15
new stories - click to show

Paměť národa

URL:

https://www.pametnaroda.cz/

Catalog:

Z domova → Ostatní

Publishes:

7.7 items/week

Zoufalá plavba ve člunu, už snad jen sebevražda... Přežil a zachránil 500 lidí

28.November
V roce 1940 narazil říční parník Pentcho s pěti sty cestujícími na skalnaté útesy ve Středozemním moři. Mezi přeživšími byl i gen. Josef Hercz, chirurg a primář z pražské Bulovky, který se se čtyřmi dalšími mladíky vydal v záchranném člunu pro pomoc.

„Je potřeba zvednout jaroměřské občanstvo!“ Jak se stávkovalo na východě Čech?

27.November
„Na disent jsme neměli odvahu,“ tvrdí Olga Mertlíková. S manželem přitom v listopadu 1989 stála u zrodu jaroměřské pobočky OF a ve východočeském městě spoluorganizovala první demonstraci.

Svět má rád Židy jako oběti. Ale běda, když se začnou bránit

27.November
Podcast Dobrovský & Šídlo bude o antisemitismu včera, dnes a zítra... Jak ho definovat? Kde se vzal, jaký byl v minulosti a v jaké formě se dnes považuje za nepřípustný? A jakými cestami se opět vynořuje? Hostem byla politoložka a komentátorka Irena Kalhousová.

Hladovkáři: vláda konečně reaguje na neúnosnou situaci

26.November
„(...) Před více než dvěma lety jsme vyzvali, aby vznikl fond na pomoc disidentům. (...)“ „(...) Vláda se rozhodla z humanitárních důvodů vyhovět požadavku Jiřího Gruntoráda a udělat symbolické gesto a své usnesení k Chartě 77 odvolat. (...)“

Kantoři nevěděli, co nám můžou říct, a co ne

24.November
Jaro 1945. Na vlakovém nádraží v Olomouci právě probíhá namátková kontrola občanů Protektorátu. Šestnáctiletý Josef Pánek právě prožívá nejhorší chvíle svého života. Je na útěku z nuceného nasazení, a pokud ho odhalí, hrozí mu trest smrti.

Budoucí „Profesor“ byl v Osvětimi rád za slupky z odpadu. Přežít chtěli všichni

23.November
Zítra uplyne sto let od chvíle, kdy se v pražské židovské rodině Ohrensteinových narodil syn Pavel. Jako osmnáctiletý skončil v Terezíně, prošel peklem Osvětimi. Po válce přijal jméno Oliva a stal se profesorem dějin starověku.

Země koncentráků před soudem: francouzští komunisté vs. Kravčenko a Rousset

23.November
Na přelomu čtyřicátých a padesátých let proběhly v Paříži za velké publicity i zájmu západní veřejnosti dva soudní procesy, v nichž se před veřejnou institucí poprvé projednával komunistický teror a nelidské podmínky Gulagu.

Zákazu navzdory. Hluboko v horách potkávali naši disidenti své polské kolegy

20.November
Zveme vás na výstavu, která dokumentuje vzájemnou podporu československých a polských disidentů ve druhé polovině 70. let. Bojovali proti komunistickým režimům a ty je za to pronásledovaly. Vzájemné přátelství ale navzdory zákazům vydrželo až do pádu totality.

Zveme vás! Jaké akce jsme pro vás do konce roku připravili?

17.November
Všechny přednášky i výstavy jsou určeny pro veřejnost, bližší informace najdete na stránkách jednotlivých událostí.

Fotoalbum: Projeďte se ze stanice Fórum na zaplněné Václavské náměstí

17.November
„Dejte ty ruce dolů, nebo vám je někdo přerazí,“ slyšela kamarádka Soni Balcárkové v pátek 17. listopadu 1989 u Národní třídy. Atmosféru revolučního dění zachycují jedinečné fotky z archivu pamětnice, které najdete v galerii pod článkem.

Paměť národa 17. listopadu ocení činy z 2. světové i ruské invaze

16.November
„Jaké hrdinství, to byla normální věc,“ zní od laureátů Cen Paměti národa. Přímý přenos z Národního divadla vysílá na Den boje za svobodu a demokracii od 20 hodin ČT 2, ČRo Plus, slovenská RTVS a ukrajinská Suspilne.

„Američanům jsem vysvětloval, že Putin není kamarád...“

15.November
Ve druhé části našeho slavnostního večera v sále La Fabriky jsme pozvali na scénu Václava Bartušku, který v 21 letech jako student žurnalistiky půl roku pracoval v parlamentní komisi pro vyšetřování 17. listopadu. Je i po letech stále „polojasno“?

„Adamec bydlel za rohem. Tak jsme tam zazvonily, že mu ukážeme ty modřiny...“

10.November
Křtili jsme naši první podcastovou knihu, a nebyli jsme na to sami. Ve dvoudílném podcastu natočeném v La Fabrice 7. listopadu jsme nejprve přivítali Věru Krincvajovou a Kláru Jirovcovou Pospíšilovou.

„... a příště půjdeme do StarDance!“ Dobrovský & Šídlo vydávají novou knihu

30.October
Mají za sebou více než sedmdesát natáčení našeho podcastu. Předseda kolegia Paměti národa Jan Dobrovský a politický komentátor a novinář Jindřich Šídlo pokřtí novou knihu „Můžu to doříct…?“, vychází z úvodních třinácti dílů série podcastu. 7. listopad, La Fabrika!

Kremelská dezinformační laboratoř: ruské přepisování minulosti se týká i Česka

18.October
Přepisování historie ze strany Sovětského svazu i současného Ruska pocítilo Česko opakovaně. Cílem jsou především dvě historické události: mnichovská dohoda v roce 1938 a invaze vojsk Varšavské smlouvy z roku 1968, jejíž 55. výročí jsme si letos připomněli.
© 2000-2023 ANNECA s.r.o., Klíšská 977/77, 400 01 Ústí nad Labem, Tel: +420 478571021, Email: info@pravednes.cz, Twitter: @pravednes