15
new stories - click to show

Peak.cz

Description:

Ekonomický online magazín mapující důležité události světové i české ekonomiky a byznysu.

URL:

https://www.peak.cz/

Catalog:

Ekonomika

Publishes:

9.8 items/week

Xixoio v problémech, maraton o nové Dukovany se rozběhl a Evropa podpoří výrobu čipů aneb souhrn 48. týdne 2022

18:08
Nesnáze tokenového Xixoio; maraton o nové Dukovany se rozběhl; další rozpočet s 300miliardovým schodkem schválen; EU podpoří výrobu čipů; Tesla dodala Pepsi první náklaďák Semi; další kryptoburzy v problémech; Shell posiluje v biometanu; PKN Orlen koupil čerpačky v Maďarsku a na Slovensku; čínská konkurence Airbusu a Boeingu jde do výroby; EU zvažuje navýšit daň na tabák; inflace v Evropě překvap…

Putin ovládne „ruský Google“. Jeho člověk bude řídit Yandex

2.December
Bývalý ruský ministr financí se stane novým šéfem největší technologické firmy v Rusku. Padá tak možnost, že se z Yandexu stane globálně úspěšná firma. Je to rovněž ukázka toho, jak na ruskou ekonomiku nepřímo dopadají západní sankce.

Německo oznámilo „zimní záchranu“ nemocnic. Napumpuje do nich miliardy eur

1.December
Německý ministr zdravotnictví Karl Lauterbach ze sociální demokracie hovoří o největší reformě nemocnic za 20 let. V praxi se jedná o finanční injekci ve výši osm miliard eur, aby zdravotnická zařízení měla peníze na energie a rostoucí inflaci.

Úleva pro trhy? Inflace v Evropě překvapivě mírně klesá

1.December
I přes relativně příznivá čísla o listopadovém vývoji v zemích eurozóny jsou nejistoty dopadající na trhy obrovské a k výraznějšímu návratu optimismu na trhy máme stále hodně daleko.

Místo trhů studují fotbal. Kdo podle analýzy Saxo Bank odjede z Kataru s trofejí v ruce?

30.November
Ve světě dnes řádí pádivá inflace a podobná inflace zachvátila i fotbalový svět. Univerzity, sázkové kanceláře, fanoušci i banky se předhánějí v prognózách, který tým vyhraje letošní mistrovství světa. O netradiční pohled a prognózu se pokusil i tým analytiků Saxo Bank, resp. tým Saxo Strats. Nejvyšší pravděpodobnost vítězství má podle nich Nizozemí. Přečtěte si proč.

Erika Vorlová (GasNet): Plynárenství má svoji udržitelnou budoucnost, jsou jí biometan a vodík

29.November
Největší tuzemský distributor zemního plynu GasNet je připraven na rozšíření podílu tzv. obnovitelných plynů ve své plynárenské síti. „Plynárenství má svoji zelenou a obnovitelnou budoucnost v podobě biometanu a vodíku. Na distribuci těchto nízkoemisních a bezemisních plynů se dlouhodobě připravujeme,“ říká v exkluzivním rozhovoru pro Peak.cz Erika Vorlová, členka vedení skupiny a Chief Services …

Proč je americký LNG pro Evropu čtyřikrát dražší? Ptejte se obchodníků

29.November
Import zkapalněného zemního plynu ze Spojených států do Evropy se zvyšuje. Evropští politici si ale stěžují na Američany, že prodávají draho. Na vysokou cenu komodity mají ovšem zásadní vliv evropské energetické firmy.

Česká ekonomika padá do stagflace

28.November
Centrální banky nejen napříč Evropou již pochopily, že inflace není způsobena jen narušenými dodavatelskými řetězci, ale především velmi uvolněnou měnovou politikou. Zdá se, že vedení ČNB toto ignoruje.

Konec EET, Home Credit se stahuje z Asie a windfall tax bude na tři roky aneb souhrn 47. týdne

25.November
Značky Volkswagenu pozastavily reklamu na Twitteru; Michl: Základní úroková sazba tlumí hospodářskou aktivitu; v továrně na iPhony propukly nepokoje; mise MMF: Česká ekonomika klesne zhruba o půl procenta; Rusko obnovilo výrobu automobilů Moskvič.

Českou ekonomiku sužuje leccos, ale měnová krize mu nehrozí, shodují se odborníci

25.November
České republice hrozí v příštím roce měnová krize, a to kvůli rostoucím rozpočtovým a vnějším problémům, předpovídají analytici japonské finanční skupiny Nomura Holdings. Kromě Česka se tato hrozba týká i Maďarska a Rumunska. Varování se zakládá na analýze osmi indikátorů, mimo jiné poměru devizových rezerv k dovozu, výše krátkodobých úrokových sazeb a stavu rozpočtových a obchodních ukazatelů je…

Pád bitcoinu ničí ekonomiku Salvadoru. Čína cítí šanci na „koupi“ amerického státu

25.November
Sázka na bitcoin se prezidentovi středoamerického státu nevyplatila. S devalvací kryptoměn vůči dolaru hrozí Salvadoru bankrot. To hraje do karet Číně, která by mohla celou ekonomiku prakticky ovládnout.

PRŮZKUM: Komu ještě vzrostou mzdy a v jakých oborech naopak zamrznou?

24.November
Prudký růst cen v letošním roce přinesl velký tlak na zaměstnavatele, po kterých zaměstnanci požadují navýšení mezd. Někteří už tak učinili, jiní čekají na přelom roku. Najdou se ale i tací, kteří nehodlají přidávat ani v příštím roce, ukazuje průzkum.

Firmy drtí drahé energie. V Česku raději zavřou výrobu a začnou dovážet z Polska

23.November
Současné dění na energetickém trhu způsobuje řadu absurdit, ať už z hlediska ekonomiky, či ekologie provozu firem v Česku. Zemědělci svoji úrodu raději nesklidí, než aby riskovali existenční problémy spojené s náklady na její zpracování. Konec provozu hrozí i průmyslovým firmám, které namísto výroby zvažují přeprodávání produktů z jiných zemí. Aktuální absurdity na trhu s energiemi popisuje jedna…

Cena lanýžů letí v Evropě vzhůru. Může za to sucho

23.November
Nedostatek lanýžů, vyhlášené pochoutky gurmánů, trápí evropské lovce těchto vzácných hub. I proto cena běžného letního lanýže atakuje tisíc eur za jeden kilogram.

Elektromobilita vstupuje do logistiky. Česko ale není na dobíjení náklaďáků připraveno

22.November
Elektromobilita je globální megatrend. Dokazuje to zejména rychle rostoucí segment elektrických osobních vozů, ovšem vliv elektromobility pomalu, ale jistě proniká i do dalších oblastí – jednou z nich je i komerční silniční doprava (zkráceně CRT z anglického pojmu commercial road transport). Jaké specifické požadavky na dopravce elektrifikace flotil klade?
© 2000-2022 ANNECA s.r.o., Klíšská 977/77, 400 01 Ústí nad Labem, Tel: +420 478571021, Email: info@pravednes.cz, Twitter: @pravednes