15
new stories - click to show

Pressweb

Description:

Aktuální zpravodajství - tiskové zprávy z oblasti ekonomiky

URL:

http://www.pressweb.cz

Catalog:

Ekonomika

Publishes:

3 items/month

Státní rozpočet pro rok 2024 míří do třetího čtení

16.November
Poslanecká sněmovna na dnešní schůzi poslala do závěrečného čtení státní rozpočet na rok 2024 s úspornými opatřeními, který meziročně sníží deficit na 252 mld. Kč. Rozpočet počítá s celkovými příjmy 1940 mld. Kč a výdaji 2192 mld. Kč. Do návrhu jsou samozřejmě promítnuta i opatření z Ozdravného balíčku.

Lepší spoření na stáří, podpora zaměstnaneckých akcií a jasná pravidla pro předčasné splácení hypoték

15.November
Sněmovna schválila vládní návrh zákona, kterým se mění zákony v souvislosti s rozvojem finančního trhu a s podporou zajištění na stáří.

Listopadová predikce MF: Ekonomika se v roce 2024 vrátí k růstu, inflace výrazně klesne

10.November
Česká ekonomika se letos pohybuje na hraně recese, v příštím roce by měl podle nové makroekonomické predikce Ministerstva financí přijít obrat. Za celý rok 2023 hrubý domácí produkt pravděpodobně klesne o 0,5 %, v roce 2024 podle predikce vzroste o 1,9 %. Inflace bude příští rok výrazně nižší než letos, stále se ale po většinu roku bude držet nad 3 %. Dopad slabé hospodářské dynamiky na trh práce by s ohledem na přetrvávající nerovnováhy neměl být významný.

V Praze proběhlo již 13. setkání expertů mezinárodního investičního práva

9.November
13. ročník již tradiční konference s názvem „Investment Treaty Arbitration Conference“ pořádané Ministerstvem financí proběhl 26. října v reprezentačních prostorech Lichtenštejnského paláce Úřadu vlády.

Ozdravný balíček byl schválen oběma komorami Parlamentu ČR

8.November
Senát na dnešní plenární schůzi schválil návrh ozdravného balíčku, který během příštích dvou let sníží rozpočtové deficity celkem o 150 mld. Kč. Návrh nyní zamíří k podpisu prezidenta republiky tak, aby opatření z celkem 65 novel zákonů mohla začít platit již od 1. ledna 2024.

Vláda schválila záměr agendy revize výdajů

1.November
Vláda na svém dnešním jednání schválila záměr začít systematicky provádět hodnocení efektivity vynaložených výdajů ze státního rozpočtu. Splnila tak další bod ze svého programového prohlášení. Nová agenda revize výdajů by měla napomoci k větší fiskální disciplíně a určování priorit v rámci veřejných financí.

Plnění státního rozpočtu ČR za říjen 2023

1.November
Hospodaření státního rozpočtu skončilo na konci října deficitem ve výši 210,7 mld. Kč. Po očištění o příjmy a výdaje na projekty z Evropské unie a finančních mechanismů činil schodek 237,2 mld. Kč.

Studie Evropské komise: Česko se zlepšuje ve výběru DPH

24.October
Evropská komise zveřejnila studii o vývoji daňové mezery na DPH v EU za rok 2021, resp. za období 2017-2021.

EIB podpoří modernizaci české železniční sítě zeleným financováním ve výši 24 miliard Kč

24.October
Evropská investiční banka podepsala s Ministerstvem financí České republiky smlouvu o úvěru ve výši 24 miliard Kč (992 milionů eur) určeném na významnou modernizaci železniční sítě.

Agentura S&P potvrdila vysoký rating České republiky AA-/A-1+ v zahraniční měně a AA/A-1+ v domácí měně

16.October
Agentura Standard & Poor’s potvrdila České republice ratingové ohodnocení AA-/A-1+ pro závazky v zahraniční měně a známku AA/A-1+ pro závazky v korunách, přičemž výhled pro oba ratingy zůstává stabilní.
© 2000-2023 ANNECA s.r.o., Klíšská 977/77, 400 01 Ústí nad Labem, Tel: +420 478571021, Email: info@pravednes.cz, Twitter: @pravednes