15
new stories - click to show

Novinky.cz

Description:

Finance

URL:

http://www.novinky.cz/finance/

Catalog:

Ekonomika

Publishes:

6.3 items/week

Přehledně: Jak Češi spoří na penzi. Je výhodnější staré či nové penzijko?

4:35
Spořit si na penzi a nespoléhat se jen na důchod od státu se rok od roku jeví čím dál víc jako nevyhnutelné. Využít můžete různé typy produktů, ovšem jen jeden z nich je přímo pro spoření na penzi určený. Příspěvky ho podporuje stát, navíc máte možnost si díky úložkám snížit i daňový základ. Jedná se o penzijní spoření, dříve nabízené jako penzijní připojištění, v současné době jako doplňkové penzijní spoření.

Každou pátou novou hypotéku si berou mladí do 30 let

4.May
Mladí lidé chtějí bydlet ve vlastním. Dokazují to jak průzkumy, tak údaje bank, z nichž vyplývá, že velkou část zájemců o hypotéky představují právě lidé do 30 let. Například v České spořitelně se na počtu uzavřených hypoték podílejí více než jednou pětinou.

Přišli jste kvůli pandemii o práci? Na co máte právo

3.May
Pandemie koronaviru a s ní spojená vládní opatření výrazně postihla některé obory, které se nyní musí vypořádat se zhoršenou ekonomickou situací. Následkem toho je i rušení pracovních míst. Mnozí zaměstnanci však stále nevědí, jaká specifika se v oblasti pracovněprávních vztahů objevují a na co mají nárok.

Za věci odložené v čekárně neručíme. Omyl, provozovatel za škodu odpovídá

2.May
S cedulkou hlásající, že provozovatel neodpovídá za škody či ztrátu odložených věcí v čekárně či na místech k tomu určených, se jistě setkal již každý z nás. Jak ale odborníci ze spotřebitelské organizace dTest upozorňují, zprostit odpovědnosti se provozovatel v mnoha případech nemůže.

Sociální bydlení vláda nevyřešila

1.May
Vláda Andreje Babiše (ANO) ve svém programovém prohlášení slíbila zákon o sociálním bydlení. Záhy však od něj upustila a nahradila ho nepříliš úspěšným dotačním programem Výstavba. Odborníci na sociální problematiku upozorňují, že bez nových zákonných pravidel se bytová nouze v Česku nevyřeší.

Češi za obědy utrácejí jako před covidem

30.April
Restaurace za poslední rok prošly několika etapami, kdy se musely přizpůsobit různým vládním opatřením souvisejícím s šířením nemoci covid-19. Z plných provozoven se tak některé přeorientovaly na výdejová okénka, ze kterých nabízejí jídlo či nápoje. Mnozí Češi jim zůstali věrni a za obědová menu nyní utrácejí zhruba tolik jako těsně před vypuknutím pandemie.

Na papírové přiznání je čas do pondělí, elektronicky ho lze podat až do 1. června

30.April
Čas na odevzdání daňového přiznání v papírové podobě je už jen do pondělí 3. května. To je také poslední den pro zaplacení daně. Přiznání lze podat osobně na podatelnách finančních úřadů, do sběrného boxu nebo zaslat poštou. Těm, kteří nestíhají, Finanční správa radí využít elektronické podání přes online finanční úřad.

Zájem o státní půjčky k bydlení vzrostl

29.April
Až 600 tisíc korun na rekonstrukci, dva miliony na koupi bytu či družstevního podílu, nebo až 2,4 milionu na pořízení rodinného domku si mohou levně od státu půjčit mladé rodiny, kde alespoň jednomu z rodičů je do 40 let.

Chalupy a chaty berou Češi útokem

28.April
Češi kupují chaty a chalupy jako nikdy předtím. A je to znát na cenách. Rostou. Nezáleží ani tak na stavu objektu, ale hlavně na atraktivitě místa a velikosti pozemku. Za tři miliony už z veřejné nabídky nekoupíte chalupu, která se nemusí hned nákladně opravovat, a je v přírodě.

Ošetřovné i pro OSVČ, žádat lze do 21. května

27.April
Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) již spustilo příjem žádostí do programu Ošetřovné pro osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) za březen. Živnostníci, kteří museli vzhledem k uzavření škol a sociálních zařízení omezit podnikání kvůli péči o dítě do deseti let nebo handicapovaného člověka, budou moci o dotace žádat do 21. května. Na podporu je připraveno 126 milionů korun.

Bankovní identita má mít jednotný standard

26.April
Deset největších tuzemských bank se chystá v rámci společnosti Bankovní identita zavést jednotný standard online ověřování občanů u služeb státu a firem pod značkou Bank ID. Do projektu by se chtěly zapojit i nebankovní firmy, například pojišťovna Kooperativa nebo Pražská plynárenská už řešení pod značkou Bank ID připravují

Mladí Češi chtějí bydlet ve vlastním, uvažují ale jen o menších bytech

25.April
Bydlet ve vlastním je snem mladých Čechů do 30 let. Vlastnit nemovitost chce 70 procent z nich, pořídit si chtějí především menší byty o velikosti 2+1. S financováním se ale spoléhají na pomoc rodiny.

Průzkum: Při koupi nemovitosti Češi řeší hlavně vlastnická rizika a exekuce

24.April
Pokud kupujete nemovitost, je třeba si ohlídat především právní rizika spojená s budoucím vlastnictvím. Shodli se účastníci průzkumu, který se zabýval potenciálními problémy při pořizování nemovitostí.

Obliba online nakupování v Česku roste, lidé si na něj zvykli

23.April
Pandemie koronaviru a s ní spojená vládní protiopatření mnohé z nás donutila pořizovat si nedostupné zboží z důvodu zavřených prodejen na internetu. Češi si ale na online nákupy natolik zvykli, že u dvou pětin z nich budou převažovat i v budoucnu.

Firmy nepřidávaly i kvůli nižším daním

23.April
Ochota firem zvyšovat platy ve většině odvětví kvůli pandemii znatelně klesla. Navíc se naplnilo očekávání odborů, že lednové zrušení superhrubé mzdy, po kterém zůstává lidem kvůli nižšímu zdanění víc z výplaty, je pro některé zaměstnavatele příležitost, jak platy nezvyšovat, protože to za ně de facto udělal stát.
© 2000-2021 ANNECA s.r.o., Klíšská 977/77, 400 01 Ústí nad Labem, Tel: +420 478571021, Email: info@pravednes.cz, Twitter: @pravednes