15
new stories - click to show

Novinky.cz

Description:

Věda a školy

URL:

http://www.novinky.cz/veda-skoly/

Catalog:

Tech → Věda a výzkum

Publishes:

2.8 items/day

Další bolid tentokrát prozářil oblohu na Brněnsku, zachytila ho kamera v autě

19:32
Den po úterním úkazu, jasném bolidu, si pro nás nebe nad Českem připravilo další takový astronomický úkaz. Ozval se čtenář, že se mu ve středu vpodvečer podařilo kamerou v autě natočit padající předmět na obloze. Video bylo podle jeho sdělení pořízeno při průjezdu Slavkovem u Brna. Že šlo opět o bolid, Novinkám potvrdili zástupci Astronomického ústavu Akademie věd ČR.

Univerzita Karlova bude v pátek volit rektora. Kandidáti slibují nový systém IT a lepší vztah k ekologii

18:03
Univerzita Karlova (UK) si bude v pátek 22. října volit nového rektora, který nahradí stávajícího šéfa této největší tuzemské VŠ Tomáše Zimu. Fakultní akademické senáty nominovaly současnou prorektorku pro studijní záležitosti Milenu Králíčkovou a bývalého děkana Filozofické fakulty UK Michala Stehlíka.

Vikingové byli v Americe přesně před tisíci lety

15:09
Vikingové se nacházeli na americkém kontinentu kolem roku 1021. Uvádí to nový výzkum, který vedli badatelé z nizozemské univerzity v Groningenu. Vědci využili novou výzkumnou metodu, která jim umožnila přesnější datování než obvyklý postup za použití uhlíku C14. Skutečnost, že se Vikingové usadili v Severní Americe přesně před 1000 lety, 471 let před Kryštofem Kolumbem, tak potvrdila solární bouře.

Jižní Korea vyslala do kosmu první vlastní raketu. Umístění makety družice na orbitu nevyšlo

13:41
Jižní Korea ve čtvrtek pokusně vypustila do vesmíru první raketu zcela domácí výroby. Start sice vyšel, avšak záměr umístit na oběžnou dráhu kolem Země maketu satelitu se už nevydařil. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na jihokorejského prezidenta.

Dnešní domácí koně mají jediného předka

13:41
Původ koně domácího objasněn. Pochází z jediné linie v pontsko-kaspické stepi, z oblasti mezi povodími řek Don a Volha. Lidé ho domestikovali kolem roku 2200 před naším letopočtem, do střední Evropy se ale dostal až později. Badatelé zkoumali archaické genomy 273 koní z 25 zemí Evropy a Asie, což zahrnuje desítky miliard dat. Studii o původu moderních koní, na které se podíleli i Češi, publikoval časopis Nature.

Vědci vyvinuli přilbu proti demenci

6:11
Britští vědci vyvinuli helmu, která může bránit degenerativním změnám vedoucím k demenci. Funguje tak, že vysílá do mozku infračervené záření. Terapie prováděná dvakrát denně po dobu šesti minut dokáže zlepšit paměť, motorické i kognitivní funkce u zdravých lidí. U lidí s demencí by je mohla pomáhat zachovávat nebo dokonce vracet.

Psi šli s lidmi i do Střední Ameriky. Před 12 tisíci lety

20.October
Zdomácnělí psi dorazili spolu s lidmi do Střední Ameriky už před dvanácti tisíci lety. Ukazují to archeologické nálezy z Nacaome na severovýchodě Kostariky, kde se našly kosti velkých zvířat, jako byli obří koně druhu Equus semplicatus, glyptodoni čili vzdálení příbuzní pásovců nebo mastodonti, kteří bývají označováni za „americké mamuty“.

NASA zveřejnila další zvuky z Marsu

20.October
Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) zveřejnil další audiozáznam, který jeho robotické vozítko Perseverance zachytilo při své misi na Marsu. Rover je prvním kosmickým aparátem, který zaznamenává zvuky rudé planety, připomíná list The Independent.

Noční oblohou nad Českem prosvištěl jasný bolid, řidič ho natočil

20.October
V úterý pozdě večer tuzemskou oblohu rozsvítil bolid neboli velmi jasný meteor. Jev se podařilo před půl dvanáctou v noci z auta zachytit reportérovi agentury Aktu.cz, když jel v okolí Toužetína poblíž Panenského Týnce na Lounsku. Ovšem zdaleka ne každý bolid ani opravdu jasný neznamená pád meteoritu, upozornil Pavel Suchan z Astronomického ústavu Akademie věd.

Studie: 99,9 procenta vědců se shoduje, že člověk ovlivňuje klima

20.October
Vědci se z více než 99,9 procenta shodují, že člověk má vliv na změnu klimatu. Uvádí to studie, která byla zveřejněna v časopise Environmental Research Letters. Její autoři analyzovali kolem 90 tisíc odborných publikací týkajících se klimatu.

Africké ledovce zmizí do 20 let, tvrdí Světová meteorologická organizace

19.October
Africké ledovce do 20 let kvůli klimatické změně zmizí. Ve své zprávě to v úterý oznámila Světová meteorologická organizace (WMO). Podle agentury AP se v ní zabývala budoucností afrického kontinentu, který ke globálnímu oteplování sice přispívá nejméně, ale bude jím trpět nejvíce. Potenciálně problematické tání ale pozorujeme i jinde.

Dalekohled zachytil 42 největších planetek hlavního pásu Sluneční soustavy

19.October
Astronomové pomocí dalekohledu ESO/VLT na observatoři Paranal v chilské poušti Atacama pořídili snímky 42 planetek patřících k největším objektům tzv. hlavního pásu asteroidů mezi Marsem a Jupiterem. Poprvé se tak vědcům - včetně těch českých - podařilo zobrazit tak rozsáhlou skupinu malých a roztodivně tvarovaných těles Sluneční soustavy v takových detailech.

Hubbleův teleskop potvrdil, že se na Jupiterově měsíci odpařuje voda. Jen na jedné polokouli

18.October
Starší data z Hubbleova vesmírného dalekohledu (HST) nyní potvrdila, že se na Jupiterově ledovém měsíci Europa skutečně nachází přetrvávající vodní pára. Vědci nicméně zatím nerozumějí tomu, proč jsou dané výpary detekovány pouze na jedné (tzv. zadní) polokouli daného měsíce.

Loď Šen-čou 13 dopravila na čínskou vesmírnou stanici novou posádku

18.October
Čínská loď Šen-čou 13 v sobotu 16. října úspěšně přistála s tříčlennou posádkou na základním modulu budované čínské vesmírné stanice Tchien-kung (Nebeský palác). Let z čínského kosmodromu Ťiou-čchüan trval zhruba šest a půl hodiny, informovala agentura Nová Čína.

Sonda Lucy míří k Jupiteru a jeho planetkám. Po startu se objevil malý problém

18.October
Z floridského Mysu Canaveral odstartovala v sobotu 16. října raketa Atlas V, která vynesla do kosmu americkou sondu Lucy. Ta míří k asteroidům doprovázejícím planetu Jupiter na oběžné dráze kolem Slunce. Její mise má trvat 12 let a má přispět k pochopení formování naší Sluneční soustavy. Nedlouho po startu však inženýři z vesmírného úřadu NASA zaznamenali malý problém.
© 2000-2021 ANNECA s.r.o., Klíšská 977/77, 400 01 Ústí nad Labem, Tel: +420 478571021, Email: info@pravednes.cz, Twitter: @pravednes