15
new stories - click to show

Paměť národa

URL:

https://www.pametnaroda.cz/

Catalog:

Z domova → Ostatní

Publishes:

7 items/week

Útok na Heydricha a nacistická odveta zůstávají velkým příběhem 20. století

8:49
Heydrich, Gabčík, Kubiš, libeňská zatáčka, stanné právo, Lidice, bitva v kostele, Ležáky… Osmdesát let staré události k nám promlouvají s neutuchající naléhavostí a jsou stěžejní součástí naší národní paměti.

„Přišli a hledali děvuchy.“ Nelidské a nehrdinské činy vítězných rudoarmějců

8:49
Za socialismu se nemluvilo o tom, že osvobozování Evropy od nacismu provázela i zvěrstva Rudé armády. Nenávist vůči Němcům nastřádaná za léta hrůz vyústila v největší masové znásilňování v dějinách. V roce 1945 byly postiženy asi dva miliony německých žen.

Lída Rakušanová: „Když jsem začala mluvit o emigraci, maminka mi schovala pas.“

25.May
Její hlas, často přehlušovaný drnčením a pískáním socialistických rušiček, byl jedním z těch, které lidem v Československu v době normalizace přinášely svobodné zpravodajství. 26. května slaví 75. narozeniny.

Problémové dítě z Lidic… V osmi přišel o nejbližší. V 50. letech málem o dceru

24.May
„Narodil jsem se 5. 6. 1934 v Lidicích…“ Prý nezvladatelnému Václavu Hanfovi bylo osm let, když jednotky wehrmachtu ještě za tmy obklíčily vesnici. „Co se děje?! Proč? Kam máme jít?“ Rodiče nacistické vraždění nepřežili.

​​​​​​​Ukrajina v EU: Jistě! Ale kdy? „Těžká váha“ změní vliv evropských zemí

22.May
Významný producent obilí (a důležitý obchodní partner Číny) by mohl živit celou Evropu. S Polskem bude mít téměř tolik obyvatel jako Německo. „Nepopudit Moskvu“ – vyplatila se do války přetrvávající taktika? Otázky klade analýza Jana Adamce.

Podcast studentů Gymnázia Paměti národa: Nenápadný ministr. Vedl obranu 17 let

20.May
Kdo byl socialistický ministr obrany Martin Dzúr? Autentický voják prošel bitvami druhé světové, ale při prvním výročí okupace 1968 přikázal potlačení demonstrací. Po jeho osudu pátrali studenti Gymnázia Paměti národa.

Podcast Dobrovský & Šídlo: Kam se poděla česká levice a komu opravdu chybí?

20.May
​​​​​​​Čím se liší levicová politika od populismu? Mohla sociální demokracie přežít pomstu Miloše Zemana? Co znamená kandidatura šéfa odborů Josefa Středuly? 25. díl podcastu Dobrovský & Šídlo vás provede polistopadovou historií ČSSD.

Rok Podcastu Paměti národa: Jak se máme?

14.May
Dvojice přátel Paměti národa – podnikatel a filantrop Jan Dobrovský, předseda našeho Kolegia, a novinář Jindřich Šídlo, dlouholetý fanda Paměti národa – před rokem ve studiu ve Španělské ulici začali natáčet nový podcast… Podcast Dobrovský & Šídlo.

Byli to naši sousedé… a pořád jsou

12.May
Na přelomu dubna a května se do šumavské Kvildy turisté nehrnou. Vleky stojí, na cyklistiku je ještě chladno. Letos bylo ale i tou dobou v nejvýše položené české obci živo. Díky jihočeské pobočce Paměti národa se tam postupně sešlo 150 středoškoláků.

Když dostávala pieta na frak

11.May
13. května uplyne 27 let od odhalení památníku romského holocaustu v Letech u Písku. Dalších 23 let svádělo pietní místo nerovný souboj s úspěšně prosperujícím prasečákem. Jednu temnou kapitolu polistopadového vývoje přiblíží další díl podcastu Dobrovský & Šídlo

Že by nás bombardovali Sověti? To bylo nepředstavitelné

10.May
Den po kapitulaci Německa 9. května roku 1945 začaly na Mladou Boleslav dopadat bomby. Šokované obyvatele tehdy většinou ani nenapadlo, že je bombarduje sovětská armáda. Mýty a utajování kolem této tragédie přetrvaly až do nedávných let.

Velká vlastenecká…

9.May
9. květen Rusové tradičně slaví jako Den vítězství ve Velké vlastenecké válce nad hitlerovským Německem. Za víc než dvě desetiletí Putinovy vlády se právě Den vítězství proměnil v jakousi národní svátost, která všechny ostatní významné dny zatlačila do pozadí.

Červenou Vodu poznamenala výměna obyvatel i okupace

6.May
Odsun Němců a nové osídlení českými dosídlenci, „dočasný“ pobyt sovětských vojsk, který se protáhl na více než dvacet let – tím vším prošla Červená Voda, podhorská obec na obou stranách česko-moravské zemské hranice.

20 let pro Syrového a Berana. Spravedlnost pro bývalé premiéry se hledá dodnes

26.April
Významní politici pomnichovské republiky stanuli roku 1947 před Národním soudem jako obžalovaní. Zpolitizovaný proces trval necelé tři měsíce a provázela jej kampaň v komunistickém tisku. Rozsudky byly vyneseny právě před 75 lety.

Tu noc byl ďábel odvázán ze řetězu, aneb jak KSČ zlikvidovala mužské řády

17.April
„Uprostřed noci nás vzbudili a nahnali do autobusu se zalepenými okny. Neřekli nám, kam nás vezou.” Řeholníci a bývalí studenti církevních škol vzpomínají na tragickou noc ze 13. na 14. dubna 1950.
© 2000-2022 ANNECA s.r.o., Klíšská 977/77, 400 01 Ústí nad Labem, Tel: +420 478571021, Email: info@pravednes.cz, Twitter: @pravednes