Přírodovědecká fakulta UK v Praze

Popis:

Popularizační rubrika přináší stručná shrnutí nejnovějších věděckých článků pracovníků přírodovědecké fakulty, rozhovory se zajímavými lidmi i reportáže ze zajímavých vědeckých událostí na PřF UK.

URL:

http://www.natur.cuni.cz

Katalog:

Z domova → Student

Publikuje:

6 položek/měsíc

Univerzita Karlova patří v jistých oborech mezi nejlepší na světě

18.července
Univerzita Karlova patří v téměř třech desítkách oborů mezi nejlepší světová pracoviště. Ukázaly to výsledky žebříčku Global Ranking of Academic Subjects, který patří pod jedno z nejprestižnějších mezinárodních srovnání vysokých škol, Academic Ranking of World Universities. Na řadě těchto oborů má podíl právě naše fakulta.

Naši vědci napomohli přečtení genomu sestřenice všech rostlin

13.července
V jednom z nejprestižnějších odborných biologických časopisů The Cell vyšel nedávno článek několika desítek vědců z celého světa, na němž se podílel i tým z naší katedry experimentální biologie rostlin. Oznámili v něm přečtení genetické informace – genomu – sladkovodní řasy parožnatky Chara braunii. Tento výsledek výrazně napomůže odhalování evoluce rostlin. Na naše otázky odpovídal jeden ze čl...

Nenechte si ujít soutěž Domu zahraniční spolupráce

11.července
Zapojte se do soutěže Domu zahraniční spolupráce. Vytvořte koláž nebo komiks a vyhrajte letenku pro dvě osoby do libovolné evropské destinace. Registrace do 13.10.2018.

Zemědělská politika EU je pohromou pro polní ptáky

10.července
Od vstupu České republiky do Evropské unie ubývají naši polní ptáci rychleji, dokládá studie docenta Jiřího Reifa z Přírodovědecké fakulty UK, publikovaná ve vlivném mezinárodním časopise Conservation Letters. Je zjevné, že Společná zemědělská politika a nastavení zemědělských dotací vyžadují zásadní změny.

Věda je krásná 2018

10.července
Oblíbená fotografická soutěž PřF UK Věda je krásná letos na podzim oslaví svůj 10. jubilejní ročník. Tak se chopte fotoaparátu, mikroskopu nebo jen tužky a zvěčněte její půvab. Registrace soutěžních příspěvků proběhne od 10.10. 2018 do 31.10. 2018.

Naši odborníci na výzkum kvasinek otevřeli v časopise Science vědeckou debatu o apoptóze u nižších eukaryot

9.července
Odbornice z BIOCEVu Zdena Palková a Libuše Váchová spolu s dalšími zahraničními kolegy poukázali v příspěvku typu „technical comment“ časopise Science na problematické přístupy a nedostatečně podložené závěry v článku dříve publikovaném v témže časopise. Zmíněný článek popsal programovanou, apoptóze-podobnou smrt plísně Aspergillus fumigatus indukovanou plicními neutrofily jako důležitý mechani...

Univerzita Karlova má osmnáct nových profesorů, dva z nich jsou z naší fakulty

25.června
Šedesát kandidátů převzalo 25. června ve velké aule Karolina profesorské jmenovací dekrety. Osmnáct z nich bylo z Univerzity Karlovy. Z naší fakulty byli profesory jmenováni doc. Ivan Čepička z katedry zoologie a doc. Oldřich Fatka z Ústavu geologie a paleontologie.

Orientační týden 2018, vstupte do světa UK

20.června
Informační, poradenské a sociální centrum pořádá Orientační týden 2018, cyklus přednášek pro studenty prvních ročníků UK. Registrace na jednotlivé přednášky bude spuštěna 1. týden v září.

Studentský seznamovák Mácháč 2018

20.června
Nejdůležitější pro studium na vysoké škole je vykročit správnou nohou. To je hlavní motto studentského seznamováku, který letos již podesáté pořádá Spolek studentů vysokých škol v krásném prostředí Máchova jezera od 3.9. do 9.9.2018.

Unikátní projekt zmapoval nářečí strnada v Česku

13.června
Článek týmu z katedry ekologie Přírodovědecké fakulty UK, Ústavu biologie obratlovců AV ČR a České společnosti ornitologické, který nedávno vyšel v prestižním ornitologickém časopise IBIS, je vyvrcholením více než šestileté spolupráce mezi českými vědci a dobrovolníky z řad veřejnosti, kteří mapovali geografickou variabilitu ve zpěvu strnada obecného v Česku. Povedlo se tak shromáždit studijní ...

Nenechte si ujít výstavu Cesta spravedlivá od alchymie k chemii

30.května
Knihovna chemie Přírodovědecké fakulty UK hostí od 24.5. do 31. 10. 2018 zajímavou expozici, zachycující okamžiky dějin alchymie a chemie od nejstarších dob do konce 18.stol. Vstup volný.

Archeologická letní škola letos poprvé za účasti Hrdličkova muzea

29.května
Archeologické letní škola s názvem ANTICKÝ SVĚT A EVROPA OČIMA 21. STOLETÍ proběhne 11.- 13. 6. 2018 v kampusu Hybernská. Hrdličkovo muzeum člověka doplní program nejen o zajímavosti z paleopatologie, ale i o metody kosterní antropologie, které jsou nezbytnou součástí archeologické terénní práce.

Prof. Kindlmann ve Studiu 6

29.května
Zajímavý rozhovor o ohrožení biodiverzity s prof. Pavlem Kindlmannem z Ústavu pro životní prostředí.

Dny Biocevu 2018

28.května
Biotechnologické a biomedicínské centrum Akademie věd a Univerzity Karlovy ve Vestci (BIOCEV) pořádá letos již potřetí Vědeckou konferenci s poster session. Všichni zájemci jsou srdečně zváni.

Nové číslo Geografických rozhledů je na světě

18.dubna
Čtvrté číslo 27. ročníku Geografických rozhledů přibližuje principy fungování globálních systémů různého charakteru a jejich dopady.
© 2000-2018 ANNECA s.r.o., Klíšská 977/77, 400 01 Ústí nad Labem, Tel: +420 478571021, Email: info@pravednes.cz, Twitter: @pravednes