RadioWave

Popis:

Radio Wave je stanicí především pro mladě smýšlející populaci. Zajímáme se o aktuální kulturní i společenské dění a nabízíme vám podněty pro cestu vedoucí od stereotypu středního proudu.

URL:

https://wave.rozhlas.cz/

Katalog:

Kultura

Publikuje:

5,2 položek/den

Rostliny rozkvétají dříve, zjistili vědci zkoumáním cyklistických přenosů

17:43
Když 5. dubna 1982 vyhrál nizozemský cyklista Hennie Kuiper o minutu závod Kolem Flander, asi nepřemýšlel o tom, jestli stromy a květiny kolem trati kvetou, nebo ne. O několik desetiletí později se ale touto otázkou začala zabývat skupina vědců kolem biologa Pietera De Frenneho z Univerzity v Ghentu.

Z prasátka Peppy noční můra: Proč je dětský YouTube plný bizarních videí?

16:32
Na YouTubu existuje svět, který je dospělým očím skrytý. Jsou v něm miliony bizarních příběhů s ukradenými pohádkovými postavami, jejichž jediným cílem je trefit se do vkusu doporučujícího algoritmu a na co nejdelší dobu uchvátit pozornost dětí. YouTube je varovný příklad toho, kam až může zajít algoritmizace kultury.

Design jako zbraň proti bezdomovectví? Lidem může pomoct i hezčí barva zdí

15:23
„Na ubytovně se děly věci, že se to nedá ani vyprávět,“ vzpomíná Richard. Zážitky z ubytoven, azylových domů a nocleháren traumatizují jejich obyvatele nejen kvůli často nehygienickým podmínkám a nedostatečnému pocitu bezpečí. K psychické nepohodě může přispívat i nevhodná barva zdí nebo špatné vybavení. Tvrdí to autoři nedávno publikovaného amerického výzkumu. Jak to vypadá na azylových domech...

Dopravní policie v Indii zaměstnala muže, který varuje řidiče v převleku za boha smrti

15:23
Policie v indickém městě Banglúr přišla s netradičním nápadem, jak upozornit řidiče na nedodržování dopravních předpisů. Zaměstnala umělce, který v přestrojení za indického boha smrti Jamu, straší nezodpovědné řidiče – například ty, kteří nenosí helmu na motorce nebo se v autě nepoutají bezpečnostními pásy. Policisté se tak snaží řešit dopravní přestupky bez pokut a jiných kárných opatření.

Letní speciál Hergot!u: duchovní čtení s Janem Lukavcem

14:14
Milovník knih Jan Lukavec je redaktor literárního časopisu iliteratura.cz. V letním speciálu Hergot!u převypravuje tři námi vybrané knihy více do hloubky. Zvolené knihy pojednávají o náboženství nebo spiritualitě, i když se to na první pohled nemusí zdát.

Města i smartphony svítí modrým světlem, které možná škodí našemu psychickému zdraví

14:14
V minulém desetiletí mnoho měst v Evropě a USA změnilo způsob veřejného osvětlení. Klasické žlutě svítící sodíkové žárovky nahradily úspornější LED diody, které vyzařují modré světlo. Vydávají ho navíc i smartphony, počítače a televize, které dnes používá téměř každý.

„Přepracovanost je cool. Mileniálové si tak zdobí ego,“ říká psycholog Pavel Špatenka

13:02
Generace mileniálů je často označovaná za sobeckou, narcistickou a povrchní. „Sedí to. Podívejte se kolem sebe, doba je hodně narcistní,“ říká psycholog Pavel Špatenka. Dnešní dvacátníci až třicátníci se podle něj neumí zařadit do života. Co stojí za nelichotivými přívlastky? A s jakými psychickými problémy mladá generace bojuje?

Ve vlastní šťávě s Maškrtnicí: Vietnamské závitky a pho už zná každý, co bude dál?

13:02
Chvíli to vypadalo, že z Česka se stane jedna velká pizzerie, ale nakonec pizzu a pastu naředily jiné speciality. Vietnamský vývar pho a nudle s grilovaným masem a kupou bylinek se staly tak oblíbenými, že je dnes bistro Hanoi nebo Saigon skoro na každém rohu. O tom, proč tomu tak je a co bude s vietnamskou kuchyní dál, jsme se bavili s gastronovinářkou Petrou Tajovský Pospěchovou a majitelem v...

Po 60 letech se našel ztracený Kubrickův scénář! Je to Lolita naopak, tvrdí znalec jeho díla

13:02
Pro všechny, kdo vzývají kinematografický génius Stanleyho Kubricka a přísahají na 2001: Vesmírnou odyseu, Osvícení či Barryho Lyndona, tu máme dobrou zprávu. Možná vznikne další Kubrickův film.

„Přemýšleli jste o punku?“ ptají se Self Defense Family na desce, která může být i o vašem životě

10:42
Přestože americká kapela Self Defense Family vyměnila hlasité kytary za klavír, nejspíš nikdy úplně neopustí špinavou garážovou scénu. Šesté album Have You Considered Punk Music je ale natolik citlivou a osobní výpovědí o životních prioritách a malých osobních soubojích, že své punkové kořeny dalece překračuje.

Flashback: Punková minulost se lepí na paty. Jak Public Image Ltd. nastoupili cestu dubových rytmů

13.července
„Nikdy nikoho nezajímalo, co jsem zpíval, všichni viděli jen hadry, které jsem měl na sobě a co jsem představoval“ prohlásil v roce 1978 John Lydon. Způsobem, jak se odstřihnout od minulosti Sex Pistols, byla první deska jeho nově zformované kapely Public Image Ltd. nazvaná lakonicky Public Image: First Issue. Z obalu se na fanoušky dívá sám Lydon, portrétní fotografie může evokovat nenápadnou ...

To nejlepší z Varů, epizoda 3: Blekotající stařík na vyprahlé pláni. Gilliam konečně zabil Quijota

13.července
Bezmála tři dekády bojoval americký filmař a animátor Terry Gilliam o to, aby jeho vysněný Don Quijote osedlal svého Rosinanta a vyjel na filmové plátno. Spiklo se proti němu všechno: zdraví, příroda, producenti… Všemožné útrapy zaznamenal dnes již legendární dokument Ztracen v La Mancha. Zůstane nejspíš další smutnou ironií osudu, že tento „vedlejší produkt“ vysoce převyšuje celovečerní snímek...

Co zajímá začínající režiséry z Francie nebo Holandska, kteří se potkali ve Varech?

13.července
Deset začínajících režisérů z celého světa přijelo na festival do Karlových Varů, aby v rámci nesoutěžní sekce První podání prezentovali své studentské nebo absolventské filmy. V Universu vám přinášíme rozhovory se třemi z nich. Jak zpětně hodnotí své studium nebo o čem jsou filmy, se kterými do Karlových Varů přijeli?

„Dvacetileté ženy se na seznamce ani neohřejí, po třiceti se to mění,“ říká terapeutka singles

12.července
„Na internetu lze najít vážný vztah, dokonce to dělá čím dál tím více lidí,“ říká terapeutka a socioložka Markéta Šetinová. Počet lidí, kteří mají se seznamováním online zkušenosti, roste. U nás i na Západě. Mladým lidem je používání seznamovacích aplikací bližší, hranice online a offline světa tolik nevnímají a nestydí se za sex bez chození. Vydrží ale vztahy ze seznamek? Jak se vyrovnat s obr...

Šumavští samotáři mě donutili víc přemýšlet o spodních patrech svého života, říká Aleš Palán

12.července
O knize rozhovorů se šumavskými poustevníky, Raději zešílet v divočině, se mluví už od března. Pokud jste o ní ještě neslyšeli, letní měsíce jsou pro její četbu ideální. Klidně si ji vemte na výlet do šumavských lesů. Dost možná tam pak budete chtít zůstat. Bestseller Aleše Palána o tom, jaké to je, vykročit ze systému, už spoustě lidem změnil život.
© 2000-2018 ANNECA s.r.o., Klíšská 977/77, 400 01 Ústí nad Labem, Tel: +420 478571021, Email: info@pravednes.cz, Twitter: @pravednes