15
new stories - click to show

Novinky.cz

Description:

Ekonomika

URL:

http://www.novinky.cz/ekonomika/

Catalog:

Ekonomika

Publishes:

7.1 items/day

Obchodníci přijdou o kapacitu v zásobnících, pokud ji nenaplní, rozhodla vláda

16:36
Obchodníci, kteří nebudou využívat svou rezervovanou kapacitu v plynových zásobnících v požadovaném minimálním množství, o svou kapacitu přijdou. V rámci novely energetického zákona o tom ve středu rozhodla vláda. Kabinet také rozhodl o zkrácení doby záchranného režimu dodavatele poslední instance (DPI) u elektřiny a plynu ze šesti na tři měsíce.

Kryptoaktiva vlastní každá desátá domácnost v eurozóně. Kupují je i chudí

12:44
Každá desátá domácnost v eurozóně vlastní kryptoaktiva, jako je například bitcoin. U bohatých lidí je přitom jen o málo větší pravděpodobnost, že nějaká mají, než je tomu v případě chudých občanů. Ukázaly to výsledky průzkumu, který si nechala udělat Evropská centrální banka (ECB). Ta sama – stejně jako regulační orgány v některých dalších zemích včetně Spojených států – přitom lidi před nákupem bitcoinů a dalších kryptoměn už několikrát varovala.

Koalice se shodla na podobě zemědělských dotací

11:38
Vládní koalice se shodla na podobě strategického plánu zemědělských dotací. Výše redistributivní platby, kterou zemědělci dostávají na prvních 150 hektarů půdy, zůstane na úrovni 23 procent z celkové částky na přímé platby. Návrh už v lednu vyvolal protesty hlavně větších zemědělských podniků.

Energetické komodity a potraviny zdražily od invaze o desítky procent

11:05
Řada komodit zaznamenala od počátku ruské invaze na Ukrajinu před třemi měsíci dramatický nárůst ceny, nejvyšší tempo o desítky procent nabraly energetické komodity a potraviny. Naopak zlevnilo zlato, stříbro nebo platina, řekl analytik společnosti XTB Jiří Tyleček.

Rusko je o krok blíž k platební neschopnosti

11:05
Platnost klíčové výjimky vypršela. Od středeční půlnoci americké ministerstvo financí zakázalo přijímat americkým bankám a investorům splátky dluhopisů od ruské vlády. Informovala o tom agentura Reuters. Rusko se tak znovu přiblížilo k platební neschopnosti.

Odbory se s vládou na růstu platů nedohodly

11:05
Zástupci vlády a odborů se na středečním jednání nedohodli na růstu platů ve veřejném sektoru, který odbory očekávají kvůli vysoké inflaci. Po jednání to uvedl šéf Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula.

Slovensko doveze zemní plyn z Norska

10:33
Společnost Slovenský plynárenský průmysl (SPP) uzavřela kontrakt na nákup norského plynu z těžebního pole v Severním moři. „Tyto dodávky pokryjí přibližně třetinu spotřeby našich zákazníků,“ řekl televizi Markíza mluvčí SPP Ondrej Šebesta.

Odchod západních firem z Ruska pokračuje. Nově se přidává Marks & Spencer

10:33
Britský řetězec módního oblečení Marks & Spencer se definitivně stahuje z ruského trhu. Upozornil na to server BBC s odkazem na středeční tiskovou zprávu společnosti o finančních výsledcích za minulý rok. Jedná se tak o další velkou západní značku, jež v posledních dnech potvrdila kompletní odchod z Ruska.

Německá ekonomika v prvním čtvrtletí vzrostla

9:27
Německé hospodářství v prvním letošním čtvrtletí vykázalo proti předchozím třem měsícům růst o 0,2 procenta. V konečné zprávě to uvedl německý statistický úřad. Poznamenal přitom, že po poklesu v posledním čtvrtletí loňského roku se hrubý domácí produkt (HDP) i přes následky pandemie nemoci covid-19 a ruské invaze na Ukrajinu dokázal vrátit k růstu. Na celý letošní rok německá vláda počítá s růstem HDP o 2,2 procenta.

Pivo bude zdražovat. A razantně

9:27
Češi se musí připravit na další razantní zdražení piva. Potvrdili to v úterý představitelé Českomoravského svazu minipivovarů (ČMSMP). Podle prezidenta svazu Michala Voldřicha se do ceny pro konzumenty promítnou vyšší náklady na energie a suroviny potřebné k výrobě piva, jako je slad a chmel.

Rusové těží z potravinové krize, kterou zapříčinili

24.May
Válka, kterou Rusko zahájilo proti Ukrajině a která prohlubuje globální potravinovou krizi, udělala z Ruska jednoho z vítězů chaosu, jenž Kreml pomohl sám vytvořit. Zatímco ukrajinské přístavy jsou zablokované, Rusko posílá obilí odběratelům, kteří o ně mají zájem. Prodejní cena je ale vyšší, a to právě kvůli problémům, které způsobila blokáda Ukrajiny. Uvedla to agentura Bloomberg.

Na moři se hromadí miliony barelů s ruskou ropou

24.May
Na moři se v současnosti nachází rekordních zhruba 62 milionů barelů ruské ropy typu Urals, neboť prodejci mají problémy s nalezením odběratelů této ropy. Uvedla to dnes agentura Reuters, která se odvolává na údaje analytické společnosti Vortexa.

Česko může navýšit limit povinného placení DPH na dva miliony, svolila EU

24.May
Státy Evropské unie v úterý České republice schválily zvýšení limitu pro povinné placení daně z přidané hodnoty (DPH) z jednoho na dva miliony korun. Novinářům to po jednání s unijními kolegy sdělil ministr financí Zbyněk Stanjura. Vláda je podle něj připravena zavést změnu od začátku příštího roku. Podle odhadů ministerstva by zvýšením limitu mělo ubýt plátců DPH zhruba o 105 tisíc.

Rosněfť zasáhl pokles těžby ropy v Rusku

24.May
Ruská státní ropná společnost Rosněfť, kterou řídí blízký spojenec prezidenta Vladimira Putina Igor Sečin, zaznamenala od invaze ruských vojsk na Ukrajinu největší pokles produkce ve srovnání s ostatními těžaři.

Z Ruska odchází i Levi’s. Téměř po třiceti letech

24.May
Ruský trh opouští po téměř 30 letech americká síť džínového oblečení Levi Strauss & Co známá především díky značce Levi’s.
© 2000-2022 ANNECA s.r.o., Klíšská 977/77, 400 01 Ústí nad Labem, Tel: +420 478571021, Email: info@pravednes.cz, Twitter: @pravednes