Novinky.cz

Description:

Finance

URL:

http://www.novinky.cz/finance/

Catalog:

Ekonomika

Publishes:

7 items/week

Za zrušený zájezd máte právo na vrácení peněz, přijmout poukaz není povinné

6:56
Pandemie koronaviru výrazně omezila možnost volně cestovat. Následkem toho došlo i ke zrušení velkého počtu zájezdů. V České republice se nastalou situaci snaží vyřešit nový zákon, který zákazníkům ukládá povinnost přijmout za zrušený zájezd nabízený voucher. Jak však upozornila spotřebitelská organizace dTest, tento postup může být v rozporu s právem Evropské unie.

Pandemie změnila pracovní trh

28.May
Ztráta jistot, důraz na nové dovednosti, potřeba moderních technologií a nové výzvy – to jsou hlavní dopady nemoci covid-19 na pracovní trh v Česku.

Koronavirus srazil útraty v restauracích až o půlku, zahrádky mnohé podniky zachránily

27.May
Restaurace, hospody i další stravovací podniky musely v rámci opatření proti šíření nemoci covid-19 zavřít. Během této doby zaznamenaly až 50procentní meziroční pokles útrat. V některých z nich se zaměstnanci snažili propad zmírnit zprovozněním výdejních okének či rozvážkou. Až otevření zahrádek pokles tržeb výrazně zpomalil, jejich propad činil meziročně jen 19 procent.

Do úspor české domácnosti zatím sahat nechtějí

26.May
Drtivá většina českých domácností kvůli současné situaci zatím své úspory nevybírá. Část nebo veškeré své úspory chce vybrat jen poměrně málo lidí, naopak velká většina chce pokračovat ve stávajícím způsobu spoření.

Koronavirus oslabil chuť k podnikání

25.May
Krize způsobená pandemií koronaviru odhalila některé nové trendy na trhu práce. Tím prvním je podle průzkumu Workmonitor personálně-poradenské společnosti Randstad skutečnost, že v tuzemsku ve srovnání s ostatními zeměmi v regionu klesl počet zaměstnanců zvažujících odchod z práce a start vlastního podnikání.

Kdy máte nárok na odstupné a jaké daně se z něj platí

24.May
Někteří zaměstnavatelé kvůli epidemii koronaviru snižují počty zaměstnanců a dávají jim výpověď pro nadbytečnost. Jak vysoké je v takovém případě odstupné? A jaké daně se z něj platí?

Restaurace plošně zlevňovat nebudou

23.May
V posledních dnech se objevila vyjádření provozovatelů věhlasných českých restaurací, že to či ono zlevnili, připravili výhodnější menu, že doba svíčkových za 600 korun je ta tam.

Hromadný home office přinesl firmám až třetinové snížení produktivity

22.May
Jedním z opatření proti šíření nemoci covid-19 je i tzv. home office. Již dva měsíce tak valná většina zaměstnanců českých firem musí běžnou pracovní agendu vykonávat z domova. Dlouhodobé přesunutí pracovníků na home office však některým firmám přineslo nižší výkonnost.

Češi se během karantény přesunuli na internet, více využívali i bankovní aplikace

21.May
Téměř polovina Čechů během nouzového stavu častěji komunikovala přes internet. Lidé mnohem více využívali nejen různé aplikace spojené se zábavou, ale i nakupovali či on-line kontaktovali svou banku.

Sazby opět padají, i navzdory pandemii je o hypotéky zájem

20.May
Průměrná úroková sazba hypoték v Česku klesla v dubnu na 2,39 procenta. Její růst se tak po třech měsících zastavil. Úvěry na bydlení zlevnilo hned několik, především menších bank. Pandemie koronaviru se však na trhu zatím neprojevila, zájem o hypotéky neklesá.

Kde se během pandemie sotva drželi nad vodou a kde se naopak dařilo

19.May
Údaje o bezhotovostním placení jasně ukazují, že útraty v kamenných obchodech se v době karantény v mnoha odvětvích propadly až k nule. Na druhou stranu však rostl zájem o on-line nakupování. Velké ztráty utrpěl například zábavní průmysl, ale i podniky z oblasti pohostinství. Naopak od poloviny března do poloviny dubna výrazně posílily prodeje potravin.

Pandemie nejspíš změní nákupní zvyklosti Čechů

18.May
Nákupní chování lidí se v průběhu let mění. Vliv na ně mají jak nové platební metody, tak rozmach e-shopů, ale i nové možnosti doručování zboží. Letošní rok však může být především pak kvůli současné mimořádné situaci výrazným mezníkem. Pandemie koronaviru i opatření vlády mnohé Čechy donutily přehodnotit jejich postoje a návyky při nakupování.

Každý třetí Čech přišel o část příjmů, může za to pandemie

17.May
Propouštění či snižování příjmů, to jsou nejčastější následky dopadů opatření v souvislosti s koronavirovou pandemií. O práci již přišlo sedm procent Čechů, více jak třetina se musí spokojit s nižšími příjmy. V mnoha domácnostech se tenčí i finanční rezervy, dvě pětiny lidí už nemají prostředky na déle než měsíc.

Stavební spoření má za sebou úspěšný rok

16.May
Mezi lidmi je o stavební spoření stále zájem. Dokázaly to i výsledky loňského roku, kdy bylo uzavřeno nejvíce smluv za posledních pět let. Klienti si uzavřeli celkem 545 517 stavebních spoření, o 12 procent více než rok předtím.

Přivýdělek na rodičovské může celkový důchod snížit až o statisíce

15.May
Pokud si na mateřské či rodičovské dovolené přivyděláváte, hrozí vám, že jednou budete mít nižší důchod. Týkat se vás to bude v případě, že přivýdělek máte nižší než předchozí i následné příjmy. Můžete se tomu ale vyhnout, stačí ČSSZ požádat, aby se doba péče o dítě ve vašem případě považovala za vyloučenou dobu.
© 2000-2020 ANNECA s.r.o., Klíšská 977/77, 400 01 Ústí nad Labem, Tel: +420 478571021, Email: info@pravednes.cz, Twitter: @pravednes