15
new stories - click to show

Přírodovědecká fakulta UK v Praze

Description:

Popularizační rubrika přináší stručná shrnutí nejnovějších věděckých článků pracovníků přírodovědecké fakulty, rozhovory se zajímavými lidmi i reportáže ze zajímavých vědeckých událostí na PřF UK.

URL:

http://www.natur.cuni.cz

Catalog:

Z domova → Student

Publishes:

6 items/month

Uzávěrka přihlášek 23. ročníku Wernera von Siemense

12.November
Pouhé dva týdny zbývají do uzávěrky přihlášek dalšího, již 23. ročníku, Ceny Wernera von Siemense pro studenty, vědce a pedagogy přirodovědných a technických oborů. V Ceně Wernera von Siemense je připraveno 8 kategorií s celkovou finanční dotací ve výši 900 000 Kč. Podávání přihlášek do 30. listopadu 2020.

Nové odběrové místo pro testování na Covid 19

12.November
Od 9. 11. 2020 zahájilo provoz Odběrové místo pro Covid 19, které provozuje Univerzita Karlova ve spolupráci s Všeobecnou fakultní nemocnicí a s 1. Lékařskou fakultou UK, a to v Praze na Albertově (Studničkova 2030/1). Odběrové místo je v provozu od pondělí do pátku od 9.00 hod. do 16.00 hod. Pro studenty a zaměstnance UK je cena za odběr zvýhodněna.

Jak se vyvíjí a roste pyl: vědci popsali přesně regulovaný přísun stavebních látek

11.November
Tým vědců z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy a Ústavu experimentální botaniky Akademie věd ČR publikoval nové poznatky o vývoji a klíčení pylu v Plant Physiology, jednom z nejprestižnějších vědeckých časopisů zaměřených na rostlinnou biologii. Při výzkumu použili i metodu genového inženýrství označovanou jako CRISPR, za niž byla letos udělena Nobelova cena.

Usnesení předsednictva ASF - vyhlášení voleb do SKAS

9.November
Předsednictvo Akademického senátu Přírodovědecké fakulty UK vyhlašuje volby do studentské komory Akademického senátu PřF UK na 16. - 17. 12. 2020. Akademický senát na jednání 19.11. zvolí volební komisi, která v souladu s volebním řádem stanoví počet mandátů pro volební okrsky, lhůty a pravidla pro podávání kandidátních listin a zajistí organizaci voleb.

UK a její dvě fakulty podporují Učenou společnost ČR

9.November
Zástupci Matematicko-fyzikální fakulty, Přírodovědecké fakulty a rektorátu Univerzity Karlovy se dohodli na dlouhodobé podpoře Učené společnosti České republiky. Společným cílem je především oceňování úspěšných vědců a popularizace české vědy.

Děkanem fakulty zvolil Akademický senát prof. Jiřího Zimu

5.November
Akademický senát na svém jednání dne 5.11. v tajné volbě zvolil kandidáta na funkci děkana fakulty prof. RNDr. Jiří Zimu, CSc. Profesor Zima vstupuje tedy do svého druhého funkčního období v roli děkana fakulty.

Sportujete při škole? Požádejte o podporu!

5.November
V tomto roce se podařilo úspěšně nastartovat systémovou podporu sportovců na vysokých školách v ČR prostřednictvím programu UNIS. Program zastřešuje MŠMT, jeho řízením je pověřeno resortní sportovní centrum VICTORIA VSC (Vysokoškolské sportovní centrum). Díky projektu je v tomto roce pravidelně finančně podpořeno na 60 studentů UK (z toho 7 studentů PřF UK). S pokračováním projektu se počítá i ...

Rychlejší a levnější testování na Covid-19 z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy: LAMP testy ze slin blíž realizaci

3.November
Odborníci na molekulární biologii z Laboratoře biologie kvasinkových populací na katedře genetiky a mikrobiologie se od počátku pandemie zapojili do boje proti koronaviru s cílem zavést rychlou identifikaci přítomnosti viru SARS-CoV-2 ve slinách.

Zemřel profesor Rudolf Zahradník

2.November
Dne 31.10.2020 zemřel profesor Rudolf Zahradník. Absolvoval VŠCHT v Praze, působil ve funkci ředitele Heyrovského ústavu, byl předsedou AV ČR, patřil k zakladatelům české kvantové chemie a vynikajícím způsobem přednášel i na naší fakultě. Pro ty, kteří měli to štěstí, že na přelomu 60. a 70. let absolvovali tyto jeho přednášky, jistě utkvěl v paměti jeho mimořádně bohatý slovník a brilantní češ...

4. DISKUZNÍ (ON-LINE) PANEL: Vědci v centru boje s COVID-19: úspěchy, výzvy, problémy

29.October
Pozvání do čtvrtého (v online prostředí druhého) diskusního panelu přijali zatím (bez titulů) viroložka Ruth Tachezy, imunolog Karel Drbal, molekulární bioložka Zdena Palková, biochemik Jan Konvalinka a demografky Dagmar Dzúrová a Klára Hulíková Tesárková. Moderuje Jan Černý. Stream se uskuteční paralelně na YouTube kanálu a na Facebooku PřF UK.

Zemřel Prof. RNDr. Zlatko Kvaček, DrSc.

29.October
Dne 25.10.2020 zemřel na následky Covid-19 profesor Zlatko Kvaček, dlouholetý pracovník Ústavu geologie a paleontologie PřF UK. Světová kapacita v oboru paleobotaniky, specialista na třetihorní flóru, neuvěřitelně produktivní, ale hlavně fantastický, skromný kolega s nikdy neutuchající dobrou náladou. Čest jeho památce.

Zemřel prof. RNDr. Zdeněk Pertold, CSc.

27.October
Dne 25.10.2020 zemřel po krátké nemoci prof. RNDr. Zdeněk Pertold, CSc., emeritní profesor Ústavu geochemie, mineralogie a nerostných zdrojů Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy. Prof. Z. Pertold byl uznávaným odborníkem v oblasti geneze rudních ložisek, aplikované strukturní geologie, či rudní mineralogie. Čest jeho památce.

COVID-19: výklad z demografické perspektivy

26.October
Informovanost o vývoji a šíření pandemie viru SAR-CoV-2 a jím vyvolaného onemocnění COVID-19 v Česku a v mezinárodním kontextu považujeme za zásadní. Jsme v době, kdy v Česku vrcholí druhá vlna pandemie a v mezinárodních porovnáních se v přepočtu počtu potvrzených případů onemocnění na obyvatele dostáváme mezi prvních deset nejvíce zasažených zemí světa.

Ústřední knihovna bezplatně celouniverzitně zpřístupňuje své databáze a nástroje

26.October
Nad rámec trvale pořízených EIZ zajistila nyní Ústřední knihovna bezplatně (v rámci tzv. trialu) celouniverzitně zpřístupněné databáze a nástroje. Aktuální přehled najdete v této aktualitě.

Adenohypofýza jako embryonální skládačka starého a nového

23.October
Robert Černý z katedry zoologie PřF UK se stal “duchovním otcem” a také spoluautorem článku v posledním vydání jednoho z nejprestižnějších vědeckých časopisů světa, Science. Studie, jejíž experimentální část provedl se svými americkým kolegy Peter Fabian, ukazuje významný příspěvek “staré” části k formování “nové hlavy” obratlovců.
© 2000-2020 ANNECA s.r.o., Klíšská 977/77, 400 01 Ústí nad Labem, Tel: +420 478571021, Email: info@pravednes.cz, Twitter: @pravednes