15
new stories - click to show

Novinky.cz

Description:

Novinky.cz - zpravodajský server

URL:

http://www.novinky.cz/internet-a-pc/

Catalog:

Tech

Publishes:

5.8 items/day

Pozor tramvaj! Nová mobilní aplikace může chodcům zachránit život

16:12
Ročně dochází v hlavním městě zhruba ke stovce srážek chodců s tramvají. Zabránit těmto nehodám má mobilní aplikace Pozor tramvaj!, kterou vyvíjí společnost Safe Public Transport. V Praze a v Brně, kde nyní aplikaci testují, by měla chodce upozornit na blížící se tramvaje. Právě používání mobilních telefonů totiž často zapříčiňuje nepozornost lidí, která má na dopravních nehodách velký podíl.

IBM představila novou průlomovou technologii výroby čipů

9:51
Společnost International Business Machines (IBM) představila nový, rychlejší a energeticky účinnější čip, který podle ní je prvním čipem vyráběným novou technologií dva nanometry (2nm). Tato technologie by mohla být až o 45 procent rychlejší než technologie sedm nanometrů běžná u současných notebooků a telefonů a o 75 procent energeticky účinnější, uvedla firma.

Herní modla si ještě neodbyla premiéru a už se prodává. Cena nepotěší

7.May
Premiéra nové herní modly – grafické karty GeForce RTX 3080 Ti – byla odložena podle serveru VideoCardz až na příští měsíc. Nvidia dokonce příchod této grafiky ani oficiálně ještě nepotvrdila, přesto se již první lidé pochlubili, že novinku již mají doma. Snímky grafiky sdíleli na Redditu i Twitteru.

Byl to nejslavnější internetový přehrávač. Teď definitivně zmizí z Windows

7.May
Ve své době byl Flash Player nejslavnějším internetovým přehrávačem na světě. Jeho popularita v posledních letech ale dramaticky klesala poté, co společnost Adobe oznámila, že jej sprovodí ze světa – tak se skutečně na konci roku 2020 stalo. Nyní definitivní tečku za érou Flash Playeru udělá také Microsoft, prostřednictvím aktualizace bude tento přehrávač odstraňovat lidem z počítačů.

Počítače Dell mají kritickou bezpečnostní chybu. Týká se i herních modelů Alienware

7.May
Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) varoval před kritickou bezpečnostní chybou, která se týká počítačů a notebooků od společnosti Dell, a to včetně herních modelů Alienware. Oprava zranitelnosti je naštěstí již k dispozici.

Fortnite je zadarmo, přesto vydělal tvůrcům loni pět miliard dolarů

7.May
V rámci probíhajícího soudního sporu mezi herním studiem Epic Games a společností Apple byla zveřejněna celá řada zajímavých informací. Server The Verge si například všímá toho, kolik peněz je schopný během jediného roku titul Fortnite vygenerovat. I když je nabízen zadarmo, jen minulý rok si díky této hře tvůrci připsali na svůj účet pět miliard dolarů (106 miliard korun).

Česko překonalo nový milník, má už 1,4 milionu registrovaných domén

7.May
Ve čtvrtek večer byla zaregistrována jubilejní .cz doména s pořadovým číslem 1 400 000. Jen od začátku roku přitom vzrostl počet domén s českou národní koncovkou o 28 434. Pokračuje tak trend, který odstartoval v roce 2020 v souvislosti s pandemii koronaviru – nové webové stránky přibývají jak houby po dešti, daleko rychleji než v minulých letech. Vyplývá to z dat sdružení CZ.NIC, které je správcem české národní domény.

Microsoft mírní obavy, dovolí ukládat data i v rámci EU

7.May
Uklidnit obavy, že by k citlivým datům firem a organizací z veřejného sektoru mohla přistupovat americká vláda, se snaží společnost Microsoft. Americký softwarový gigant tak nově umožní zmiňovaným subjektům uchovávat všechna svá data v rámci Evropské unie. Ještě před tímto oznámením čelil Microsoft požadavkům hned od několika klientů, aby jejich data nebyla ukládána na serverech mimo sedmadvacetičlenného bloku, například ve Spojených státech.

České domácnosti čelí téměř 10 000 hackerských útoků každý den

6.May
Krádeže uživatelských hesel, podvodné webové stránky, útoky na bankovní účty či nejrůznější mobilní hrozby. Škodlivé kódy číhají na uživatele internetu prakticky na každém kroku. To potvrzují i nová data bezpečnostních expertů, podle nichž čelí tuzemské domácnosti bezmála 10 000 hackerských útoků každý den.

20 nejhloupějších hesel na internetu

6.May
Vždy na první květnový čtvrtek připadá mezinárodní den hesel. V souvislosti s tím se sluší připomenout, jak nepoučitelní lidé jsou. Bezpečnost hesel na internetu totiž příliš neřeší. Z nejnovějšího žebříčku vyplývá, že nejpoužívanějším heslem na síti byla v roce 2020 číselná kombinace 123456. Ta se na prvním místě umístila již několikátý rok za sebou, přestože bezpečnostní experti před ní neustále varují.

Budete těžit? Přijdete o záruku, varuje výrobce disků

6.May
Trpělivost s těžaři došla společnosti Galax, která se zaměřuje na výrobu SSD jednotek. Výrobce varoval, že pokud lidé budou těžit novou kryptoměnu Chia a nadměrně tak zatěžovat svoje úložiště, přijdou o záruku.

Nebezpečný virus se šíří prostřednictvím SMS zpráv. Útočníci ovládnou celý mobil

6.May
Škodlivé kódy nečíhají na lidi pouze v nevyžádaných e-mailech, ale také v SMS zprávách. Asociace provozovatelů mobilních sítí (APMS) ve čtvrtek varovala, že prostřednictvím textových zpráv se v evropských zemích šíří malware zvaný Flubot. Ten se zaměřuje výhradně na zařízení s operačním systémem Android.

Senioři by mohli v Praze fungovat jako „živá laboratoř“

6.May
Někteří senioři a seniorky v hlavním městě by mohli začít fungovat jako takzvaná živá laboratoř pro inovátory a výrobce nových technologií. Mohli by testovat jejich nápady a produkty a dodávat podněty a požadavky ke zlepšení. Zapojení do vývoje a testování nabízí organizace Sociální služby Praha 9 (SSP). K propojení start-upů či výzkumných týmů s nejstarší generací má přispět projekt I-CARE-SMART, který tento týden představily jeho manažerka Veronika Schwarzová a ředitelka SSP Michaela Žáčkov...

Kontrolní orgán Facebooku podpořil zablokování Trumpa, případ ale neuzavřel

5.May
Lednové rozhodnutí odstřihnout tehdejšího amerického prezidenta Donalda Trumpa od jeho účtů na Facebooku a Instagramu bylo správné. Rozhodl o tom ve středu kontrolní orgán společnosti Facebook, který posuzuje vybrané případy regulace obsahu na platformách. Tzv. Dozorčí panel ovšem zároveň vyjádřil nesouhlas s „neurčitým a nestandardizovaným trestem v podobě vyloučení na dobu neurčitou” a žádá proto po Facebooku nové přezkoumání věci.

Vydání nejvýkonnější herní grafiky se posouvá. Opět

5.May
Už na konci měsíce jsme se podle serveru VideoCardz měli dočkat uvedení nejvýkonnější herní grafiky – modelu GeForce RTX 3080 Ti. Nakonec je ale vše jinak a premiéra se opět odkládá. Nakonec se tedy podle dostupných informací dočkáme hned dvou nových karet během jediného měsíce.
© 2000-2021 ANNECA s.r.o., Klíšská 977/77, 400 01 Ústí nad Labem, Tel: +420 478571021, Email: info@pravednes.cz, Twitter: @pravednes