lahve nelegálního alkoholu, ale Češi také oprašují staré destilační kolony a ilegální pití nabízejí i na internetu. Nevědí však, že jsou pod drobn…

Revoluce v online platbách. Znát číslo účtu už nebude třeba, postačí to mobilní

12:23
Devět českých bank nabídne svým klientům novou službu – platbu na kontakt. Zájemci se nejprve nechají zaregistrovat u České národní banky, která spáruje jejich účet s číslem jejich mobilu. Na ně se jim budou peníze posílat, rychleji a bezpečněji.

Úroda zelí či cibule je dobrá. Pěstitelé i zpracovatelé ale hlásí zdražení

11:19
Přestože letošní letní vysoké teploty a sucho trvalo déle, než v předchozích letech, úroda je podle pěstitelů zelí, cibule nebo brambor letos dobrá. Sklizeň je v plném proudu a zájem o plodiny je velký.

Vláda schválila nákup letounů F-35. Za 24 strojů zaplatí 150 miliard korun

9:10
Je to oficiální. Vláda ve středu schválila nákup 24 letounů F-35, zaplatí za ně 150 miliard korun. Částka obsahuje i veškeré výdaje na přípravu provozu v Česku. Americké stíhačky páté generace do budoucna nahradí gripeny, které má Česká republika pronajaté do roku 2027.

Vláda schválila rozpočet na příští rok se schodkem 252 miliard korun

27.September
Vláda ve středu 27. září schválila státní rozpočet na příští rok s příjmy 1,94 bilionu korun a výdaji 2,192 bilionu korun. Schodek bude 252 miliard korun, na letošek je plánováno 295 miliard korun. Příjmy i výdaje se proti návrhu ministerstva financí z konce srpna zvýšily o 19 miliard korun. Parametry rozpočtu představil na tiskové konferenci po jednání kabinetu ministr financí Zbyněk Stanjura (O…

Obliba avokáda v Česku raketově roste. Zelené plody dozrávají na okraji Prahy

26.September
Také netušíte, co je to hruškovec přelahodný? Nejste sami, komu jméno tohoto exotického stromu pocházejícího původně z jihu Mexika a rozšířeného hlavně v Jižní Americe a tropické Africe nic neříká. Určitě ale budete znát jeho plody: avokádo.

Den české státnosti se blíží. Kde 28. září nakoupit, které obchody neotevřou

26.September
Už přes sedm let platí v Česku zákon upravující otevírací dobu pro prodejny s plochou větší než dvě stě metrů čtverečních. V tom, které státní svátky jsou takzvaně prodejní, a ve které zůstávají obchody uzavřené, má však stále řada lidí zmatek. Nakoupí si někde lidé tento čtvrtek 28. září, kdy se slaví Den české státnosti? Deník připravil přehled.

Čtenářská poradna: Kousnutí klíštětem a pojištění

26.September
„Neteř přijela z letního tábora a po kousnutí klíštětem onemocněla encefalitidou. Je možné se pojistit proti této nemoci?“ Na dotaz Martiny Dvořákové ze Znojma odpovídá Michal Korejs, manažer NN Životní pojišťovny.

VIDEO: Vyhlášená lokalita mění tvář. Z hromady sutin v Ostravě vzniká nová čtvrť

26.September
V Ostravě-Vítkovicích uvnitř areálu Lipového dvora u tramvajové zastávky Stará ocelárna bylo v poslední době pořádně rušno. Společnost Vítkovice nechala zdemolovat staré garáže a nevyužitý objekt. Prostranství chce využít k bytové zástavbě v rámci proměny celé čtvrti. Co se chystá?

Jen hotově, hlásí hospody. Třetina Čechů to však má k bankomatu kilometry daleko

26.September
S hotovostí se řada Čechů nechce loučit. Aspoň jednou týdně ji používá 94 procent z nich. Hlavním důvodem ale je, že obchodník nebere karty. Bankomat je přesto pro téměř třetinu lidí špatně dostupný, a to zejména na venkově. Na druhou stranu hotovost svůj boj s elektronickými platbami pomalu prohrává. I tato témata řeší první díl nového miniseriálu Deníku Karty vs. hotovost.

Tripartita jednala o minimální mzdě. Podívejte se, jaké návrhy jsou nyní ve hře

25.September
Zástupci vlády, odborů a zaměstnavatelů projednávali v pondělí 25. září odpoledne návrh státního rozpočtu na rok 2024. Součástí jednání tripartity byl i návrh na zvýšení minimální mzdy. Rozpočet projedná vláda tuto středu, podle ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL) se jedná o dvou možných výších minimální mzdy.

Cesta vlakem citelně podraží. České dráhy zvýší ceny jízdenek o deset procent

25.September
České dráhy od 10. prosince zdraží jízdné v průměru o 9,5 procenta. Zdražení reflektuje inflaci a rostoucí ceny údržby, nafty či náhradních dílů. Dopravce to v pondělí uvedl v tiskové zprávě. České dráhy upravují ceny jízdenek pravidelně s novými jízdními řády, loni vzrostla cena jízdného o 15 procent. Národní dopravce za první pololetí vykázal hrubý zisk téměř miliardu korun. Ve stejné výši zdra…

Zapomenuté nemovitosti: Majitelé o nich často nevědí, brzy o ně mohou přijít

25.September
Majitelé se o ně nezajímají a možná o nich ani nevědí. Brzy proto o ně mohou přijít. Na konci roku totiž skončí desetileté období, během něhož se lidé mohou přihlásit o nemovitosti, u nichž není dostatečně identifikovaný vlastník. Seznam má v současné době přes 330 tisíc položek. „Reálně se jedná o 143 tisíc nemovitostí, tedy přes 140 tisíc pozemků a téměř dva a půl tisíce staveb,“ upřesnila mluv…

Navýšení přesčasů lékařům? Schválené změny zruším, plánuje ministr Válek

24.September
Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) chce spolu s poslancem Vítem Kaňkovským (KDU-ČSL) předložit ve zrychleném projednávání do Sněmovny novelu zákoníku práce, která zruší nedávno schválené navýšení přesčasové práce lékařů. Poslední změna platí od 1. října, podle Válka by se vrátit do původního stavu mohla od ledna. Řekl to v pořadu České televize Otázky Václava Moravce.

Příběh Aleny má šťastný konec. Seniorce z Ústí nad Orlicí pomohli čtenáři Deníku

24.September
Loni v srpnu přinesl Deník článek o čtyřiaosmdesátileté Aleně, důchodkyni z Ústí nad Orlicí, jež nemůže vyjít s penězi a trápí jí hlavně nevýhodná smlouva na byt. Následovala spousta reakcí čtenářů s nabídkami pomoci.
© 2000-2023 ANNECA s.r.o., Klíšská 977/77, 400 01 Ústí nad Labem, Tel: +420 478571021, Email: info@pravednes.cz, Twitter: @pravednes