15
new stories - click to show

Deník.cz

Description:

Deník - Zprávy a publicistika z regionů České republiky i ze světa

URL:

http://www.denik.cz/ze_sveta/

Catalog:

Ze světa

Publishes:

2.1 items/day

Mečiar, Kňažko, Gál a další. Kdo byli ti, kteří po roce 1989 utvářeli Slovensko

5:32
Současná vypjatá situace před parlamentními volbami na Slovensku vyvolává vzpomínky na období od pádu komunismu po rozpad československé federace, kdy byly vztahy mezi slovenskými politiky podobně vyostřené. A protože ozvěny této doby scénu u nás i u našich sousedů stále ještě ovlivňují, stojí možná za to si jména slavných slovenských politiků té doby připomenout.

Úmrtí Petra Kellnera: Nehodu vrtulníku patrně zavinil pilot, tvrdí vyšetřovatelé

28.September
Pravděpodobnou příčinou nehody vrtulníku, při níž v roce 2021 na Aljašce zahynul český miliardář Petr Kellner a další čtyři lidé, byla neschopnost pilota zareagovat odpovídajícím způsobem na špatnou viditelnost. Podle agentury AP o tom dnes ve své zprávě informoval americký Národní úřad pro bezpečnost v dopravě (NTSB).

Netvor v bílém plášti. Lékař Clauberg toužil sterilizovat tisíc Židovek denně

28.September
Josef Mengele nebyl jedinou zrůdou v bílém plášti, která vykonávala brutální experimenty na Židech ve vyhlazovacím táboře v Osvětimi. Bolestivou smrt přivodil stovkám žen také gynekolog Carl Clauberg. Jeho výzkum týkající se sterilizace žen podporovaly nacistické špičky, neboť doufaly, že díky Claubergovu postupu se podaří zabránit rozmnožování podle nacistů „méněcenných“ ras.

Neuvěřitelný soucit: Skupina krokodýlů v Indii zachránila psa, případ mate vědce

27.September
V Indii se odehrála překvapující a dojemná situace. Skupina nebezpečných krokodýlů zachránila toulavého psa poté, co spadl do řeky a nedokázal se z ní dostat ven. Vědci se domnívají, že to může ukazovat na skutečnost, že jsou i tito dravci schopni soucitu.

Svatba v Iráku skončila tragicky. Při požáru zahynulo nejméně sto lidí

27.September
Nejméně 100 lidí zemřelo a přes 150 jich utrpělo zranění při požáru, který vypukl během svatebních oslav v irácké provincii Ninive. O odvoláním na irácká média o tom v noci informovaly světové agentury. Náměstek guvernéra provincie Ninive Hasan Allak hovoří až o 113 mrtvých. První zprávy naznačují, že požár mohly zavinit ohňostroje použité během ceremonie, napsala stanice Al-Džazíra. Úřady zatím …

Masakr v Suchumi. Před 30 lety separatisté povraždili tisíce etnických Gruzínů

27.September
Současné dění na Ukrajině i v Náhorním Karabachu hrůzně aktualizuje zasuté staré vzpomínky na erupci etnického násilí, která propukla po zhroucení Sovětského svazu v řadě jeho někdejších svazových republik. K jednomu z nejhorších, ale přesto bezmála zapomenutých masakrů došlo 27. září 1993 v černomořském přístavním městě Suchumi.

Kadyrov vyjádřil hrdost na svého syna, který na videu bije vězně

26.September
Čečenský vůdce Ramzan Kadyrov uvedl, že je hrdý na svého dospívajícího syna Adama, který na videu bije vězně obviněného ze spálení koránu. Informovala o tom agentura Reuters.

Použije-li KLDR jadernou zbraň, její režim skončí, řekl jihokorejský prezident

26.September
Pokud Severní Korea použije jadernou zbraň, tak její vládu ukončí vojenská reakce Spojených států a Jižní Koreje. Řekl to dnes podle agentury Reuters jihokorejský prezident Jun Sok-jol. Jižní Korea si dnes připomíná den vojenských sil a v hlavním městě pořádá po deseti letech vojenskou přehlídku.

Slavný Velký útěk nebyl jediný. Tunel ke svobodě si před 80 lety vykopali i Židé

26.September
Dějiny jsou někdy trochu nespravedlivé v tom, že větší povědomí lidé mají o historických událostech, jež našly výraznější odraz v umělecké tvorbě a staly se předmětem literárního nebo zejména filmového zpracování. V jejich stínu pak zůstávají neméně zásadní dějinné okamžiky, které se takového zpodobení nedočkaly. Týká se to i tunelového útěku Židů z novogrodského ghetta, od nějž právě uplynulo 80…

Rusko z dětí vychovává vojáky. Soutěží v hodu granátem a sestavují Kalašnikov

25.September
Z vojenských cvičišť se v Rusku stávají dětská hřiště a naopak. Ve školkách od Pacifiku až po Černé moře si děti oblékají uniformy a účastní se nácviku pochodů. Starší děti se v hodinách první pomoci učí kopat zákopy, házet granáty a střílet ostrými kulkami, zatímco v pracovních činnostech šijí vojenské uniformy. Ruské děti jsou zkrátka připravovány na válku.

Útěk z britského Alcatrazu: Vězni se s dozorci skamarádili, pak je napadli

25.September
O přísně střežené britské věznici Maze, kde byli v 80. letech minulého století drženi hlavně příslušníci Irské republikánské armády (IRA), se říkalo, že se z ní nedá utéct - tedy až do roku 1983. Přesně před 40 lety z Maze při dlouho plánované a brutální akci uteklo 38 vězňů, kteří po sobě nechali množství zraněných a jednoho mrtvého dozorce.

Slavná chvíle Železné lady Izraele. Golda Meirová se postavila za svou zem

22.September
Film Golda o legendární izraelské premiérce Goldě Meirové, který ve čtvrtek vstoupil do českých kin, čerpá svou stěžejní zápletku z jednoho z nejtěžších okamžiků její vlády: chvíle, kdy vypukla jomkipurská válka a mladý židovský stát stanul proti Egyptu, Sýrii a Jordánsku v bitvě o svou samotnou existenci.

Benzin a nafta podraží. Rusko dočasně zakázalo export pohonných hmot

21.September
Rusko s okamžitou platností dočasně zakázalo export benzinu a nafty do všech zemí s výjimkou čtyř bývalých členů Sovětského svazu, aby tak stabilizovalo situaci na domácím trhu. Oznámila to ruská vláda. Zákaz se podle kabinetu nevztahuje na pohonné hmoty dodávané v rámci mezivládních dohod do členských zemí Euroasijské hospodářské unie (EAHU), tedy do Arménie, Běloruska, Kazachstánu a Kyrgyzstánu…

Navigace navedla muže na zřícený most, pád z výšky nepřežil. Vdova žaluje Google

21.September
Otec dvou dcer se před rokem v Severní Karolíně utopil poté, co jeho auto spadlo do potoka v hloubce šesti metrů. Rodina se nyní domáhá u soudu odškodnění od všech, kdo podle ní zanedbali své povinnosti. Tvrdí, že uživatelé opakovaně navrhovali v mapové aplikaci Googlu změnu trasy.

Sedmnáct minut letu za svobodou. Severokorejský pilot unikl z „rudého podvodu“

21.September
Před 70 lety přistál na jihokorejském letišti Kimpcho, tehdy využívaném také americkým letectvem, severokorejský pilot No Kum-sok. I se svým strojem MiG-15 z komunistické země pláchnul, aby mohl žít ve svobodném světě. Jeho příběh je jedním z nejznámějších zběhnutí pilotů.
© 2000-2023 ANNECA s.r.o., Klíšská 977/77, 400 01 Ústí nad Labem, Tel: +420 478571021, Email: info@pravednes.cz, Twitter: @pravednes