Novinky.cz

Popis:

Novinky.cz - zpravodajský server

URL:

http://www.novinky.cz/veda-skoly/

Katalog:

Tech → Věda a výzkum

Publikuje:

9,1 položek/týden

Letní škola o nanomateriálech vítá talentované studenty

17:21
Několik desítek talentovaných mladých lidí se zájmem o fyziku, chemii a biologii se v tomto i příštím týdnu zúčastní letní školy Ústavu fyzikální chemie Jaroslava Heyrovského Akademie věd ČR. Zabývat se budou zejména nanomateriály.

Olomoučtí vědci pomohli rozluštit celý dědičný kód pšenice seté

13:45
Mezinárodnímu týmu vědců, mezi nimiž byli odborníci z Olomouce, se povedlo rozluštit celý dědičný kód jedné z nejrozšířenějších zemědělských plodin světa – pšenice seté. Na 13letém výzkumu se podílelo 200 vědců z 20 zemí světa. Objev sehraje značnou roli při šlechtění odolnějších odrůd, uvedl v pondělí Ústav experimentální botaniky Akademie věd ČR.

Na Slovensku vyvinuli ponožky odpuzující klíšťata

19.srpna
Slovenští vědci vyvinuli protiklíšťové vlákno, z něhož je možné vyrábět různé části oděvu, které by odpuzovaly nepříjemné parazity. Prototyp vlákna představil Parazitologický ústav Slovenské akademie věd (SAV) na letošní výstavě Agrokomplex.

Do vřavy 2. světové války se zapojili medvědi i myši

19.srpna
Máte představu, kdo mohl v bitvě u Stalingradu paralyzovat 200 německých tanků? Že by důmyslná sabotáž? Kdepak - byly to myši! Zachutnaly jim totiž izolace kabelů elektrického vedení. A co třeba výroba zmrzliny na palubě amerických bombardérů B-17? I to se skutečně stalo. Podmínky v nich byly při náletech na Německo strašné - zmrzlině ovšem svědčily.

Nizozemský výzkum: Léčba rakoviny prsu zvyšuje riziko srdečních poruch

18.srpna
Ženy, které úspěšně odrazily nápor rakoviny prsu, by zároveň měly být obezřetné kvůli jiné hrozbě. Jak ukazuje výzkum nizozemských vědců zveřejněný časopisem British Journal of Cancer, je u nich značně vyšší riziko poruch či selhání srdce.

Pavoučí hedvábí může pomoci s hojením ran, tvrdí vědci

16.srpna
Britští vědci přišli s nápadem, že by se pavoučí hedvábí mohlo používat k léčbě lidských poranění. Odborníci chtějí pavoučí vlákna využívat díky jejich neobvyklé kombinaci síly a pružnosti. Vytvořili proto umělou kůži a obvazy na hojení ran.

Na Prasečím ostrově záhadně mizí tučňáci

13.srpna
Stavy jedné z největších kolonií tučňáků patagonských se za posledních 30 let snížily o téměř 90 procent. Podle zpravodajského serveru BBC, který odkazuje na studii v žurnálu Antarctic Science, to vyplývá z leteckých a satelitních snímků. Kolonie se nachází mezi Afrikou a Antarktidou na ostrově Île aux Cochons (Prasečí ostrov), což je lidmi neosídlené zámořské teritorium Francie.

Nelítostné sucho zničilo civilizaci Mayů, domnívají se vědci

13.srpna
Navrhovaná vysvětlení pro úpadek dávné civilizace Mayů sahají od válek a invazí až po ztrátu obchodních cest. Tým vědců z univerzity v britském Cambridge však shledává příčinu mayského pádu v něčem zcela jiném – v nebývalém suchu.

Pohleďte vzhůru, nastala noc Perseid

12.srpna
Maximum každoročního srpnového meteorického roje Perseid nastává v noci z 12. na 13. srpna. V průběhu této noci je možné vidět na městy neosvětlené obloze, zejména mezi půlnocí a 4. hodinou ranní, průměrně 70 meteorů za hodinu. Dle astronomů jsou díky fázi Měsíce v novu podmínky ideální, znovu se takové naskytnou až v roce 2023. Kromě toho obloha nabízí i pohled na čtyři nejjasnější planety slu...

Učinit z Marsu obyvatelné místo? Zatím zřejmě nemožné

12.srpna
Nová studie amerického Národního úřadu pro letectví a kosmonautiku (NASA) asi každého nepotěší. Ukázala totiž, že učinit z Marsu takzvanou terraformací „novou Zemi“, tedy obyvatelné místo, vůbec nemusí být možné. Z aktuálního výzkumu rudé planety vyplývá, že tam není dostatek oxidu uhličitého, aby zachycoval teplo a plyny potřebné k vytvoření atmosféry podobné té na Zemi.
© 2000-2018 ANNECA s.r.o., Klíšská 977/77, 400 01 Ústí nad Labem, Tel: +420 478571021, Email: info@pravednes.cz, Twitter: @pravednes