Novinky.cz

Popis:

Novinky.cz - zpravodajský server

URL:

http://www.novinky.cz/veda-skoly/

Katalog:

Tech → Věda a výzkum

Publikuje:

2,7 položek/den

Odbory odmítly požadavek spolku na větší růst učitelských platů

20:10
Předsednictvo školských odborů nehodlá podpořit požadavek spolku Pedagogická komora na zvýšení platů učitelů od ledna o 20 procent. Zástupci odborů o tom podle své mluvčí Jany Kašparové informovali své členy dopisem. Stávající návrh rozpočtu počítá s růstem platů kantorů od ledna o 15 procent.

Která místa se potopí jako první, když roztají ledovce? Jsou dvě možnosti

7:57
Pokud bude pokračovat oteplování planety a tání ledovců, zemské podnebí se výrazně změní. Některá místa bude trápit sucho, jiná zase záplavy. Některá města zcela zmizí pod mořem. Jako první se rozhodne o osudu východního pobřeží Spojených států. Upozornil na to deník The Guardian.

Nejtěžší žijící organismus na světě pomalu odumírá

22.října
Pando, největší a nejtěžší živý organismus na světě má problém, podle nové studie je v ohrožení a postupně může zanikat. Pando je masivní kolonie geneticky shodných výmladků topolu osikovitého, která roste v přírodní rezervaci Fishlake National Forest v americkém Utahu. Čítá 47 tisíc stromů, které vyrůstají z jednoho podzemního kořenového systému na ploše 107 akrů (43 hektarů).

Mění se přijímačky na pražskou medicínu

22.října
Zkvalitnit přijímací řízení a podporovat nadané adepty náročného studia medicíny. To jsou nové cíle 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy (1. LF UK) v Praze. Pro příští akademický rok tak připravila řadu novinek, které mají dle slov Petry Klusákové z Oddělení komunikace 1. LF UK kultivovat nejen přijímaní, ale následně též studium a výuku. Týkat se to bude oborů všeobecného a zubního lékařství.

Na veletrhu v Brně si budou žáci hledat další studium

22.října
Na brněnském výstavišti v pavilonu V proběhne od 23. do 26. října již 25. ročník Evropského veletrhu pomaturitního a celoživotního vzdělávání Gaudeamus Brno 2018. Akce bude pro veřejnost otevřena v úterý až čtvrtek od 8 do 16 hodin, v pátek od 8 do 14 hodin. Užitečný může být hlavně pro žáky, kterým se blíží maturita a čeká je pak rozhodování, co dál.

U Rokštejna na Jihlavsku ožil středověk. Pracují zde brněnští studenti

22.října
Mezinárodní den archeologie otevřel v sobotu 20. října pomyslné brány vědeckovýzkumné stanice v Panské Lhotě na Jihlavsku. Zdejší jedinečné pracoviště Ústavu archeologie a muzeologie Masarykovy univerzity Brno leží jen pár set metrů od velké zříceniny hradu Rokštejn a už potřetí pozvalo veřejnost na cestu do středověku.

Chytrý obal pohlídá kvalitu potravin

21.října
Zvětralé pití, tvrdé brambůrky. Něco podobného zažil skoro každý, kdo chodí na nákup. Často za to může špatné uskladnění potravin. Podobným zkušenostem může být konec. Chemici z brněnského Vysokého učení technického (VUT) totiž vyvinuli chytrý obal, který změnou barvy upozorní, že zboží bylo skladováno na slunci a může být závadné.

Staropražská útulna? Poskytuje útočiště shnilotinám všeho druhu, psal tehdy novinář

21.října
Jistého listopadového podvečera roku 1913 podupávaly před dvoupatrovou budovou č. 11 v Novomlýnské ulici u Eliščiny třídy v Praze, dnešní Revoluční, dvě ženy. Čekaly na otevření tamní útulny. Zatím vedly poněkud obskurní rozhovor. Anežka Helebrantová, vysoká, výhrůžně vyhlížející žena s plédem přes ramena, který zřejmě pamatoval lepší časy, mluvila k drobnější Boženě Hrubé v záplatovaném čemsi,...

Vystartovala první evropská mise k Merkuru

20.října
Z kosmodromu Evropské kosmické agentury (ESA) Kourou ve Francouzské Guyaně v sobotu brzy ráno odstartovat raketa Ariane 5 se dvěma satelity. Jeden patří ESA, druhý japonské agentuře JAXA. Míří k planetě Merkur v rámci mise BepiColombo. Cílem evropsko-japonského projektu je odhalit co nejvíce tajemství této nejmenší a Slunci nejbližší planety naší soustavy. K Merkuru se budou dostávat sedm let.

Švýcarské ledovce letos v létě ztratily 1,4 miliardy krychlových metrů ledu

19.října
Ledovce ve Švýcarsku přišly za letošního horkého léta o 2,5 procenta své celkové ledové masy. Přibližně 1500 ledovců se tak ve srovnání s loňským zářím zmenšilo o 1,4 miliardy krychlových metrů, jak informovala Švýcarská akademie věd. Ještě dramatičtější úbytek dle vědců nenastal jen díky vydatnému sněžení během minulé zimy.
© 2000-2018 ANNECA s.r.o., Klíšská 977/77, 400 01 Ústí nad Labem, Tel: +420 478571021, Email: info@pravednes.cz, Twitter: @pravednes