15
new stories - click to show

Novinky.cz

Description:

Ekonomika

URL:

http://www.novinky.cz/ekonomika/

Catalog:

Ekonomika

Publishes:

4.3 items/day

Ryanair vykázal nejvyšší ztrátu za 35 let

11:03
Irská nízkonákladová letecká společnost Ryanair zaznamenala nejvyšší ztrátu ve své 35leté historii. V minulém finančním roce, který skončil v březnu, společnost prodělala 815 milionů eur (zhruba 20,74 miliardy korun). O rok dříve přitom aerolinie vykázaly zisk 1,002 miliardy eur (25,5 miliardy korun).

V dubnu vzniklo historicky nejvíc firem

17:41
Za první čtyři měsíce letošního roku v ČR vzniklo 10 744 nových firem. To je meziročně o sedmnáct procent více. Uvedla to poradenská společnost Dun & Bradstreet s tím, že v dubnu bylo založeno historicky nejvíc společností.

Hostinští se připravují na rozvolnění, počty hostů sníží počasí a rozestupy

16.May
Hospodští a restauratéři se připravují na pondělní možnost otevření zahrádek. Podle Luboše Kastnera ze skupiny Hospodska to může u některých paradoxně vést k tomu, že kvůli režimovým opatřením budou mít menší tržby, než by měly restaurace jenom s otevřeným okénkem.

Jako o Vánocích. Před obchody se tvořily dlouhé fronty

15.May
Obchody mohly díky uvolnění protikoronavirových opatření otevřít již v pondělí, větší lidí ale evidentně vyrazila na nákupy až během prvního volného dne. V sobotu se totiž před některými obchody tvořily fronty jako o Vánocích.

Francouzské vodárenské firmy Veolia a Suez schválily dohodu o fúzi, týká se i ČR

15.May
Správní rady francouzských společností Veolia a Suez schválily dohodu o fúzi. Společnosti, které působí v odvětví úpravy vody a distribuce tepla, to oznámily v pátek. Na podmínkách se dohodly již minulý měsíc. Firmy působí ve více zemích včetně České republiky.

V Košicích hrozí konec výroby oceli. V sázce je 10 tisíc pracovních míst

14.May
Pokud v podniku U.S. Steel Košice nedojde k výměně vysokých pecí za elektrické, reálně hrozí konec výroby oceli na východním Slovensku. Po návratu ze Spojených států to v pátek řekl slovenský ministr financí Igor Matovič.

V Kyjově zavedli virtuální měnu. Má pomoci dostat místní podnikatele z krize

14.May
S cílem podpořit lokální ekonomiku zavedlo město Kyjov na Hodonínsku speciální virtuální měnu, takzvané correnty, které fungují jako chytrá sleva. Obyvatelé města budou moci u místních podnikatelů zaplatit polovinu útraty darovanými correnty, zbytek doplatí ze svého běžnou měnou.

Podnikatelé žádají v záchranném programu 5,6 miliardy korun

14.May
Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) u záchranného programu Covid 2021 k pátku hlásí zhruba 12 900 žádostí za přibližně 5,6 miliardy korun. Podnikatelé jich zatím dokončili a podali 8859 za zhruba čtyři miliardy korun, další mají rozpracované. Na Twitteru to oznámil ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO).

Rosněfť se vrátila k zisku

14.May
Společnost Rosněfť, která je největším producentem ropy v Rusku, vykázala v prvním čtvrtletí čistý zisk 149 miliard rublů (42,4 miliardy korun) ve srovnání se ztrátou 156 miliard rublů ve stejném období loňského roku. Firma v pátek uvedla, že ke zlepšení hospodaření jí pomohl zejména růst cen ropy. Výnosy nicméně klesly o 1,2 procenta na 1,7 bilionu rublů.

Ztráta 38 miliard. Airbnb přesto srší optimismem

14.May
Americký provozovatel ubytovací platformy Airbnb v prvním čtvrtletí vykázal ztrátu 1,8 miliardy dolarů (37,9 miliardy korun). Hloubka ztráty výrazně překonala očekávání trhu, podle nějž měla firma prodělat jen 680 milionů dolarů (14,3 miliardy korun), uvedl server listu Financial Times. Airbnb přesto vidí vývoj v příštích měsících optimisticky.

Lesy ČR se loni díky státní podpoře dostaly do zisku

14.May
Hospodaření státního podniku Lesy České republiky (LČR) loni skončilo ziskem 44 milionů korun po předloňské ztrátě 790 milionů korun. Zakončit loňský rok v plusu podniku pomohly peníze od státu na kompenzaci snížení cen dřeva z důvodu kůrovcové kalamity ve výši 2,3 miliardy korun, uvedla mluvčí podniku Eva Jouklová.

Koruna je k dolaru nejsilnější za tři roky

13.May
Koruna v posledních dnech a týdnech posiluje k americkému dolaru, k němuž je nyní nejsilnější za tři roky. Od začátku měsíce posílila z 21,50 Kč/USD na čtvrtečních 21,20 Kč za dolar. Nejníže se kurz proti dolaru dostal ve středu, a to na 20,98 Kč/USD. Česká měna také posiluje proti euru na nejsilnější hodnoty od začátku pandemie. Překonala hranici 25,50 Kč/euro, aktuálně kolem 25,49 Kč/euro.

Ministerstvo průmyslu zamítlo žádost Agrofertu o dotaci

13.May
Ministerstvo průmyslu a obchodu vůbec poprvé s ohledem na výsledky auditu o střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO) zamítlo žádost dceřiné společnosti Agrofertu o unijní podporu. Peníze by Evropská komise (EK) Česku neproplatila, a musely by tak jít ze státní kasy.

Američané panicky skupují benzin, došlo i na bitky

13.May
Američané panicky skupují benzin v obavách, že ho bude kvůli výpadku potrubní sítě nedostatek. Před čerpacími stanicemi došlo i ke strkanicím či bitkám. Zásoby paliva se v zemi tenčí poslední týden. Příčinou je omezení dodávek způsobené problémy společnosti, která je největším provozovatelem potrubní sítě pro přepravu ropných produktů v USA Colonial Pipeline.

Bankovní asociace zlepšila odhad růstu ekonomiky

13.May
Česká bankovní asociace (ČBA) v nové prognóze očekává na základě odhadů ekonomů českých bank, že tuzemský hrubý domácí produkt (HDP) letos stoupne o 3,3 procenta. Příští rok by měl růst ekonomiky zrychlit na 4,3 procenta. Asociace o tom informovala ve čtvrtek. V únorové prognóze asociace počítala s letošním růstem o 2,6 procenta a napřesrok s růstem o 4,6 procenta.
© 2000-2021 ANNECA s.r.o., Klíšská 977/77, 400 01 Ústí nad Labem, Tel: +420 478571021, Email: info@pravednes.cz, Twitter: @pravednes