RadioWave

Popis:

Radio Wave je stanicí především pro mladě smýšlející populaci. Zajímáme se o aktuální kulturní i společenské dění a nabízíme vám podněty pro cestu vedoucí od stereotypu středního proudu.

URL:

https://wave.rozhlas.cz/

Katalog:

Kultura

Publikuje:

8 položek/den

Hudebník Jiří Burian: Úspěch Kapitána Dema je ironií osudu

0:36
„Vesmír má smysl pro humor. Já bych to nikdy nečekal. Neříkám, že nebyly jiné úspěchy v kariéře. My jsme měli se Southpaw jeden velký boom, který by se dal přirovnat k tomu, co se děje teď kolem Dema. Ale Demo je logické vyústění toho, že je to prostě česky a že je to vtipné. To jsou dvě vražedné kombinace, které fungují. Jakmile kapela nezpívá česky, tak nemá absolutně šanci,“ říká na Radiu Wa...

Bourání s Janem Vranovským 2: Tokio se neustále přetváří, chová se jako améba

18:55
Když dá někdo do vyhledávače jméno Jan Vranovský, objeví se mimo jiné jeho instagramový profil, na kterém prezentuje svou fotografickou práci. „K fotografii jsem přišel až v Japonsku. Žil jsem tam neustále studiem a byl na univerzitě, člověk má pocit, že je v ponorce. Žije v obrovském městě, které vůbec nezná. Kampus vypadá jako hrad Bradavice z Harryho Pottera,“ říká Jan Vranovský.

Prolomit vlny: Střední Evropou se šíří ideologické násilí. Kdo za něj nese zodpovědnost?

15:23
Máme se ve střední Evropě bát terorismu? Nejen česká krajní pravice si z této otázky v posledních letech udělala velké téma. Její odpověď je samozřejmě jednoznačné ano. Strach přitom mají vyvolávat především muslimové a muslimky, ale také radikální levice. Minulý týden jsme si ale mohli hned dvakrát připomenout, že primární ohrožení naší bezpečnosti leží jinde.

Filmař a umělec Arthur Jafa: Chtěl jsem vytvořit cool kinematografii, která bude jako černá hudba

15:23
Natáčel s Kubrickem, podílel se na videoklipech pro sestry Knowles i rappera Jay-Z. V roce 1991 získal cenu za nejlepší kameru na Sundance festivalu ve filmu Daughters of the Dust. Od dětství vytváří fotoalba a v jedenácti letech ho zasáhl film 2001: Vesmírná odysea. V pražské Galerii Rudolfinum představuje Jafa expresivní černošskou vizualitu na výstavě původně kurátorované Hansem Ulrichem Obr...

Evropa chce zakázat záměrné přidávání mikroplastů do některých výrobků a dát příklad zbytku světa

15:23
Evropská agentura pro chemické látky (ECHA) navrhla zakázat záměrné přidávání mikroplastů do kosmetiky, čisticích prostředků nebo zemědělských hnojiv. Chce tak bojovat proti znečištění životního prostředí. Drobné částečky plastů znečišťují hlavně vodní cesty a oceány a vyvolávají obavy vědců z jejich vlivu na mořské ekosystémy.

Michal Lichý z Urbsounds: Současný mainstream na mě působí agresivněji než extrémní noise

15:23
Pod jménem Urbanfailure tvoří už od druhé poloviny 90. let, zkraje nového milénia pak spolu se třemi spřízněnými dušemi (Monikou a Danielem z projektu Jamka a Tobiášem aka RBNX) založil label Urbsounds. Dnes platí Michal Lichý za přední osobnost experimentální elektroniky na Slovensku, a to i díky koncertním akcím, které pod hlavičkou Urbsounds Collective pořádá.

Házená v Německu jako hokej v ČR. Proč ale domácí mistrovství světa netáhne?

13:01
V Berlíně v lednu začala jedna z prvních velkých sportovních akcí roku – mistrovství světa v házené. Město ale šampionátem ve sportu, který je jinak pravděpodobně druhým nejpopulárnějším v zemi, moc nežije. Přitom zahajovací duel šampionátu měl i významný a často ne úplně vídaný politický přesah.

NOVINKY: Letargické disko Fat White Family, Rico Nasty, Eerie Wanda a další príma písničky o smrti

13:01
Od soundtracků maloměstské nudy přes pilíře nové newyorské punkové scény až po footwork z Chicaga. To vše a daleko víc na vás nyní čeká v playlistu Radia Wave.

Avantgarda olizovaná plameny z pekel. Podívejte se na nový klip brněnských Acute Dose

13:01
Přísná metalová trička, kostry, corpsepainty a divoce šlehající plameny. Brněnská čtveřice Acute Dose, operující někde na pomezí žánru avantgardního popu s obdivem k jazzu nebo psychedelii, chystá na letošní jaro svou druhou desku nesoucí název Overdose.

Šestadvacet nejbohatších lidí planety vlastní stejný majetek jako celá chudší polovina lidstva

13:00
Nerovnoměrné rozdělení světového bohatství ukazuje zpráva charitativní organizace Oxfam vydaná na začátku Světového ekonomického fóra v Davosu. Podle zprávy v loňském roce jmění těch nejbohatších rostlo a nejchudší lidé naopak ještě více strádali.

Bůh je všude, nejen v gádžovském kostele. Hergot! o romské spiritualitě s Janem Ortem

20.ledna
Spiritualita Romů je pestrá a není utvářena jednotným náboženským systémem. Poučeni z předchozích dílů, ve kterých jsme se duchovnímu světu Romů věnovali, pokračujeme v prozkoumávání tohoto tématu s romistou Janem Ortem, který se s námi přišel do studia podělit o své poznatky z terénního výzkumu na východním Slovensku. Ve svých úvahách zasazuje romskou duchovnost do širšího sociálního kontextu.

Holešovický knihkupec si plní sen, 30 let nebyl na dovolené a nespí, aby mohl prodávat knihy

20.ledna
V pražských Holešovicích je jeden z nejpozoruhodnějších antikvariátů v Česku. Najdete ho v Dělnické ulici, fasáda je zašlá a špinavá a obchod zvenku vypadá, jako by byl už dlouho zavřený. Přes vyskládané knihy není vidět dovnitř. Uvnitř se dá mezi knížkami v komíncích sahajících až do stropu pohybovat jen úzkými uličkami. „Často lidi varuji, aby na ně něco nespadlo,” říká majitel Jiří Novák. „M...

Quest: Jak se hraje s přibývajícím věkem aneb můžete být na hraní staří?

18.ledna
„Můj čas je pouhopouhé prozatím,“ zpívá Hana Zagorová a nám nezbývá než s ní souhlasit. Jak se naše hráčská křivka proměňuje v čase, jak se s věkem mění herní preference a kde s přibývajícími povinnostmi ten čas na hraní vůbec brát, o tom všem jsme si povídali s bývalým herním novinářem Alešem Harazimem. Kromě toho jsme probrali pár aktuálních právních kauz, které otřásají herním průmyslem, a z...

Indické dívky se čtyři roky vydávaly za chlapce. Díky tomu zachránily otcovo holičství

18.ledna
Když před čtyřmi lety otec dnes osmnáctileté Jyoti Kumari a její o dva roky mladší sestry Nehy vážně onemocněl, vypadalo to, že bude muset zavřít své holičství. S tím se ale nechtěly smířit jeho dvě dcery. Rozhodly se podnik v indické vesnici ve státě Uttarpradéš, který tvořil jediný rodinný příjem, udržet za každou cenu v chodu.

Druhý a třetí den na Eurosonicu: Za jednu show jsem se styděl, jiná mě zase roztancovala

18.ledna
Druhý a třetí den byl Eurosonic podle redaktora Ondry Bambase konečně v plném hudebním proudu a začalo mu přát i počasí. Přestože včera večer chvíli sněžilo a v noci se hudební fanoušci bořili nohama do namrzlé kaše, dnes nad městem září slunce. A Ondra přemohl únavu a místo odpočinku vyrazil na další koncerty.
© 2000-2019 ANNECA s.r.o., Klíšská 977/77, 400 01 Ústí nad Labem, Tel: +420 478571021, Email: info@pravednes.cz, Twitter: @pravednes