PsychoLogOn

Popis:

Když se dělá z vědy věda, nedělá se věda

URL:

http://www.psychologon.cz/

Katalog:

Tech → Věda a výzkum

Publikuje:

2,1 položek/týden

Why your desk job is so damn exhausting

13.října
"This is the greatest mystery of my adult life: How can I spend all day typing at a computer and go home feeling exhausted? How could merely activating the small muscles of my fingers leave me craving the couch at the end of the day?"

Psychohygiena - pečujme o svou duši

10.října
Součástí zdravého jedince není pouze jeho dobrý fyzický stav. Velkou měrou se na zdraví člověka podílí také jeho psychika. Tyto dvě části jsou velmi úzce propojeny a neustále se ovlivňují. Proč se i přesto zabýváme především tělesnými problémy a nehledíme na psychickou stránku? Proč se o sebe lépe nestaráme a nesnažíme se předcházet možným problémům? Co můžeme udělat pro své duševní zdraví?

Study: Yoga practice reduces the psychological distress and paranoid thoughts of prison inmates

9.října
"Practicing yoga can help reduce paranoid thoughts, memory problems, trouble concentrating, and obsessive thoughts in prison inmates, according to new research published in Frontiers in Psychiatry."

Study finds evidence that ‘trigger warnings’ can be psychologically harmful

22.srpna
"Trigger warnings were originally implemented as a courtesy to people suffering from post-traumatic stress disorder. But new research suggests that trigger warnings are not helpful when it comes to shielding non-trauma-survivors from distressing material."

Jste žralok nebo medvídek? Aneb jaké jsou strategie zvládání konfliktů

26.června
Každý z nás to alespoň jednou zažil. V hádce víme, že máme stoprocentně pravdu, ale náš protivník si dokáže lépe uhájit svůj názor, přestože je nepravdivý. Následně se dostaví pocit frustrace a neschopnosti, možná i zlost. Jak ale efektivně hájit své názory ve střetech s ostatními? Nebo ještě lépe, jak se vyhnout samotné hádce?

Cesta do hlubin mozku (The Brain; David Eagleman)

10.června
Inspirativní šestidílná série popularizačních filmů The Brain amerického neurovědce ze Standfordovy university, Davida Eaglemana byla poprvé odvysílána v roce 2015 a o rok později oceněna cenou Emmy.

Neurony z krve?

10.června
Nejen režiséři ve svých bláznivých komediích využívají triku, kdy jeden z protagonistů je obtloustlý hromotluk a druhý hubeňour. Když jsou navíc svými duševními schopnostmi nekompatibilní, rádi se tomu zasmějeme. Osvědčeného schématu se drželi i na Stanfordské universitě, kde do hlavních rolí v laboratoři obsadili macatou krevní buňku s vyzáblým dlouhánem z mozku. A udělali dobře, jsou teď také...

Vědci se blíží k vakcíně proti úzkosti a depresím!

10.června
Jedna půdní bakterie z příbuzenstva tuberkulózy a lepry působí v mozku myší a krys proti stresu a úzkosti. Jestli to bude fungovat i u lidí, a v podstatě není důvod, proč by nemělo, tak se můžeme těšit na injekce pro hrdiny. Vojáci, záchranáři, hasiči, lékaři nebo učitelé se budou očkovat proti duševním strastem.

Biologové přenesli paměť - injekcí

18.května
Teorie praví, že si události vybavujeme díky vytvořeným neuronovým synapsím. Kalifornští vědci injekcí ribonukleové kyseliny nyní tuto obecně předpokládanou představu značně nabourali.

Věřící se rozhodují intuitivněji

9.května
„Negativní korelace mezi racionalitou a religiozitou má kořeny v upřednostňování intuitivních reakcí zejména, když intuice a logika jsou v protikladu“ – zní název článku Richarda E. Dawse a Adama Hampshira z Laboratoře výpočetního, poznávacího a klinického zobrazování mozku londýnské Královské univerzity, kteří se rozhodli prověřit tvrzení: „Je dobře prokázáno, že religiozita nepřímo úměrně kor...
© 2000-2018 ANNECA s.r.o., Klíšská 977/77, 400 01 Ústí nad Labem, Tel: +420 478571021, Email: info@pravednes.cz, Twitter: @pravednes