Novinky.cz

Popis:

Novinky.cz - zpravodajský server

URL:

http://www.novinky.cz/veda-skoly/

Katalog:

Tech → Věda a výzkum

Publikuje:

3,2 položek/den

Smutný osud muže, který nezabil Heydricha

4:19
Byl skvělým vojákem, jmenoval se Karel Svoboda a jako třicátník dostal zvláštní příležitost, aby se zapsal do dějin. Jeho jméno by se určitě koncem května při 76. výročí atentátu na Reinharda Heydricha skloňovalo ve všech pádech – osud ale zamíchal kartami úplně jinak. I když byl původním členem paraskupiny Anthropoid, nešťastné náhody i podivné zkoušky se postaraly o jeho proměnu v tragickou p...

Zemřel Alan Bean, čtvrtý muž na Měsíci

23:05
Ve věku 86 let v sobotu v americkém Houstonu zemřel čtvrtý muž na Měsíci, astronaut Alan Bean. Informovala o tom ve svém prohlášení americká vesmírná agentura NASA. Podle rodiny Bean zesnul po krátké nemoci obklopen svými bližními.

Cizí asteroid setrvává ve sluneční soustavě už 4,5 miliardy let

19:32
Asteroid označený 2015 BZ509, který se pohybuje u dráhy planety Jupiter, je prvním známým trvalým vetřelcem odjinud v naší sluneční soustavě. O tom, že z naší soustavy nepochází, jsou vědci přesvědčeni podle jeho neobvyklého chování. Sama přítomnost tělesa v soustavě však není nic nového, podle nové studie britské Královské astronomické společnosti je tu už miliardy let.

Vědci objasnili kouzlo dokonalého zvuku stradivárek

25.května
Housle vyrobené italskými mistry Andreou Amatim a Antoniem Stradivarim jsou považovány za ty nejúžasnější na světě. Příčinu jejich dokonalého zvuku se lidé snaží vysvětlit po staletí. A vědci z Tchaj-wanu věří, že na to konečně přišli.

Vzdělávací společnost nabízí neúspěšným maturantům zdarma kurz matematiky

25.května
Společnost Scio, která působí v oblasti vzdělávání, zpřístupnila pro všechny neúspěšné maturanty z matematiky svůj online kurz, a to zdarma. Může jim to pomoci s přípravou na reparát z této zatím nepovinné, ale pro mnohé „likvidační“ části státní maturity. Internetový kurz lze kromě přípravy na maturitu využít i jako přípravu k přijímačkám na vysokou školu.

Masarykova univerzita si může schvalovat své studijní programy

25.května
Národní akreditační úřad (NAÚ) schválil žádost Masarykovy univerzity (MU) v Brně o udělení takzvané institucionální akreditace. Univerzita si tak po dobu 10 let bude sama schvalovat a upravovat své studijní programy. Toto oprávnění získala pro všech 23 oblastí vzdělávání, oznámila v pátek MU.

Technologie z Brna bezpečně pozná hlas teroristy v davu

25.května
Z akčních filmů to zná každý. Směrové mikrofony, odposlouchávání padouchů na dálku, identifikace pozměněných hlasů vyděračů. Takové a další postupy jsou i v reálném světě terorismu a násilí pro některé specialisty běžnou pracovní náplní. Ke světové špičce, která vyvíjí technologii pro analýzu řeči a hlasovou biometrii, patří brněnská společnost Phonexia.

Před 90 lety v Arktidě ztroskotala vzducholoď Italia. Český vědec Běhounek se zachránil

25.května
Od tragické události v Arktidě, ztroskotání vzducholodi Italia s českým vědcem Františkem Běhounkem (1898–1973) na palubě, právě uplynulo 90 let. On se zachránil na ledové kře, ne všichni ale měli takové štěstí. Co se však přesně 25. května 1928 stalo? A jaké byly cíle legendární expedice pod velením kapitána Umberta Nobileho, tvořené zejména italskými odborníky?

Pamlsková vyhláška se zmírní

24.května
Pamlsková vyhláška, která zakazuje dětem kupovat si ve škole nezdravé pochutiny, by měla být od září mírnější. Změnu chystají minstři školství a zdravotnictví v demisi Robert Plaga (ANO) a Adam Vojtěch (za ANO). Ve vyhlášce by se měly upravit limity obsahu tuku, cukrů a soli v prodávaných výrobcích. Neznamená to však prý, že se do automatů na školních chodbách vrátí slazené limonády.

Nad Českem prosvištěl jasný bolid. Úlomky mohou být u Prostějova

24.května
Bolid, tedy velmi jasný meteor, který bylo možné ve středu večer sledovat na obloze hlavně ve východní části Česka, mohl podle astronomů zanechat úlomky na Prostějovsku. Těleso zaznamenala takzvaná bolidová síť, tedy soubor speciálních kamer. Na zajímavý úkaz, kterého si všimli i laičtí pozorovatelé, upozornil ve čtvrtek Astronomický ústav Akademie věd ČR.
© 2000-2018 ANNECA s.r.o., Klíšská 977/77, 400 01 Ústí nad Labem, Tel: +420 478571021, Email: info@pravednes.cz, Twitter: @pravednes