15
new stories - click to show

Peak.cz

Description:

Ekonomický online magazín mapující důležité události světové i české ekonomiky a byznysu.

URL:

https://www.peak.cz/

Catalog:

Ekonomika

Publishes:

7.7 items/week

Nová zlatá horečka na obzoru? Přírodní zásoby takzvaného zlatého vodíku jsou po celém světě

28.February
Nové studie amerických geologů ukazují, že přírodní zásoby vodíku jsou mnohem hojnější, než se doposud předpokládalo. A jsou přítomné na všech kontinentech, tvrdí geologové.

Autem roku v Ženevě vyhlásili elektrické SUV Renault Scenic

27.February
Scenic E-Tech 100% elektrický získal titul Auto roku 2024, který uděluje evropská porota The Car of the Year. Vítěz soutěže byl vyhlášen na ceremoniálu na probíhajícím autosalonu v Ženevě.

Dánský větrný gigant Ørsted musí zásadně škrtat, aby přežil

26.February
Dánská firma, jež staví největší větrnou elektrárnu v Severním moři, oznámila zásadní reorganizaci, aby přežila. Kromě propouštění pozastavila výplatu dividend akcionářům. Stahuje se rovněž z trhů ve Španělsku, Portugalsku a Norsku. Snížila i plány na výstavbu nových větrných elektráren do roku 2030 z 50 GW na 35 GW.

Další proměna na finančních trzích? Akcie dávají dluhopisům na frak

26.February
Výrazný rozdíl ve výkonu akcií a dluhopisů, který vidíme od začátku letošního roku, je po delší době opět něčím novým. Zdali jde o dlouhodobější novinku, či jaký fundamentální základ má rozebírá v komentáři Jan Bureš, hlavní analytik Patria Finance.

Číňané vycouvali ze Smartwings, svatí míří na euromince a na Měsíci je první soukromý modul aneb souhrn ekonomických událostí 8

23.February
Kijonková skončí v Packetě; globální zadlužení je rekordní; Evropská komise schválila ČR dotace za 700 mil. eur; NVIDIA vyhnala výsledky Wall Street do rekordních výšin; Rusko musí platit za krach Jukosu; zadlužení Čechů stouplo; s energií jsme se i loni krotili; inflace v EU ubírá na síle; Ukrajina válkou přišla o třetinu ekonomiky; český železniční průmysl si loni polepšil; v USA fúzí vyroste n…

Je německý zbrojní průmysl schopen navýšit výrobu? Evropa řeší, jak být nezávislá na Americe

23.February
Německé zbrojovky, jako je Rheinmetall a Krauss-Maffei Wegmann, usilují o navýšení produkce, naráží ale na řadu problémů. Po slovech Trumpa, že evropští členové NATO málo zbrojí a Amerika by jim nepřišla na pomoc, se snaží rovněž politici v EU oživit evropský zbrojní sektor.

Každý natahuje ruku. Proč je česká ekonomika stále tolik „nároková“?

22.February
Během covidu ale došlo k mentálnímu posunu, kdy se stále větší část společnosti dožaduje kompenzací za jakýkoli šok snižující jejich životní úroveň. A politici na tuto hru přistoupili. Aktuálně se o to své dožadují zemědělci nebo stavebníci.

Anketa mezi odborníky: Dopad konfliktu Izraele s Hamásem se na ekonomice spíše podepíše

21.February
Kvůli konfliktu mezi Izraelem a palestinským hnutím Hamás, který začal útokem palestinských ozbrojenců na Izrael loni 7. října, začátkem února snížila ratingová agentura Moody´s Izraeli rating. Důvodem je hodnocení dopadu konfliktu na izraelské veřejné finance. Vedle snížení ratingu z A1 na A2 agentura také zhoršila hodnocení výhledu ze stabilního na negativní. Zeptali jsme se odborníků, zdali to…

Nutnost nebo utopie? Evropské automobilky uvažují o spojení po vzoru Airbusu

21.February
Automobilový průmysl prochází rozsáhlou revolucí, protože přechází do éry, kterou budou definovat elektromobily. Nicméně odbyt zatím není takový, jak by si výrobci představovali. Navíc Evropa čelí silné a hlavně levné konkurenci z Číny. Podle šéfa nadnárodní automobilky Stellantis by mohlo pomoci jedno řešení...

Příběh kuřecího masa: Před sto lety se slepice chovaly pro vejce, změna nastala náhodou

20.February
Každoročně se na světě sní 74 miliard kuřat, ještě v roce 1965 to bylo osm miliard. Jen Američané při sledování Super Bowlu spořádají za večer 1,5 miliardy kuřecích křídel. Příběh velkochovů kuřat se začal psát před sto lety a vznikl náhodou.

Tahoun české ekonomiky – automobilový průmysl si letos „dá oraz“

19.February
Reálná produkce v českém automobilovém průmyslu loni stoupla od 15 procent. Letošní rok však bohužel tak silný pravděpodobně nebude. Proč?

Inflace už je krotká, cena bitcoinu zase šplhá do nebes a rusko-čínské Citroëny aneb souhrn ekonomických událostí 7. týdne 2024

16.February
Inflace už je v Česku pod 3 %; bitcoin aktuálně stojí přes 52 tisíc USD; Bloomberg věští konec německé průmyslové velmoci; HHC je od března zakázané; EK zhoršila výhled ekonomiky ČR; o euru se vláda pobaví zase za rok; o hypotéky začíná být znovu zájem; ČBA: Česká ekonomika poroste jen mírně; Mercedes prodal podíl v ruském Kamazu; Svaz průmyslu: Česko má jít víc do vodíku; ČNB zohlední i vývoj ko…

Hrozí v Německu konec průmyslu? Ekonomové nejsou jednotní v názoru, zda jde nutně o katastrofu

16.February
Doby německé průmyslové velmoci jsou pryč a tamní průmyslová výroba je ohrožena, čímž stahuje celou evropskou ekonomiku dolů. S pesimistickým zjištěním přišla agentura Bloomberg. Nicméně nemusí to být nutně pouze negativní jev, namítají němečtí ekonomové.

Návrat do doby Sovětského svazu, tak vypadá současná ruská ekonomika, tvrdí šéfka MMF

16.February
Současný příznivý vývoj ruské ekonomiky připomíná doby Sovětského svazu, podotkla šéfka MMF Kristalina Georgievová. Může za to vysoká úroveň výroby, ale nízká úroveň spotřeby. Z dlouhodobého hlediska podle ekonomů čeká ruské hospodářství spíše stagnace či recese.

Konec doby inflační: lednový pokles znamená impuls pro další snížení sazeb

15.February
Lednová inflace v Česku vzrostla meziměsíčně pouze o 1,3 procenta a v důsledku toho meziroční dynamika zvolnila na 2,3 procenta a skončila viditelně pod naším odhadem (2,8 %), odhadem trhu (2,9 %) i odhadem ČNB (3,0 %). Co to znamená?
© 2000-2024 ANNECA s.r.o., Klíšská 977/77, 400 01 Ústí nad Labem, Tel: +420 478571021, Email: info@pravednes.cz, Twitter: @pravednes