15
new stories - click to show

newsbox.cz

Description:

Ekonomika

URL:

https://newsbox.cz/

Catalog:

Ekonomika

Publishes:

3 items/month

NERV představil kabinetu 37 opatření zaměřených na podporu udržitelného růstu ekonomiky

23.January
Národní ekonomická rada vlády (NERV) představila kabinetu návrh 37 opatření, zaměřených na podporu vyššího dlouhodobě udržitelného růstu české ekonomiky. Týkají se oblastí trhu práce, vzdělávání, veřejné správy, bydlení a investic. Vláda bude nyní vybírat návrhy, které lze uskutečnit nebo alespoň začít realizovat do konce svého funkčního období, uvedl úřad vlády v tiskové zprávě.

Globální ekonomický růst bude třetím rokem v řadě zpomalovat

9.January
Světová banka oznámila ve své nejnovější zprávě Global Economic Prospects, že globální ekonomický růst bude letos třetím rokem v řadě zpomalovat, což má za následek prodloužení chudoby a zvýšení zadlužení mnoha rozvojových zemí.

Musk má další problém. Kvůli jeho příspěvku X přichází o inzerenty

18.November
Společnosti jako Apple, Disney, Warner Bros Discovery a Lionsgate pozastavily své marketingové aktivity na platformě X v reakci na kontroverzní příspěvek, který sdílel majitel této platformy Elon Musk.

Inflace v říjnu zrychlila, činila osm a půl procenta

10.November
V říjnu došlo k 8,5procentnímu meziročnímu nárůstu spotřebitelských cen, což představuje zrychlení oproti zářijovým 6,9 procentům. Ke změně došlo po osmi měsících snižování tempa inflace.

Stanjura: Cena elektřiny pro podniky příští rok klesne

4.November
Cena elektřiny pro energeticky náročné podniky v příštím roce by i přes navrhované zvýšení regulované složky, jak navrhuje Energetický regulační úřad (ERÚ), měla klesnout. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) to sdělil deníku Hospodářské noviny (HN).

ČNB zhoršila výhled ekonomiky do konce roku

2.November
Česká národní banka (ČNB) revidovala své ekonomické vyhlídky pro českou ekonomiku. Nová makroekonomická prognóza, kterou dnes zveřejnil guvernér ČNB Aleš Michl, uvádí, že v letošním roce se očekává pokles hrubého domácího produktu (HDP) o 0,4 procenta, zatímco pro příští rok se předpokládá růst HDP o 1,2 procenta. To znamená zhoršení oproti srpnovým odhadům ČNB, kdy se očekával růst HDP o 0,1 pro…

Česku se zřejmě konečně daří krotit inflaci, ukazují data

10.October
Inflace v Česku meziměsíčně poklesla, v meziročním srovnání naopak vzrostla. Spotřebitelské ceny v září oproti srpnu klesly o sedm desetin procenta. Oproti loňsku byly vyšší o 6,9 procenta, což ale bylo o 1,6 procentního bodu méně než v srpnu.

Ceny potravin v České republice konečně zaznamenaly pokles, tvrdí SOCR

2.October
Ceny potravin v České republice zaznamenaly pokles, zejména v segmentech, kde panuje větší konkurence mezi dodavateli obchodních řetězců. Uvedl to prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu (SOCR) Tomáš Prouza prostřednictvím sociální sítě X. Zvláštní pozornost věnoval cenám mouky a mléka.

Obchody ujišťují, že ceny potravin s nižší DPH klesnou

7.September
Zástupci osmi významných obchodních řetězců se během dnešního jednání na ministerstvu zemědělství setkali s premiérem Petrem Fialou z ODS. Během schůzky ujistili představitele vlády, že plánované snížení daně z přidané hodnoty (DPH) bude mít vliv na pokles cen potravin a že budou klást ještě větší důraz na kvalitu potravin.

Inflace v eurozóně zůstala na svém, činí 5,3 procenta

31.August
V srpnu se míra inflace v eurozóně nezměnila a setrvala na úrovni 5,3 procenta, oznámil dnes v odhadu statistický úřad Eurostat. Jádrová inflace, která vylučuje kolísání cen energií a potravin, se snížila z 5,5 procenta v červenci na 5,3 procenta.

V průběhu minulého týdne došlo v Česku opět ke zdražení pohonných hmot

24.August
V průběhu minulého týdne došlo v Česku opět ke zdražení pohonných hmot. Průměrná cena benzinu se zvýšila o 11 haléřů na 39,53 koruny za litr. Cena nafty stoupla o 33 haléřů, což znamená, že litr nafty nyní průměrně stojí 37,79 koruny.

Innogy sníží cenu plynu pro 310.000 zákazníků, pod vládní strop

21.August
Energie pro tuzemské odběratele dál zlevňují. Společnost innogy dnes uvedla, že od října sníží cenu plynu pro 310.000 zákazníků na úroveň 18 procent pod současným vládou stanoveným maximem.

Čínští internetoví prodejci kvůli zhoršující se ekonomice masivně snižují ceny zboží

21.August
Velcí čínští internetoví prodejci masivně snižují ceny svého zboží, aby přilákali zákazníky, kteří čelí ekonomické nejistotě a hledají výhodné nabídky. Tato strategie přinesla významné výsledky firmám jako Alibaba a JD.com, které ve druhém čtvrtletí předčily očekávání analytiků, informoval americký deník The Wall Street Journal (WSJ).

Česká ekonomika letos nepatrně poklesne, uvedlo ministerstvo

18.August
Česká ekonomika se v prvním pololetí pohybovala na hraně recese a za celý letošní rok zřejmě mírně klesne o dvě desetiny procenta, uvedlo ministerstvo financí. K růstu se vrátí v příštím roce, kdy se bude také dále snižovat inflace. Podle odhadů se má pohybovat pod třemi procenty.

Rusku hrozí velké problémy. Podle ekonoma ho čeká extrémní zdražování

15.August
Ruský ekonomický profesor Igor Lipsic tvrdí, že Rusko směřuje k situaci, kdy se roční inflace v zemi bude pohybovat v rozmezí od 20 do 100 procent.
© 2000-2024 ANNECA s.r.o., Klíšská 977/77, 400 01 Ústí nad Labem, Tel: +420 478571021, Email: info@pravednes.cz, Twitter: @pravednes