15
new stories - click to show

Novinky.cz

Description:

Domácí

URL:

https://www.novinky.cz/

Catalog:

Z domova

Publishes:

17.9 items/day

Důvěra v prezidenta poklesla, u vlády se blíží k historickým minimům

12:05
Prezidentovi důvěřuje 52 procent lidí. Vyšší důvěře se z ústavních institucí těší pouze Ústavní soud, jemuž důvěřuje 59 procent lidí. Setrvale nízká je důvěra lidí v Senát, Sněmovnu a vládu. Plyne to z šetření společnosti STEM.

Děsivá projekce: Česko bude stárnout a vymírat

12:05
Česko čeká do konce století výrazné stárnutí populace. Zároveň výrazně přibude lidí v seniorském věku. Do půlky století může počet lidí nad 65 let růst z 2,2 na 3,1 milionu. Jejich podíl se tak dostane z pětiny na 30 procent. Přibýt by mělo hlavně osob nad 85 let. Plyne to z projekce Českého statistického úřadu (ČSÚ).

Elektronizace, vyšší poplatky i zápisy zdrobnělých jmen. Senátem prošla novela o matrikách

12:05
Senátem ve čtvrtek prošla novela zákona o matrikách, která zavádí digitalizaci. Ta mimo jiné zvyšuje některé matriční poplatky, a to až na trojnásobek. Další změnou, kterou norma přináší, je možnost, aby stejnopohlavní páry mohly uzavírat registrované partnerství na kterémkoliv matričním úřadu. Dosud je to možné pouze na 14 vybraných.

Část zkušených lékařů z Bulovky odchází

10:59
Část anesteziologů dala kvůli sporům s vedením FN Bulovky výpověď. Odcházejí zkušení lékaři, kteří nesouhlasili s výměnou primáře a přístupem managementu. Uklidnit situaci mělo původně nové výběrové řízení na primáře, nakonec ale bylo zrušeno. Spor považuje nemocnice za zažehnaný.

Pacienty čekají krušné týdny

10:27
Už mohli mít operaci žlučníku nebo kýly za sebou. Kvůli prosincovému protestu lékařů, kteří nechtějí protizákonně sloužit přesčasy, se ale dlouho plánované operace na mnoha místech odsouvají, někde o pár týdnů, jinde o měsíce.

Poslanci se mimořádně schází kvůli vysokým cenám energií

9:22
Poslanci se ve čtvrtek dopoledne na popud opozičního hnutí ANO podruhé mimořádně schází k cenám energií. Oproti minulé schůzi tentokrát koalice schválila program, aby se mohla rozvinout diskuse. Novinky nabízejí přímý přenos z jednání poslanců.
© 2000-2023 ANNECA s.r.o., Klíšská 977/77, 400 01 Ústí nad Labem, Tel: +420 478571021, Email: info@pravednes.cz, Twitter: @pravednes