Novinky.cz

Popis:

Novinky.cz - zpravodajský server

URL:

http://www.novinky.cz/veda-skoly/

Katalog:

Tech → Věda a výzkum

Publikuje:

2,6 položek/den

První tuzemský vlak asynchron vyjel před 30 lety

13:00
Je tomu přesně 30 let, co dne 18. ledna 1989 vyjel první vlak tehdejších Československých státních drah (ČSD) s moderní lokomotivou poháněnou asynchronními motory. Stalo se tak na trati z pražského hlavního nádraží do Benešova u Prahy. Novinky o tom informoval tiskový mluvčí Českých drah (ČD) Petr Šťáhlavský.

Univerzita Palackého se snaží reagovat na trh práce, nabízí nové studijní programy

13:00
Univerzita Palackého (UP) v Olomouci patří k vysokým školám v ČR, které získaly takzvanou institucionální akreditaci. V návaznosti na to změnila strukturu nabízeného studia a otevírá pro uchazeče nové a dle svých slov moderní studijní programy zohledňující aktuální požadavky trhu práce, kde chybějí zaměstnanci v pedagogických či lékařských profesích.

Odbory chtějí navýšit platy všem učitelům stejně

9:29
Odbory i vláda se zatím shodují, že by se i v příštím roce měly kantorům zvednout platy v celkovém objemu o 15 procent, ale spor ještě bude o to, jak se peníze rozdělí.

Desetiletý saxofonista by rád hrál v Americe. Dvacátý ročník Zlatého oříšku ocenil dětské talenty

17:49
Soutěž Zlatý oříšek už dvacet let oceňuje každoročně nadané mladé talenty z celé České republiky a zná už také finalisty za loňský rok. Ocenění získal například desetiletý saxofonista vystupující s velkými orchestry či orientační běžkyně, která si vyběhala nejrůznější tituly nejen v Česku, ale i ve světě.

Cestujte do školy bezpečně, vyzývá opět sdružení

16:06
Základní školy v hlavním městě se mohou hlásit do programu Bezpečné cesty do školy, který každý rok pořádá sdružení Pražské matky. Sdružení Auto*mat zase na příští lednový týden vyhlásilo akci k soutěži Do práce na kole.

Vyklíčená rostlina na Měsíci nepřežila noc

17.ledna
Číňané zjišťují, že na Měsíci rostliny jen tak neporostou. První rostlina bavlníku, která vyklíčila na palubě sondy, uhynula, jen co na Měsíci nastala noc. Teplota klesla k minus 170 stupňům Celsia, napsal list The Guardian.

Zelená Sahara? Jednou k tomu zase dojde, tvrdí vědci

16.ledna
Jen věčný písek a nehostinné sucho? Z nové studie amerického Massachusettského technologického institutu (MIT) vyplývá, že jednou může na africké poušti Sahara růst množství zeleně. Jak je to možné? Analýza mořských sedimentů ze západoafrického pobřeží totiž naznačuje, že podnebí Sahary se mění mezi suchým a vlhkým každých 20 tisíc let.

Od prvního spojení vesmírné lodi s posádkou uplynulo půlstoletí

16.ledna
Spojení dvou objektů na oběžné dráze, nyní běžná záležitost, bylo koncem 60. let minulého století něčím mimořádným. První spojení lodí s lidskou posádkou v dějinách kosmonautiky se podařilo před 50 lety, 16. ledna 1969, sovětským kosmickým plavidlům Sojuz 4 a Sojuz 5. O čtvrt roku dříve podobný pokus ještě skončil nezdarem.

Jak dýchá člověk uvězněný pod lavinou? Čeští vědci to zkoumají

16.ledna
Jak může dýchat oběť zasypaná sněhem? Jak rychle dochází k úbytku kyslíku? Tyto a další otázky řeší v rámci lavinového výzkumu na Fakultě biomedicínského inženýrství (FBMI) ČVUT v Praze tým z katedry biomedicínské techniky ve spolupráci s pražskou Fakultou tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy (FTSV UK) a Armádou ČR. Jejich výsledky jsou poměrně překvapivé.

CERN představil vizi urychlovače částic nové generace

16.ledna
Evropská organizace pro jaderný výzkum (CERN) se sídlem ve švýcarské Ženevě představila vizi nového částicového urychlovače. Má být umístěn v kruhovému tunelu o obvodu 100 kilometrů a svou činnost by mohl zahájit od roku 2040, jak informovala agentura AP.
© 2000-2019 ANNECA s.r.o., Klíšská 977/77, 400 01 Ústí nad Labem, Tel: +420 478571021, Email: info@pravednes.cz, Twitter: @pravednes