RadioWave

Popis:

Radio Wave je stanicí především pro mladě smýšlející populaci. Zajímáme se o aktuální kulturní i společenské dění a nabízíme vám podněty pro cestu vedoucí od stereotypu středního proudu.

URL:

https://wave.rozhlas.cz/

Katalog:

Kultura

Publikuje:

7,7 položek/den

3000 km Novým Zélandem. Martin Mařík přešel trail Te Araroa a na konci uviděl kiwiho

12:55
Te Araroa je trek protínající Jižní i Severní ostrov Nového Zélandu. Martin Mařík nadšeně říká, že ho doporučuje všem.

Vědci chtějí zastavit tání ledovců budováním stěn z kamení a písku na mořském dně

21.září
Stavění bariér na mořském dně by mohl být nový způsob, jak zastavit pohyb ledovců v oceánu, a tedy i jejich tání. Vědci připouštějí, že by šlo o mimořádně složitou operaci, ale že by mohla lidstvu poskytnout čas v době mimořádně rychlého úbytku ledových mas a zvyšování mořské hladiny.

Na skok do punkových kuloárů do obchodu s deskami. Špína se prohrabává diskografií metalistů Thou

21.září
Zatím mají letos Thou na kontě 4 nahrávky, včetně jejich dlouho očekávané páté řadovky Magus. Díky tomu tak přišel ten pravý čas na to, věnovat se téhle proklatě pomalé a podladěné doommetalové kapele. Thou totiž kromě temné hudby s drásavými texty o společnosti a systému, ve kterém žijeme, mají velmi rádi i nenápadný humor a covery těch nejnepředstavitelnějších kapel.

Tribuna: O dopingu, kouzelných botách na maraton a fotbalu

21.září
Trojice matadorů sportovní žurnalistiky ve složení Vojta Jírovec, Martin Vait a Vojta Ondráček se představuje v premiérovém díle pořadu o sportu, který vidí tak trochu jinak než ostatní.

V Británii po pěti letech rekonstrukce otevřeli největší viktoriánský skleník

21.září
V britské Královské botanické zahradě Kew Gardens je několik ikonických viktoriánských skleníků. Nejslavnější je tzv. Palmový skleník, který je podle odborníků vůbec nejstarší dochovanou viktoriánskou stavbou ze skla a železa.

Hlavně nikoho nevyrušit z normalizačního dřímotu. Mercury Prize si odnesli Wolf Alice

21.září
Prestižní britskou Mercury Prize za rok 2018 mají Wolf Alice, kapela, která hraje indie rock tak nadčasový, že vůbec nic neříká o dnešní době. Má smysl upozorňovat na podobné kapely? Co nám stav Mercury Prize říká o současné hudbě? A lze brát vážně porotu, která nominuje Noela Gallaghera?

Přečtěte si o čarodějnících, mořských pannách a revenantech. Archiv irských legend je teď online

21.září
„V dávných dobách tu stávala ves Cillstivian. (…) Jednoho dne ji kvůli kouzlu smetl oceán. Po čase zde lidé začali stavět dnešní vesnici Lahinch. Legenda říká, že klíč, který dokáže kouzlo zlomit, je ztracen kdesi na Liscannor Road a najde ho malý chlapec bez nohou či bez rukou. Tehdy Lahinch pohltí voda.“

Radost pacientů z toho, že můžou znovu chodit, je největší satisfakce, říká vývojář exoskeletů

21.září
Doktor Michal Gloger vystudoval robotiku na Technické univerzitě v Ostravě a poté se začal věnovat vývoji lehkých exoskeletů pro vozíčkáře. Své znalosti v minulých letech rozšiřoval v Brazílii a Japonsku, aktuálně připravuje pasivní a aktivní verzi exoskeletů v České republice. Jak těžké je dosáhnout toho, aby se prototyp začal sériově vyrábět, a proč jsou zdravotnické pomůcky tak drahé? I o to...

Basketbalistka Kateřina Elhotová: Angažmá v cizině nezatracuju, syn je však na prvním místě

21.září
„Když jsem zjistila, že jsem těhotná, úplně jsem nevěděla, jak to bude s basketbalem. Záleželo na mém těle. Také na tom, jestli se budu moct vrátit, na synovi… Uvnitř jsem ale celou dobu cítila, že je vše na té správné cestě,“ říká o svých posledních dvou letech, ve kterých se mimo jiné kvůli nečekanému těhotenství vyvázala z vysněné smlouvy v prestižní americké WNBA, aktuálně nejlepší česká ba...

Je jedno, kde platíte nájem, důležitá je představivost, říká estonská pětice Holy Motors

20.září
Estonská pětice Holy Motors v letošním roce debutovala albem Slow Sundown, ze kterého ve studiu Radia Wave zahrála čtyři písně. Náladou seriálu Twin Peaks ovlivněný kvintet ve složení tři kytary, bicí a zpěv ve své tvorbě kombinuje špinavější podobu shoegazeu se surfovými kytarami, ozvěnami country a všudypřítomnou melancholií.

Kulturu nenutit, dovést lidi ke spoluvytváření. V prázdných domech v Praze vznikl Prostor 39 a Barák

20.září
Prvním impulzem pro začátek vlastního sociálně citlivého podnikání byl pro něj squating. Nedávno si Radek Wollmann se svými kolegy pronajal nevyužívanou budovu v pražské Řehořově ulici a vznikl Prostor 39. Na pražské Florenci se zase rekonstruuje budova, kde našel zázemí nový projekt Divokých matek. Barák je prý otevřený nápadům.

Deska týdne: Oslava čtvrtstoletí Low v hlukově temných konturách

20.září
25 let fungování se dá slavit různým způsobem. Málokdo by se rozhodl jít do jubilejního roku tak radikálně jako Low. Ti totiž předložili posluchačům dárek v podobě výrazně experimentální desky Double Negative. Experimenty, na kterých má výrazný podíl i producent BJ Burton, nejsou ovšem sobeckou manýrou, ale konceptem, který i na dvanáctém albu dokáže hudbu Američanů představit v nečekaném, orig...
© 2000-2018 ANNECA s.r.o., Klíšská 977/77, 400 01 Ústí nad Labem, Tel: +420 478571021, Email: info@pravednes.cz, Twitter: @pravednes