15
new stories - click to show

NATO aktual.cz

URL:

http://www.natoaktual.cz/

Catalog:

Ostatní → Armáda

Publishes:

4.3 items/day

Izrael chce posílit svou spolupráci s NATO

4.July
Změny v bezpečnostním prostředí v Evropě s ohledem na ruskou invazi Ukrajiny, podpora Turecka členství nových států do Severoatlantické aliance a přijetí nové strategické koncepce NATO na summitu v Madridu pravděpodobně ovlivní vztahy NATO s jeho partnerskými státy. Jedním z nich je i Izrael, který má ambice tuto změnu převést do posílení spolupráce se spojenci.

NATO jedná o stavbě námořní vojenské základny v Albánii

4.July
Severoatlantická aliance jedná s Albánií o stavbě námořní vojenské základny v rozestavěném přístavu Porto Romano, uvedl albánský premiér Edi Rama.

Scholz: Záruky pro Ukrajinu nebudou stejné jako u NATO

4.July
Spojenci diskutují o možnostech bezpečnostních záruk pro Ukrajinu po případném ukončení války. Tyto záruky nicméně nebudou totožné se zárukami, které se vztahují na členské státy Severoatlantické aliance, uvedl německý kancléř Olaf Scholz.

KLDR viní USA z hledání záminek pro vytvoření asijského NATO

4.July
Severní Korea kritizuje dohodu o posílení vojenské spolupráce mezi Spojenými státy americkými, Jižní Koreou a Japonskem. Podle KLDR je dohoda součástí amerických příprav na vytvoření asijské verze Severoatlantické aliance.

Jihokorejský prezident varoval před hrozbami pro společné hodnoty

4.July
Nové konflikty a soupeření světových velmocí představují hrozby pro společné hodnoty, které se snažíme chránit, uvedl na summitu Severoatlantické aliance v Madridu jihokorejský prezident.

Návrat studené války? NATO přepíná do módu možné konfrontace s Ruskem

4.July
Na 300 tisíc vojáků ve vysoké pohotovosti připravených přispěchat neprodleně na pomoc napadené členské zemi. A další statisíce jako posily. Ruská invaze na Ukrajinu donutila spojence z NATO se vrátit k obrannému modelu, který velmi připomíná doby studené války se Sovětským svazem. Vyžádá si splnění slibů členských zemí a konkrétně od Čechů vybudování těžké bojové brigády.

Stoltenberg: Putin udělal chybu, Finsko a Švédsko vstoupí do NATO

1.July
„Tento týden je pro Severoatlantickou alianci vítězstvím – padlo rozhodnutí o přijetí Finska a Švédska do jejích řad,“ uvedl generální tajemník Aliance Jens Stoltenberg a dodal, že ruský prezident Vladimir Putin podcenil Ukrajinu i jednotu Západu.

Turecká podpora vstupu Finska a Švédska do NATO potěšila Macrona

1.July
Francouzského prezidenta Emmanuela Macrona potěšilo kladné stanovisko Turecka k přijetí Finska a Švédska do Severoatlantické aliance.

NATO se zaměří na Čínu, shodli se lídři na summitu

1.July
Severoatlantická aliance poprvé v historii označila Čínu za jednu ze svých strategických priorit pro příští desetiletí, varovala před jejími rostoucími vojenskými ambicemi, konfrontační rétorikou vůči Tchaj-wanu a dalším a stále užšími vazbami na Rusko.

Španělsko nevylučuje zásah NATO v Mali

1.July
V případě potřeby by Severoatlantická aliance mohla zasáhnout v Mali, uvedl španělský ministr zahraničí José Manuel Albares.

Biden pošle Ukrajině další zbraně

1.July
Spojené státy poskytnou Ukrajině dalších 800 milionů dolarů na zbraně a vojenskou pomoc, uvedl americký prezident Joe Biden na summitu Severoatlantické aliance v Madridu. Zároveň vyzdvihl odvahu Ukrajinců.

Nová strategická koncepce NATO se soustředí na Rusko a Čínu

30.June
Rusko představuje nejvýraznější a přímou hrozbu pro bezpečnost Severoatlantické aliance a Čína představuje pro NATO systematickou výzvu, stojí v nové strategické koncepci NATO schválené na summitu v Madridu.

Ardern: Čína hodlá zpochybňovat pravidla světového řádu

30.June
Čína se chová asertivněji a je odhodlaná zpochybnit mezinárodní pravidla a normy, prohlásila novozélandská premiérka Jacinda Ardern a vyzvala k budování ekonomických a diplomatických vazeb v Indo-Pacifiku.

Velká Británie posílí svůj kontingent v Estonsku

30.June
Velká Británie vyčlení pro obranu Estonska dalších tisíc vojáků a dvě letadlové lodě pro obranu východního křídla Severoatlantické aliance, uvedl britský ministr obrany na summitu NATO v Madridu.

Biden: USA posílí svou vojenskou přítomnost v Evropě

30.June
Spojené státy americké posílí svou vojenskou přítomnost napříč Evropou v reakci na ruskou invazi Ukrajiny, oznámil na summitu Severoatlantické aliance v Madridu americký prezident Joe Biden.
© 2000-2022 ANNECA s.r.o., Klíšská 977/77, 400 01 Ústí nad Labem, Tel: +420 478571021, Email: info@pravednes.cz, Twitter: @pravednes