15
new stories - click to show

Okolo bytu

Description:

Aktuální informace pro společenství vlastníků (SV) a bytová družstva (BD). Legislativa, dotace, správa domu a rekonstrukce v článcích a diskusním fóru.

URL:

http://www.okolobytu.cz/

Catalog:

Lifestyle → Bydlení

Publishes:

6.3 items/week

Novelizace zákona LEX Covid přináší některé důležité změny pro SVJ a bytová družstva

9:11
Zákon č. 191/2020 Sb. ve změní pozdějších předpisů, nazývaný LEX Covid, vstoupil v účinnost 24.4.2020. Důvodem pro jeho přijetí byla nutnost pomoci řešit řadu situací, souvisejících s mimořádnými opatřeními proti koronaviru. Díky němu mohla SVJ a bytová družstva pokračovat ve své činnosti i v těchto ztížených podmínkách. Novelizace LEX Covid, která je platná od 1.1.2021 přináší změny, na které ...

Termín pro daň z nemovité věci se pro rok 2021 posouvá. Podání daňového přiznání je do 1. 4. 2021

17.January
Vzhledem ke stále se zhoršující epidemické situaci v České republice je však nyní provoz úřadů a institucí omezen na dva dny v týdnu a v rozsahu pět hodin v daném dni. I z toho důvode tak vláda prodloužila termín na podání daňového přiznání do 1. dubna 2021. Jak je možné přiznání podat a na co se daň nevztahuje?

Nově otevřený program Vlastní bydlení umožňuje i koupi družstevního podílu

16.January
Pořízení bytu, jeho rekonstrukci, ale i koupi družstevního podílu – to jsou jen některé z možností, které nyní můžete výhodněji financovat díky programu Vlastní bydlení. Tato podpora volně navazuje na Program pro mladé, ale nabízí vyšší finanční limity a cílí na širší skupinu žadatelů.

Sledujte, jak rostou. Rychlení cibulovin vám přinese domů jaro uprostřed zimy

15.January
Cibuloviny jako tulipány, hyacinty nebo modřence si můžete velmi snadno vypěstovat vlastní a už teď. Ideální jsou cibulové vázy. Rostlinky vám budou rašit přímo před očima, od květu až po kořínky.

Nepořádek v bytě ovlivňuje naši psychiku. Poradíme, jak se rychle můžete doma cítit lépe

14.January
Přesto, že máte rádi čistotu a harmonii, nechcete úklidu věnovat hodiny ze svého drahocenného času. Bylo by zkrátka fajn, aby se naše domácnosti uklízely snadněji, rychleji a přitom s perfektním výsledkem.

Venku je zima. I malé změny pomohou zútulnit a proteplit váš interiér

13.January
K tomu, abychom se doma cítili v zimním období co nejlépe, dopomůže i snadná úprava interiéru. Jaké dekorace patří mezi ty nejútulnější a které vnesou do našeho domova pocit tepla?

Vyplatí se nájem, nebo hypotéka na vlastní byt?

12.January
Bydlet ve vlastním a pravidelně splácet hypotéku, nebo žít nevázaně v pronájmech s větší finanční svobodou. Tato otázka hýbe realitním trhem snad odnepaměti a nutno podotknout, že na ni neexistuje jednoznačná odpověď. Jak při rozhodování této otázky postupovat a co všechno zohlednit, abychom se rozhodli správně?

Je ideální doba pro termovizní měření. Odhalí úniky tepla na fasádě i v bytě

11.January
V zimních měsících je vhodný čas na termovizní měření. Je to jednoduchá metoda, která pomůže odhalit místa na fasádě i v bytě, kudy přes tepelné mosty dochází ke ztrátám tepla. Termovizní měření odhalí tepelné mosty, netěsnící okna a další konstrukční závady Termovizní (infračervené) snímkování fasády budovy odhalí místa, kudy z ní uniká teplo. Může se jednat o místa s nedostatečnou […]

​Máte okna, která špatně těsní? Vyřešit to můžete hned teď

10.January
Sedíte v pokoji a cítíte, jak okny táhne? Kvůli netěsnícím oknům musíme také více topit. Teprve nyní, s klesajícími teplotami a silným větrem se dříve drobný problém stal nepříjemností, kterou potřebujeme vyřešit.

Denní světlo je pro nás v zimě obzvláště důležité. Často se o něj zbytečně připravujeme

8.January
Dostatek denního světla je pro naše tělo jednou ze základních potřeb, která ovlivňuje naše duševní a tělesné zdraví. V podzimních a zimních měsících více času trávíme doma. Jak i tam můžeme z denního světla vytěžit maximum?

Zimní úklid chodníku – čí je to povinnost a kdo nese vinu za úraz

7.January
První sněhové vločky nebo namrzající déšť okamžitě staví zimní úklid chodníku do popředí našeho zájmu. Vlastníci domů a pozemků se zajímají kvůli svým povinnostem, všichni dohromady pak řešíme naši bezpečnost. Odpovědnost za zimní úklid, jeho pravidla a povinnosti – to je právě nyní velké téma.

Realitní trh s byty bilancuje. Co můžeme čekat v roce 2021?

6.January
Vlastní bydlení se v Čechách stalo jakousi společenskou normou. Chceme mít střechu nad hlavou a chceme, aby byla naše. Jak se v realitním trhu promítl netypický rok 2020 a ponese jeho následky i v roce 2021? Co se změnilo?

3 praktické rady, co dělat, když vám někdo poničí vůz

5.January
Potkalo vás ráno na parkovišti nepříjemné překvapení v podobě obrovského škrábance nebo ťuknutých plechů na vašem voze? Nevěste hlavu a přečtěte si, co dělat v případě, že vám někdo poničí vašeho kovového miláčka. Místo toho, abyste odjeli do práce, jen zkoprněle stojíte na parkovišti, protože jste právě zjistili, že vám někdo přes noc poničil auto. Právě pro tyto situace je vhodným doplňkem […]

Jak je to s převody družstevních bytů do osobního vlastnictví po 1. 1. 2021?

5.January
Do 31. 12. 2020 měli členové družstev, na jejichž výstavbu byla poskytována finanční, úvěrová a jiná pomoc podle zvláštních předpisů a družstev vzniklých do 31. 12. 1991, zákonný nárok na převod družstevního bytu do osobního vlastnictví, a to za podmínky, že družstvo k převodu včas vyzvali a splnili své závazky vůči družstvu. Jaká je aktuální situace?

Pravidelných prohlídek plynových kotlů je letos minimum. Co hrozí?

4.January
Vládní opatření a strach z šíření koronaviru vedou mnoho uživatelů plynových kotlů k odkladu pravidelné servisní prohlídky. To přitom může znamenat zvýšené riziko poruchy kotle a v některých případech také ztrátu záruky.
© 2000-2021 ANNECA s.r.o., Klíšská 977/77, 400 01 Ústí nad Labem, Tel: +420 478571021, Email: info@pravednes.cz, Twitter: @pravednes