15
new stories - click to show

Paměť národa

URL:

https://www.pametnaroda.cz/

Catalog:

Z domova → Ostatní

Publishes:

6.3 items/week

Prchali před Hitlerem a zahynuli u břehů Palestiny. Před 80 lety se potopila loď Patria

0:26
Zoufalý pokus podzemní židovské organizace Hagana dostat na pevninu z lodi Patria 1 800 židovských uprchlíků skončil smrtí 276 z nich. Nálož, která měla zastavit odplutí lodi z přístavu Haifa na Mauricius, ji zničila.

Na cestě za svobodou musel podrazit kamarády. Příběh cyklisty Josefa Wolfa

18:40
Středobodem života Josefa Wolfa v mládí byl sport. Stal se československým reprezentantem v cyklistice, závodil v cizině a čím dál silněji si uvědomoval nesvobodu Československu. Na vrcholu kariéry se proto rozhodl emigrovat.

Sametová revoluce

23.November
„Sedmnáctý listopad byla ta zápalná bomba, která to odpálila, ale musím říct, že my jako organizátoři jsme s tím nepočítali,“ uvedla Monika MacDonagh Pajerová, jedna z organizátorů studentského shromáždění na Albertově.

Postavil jsem se na lavičku a začal skandovat ‚Svobodu! Svobodu!’

22.November
Hynek Faschingbauer svolal v listopadu 1989 v Domažlicích první demonstraci. “Přišlo mi samozřejmé, že my zdravotníci nemůžeme být lhostejní k násilí na nevinných lidech,” vzpomínal domažlický lékárník a bývalý lékař.

Proděkan mě shodil z pódia, vzpomíná Robert Novák na listopad 1989

20.November
Robert Novák patřil k revolučně naladěným studentům pedagogické fakulty v Hradci Králové, kteří se snažili získat podporu stávku pražských vysokých škol. Získal ji, když ho na shromáždění v menze napadl jeden z proděkanů.

Bylo hůř, shodují se laureáti letošních Cen Paměti národa

15.November
Alžběta Vargová zapisovala jména popravených nacisty, Jarmila Weinbergerová zachraňovala životy v Terezíně, Leonid Dohovič putoval jako čtrnáctiletý do gulagu, Hana Truncová strávila přes osm let ve vězení z politických důvodů, Květoslava Bartoňová zachránila 45 dětí ze slovenského Údolí smrti.

Až bude Anežka svatořečena, přijde do Čech svoboda. Proroctví se vyplnilo

12.November
Anežku Českou svatořečil papež Jan Pavel II. ve vatikánské bazilice sv. Petra v neděli 12. listopadu 1989. Svatořečení bylo považována za předzvěst sametové revoluce, která začala pět dní poté.

V Teplicích se nedalo dýchat. Lidé tu začali demonstrovat 11. listopadu 1989

11.November
Za sychravých dní se město na průmyslovém severu dusilo pod příkrovem žluté mlhy, plné oxidu siřičitého a prašných částic. Lidé kvůli tomu vyšli do ulic šest dní před Prahou.

Obyvatelé Lipovce a Licoměřic pomáhali partyzánům a stihl je za to trest

8.November
Jejich odvahu připomíná pomník u lesa, ve kterém najdete jámu po zemljance, v níž se schovávali váleční uprchlíci a východní výsadek Mistra Jana Husa. Vesničané jim pomáhali od léta 1943.

Monarchie padla a v Československu se mohla konat první kremace

30.October
První kremaci provedli v Liberci v krematoriu dokončeném již v srpnu 1917. Až do zániku Rakouska-Uherska muselo být zapečetěné, pohřby žehem byly na území monarchie zakázány.

Nechali mě několik hodin nahého, popsal zatčení 28. října 1989 Pavel Šimon

27.October
Shromáždění k 71. výročí vzniku Československa rozehnala policie obušky. Mezi zbitými a zatčenými byl tehdy třiadvacetiletý Pavel Šimon. Před trestním stíháním ho zachránila sametová revoluce.

Bezruký Frantík z Orlických hor si potřásl nohou s americkým prezidentem

10.October
František Filip se narodil bez rukou a naučil se vše obstarat nohama. Heslo ‚Chci, a proto umím‘ ho dostalo až do Bílého domu a Henry Ford jeho píli ocenil tím, že mu daroval auto na nožní ovládání.

Prohlášení k věznění ruského historika Jurije Dmitrijeva

1.October
Podporujeme vězněného historika Jurije Dmitrijeva a navrhujeme tohoto politického vězně na Nobelovu cenu za mír.
© 2000-2020 ANNECA s.r.o., Klíšská 977/77, 400 01 Ústí nad Labem, Tel: +420 478571021, Email: info@pravednes.cz, Twitter: @pravednes