Paměť národa

URL:

https://www.pametnaroda.cz/

Catalog:

Z domova → Ostatní

Publishes:

4.2 items/week

Utajený pohřeb bývalé první dámy Hany Benešové

4.December
Když 2. prosince 1974 zemřela Hana Benešová, vdova po prezidentu Edvardu Benešovi, přineslo Rudé právo až 9. prosince drobnou zmínku o tom, že byla pohřbena bez data jejího úmrtí.

V patnácti si ji vyhlédl budoucí zakladatel Bratří v triku

4.December
Olga Masníková prožila život po boku animátora Borise Masníka, který založil se svými bratry slavné studio animovaného filmu Bratři v triku. Poznali se v Pražském ústavu pro hluchoněmé v Holečkově ulici, kde si ji vyhlédl v tanečních kursech.

Vydíraní

2.December
Lidé, které Státní bezpečnost registrovala jako své spolupracovníky různých kategorií, se rekrutovali ze všech společenských vrstev. Zdaleka ne všichni se ke spolupráci zavázali dobrovolně, ne všichni někoho udali.

Otcovo zapojení do procesu se Slánským byl hrozný šok

27.November
Dcera Otto Fischla Helena Kosková vzpomínala na překvapení, když uslyšela otcovo jméno v souvislosti s procesem s Rudolfem Slánským, který začal 20. listopadu 1952: „V rozhlase četli jména a mezi nimi i tátovo, což bylo pro mě strašlivé překvapení."

Proces s „protistátním spikleneckým centrem Rudolfa Slánského“

25.November
Pečlivě zinscenovaný proces začal 20. listopadu 1952 a mezi podobnými procesy v komunistických zemích to byl ten s nejvyšším počtem absolutních trestů: jedenáct trestů smrti a tři doživotí.

První transport do Terezína – komando výstavby (Aufbaukommando)

22.November
Dne 24. listopadu 1941 v pět hodin ráno vyjela z Prahy do Terezína skupina 342 mladých židovských mužů, kteří měli připravit terezínské ghetto pro příjezd jeho obyvatel.

Zatýkání českých studentů a uzavření vysokých škol

14.November
V pátek 17. listopadu 1939 probudily studenty ve vysokoškolských kolejích v Praze, Brně a Příbrami výstřely z kulometů a křik.
© 2000-2019 ANNECA s.r.o., Klíšská 977/77, 400 01 Ústí nad Labem, Tel: +420 478571021, Email: info@pravednes.cz, Twitter: @pravednes