15
new stories - click to show

Olomoucká Drbna

Description:

Zprávy z Olomouce a Olomouckého kraje

URL:

http://www.olomouckadrbna.cz/

Catalog:

Z domova → Regiony → Olomoucký

Publishes:

7.3 items/day

V areálu bývalé textilky Juta přerovská radnice vybuduje park Na Přádelně

9:24
V Přerově možná bude nový park. Město jej plánuje vybudovat v areálu někdejšího textilního závodu Juta, který je už dlouho prázdný. Areál brzy protne nová silnice, která je součástí průtahu, okolní pozemky opuštěného brownfieldu chce město přeměnit na park Na Přádelně.

Podzimní a zimní vlny pandemie stály Olomouc méně peněz než na jaře

7:13
Podzimní a zimní vlny pandemie koronaviru stály olomouckou radnici výrazně méně peněz než loňská jarní část. Zatímco loni na jaře město například za respirátory a roušky zaplatilo 29 milionů, od října do poloviny dubna ho tyto ochranné pomůcky přišly na necelých 3,8 milionu.

Meopta v Přerově postaví novou halu. Vzniknou desítky pracovních míst

19:22
Novou výrobní halu začne letos ve svém areálu na okraji Přerova stavět společnost Meopta - optika, aby pokryla zvýšenou poptávku po detekčních optických modulech využívaných při výrobě mikročipů a displejů v polovodičovém průmyslu. V novém závodě vznikne několik desítek pracovních míst.

Novým děkanem Fakulty zdravotních věd Univerzity Palackého je Jiří Vévoda

16:27
Novým děkanem Fakulty zdravotnických věd Univerzity Palackého v Olomouci byl zvolen Jiří Vévoda, který působí v Ústavu společenských a humanitních věd a od roku 2019 je proděkanem pro vědu, výzkum a celoživotní vzdělávání. Funkční období má do roku 2025.

Pytle s QR kódy, kampaně, slevy. Města se snaží motivovat lidi ke třídění, cena za ukládání odpadu na skládky totiž dramaticky

13:30
Češi patří ve třídění odpadu mezi evropskou špičku. Velká část odpadu ale stále zbytečně končí na skládkách, nahrává tomu často i nízký skládkovací poplatek, který v současnosti činí 500 Kč. To se má brzy zásadně změnit. Do deseti let se podle evropské legislativy cena za svoz ukládání odpadu na skládky zvedne až čtyřnásobně. Města napříč republikou se tak snaží své obyvatele motivovat ke třídě...

Olomoučané se mohou těšit na gastronomické speciality z Maďarska

13.June
Na kulturu, kinematografii, sport a na gastronomii pamatuje program Česko–maďarského roku, který byl tento týden zahájen v Olomouci. Maďarské prvky od června do listopadu obohatí řadu společenských akcí ve městě. Vrcholem bude Maďarský den koncem září na Horním náměstí v historickém centru Olomouce.

Mladí filmaři z FAMU natáčí originální snímek s Judit Bárdos. Kvůli koronaviru shání finance na dotočení

13.June
Mladá sochařka se vrací do rodné dědiny, aby se vypořádala s minulostí. Spolu se starým domem zdědila po zesnulém alkoholu holdujícím otci také umělecký talent a nedokončenou sochu Ježíše pro místní faru. Mladí filmaři z FAMU natáčí v obci Rozhraní na pomezí jižní Moravy a východních Čech originální krátkometrážní film. Hlavní roli ve snímku s názvem Flavia ztvární slovenská herečka Judit Bárdo...

Restaurátor a historik Ladislav Werkmann dnes slaví osmdesátiny

13.June
Padesát let svého profesního života věnoval městu Olomouci a jejím historickým kamenným památkám renomovaný restaurátor a historik Ladislav Werkmann, který dnes slaví osmdesátiny. Pečoval mimo jiné o Sloup Nejsvětější Trojice, unikátní soubor barokních kašen nebo o románská okna ve Zdíkové paláci, který nyní v rámci projektu Arcidiecézního muzea spravuje Muzeum umění Olomouc.

Hrnce staré 7000 let ukázaly, co jedli předci. Vědci našli vepřové a mouku

12.June
Stopy 7000 let starého jídla z období neolitu objevili vědci na povrchu pravěké keramiky z jižního Balkánu. Ukázalo se, že naši předci si pochutnávali na jídlech s vepřovým masem, moukou a divokými rostlinami. Na výzkumu se podíleli odborníci z Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci.

Helmu na kolo AUTOMATICKY!

12.June
Téměř 73% cyklistů usmrcených v roce 2020 na českých silnicích nemělo v době nehody přilbu. Vzhledem k neustále stoupající oblíbenosti cyklistiky je to alarmující fakt. Přicházíme proto s výzvou AUTOMATICKY.

V Penčicích u Přerova se zahnízdil ohrožený chřástal. Lidi budil ze spaní

12.June
V Penčicích u Přerova se k překvapení ornitologů usadil silně ohrožený chřástal polní. Vybral si lokalitu na louce, zcela nezvykle u zastavěné části obce. Chřástal na sebe upozornil tím, že dva týdny nenechal obyvatele Penčic spát. Především za soumraku a v noci totiž vydával opakující se pronikavý zvuk.

Milník pro elektromobilitu v Česku. E.ON a PRE spojily síly, u poloviny tuzemských dobíječek řidiči nabijí na jednu kartu

12.June
Řidiči elektromobilů už nebudou muset hledat u bezmála poloviny dobíjecích stanic v České republice ten správný čip nebo kartu, aby svůj vůz dobili. Energetické společnosti E.ON a Pražská energetika spojily síly a vzájemně zpřístupní své dobíjecí body pro své registrované zákazníky. S kartou E.ON Drive teď mohou řidiči dobít u stanic PREpoint a naopak. Roaming mezi oběma sítěmi začal platit od ...

Bývalý radní Dostál obžalovaný ze sexuálního obtěžování se vrátí k soudu

12.June
Bývalý přerovský radní Marek Dostál podezřelý ze sexuálního obtěžování jde zpět k okresnímu soudu. Případ mu vrátil v neveřejném projednání krajský soud. Okresní soud Dostála již dvakrát prohlásil za vinného a uložil mu podmínku. Do případu však zasáhl Nejvyšší soud a kauzu vrátil na počátek.

Turisté si v létě konečně užijí nejmodernější lanovku na Kraličáku

12.June
Jedna z nejmodernějších lanovek v tuzemsku, nová šestisedačková lanová dráha horského areálu Kraličák na Šumpersku, se připravuje na zahájení provozu. Lanovka byla připravena již na zimní sezonu, kvůli koronavirovým opatřením se však na plno rozjet nemohla.

Netflix sází na postapokalyptické sci-fi thrillery a příběh jeleního chlapce, HBO na terapii

11.June
S blížícím se příchodem letních prázdnin se nabídka streamovacích služeb zužuje, uplynulý týden však i přesto nabídl dvě novinky, které spojuje téma postapokalyptické budoucnosti, které ovšem každá z nich vykresluje odlišně. HBO pak přidává pokračování seriálu v Odborné péči, jehož českou verzí je Terapie.
© 2000-2021 ANNECA s.r.o., Klíšská 977/77, 400 01 Ústí nad Labem, Tel: +420 478571021, Email: info@pravednes.cz, Twitter: @pravednes