15
new stories - click to show

Odpady iHNed.cz

Description:

Odpadové hospodářství, ekonomika životního prostředí

URL:

http://odpady.ihned.cz

Catalog:

Ostatní → Ekologie

Publishes:

2 items/day

ČAObH: Zrušit žluté popelnice je nesmysl

27.November
Přijetí projednávané odpadové legislativy nijak nenaruší svoz žlutých kontejnerů, uvedla Česká asociace oběhového hospodářství (ČAObH). Reagovala tak na nedávnou zprávu České asociace odpadového hospodářství (ČAOH), která uvítala stanovisko Senátu odložit odpadový zákon o jeden rok. Podle ČAOH by kvůli nedostatkům v zákoně mohly nastat od Nového roku zmatky v odpadovém hospodářství, a hrozilo b...

Množství tříděného odpadu v Brně na podzim vzrostlo o pětinu

27.November
Množství tříděného odpadu se v brněnských barevných kontejnerech meziročně zvýšilo téměř o pětinu. Pracovníci městské odpadové společnosti SAKO Brno loni v říjnu svezli 513 tun papíru, letos to bylo 625 tun. Plastů svezli 349 tun, což je o 43 tun více než loni, uvedla mluvčí společnosti Aneta Bublová.

Hodnocení EIA na spalovnu v Rybitví je pozastavené

27.November
Proces hodnocení dopadů modernizace spalovny nebezpečného odpadu v Rybitví (EIA) byl pozastaven. Ministerstvo životního prostředí požaduje po investorovi, aby doplnil dokumentaci a vypořádal se s připomínkami, řekl na jednání zastupitelstva náměstek primátora Pardubic Jan Nadrchal (ANO). Pardubice se v minulosti proti spalovně postavily.

Školáci odevzdali téměř 70 tun vysloužilých elektrospotřebičů a baterií

25.November
Děti z mateřských, základních a středních škol z celé republiky odevzdaly letos k recyklaci 67 914 kilogramů elektra i baterií v soutěži EkoEDA, která probíhá v rámci projektu Zelená škola. Oproti loňskému ročníku je to nárůst o zhruba 24 tun vysloužilých elektro spotřebičů. Podle recyklační firmy REMA, která soutěž pořádá, jde o úsporu zhruba 46 tisíc kilogramů CO2.

V Česku vzniklo loni víc než 3,5 tisíce kilogramů odpadů na hlavu

25.November
V roce 2019 bylo v České republice vyprodukováno 37,4 milionů tun všech odpadů, z toho 1,8 milionů tun nebezpečných odpadů. Na jednoho obyvatele tak připadá produkce 3 502 kilogramů. Vyplývá to z dat, které zveřejnilo Ministerstvo životního prostředí.

Diamo zkouší na ostravské haldě Heřmanice speciální metodu sanace

25.November
Státní podnik Diamo testuje na ostravské haldě Heřmanice speciální metodu sanace. Chce zajistit bezpečné odtěžování prohořívající hlušiny, a tím zbavit haldu největšího problému, sdělila mluvčí Diama Jana Dronská. Podnik Diamo má na starosti zahlazování následků hornické činnosti. Heřmanická halda neboli odval patří mezi největší ekologické zátěže v Moravskoslezském kraji.

Do řeky Bečvy ve Valašském Meziříčí znovu unikla neznámá látka

24.November
Do Bečvy ve Valašském Meziříčí-Juřince znovu unikla neznámá látka. Informaci serveru iDNES.cz potvrdil starosta města Robert Stržínek (ANO). Na hladině řeky se podle něj podobně jako 27. října vytvořila pěna, testy tehdy ve vodě odhalily zvýšené množství niklu. Odborníci nyní na místě odebírají vzorky. V září Bečvu pod Valašským Meziříčím otrávil kyanid.

MŽP odmítá kritiku fondu, počítá i se soláry na brownfieldech

24.November
Ministerstvo životního prostředí (MŽP) odmítá kritiku připravovaného Modernizačního fondu (MdF), ve kterém mají být pro českou energetiku z prodeje emisních povolenek k dispozici desítky miliard korun. Pondělní upozornění Svazu moderní energetiky, že peníze z fondu zřejmě nepůjdou použít na stavbu solárních elektráren na brownfieldech a v průmyslově znečištěných lokalitách, není pravdivé a fond...

Enel chystá masivní investice, urychlí odklon od fosilních paliv

24.November
Největší energetická společnost v Evropě, italský Enel, se chystá v příštích deseti letech investovat zhruba 160 miliard eur (4,2 bilionu Kč). Firma se zaměří na projekty šetrnější k životnímu prostředí a urychlí odklon od fosilních paliv, jako je uhlí. Cílem je být zcela bez uhlíkových zdrojů do roku 2050, informovala agentura Reuters.

Obce budou moci dostat na regeneraci brownfieldů až 50 milionů Kč

23.November
Obce budou moci od státu dostat kombinací úvěru a dotace na revitalizaci brownfieldů na svém území až 50 milionů korun, nejvýše do poloviny celkových nákladů. Minimum je 400 000 korun. Jde o přeměnu těchto území pro jiné než hospodářské využití, například kulturu nebo sport. Peníze půjdou ze Státního fondu podpory investic (SFPI), na příští rok je připraveno 500 milionů korun. Na tiskové konfer...
© 2000-2020 ANNECA s.r.o., Klíšská 977/77, 400 01 Ústí nad Labem, Tel: +420 478571021, Email: info@pravednes.cz, Twitter: @pravednes