15
new stories - click to show

Deník.cz

Description:

Deník - Zprávy a publicistika z regionů České republiky i ze světa

URL:

http://www.denik.cz/ekonomika/

Catalog:

Ekonomika

Publishes:

4.3 items/day

Není kamení. Stavbaři na dálnici D4 použijí i hlušinu z uranových dolů

20:21
Ceny pohonných hmot, ale také stavebního materiálu rostou skoro „před očima“. Přesto Česko za dostavbu chybějících 32 kilometrů nové jihočeské dálnice D4 mezi Příbramí a Pískem nezaplatí více. Tedy jen dohodnutých zhruba 19 miliard korun rozložených ve splátkách. Důvodem je realizace stavby pomocí takzvaného PPP projektu, kdy se na budování veřejné infrastruktury spolupodílí stát se soukromými in…

OBRAZEM: Dvoudenní akce. Specialisté přesouvali mosty na trati u Lanžhota

18:35
Práce na modernizaci železničního koridoru mezi Lanžhotem na Břeclavsku a slovenskými hranicemi pokračují odsunem mostů na trati.

Rekordní drahota? Lidé začínají pěstovat zeleninu i ve městech

18:01
Dva roky pandemie a následná rekordní drahota nasměrovaly mnohé Čechy zpět k záhonům. Dokonce i ve městech. Zahrádkářských kolonií sice ubývá, jako z vody ale rostou takzvané komunitní zahrádky. U nich se potkávají sousedé a vyměňují si pěstitelské recepty i ukázky úrody. Zajíždějí k nim i farmáři a prodávají své produkty formou komunitně podporovaného zemědělství.

Končící guvernér Rusnok: Pokud se potvrdí odhady ČNB, sazby ještě porostou

13:18
Pokud aktualizace dat na základě posledního vývoje ekonomiky potvrdí odhady ve stávající květnové prognóze České národní banky, tak je vysoká pravděpodobnost, že bankovní rada ČNB na svém zasedání 22. června opět zvýší úrokové sazby. Vyplývá to z vyjádření guvernéra ČNB Jiřího Rusnoka v pořadu České televize Otázky Václava Moravce.

Stavebnictví neláká. Odborné zaměstnance hledáme jen těžko, shodují se firmy

22.May
Stavebníci řeší vedle stoupajících cen materiálů a surovin i nedostatek kvalifikovaných pracovních sil. Zájem o studium stavebnictví přitom dlouhodobě klesá, což může být podle společností, které ČTK oslovila, do budoucna vážný problém. Většina z nich se proto snaží studenty přilákat už během studia na stáže a zájmu o stavebnictví by podle nich pomohlo také zavedení duálního vzdělávání.

Sběr použitého kuchyňského oleje začne i na benzínkách. Poslouží k výrobě plastu

22.May
Z kuchyně rovnou do rafinérie. Tak by se dalo ve stručnosti popsat další využití kuchyňského oleje. Odborníci z litvínovského Chemoparku zkouší nahradit část ropy při výrobě takzvaného prvoplastu, ze kterého poté vznikají třeba potravinové obaly, autodíly či nábytek právě rostlinným olejem. V budoucnu by to znamenalo nižší spotřebu fosilního paliva.

Test aut. Naftová Octavia byla šetrnější než některé elektromobily

21.May
Auto na baterky, diesel nebo benzin. Které z nich je k životnímu prostředí nejšetrnější? Elektomobily samozřejmě nevypouštějí do ovzduší žádné emise, avšak poslední studie ukazují, že během svého životního cyklu představují pro životní prostředí také nemalou zátěž. V některých případech dokonce i vyšší než osvědčená auta s naftovými motory.

Rekonstrukce koridoru na Kolínsku pokračuje. Práce urychluje i unikátní stroj

21.May
Práce na rekonstrukci frekventovaného železničního koridoru mezi stanicemi Poříčany a Velim na Kolínsku, jež zahrnují i vybudování odboček v Cerhenicích a Tatcích, pokračují rychle. Původně se předpokládalo, že se bude opravovat ještě v příštím roce, významná omezení pro dopravu ale nakonec potrvají jen do letošního srpna.

Úspora na energiích? V Česku roste první chytrá vesnice, sází na slunce

21.May
První rodiny se toto léto nastěhují do takzvané chytré vesnice. Malá jihomoravská obec Starovice se postupně rozšiřuje o jednačtyřicet domů. Projekt unikátní laboratoře chytrých technologií se zároveň zaměřuje na efektivitu využívání energie a udržitelnost.

Ceny hypoték v Česku razantně rostou. Pro mnohé to už může být příliš

21.May
Ceny nemovitostí rostou a zdražují i hypotéky. A i když se objem poskytnutých úvěrů minulý měsíc výrazně snížil, touha Čechů po vlastním bydlení neutuchá. Jenomže se vzrůstající úrokovou sazbou se zvyšuje nejen měsíční splátka u nových hypoték, ale i u nových fixací. Mnohé domácnosti se tak mohou dostat do nepříjemné situace, že nebudou moci půjčky splácet.

Zkrácený úvazek má jen minimum Čechů. Vláda popsala, jak to změní

20.May
Slibovaná úleva pro zaměstnavatele na odvodech z pojistného, která má pomoci některým ohroženým skupinám lidí na trhu práce, dostala přesnější obrysy. Firmám by se v případě zaměstnání pracovníka na zkrácený úvazek, tedy na osm až 32 hodin týdně, měly odvody na sociální pojištění snížit o pět procent. Celkem by tak firmy měly ročně ušetřit 1,9 až 3,2 miliardy korun. Detaily nového opatření se již…

Včelaři na Litoměřicku začali stáčet první med. Letošní rok vypadá nadějně, míní

20.May
Zatímco se loni kvůli studenému a deštivému jaru včelaři potýkali s nižší produkcí medu, letošní start sezony vidí optimisticky. Kolik ale budou mít letos skutečně medu, si zatím netroufají odhadovat.

Pěstitelé čelí kalamitě mšic. Parazit obsypal ovocné stromy na Břeclavsku

19.May
Nejprve se začaly kroutit listy švestek. Postupně přibývaly i hrušně, meruňky, nebo dokonce rybíz. Manželé Valentovi z Rakvic na Břeclavsku už několik týdnů bojují s koloniemi mšic. A nejsou jediní.

McDonald's v Rusku končí. Byznys prodá současnému provozovateli, název se změní

19.May
Americký řetězec fastfoodů McDonald's prodá svůj byznys v Rusku současnému provozovateli a držiteli provozní licence Alexandru Govorovi. Největší prodejce hamburgerů na světě uvedl, že firma pak bude v Rusku působit pod jiným názvem. Informovala o tom agentura Reuters. McDonald's už v březnu oznámil, že po ruské invazi na Ukrajinu své aktivity v Rusku pozastavuje a začátkem tohoto týdne uvedl, že…

Změny v ČNB? Zeman je zjevně přesvědčen o Michlově kompetenci, řekl Fiala

19.May
Při personálních změnách v České národní bance by měla být zachována kontinuita rozhodování i vyváženost jejího vedení, po rozhovoru s prezidentem Milošem Zemanem nabyl tento dojem premiér Petr Fiala (ODS). Novinářům po pravidelné schůzce v Lánech řekl, že s prezidentem probral reakce na jmenování nového guvernéra centrální banky Aleše Michla. Prezident je podle Fialy přesvědčen o Michlově kompet…
© 2000-2022 ANNECA s.r.o., Klíšská 977/77, 400 01 Ústí nad Labem, Tel: +420 478571021, Email: info@pravednes.cz, Twitter: @pravednes