Novinky.cz

Description:

Věda a školy

URL:

http://www.novinky.cz/veda-skoly/

Catalog:

Tech → Věda a výzkum

Publishes:

2.4 items/day

Jed kamarádek včelky Máji rakovině nesvědčí

14:41
Australští vědci jsou přesvědčeni, že objevili další způsob, kterým mohou včely prospívat člověku. Ciara Duffyová se při doktorském studiu na Ústavu Harryho Perkinse pro lékařský výzkum v Perthu snažila najít odpověď na otázku, zda má jed vytvářený včelami vliv na rakovinné bujení. Na uvedeném pracovišti pak vznikl početný tým odborníků různého zaměření.

Na Měsíci je voda, potvrdila poprvé NASA

28.October
Na osvětlené straně Měsíce se nachází voda. Díky pozorování letecké observatoře jménem Sofia mohla NASA poprvé potvrdit, že se na povrchu našeho největšího přirozeného satelitu nachází molekuly vody. Ty by v budoucnu mohly být použity kolonisty pro výrobu paliva či kyslíku.

Bizarní chování v kosmu. Planeta svou oválnou modrou hvězdu oběhne za necelé tři dny

27.October
Díky novému vesmírnému dalekohledu CHEOPS (CHaracterizing ExOPlanets Satellite), který provozuje Evropská kosmická agentura (ESA), mohou nyní vědci lépe pohlédnout do vesmíru. A například pozorovat podivnou oběžnou dráhu jisté exoplanety kolem její nezvykle blízké a rotující modré hvězdy WASP-189 (HD 133112).

Tělesně postižené děti bez asistentů?

26.October
Šestiletá Barunka se po dvou letech učení ve speciální školce tak zlepšila ve svém řečovém handicapu, že by mohla nastoupit do běžné školy. O šanci začlenit se mezi zdravé děti ale zřejmě přijde.

Domácí lékař Hitlerových? Lidumilný Žid z jižních Čech

25.October
V únoru roku 1941 se v New Yorku setkal Erik Warburg, židovský předseda výboru, jenž pomáhal téměř třem tisícovkám německých lékařů, kteří uprchli do USA, s židovským rakouským lékařem, devětašedesátiletým Eduardem Blochem (1872-1945). Warburg se podivoval, že Rakušan uprchl z Lince tak pozdě. Mělo to překvapivý důvod.

Malý asteroid 2018 VP1 by příští týden mohl narazit do Země

23.October
V poslední době, zejména na sociálních sítích ve Spojených státech, vzrostly debaty okolo asteroidu 2018 VP1, který se řítí k Zemi a mohl by do planety narazit 2. listopadu, den před americkými prezidentskými volbami. Ovšem jak upozorňují mnozí odborníci, nejen že Zemi těleso s největší pravděpodobností mine, ale ani v případě kontaktu by nepředstavovalo žádné významnější nebezpečí.

Roskosmos vyvíjí vesmírný jaderný remorkér

23.October
Do konce letošního roku má ruská státní agentura pro kosmické aktivity Roskosmos podepsat smlouvu o vývoji projektu Nuklon, který zahrnuje speciální vesmírný remorkér s jaderným pohonem. Cílem prvního letu této lodi má být jeden z měsíců planety Jupiter.

Nemocným svitla nová naděje. Vědci mají průlomový krevní test

23.October
Vědci vyvinuli krevní test a nový bodovací systém, který může pomoci lékařům předpovědět, kterým pacientům s covidem-19 hrozí závažný průběh onemocnění.

Archeologové v Egyptě nově odhalili desítky rakví starých 2500 let

22.October
Egyptští archeologové objevili v antické nekropoli Sakkáře více než 80 rakví. Nově objevené staroegyptské artefakty včetně malovaných sarkofágů a barevných pozlacených dřevěných soch pocházejí z období před 2500 lety, informovala agentura Reuters s odkazem na tamní ministerstvo pro památky a cestovní ruch.

Čeští biologové zkoumali, jak se obojživelníci dovedou popasovat se změnou klimatu

22.October
Tři roky testovali vědci z Ústavu biologie obratlovců Akademie věd ČR, jak se čolek obecný a čolek horský přizpůsobují sezonním výkyvům teploty prostředí. Odhalili u těchto obojživelníků překvapivou strategii, resp. strategie - reagují totiž co nejrozmanitěji podle aktuální situace. Studie má pomoci porozumět tomu, jak se studenokrevní živočichové mohou vyrovnat se změnou klimatu.

Vystřelit a zmizet. NASA zveřejnila strhující záběry z odběru vzorků na asteroidu

22.October
Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) zveřejnil neuvěřitelné video, na kterém se robotická paže TAGSAM sondy OSIRIS-REx pokouší nashromáždit vzorek hornin a prachu z planetky Bennu. Rameno se povrchu asteroidu dotýkalo podle předběžných dat asi šest sekund, než se aparát opět vzdálil na oběžnou dráhu kolem tělesa. Vědci z NASA nyní analyzují, jak byl odběr úspěšný.

Dva Rusové a Američan se po půlroce na ISS vrátili na Zemi

22.October
V Kazachstánu bezpečně přistál návratový modul lodi Sojuz MS-16 s americkým astronautem Christopherem Cassidym a ruskými kosmonauty Anatolijem Ivanišinem a Ivanem Vagnerem, kteří strávili 196 dní na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) na oběžné dráze Země. Na Twitteru o tom informoval americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA).

Slibovaný návrat do škol se rozplývá

22.October
Přestože ještě minulý týden ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) průběžně sliboval, že od 2. listopadu se do škol bezpochyby vrátí 1. stupně základních škol, ve středu už si tak jistý nebyl.

NASA poodhalila záhadu evoluce života na Zemi. Naši planetu chránil Měsíc

21.October
Odborníci z amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) pátrají po vodítkách, která podporují hypotézu spojující raný Měsíc a zemskou magnetosféru. Jejich nová teorie tvrdí, že se magnetická pole Země a našeho přirozeného souputníka mohla spojit a vytvořit tak kolem naší planety ochrannou magnetosféru. Tímto způsobem mohl být povrch Země chráněn dostatečně dobře, aby umožnil evoluci.

Vědci rozluštili 135 genomů hub. Včetně oblíbeného hřibu

21.October
Mezinárodní tým vědců, na jehož práci se podíleli i odborníci z Mikrobiologického ústavu Akademie věd ČR, rozluštil genetickou informaci 135 genomů hub. Analýza, o které informoval i prestižní časopis Nature Communications, popsala také 62 nových genomů tzv. mykorhizních hub, jež pomáhají kořenům získávat živiny z půdy.
© 2000-2020 ANNECA s.r.o., Klíšská 977/77, 400 01 Ústí nad Labem, Tel: +420 478571021, Email: info@pravednes.cz, Twitter: @pravednes