15
new stories - click to show

Novinky.cz

Description:

Rubrika Zdraví. Informace a rady týkající se zdraví, sportu a zdravého životního stylu.

URL:

http://www.novinky.cz/

Catalog:

Lifestyle → Zdraví

Publishes:

7 items/week

Přes den pomáhá v nemocnici, večer učí na univerzitě

12:13
Sice absolvovala střední zdravotnickou školu, ale ve zdravotnictví nikdy nepracovala. Místo toho po studiu pedagogiky učila češtinu v Londýně či Kanadě. Po přestěhování do Brna pak s obavami sledovala vývoj pandemie koronaviru. A když se z nemocnic začaly ozývat hlasy o tom, kterak chybí zdravotníci, rozhodla se jako dobrovolník pomoci a ocitla se na neurochirurgii Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně.

Devět nejlepších jídel a nápojů před spaním

25.November
Dostatek kvalitního spánku je pro naše zdraví zásadní. Během spánku totiž dochází k tolik potřebné regeneraci celého organismu a když je ho nedostatek, tak jedinci hrozí nejen snížená imunita, ale také celá řada nemocí. Proto je důležité dodržovat spánkovou hygienu, ale také jídelníček těsně před spaním. Podívejte se s námi na devět nejlepších jídel a nápojů, které vám pomohou zlepšit kvalitu spánku.

Není maso jako maso

24.November
Maso do našeho pestrého jídelníčku rozhodně patří, už kvůli cennému zdroji plnohodnotných bílkovin, ale i dalších látek, jako je železo, zinek či vitamin B12. Není ale maso jako maso, což poznáte zejména při jeho úpravě, a následně i chuti. Jeho kvalita se odráží od toho, odkud pochází, jak jsou zvířata chována a krmena. Chcete-li mít jistotu, je řešením maso pocházející z ekologického zemědělství, označené logem biozebry či biolistu. Kromě kvality jistě oceníte i přístup k přírodě jako takové.

Krevní výduť mozkové cévy postihuje častěji ženy, většina z nich o problému neví

23.November
Každým rokem na prasklou cévní výduť neboli aneuryzma umírá 250 Čechů. Jedná se o zákeřnou nemoc postihující až třikrát častěji ženy, přičemž většina z nich o problému neví, dokud se u nich nemoc neprojeví. Bohužel při prasknutí výdutě až polovině lidem není pomoci. Žádná účinná prevence přitom neexistuje.

Ženám nad 60 let, které sedí příliš dlouho, hrozí inkontinence

23.November
Stále více žen ze západního světa trpí inkontinencí, tedy neschopností zadržet moč, a to nejčastěji z důvodu oslabení svalů pánevního dna, které podporují močový měchýř. Problém se dnes netýká jen starších žen, první potíže se mohou začít objevovat již ve středním věku.

Jak se dostat na kobylku běhání? Užitečné rady pro začátečníky i pokročilé

20.November
Běhání je skvělá sportovní aktivita jak pro začátečníky, tak pro pokročilé, každý v něm najde něco pro sebe. I přes celkovou nenáročnost na vybavení a fyzickou či motorickou zdatnost však představuje běh pro řadu lidí velký problém. A přitom informací o motivaci, technice nebo zpestření běhu je nejen na internetu spousta.

Dýňová semínka zlepšují imunitu i kvalitu spermií

20.November
Dýňová sezona je v plném proudu. Tato zelenina původem ze Střední Ameriky je sama o sobě bohatá na nejrůznější vitamíny a minerály. Navíc je snadno využitelná v kuchyni. Uplatnění najdou i dýňová semínka. Ta jsou navíc doslova elixírem zdraví.

Jako první v ČR dostal inzulinovou pumpu s funkcí umělé slinivky, významně se mu ulevilo

19.November
Pavel Hartig trpí cukrovkou prvního typu více než 20 let. Od začátku musel dodržovat přísnou dietu, neustále si hlídat hladinu cukru v krvi a několikrát denně si píchat inzulin. Jeho život byl tak značně omezený a zároveň plný stresu, aby jeho hladina glykémie příliš neklesla nebo naopak nestoupla. Nová inzulinová pumpa fungující na bázi umělé slinivky mu tak přinesla obrovskou úlevu. Sama mu dávkuje inzulin přesně tak, jak jeho tělo potřebuje.

Test na koronavirus a čekání. Co dělat po pozitivním výsledku

19.November
Testování na přítomnost koronaviru se stává součástí každodenní reality, potkat může každého z nás. Výsledek testu se obvykle dozvíte do dvou dnů, i během čekání omezte své kontakty a připravte se, co vás čeká v případě pozitivního výsledku.

Vyboural se na motorce, nedostal přednost. Po půl roce v kómatu se vrátil do života

18.November
Už jsou to více jak tři roky, kdy si tehdy dvaadvacetiletý vysokoškolák Ondra z Liberce vyjel na letní, poklidnou vyjížďku na své motorce, když mu nepozorná řidička nedala přednost a on se vyboural. V důsledku velmi vážných zranění pak strávil půl roku v kómatu. Dnes se učí znovu chodit a raduje se z každého nového dne.

Sedm maličkostí, které vám zlepší den

16.November
Občas se ráno probudíme s bolestí hlavy nebo se špatnou náladou. Důvodem může být neférová zpětná vazba od našeho nadřízeného nebo neúspěch v osobním životě. Ranní splín ale ani nemusí mít racionální důvod. Jak se naladit na tu správnou notu a vylepšit skóre svého dne?

Nošení roušek: „Maskné” i předčasné stárnutí pleti

15.November
Nošení roušek je v současné době součástí našich životů. Chrání nás před přenosem nemocí a zabraňují v šíření koronavirové pandemie. Bohužel jejich časté nošení může za vznik řady kožních problémů včetně akné, drobný vrásek i zánětů. Jak s nimi bojovat?

Profesor Neužil: Srdce by mělo dostat Oscara za hlavní roli

14.November
Světově uznávaný kardiolog profesor Petr Neužil z pražské Nemocnice Na Homolce napsal knihu V zákulisí srdce.

Stále více žen umírá na předávkování kokainem

13.November
Kokain byl dlouhou dobu označován jako droga slavných, a to i kvůli poměrně vysoké pořizovací ceně za gram této stimulační látky (v řádu několika tisíc korun). V poslední době je ale stále dostupnější i na maloměstech, kde k ní mají větší přístup nejen privilegovaní, ale i běžní občané. Mezi obětmi jejího užívání je také stále více žen.

Čemu je lepší se vyhnout před usínáním

13.November
Kvalitní spánek ovlivňuje doslova všechno. Naši náladu, váhu, imunitní systém a mnoho dalšího. Přesto výzkumy ukazují, že mnoho lidí spánek podceňuje nebo s ním má problémy. Jaké tipy na usínání dodržují sami spánkoví experti?
© 2000-2020 ANNECA s.r.o., Klíšská 977/77, 400 01 Ústí nad Labem, Tel: +420 478571021, Email: info@pravednes.cz, Twitter: @pravednes