15
new stories - click to show

newsbox.cz

Description:

Domácí

URL:

https://newsbox.cz/

Catalog:

Z domova

Publishes:

11.9 items/week

Fiala chce jednat s lékaři. Nemocnice v prosinci některá oddělení zavřou

21:59
Na setkání se zástupci lékařů, které je naplánováno na čtvrtek, má premiér Petr Fiala (ODS) za cíl vyřešit aktuální situaci. Dnes to uvedl po zasedání vlády. Lékaři dnes oznámili, že kvůli nedostatku personálu v prosinci nemocnice některá oddělení uzavřou.

Vláda schválila výdaje na udržení nadzvukového letectva do roku 2036 za 216 miliard

20:54
Vláda dnes schválila investiční program, který stanovuje maximální možné výdaje na udržení a rozvoj nadzvukového letectva do roku 2036. Celkové náklady byly stanoveny nejvýše na 215,8 miliardy korun a zahrnují pořízení letounů F-35, využívání letadel JAS-39 Gripen do roku 2035 a výstavbu nezbytné infrastruktury. Na svém webu to uvedlo ministerstvo obrany.

Poslanecká sněmovna souhlasí se zavedením elektronických dokladů

16:37
Poslanecká sněmovna ve středu ve třetím čtení schválila vládní novelu zákona o právu na digitální služby, která počítá se zavedením eDokladů. Od poloviny ledna 2024 tak bude možné používat občanku v mobilu z dílny Digitální a informační agentury (DIA). Půjde o dobrovolnou alternativu k plastové kartičce.

Senátoři souhlasí s růstem rodičovského příspěvku na 350 tisíc Kč

12:50
Senát ve středu navázal na Poslaneckou sněmovnu a stejně jako ona před měsícem vyslovil souhlas s růstem rodičovského příspěvku o 50 tisíc na 350 tisíc korun od ledna příštího roku. Nová výše příspěvku se bude týkat dětí narozených od začátku roku 2024, vyplývá z vládní novely. Předlohu nyní dostane k podpisu prezident Petr Pavel.

Agrofert žaluje předsedu STAN a vicepremiéra Rakušana

28.November
Holding Agrofert, vlastněný svěřenskými fondy bývalého premiéra Andreje Babiše (ANO), podal žalobu na předsedu hnutí STAN a ministra vnitra Víta Rakušana kvůli jeho výrokům o odposlouchávání telefonů.

Česko je na prahu chřipkové epidemie, upozornili hygienici

28.November
Česko se ocitlo na hraně chřipkové epidemie, upozornili hygienici. V uplynulých dnech výrazně přibylo chřipkových onemocnění, nárůst počtu případů byl patrný i u akutních respiračních infekcí a covidu-19.

Česko ochromí protivládní stávky. Protestují školy i odbory

27.November
V Česku začal den protivládních stávek. Celý den se bude stávkovat na základních, středních a mateřských školách, podle odhadu odborů se v různé míře zapojí více než dvě třetiny zařízení. Protestní akce na dnešní den připravily také odbory, jimž vadí vládní úsporný balíček či chystaná důchodová reforma.

Fiala obvinil odboráře, že jim jde jen o osobní politické ambice

26.November
Premiér Petr Fiala (ODS) se domnívá, že lídrům odborů jde především o vlastní politické ambice. Napsal to na sociální síti v předvečer ohlášené protivládní stávky. Ministr školství Mikuláš Bek (STAN) se zároveň omluvil rodičům za komplikace způsobené pondělní stávkou ve školství.

Černochová: Armáda už nemá moc věcí, které by mohla poskytnout Ukrajině

26.November
Česká armáda už nemá ve skladech mnoho vojenského materiálu, který by mohla poslat Ukrajině. Řekla to ministryně obrany Jana Černochová (ODS) v nedělním pořadu Otázky Václava Moravce. Firmy mohou na základě licencí nadále poskytovat materiál.

Opoziční ANO by momentálně vyhrálo volby, ukazuje průzkum

26.November
Sněmovní volby by v první polovině listopadu vyhrálo opoziční hnutí ANO, vyplývá z průzkumu agentury STEM pro televizní stanici CNN Prima News. ANO by podpořila více než třetina respondentů. Z vládních stran si nejlépe stojí ODS, která však klesla na třetí místo.

Vláda přistoupila na žádost Gruntoráda, odvolala usnesení k Chartě 77

25.November
Vláda přistoupila na žádost disidenta Jiřího Gruntoráda a dnes hlasováním na dálku zrušila své usnesení, kterým se loni v lednu přihlásila k tradicím Charty 77 o lidská práva a demokracii. Úřad vlády v tiskové zprávě zdůraznil, že to neznamená, že by kabinet opustil závazek Charty.

Změny v českém školství? První fakulta kvůli umělé inteligenci ruší bakalářské práce

23.November
Studenti Podnikohospodářské fakulty VŠE, kteří nastoupí v příštím akademickém roce, nebudou muset nadále psát bakalářské práce. Podle děkana Jiřího Hnilici přestaly být užitečné s nástupem umělé inteligence, neboť je nereálné odhalit, zda práci vypracoval sám student.

Soud bude důchody řešit veřejně. Svědčit budou Jurečku i Stanjura

23.November
Ústavní soud dnes rozhodl o uspořádání veřejného jednání v kauze valorizace důchodů. Jednání je plánováno na 10. ledna 2024 a během něj budou vyslechnuti ministři i odborníci. Plénum Ústavního soudu má za to, že takové jednání pomůže objasnit klíčové okolnosti a přispěje k rozhodnutí soudu.

Pohonné hmoty v Česku stále zlevňují, cena klesla o desítky haléřů

23.November
Pohonné hmoty v posledních dnech nadále zlevňovaly, více poklesla cena nafty. Paliva jsou momentálně o dvě koruny na litr levnější než v říjnu. Pokles cen má navíc nadále pokračovat.

V Praze proběhl summit prezidentů V4, poprvé na něm byl Pavel

22.November
Na Pražském hradě od středečního dopoledne probíhal prezidentský summit Visegrádské čtyřky (V4). Český prezident Petr Pavel přivítal protějšky Zuzanu Čaputovou, Andrzeje Dudu a Katalin Novákovou. Prezidenti se shodují, že důležité je především znát průsečíky pro spolupráci všech čtyř zemí.
© 2000-2023 ANNECA s.r.o., Klíšská 977/77, 400 01 Ústí nad Labem, Tel: +420 478571021, Email: info@pravednes.cz, Twitter: @pravednes