15
new stories - click to show

NESPECHEJ.cz

Description:

NESPECHEJ.cz - web pro volné chvíle

URL:

https://www.nespechej.cz

Catalog:

Tech → Věda a výzkum

Publishes:

4 items/day

Přistání na Měsíci není jen jedna velká konspirační teorie. Důkazů o pravosti události je mnoho

19:02
Lidstvo zažívá novou éru dobývání Měsíce. Přesto se však ještě dnes objevují názory, že lunární expedice jsou pouze výmyslem a důkazy o lidské noze na povrchu naší přirozené družice jsou podvrhy. Zde je několik důvodů, proč se konspirátoři mýlí.

52 milionů let stará kostra netopýra neznámého druhu je nejstarší, která byla kdy nalezena

17:43
Nejenom, že se jedná o nejstarší dochovanou fosilii netopýra. 52 milionů let staré kostry nalezené ve známém jezeře u Green River mají představovat nový, ještě neobjevený netopýří druh.

Geniální Josef Mysliveček zkomponoval 28 oper za 15 let. Zemřel v chudobě znetvořen syfilidou

8:28
Svými operními áriemi okouzlil Itálii. Žil zběsilým životem, při kterém dokázal ročně napsat dvě až tři opery. Osobně se znal s mladým Mozartem, který k němu vzhlížel. Z hudebních výšin poté klesl až na lidské dno, takový je příběh „Il Boema“.

Člověk rhodéský: Neandrtálec jižní polokoule měl deset kazů a smrtelnou infekci

7:09
V jižní Africe byla po 2. světové válce objevena místa posledního odpočinku příslušníků čeledi homo, kteří se odlišovali od svých předchůdců vyvinutějšími formami tělesné stavby a velikostí mozkových dutin (750–1000 cm3).

Supermax je high-tech verze pekla: Vězení pro teroristy je horší než Guantánamo. Doživotní ticho a samotka

27.May
Ve vězení Colorado Supermax v americkém státě Colorado končí nejhorší z nejhorších vrahů a teroristů. Za vysokánskými zdmi zůstávají vězni do konce života v naprosté izolaci.

Ikonický hrad Castelo de Óbidos, portugalský klenot byl svědkem porážky Napoleona, ale i místem soukromí a odpočinku panovníků

27.May
Jestli se něčím mohou Portugalci pyšnit, pak je to hrad, jehož kořeny sahají až hluboko do starověku. Castelo de Óbidos byl místem odpočinku hned několika panovníků. A dokonce byl i svědkem jedné z Napoleonových porážek.

Julius Payer, český malíř a polárník, který objevil Zemi Františka Josefa. Zastavit jej nedokázala ani ztráta oka

27.May
Julius Payer, v roce 1876 povýšen na von Peyer, byl horolezec, polárník, kartograf, objevitel a malíř. Za své polární výpravy získal řadu ocenění a na jeho počest je po něm pojmenován ostrov. Své zážitky ze zemí ledu působivě zvěčnil na plátně.

Africké kmeny: Levobočka či sirotka se ujme skupina, jež je pro ně vším. Vyloučí-li jej, dítě je odsouzeno ke smrti

27.May
Dětem narozeným mimo africká kmenová manželství se vždy dostane společenského uznání, poněvadž jsou v příbuzenském poměru s několika lidmi, patří také k některému muži, ať už k tomu, který je zplodil, nebo k matčinu otci.

Tyrannosaurus rex nebyl tak hloupý, jak se předpokládalo. Nejnovější objev přirovnává jeho mozek k primátům

26.May
Nová studie tvrdí, že dinosauři jako slavný a obávaný Tyrannosaurus Rex možná disponovali mozky se stejným počtem neuronů, jaký dnes najdeme například u paviánů. Možná tak byli schopni řešit hlavolamy, používat nástroje či formovat vlastní kulturu.

Na ostrově Poveglia byli internováni nemocní s dýmějovým morem. Podmínky byly strašlivé a ztráty obrovské. Říká se mu Ostrov sm

26.May
Malý ostrov Poveglia poblíž Benátek má za sebou temnou a tragickou historii. V 18. a 19. století zde byla zřízena karanténní oblast pro lidi zasažené morem, ze které se však později stal prakticky lidský útulek, avšak s nelidskými podmínkami.

Kontroverzní vláda Václava II. I přes jeho pasivitu Čechy dokázaly vzkvétat

26.May
Václav II. se v učebnicích dějepisu řadí mezi méně často opěvované panovníky. Přesto však dokázal svými politickými rozhodnutími výrazně přispět k rozvoji českých zemí. Jak se mu to podařilo?

Salát z vepřového koláče, mekáč či luxusní filety: Co se jí za mřížemi? Podivná jídla podávaná vězňům po celém světě

26.May
Vězeňská strava nemá zrovna nejlepší pověst. Věznice po celém světě jsou proslulé tím, že se v nich podávají jídla, která jsou sotva poživatelná. Ve skutečnosti je považováno za velkou urážku, když někdo někomu řekne, že jeho jídlo chutná jako vězeňská strava.

Unikátní nález upírky ze 17. století v Polsku. Vědci ji našli se srpem na krku a visacím zámkem na palci levé nohy

25.May
Ojedinělý nález podle výzkumníků ukazuje, jak daleko lidé v minulosti došli ve snaze zabránit domnělým upírům a čarodějnicím opustit hroby. Ostatky upíří ženy navíc ukazují, že mohla být velmi bohatá.

Hodina má 60 minut a den má 24 hodin. Naše pojetí času vytvořili Sumerové před 5000 lety

25.May
Sumerové rádi pozorovali nebesa a byli skvělými astronomy a matematiky. Například uspořádali hvězdy do nám známých souhvězdí a vytvořili také první číselnou soustavu. Zároveň jako první rozdělili den do 24 hodin a hodinu do 60 minut.

Jan Lucemburský a Eliška Přemyslovna. 20 let manželství plných sporů o moc

25.May
Ve 14. století usedl na český trůn Jan Lucemburský, který tento post získal díky politickému sňatku s Eliškou Přemyslovnou. Ačkoliv je dodnes připomínán jako mocný vladař, na frontě lásky se mu příliš nedařilo.
© 2000-2023 ANNECA s.r.o., Klíšská 977/77, 400 01 Ústí nad Labem, Tel: +420 478571021, Email: info@pravednes.cz, Twitter: @pravednes