Novinky.cz

Description:

Ekonomika

URL:

http://www.novinky.cz/ekonomika/

Catalog:

Ekonomika

Publishes:

6 items/day

Ovoce v Česku se urodí málo a zdraží

19:20
Mrazy, sucho a nedostatek pracovníků. To jsou hlavní příčiny toho, proč letošní tuzemská úroda ovoce pro konečného zákazníka podraží.

ČNB upozornila na aktivity Silk Assets Investments

18:13
Česká národní banka upozornila na aktivity společnosti Silk Assets Investments. Ta nabízí na internetových stránkách www.silkassets.org mimo jiné obchodování s investičními nástroji, kryptoměnami a komoditami a při své činnosti zároveň zneužívá loga České národní banky. ČNB o tom informovala na internetu.

Benzín před prázdninami o dost podraží

17:39
Motoristé, kteří o prázdninách vyrazí na dovolenou, musí počítat s tím, že ceny pohonných hmot budou o dost vyšší. Ceny ropy díky oživování světových ekonomik rostou a zejména benzín před hlavní letní motoristickou sezonou má tendenci každoročně zdražovat.

Nezaměstnanost v květnu vzrostla na 3,6 procenta

17:39
Míra nezaměstnanosti v květnu vzrostla na 3,56 procenta, řekla ve čtvrtek ve Sněmovně ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD). Vychází z dat, jež má v pátek zveřejnit Úřad práce ČR. V dubnu činila nezaměstnanost 3,4 procenta.

ECB rozšíří program nákupu dluhopisů o 16 bilionů korun

15:25
Evropská centrální banka (ECB) se ve čtvrtek rozhodla rozšířit program nákupu dluhopisů spuštěný kvůli koronavirové krizi o 600 miliard eur (16 bilionů korun) na 1,35 bilionu eur (36 bilionů korun). Svou základní úrokovou sazbu ponechala na rekordním minimu nula procent.

Německá vláda dá na podporu ekonomiky další 3,5 bilionu korun

12:05
Kabinet německé kancléřky Angely Merkelové se domluvil na dalším záchranném balíčku pro německou ekonomiku ve výši 130 miliard eur (zhruba 3,5 bilionu korun). Informoval o tom deník Franfurter Allgemeine Zeitung. Jeho součástí je například plošné snížení daně z přidané hodnoty (DPH) nebo prémie pro rodiny s dětmi.

Benzin i nafta v Česku nadále mírně zdražují

10:59
Pohonné hmoty u čerpacích stanic v Česku dál mírně zdražují. Průměrná cena benzinu Natural 95 v uplynulém týdnu stoupla o devět haléřů na 26,26 koruny za litr, nafta stála ve středu v průměru 26,12 koruny, tedy o šest haléřů víc než před týdnem. Vyplývá to z informací firmy CCS, která ceny paliv sleduje.

Průměrná mzda vzrostla na začátku roku na 34 tisíc

10:26
Průměrná mzda v Česku za první čtvrtletí meziročně vzrostla o pět procent z 32 467 na 34 077 korun. Přesně polovina pracujících Čechů přitom bere více než 29 333 korun hrubého měsíčně, zatímco druhá polovina bere méně než tuto částku. Právě takový byl v prvním čtvrtletí medián mezd.

Řecko, Chorvatsko, Bulharsko. Cestovky čekají příval klientů

3.June
Cestovní kanceláře bleskově připravují novou nabídku zájezdů pro letní sezonu. Reagují tak na pondělní zveřejnění vládního „semaforu“, seznamu evropských zemí, do i ze kterých budou moci Češi od 15. června cestovat bez omezení. Jsou mezi nimi tradičně velmi žádané turistické destinace jako Řecko, Bulharsko či Chorvatsko.

Prodej nových aut v Česku klesl o třetinu, nejvíc dál táhnou škodovky

3.June
Prodej nových osobních vozů za prvních pět měsíců letošního roku v Česku meziročně klesl o 30 procent na 74 258 vozů. V samotném květnu pak došlo k meziročnímu poklesu o 54 procent.

Povinné české potraviny zatím u ledu. Zákon se vrací do druhého čtení

3.June
Vládní zákon o potravinách, do nějž chtěli poslanci Margita Balaštíková (ANO) a Zdeněk Podal (SPD) prosadit povinnost českých obchodů od roku 2027 prodávat 85 procent tuzemských potravin, Sněmovna ve středu po rozsáhlé debatě vrátila do druhého čtení.

Schillerová připustila schodek až 500 miliard

3.June
Letošní schodek státního rozpočtu by mohl dosáhnout až 500 miliard korun. Na dotaz České televize (ČT) to připustila Alena Schillerová (za ANO). Zároveň odmítla, že by se kvůli aktuální krizi měly zvyšovat daně.

V Německu přibylo dalších 170 tisíc nezaměstnaných

3.June
Počet nezaměstnaných v Německu v květnu v důsledku globální pandemie a s ní souvisejících opatření stoupl o 169 tisíc na 2,813 milionu. Míra nezaměstnanosti stoupla oproti předchozímu měsíci o 0,3 procentního bodu na 6,1 procenta. Vyplynulo to z dat, jež ve středu zveřejnil tamní úřad práce (BA).

Lufthansa ve čtvrtletí prodělala 55 miliard korun

3.June
Německá letecká společnost Lufthansa v prvním čtvrtletí prodělala 2,1 miliardy korun (55,6 miliardy korun). Ve středu o tom informoval server týdeníku Die Zeit.

Česká měna letí nahoru, za dva týdny posílila k euru o korunu

2.June
Česká koruna v posledních týdnech prudce posiluje. Zatímco po přijetí opatření kvůli koronaviru prudce spadla, po jejich rozvolnění postupně maže ztráty. V polovině května se euro prodávalo za 27,7 koruny, v úterý stálo 26,5 koruny. Za den česká měna posílila o 27 haléřů, plyne z údajů na serveru Patria.
© 2000-2020 ANNECA s.r.o., Klíšská 977/77, 400 01 Ústí nad Labem, Tel: +420 478571021, Email: info@pravednes.cz, Twitter: @pravednes