RadioWave

Popis:

Radio Wave je stanicí především pro mladě smýšlející populaci. Zajímáme se o aktuální kulturní i společenské dění a nabízíme vám podněty pro cestu vedoucí od stereotypu středního proudu.

URL:

https://wave.rozhlas.cz/

Katalog:

Kultura

Publikuje:

6 položek/den

„U většiny projektů z knihy je fajn, že zůstaly jen na papíře,“ říká autorka Pražských vizí

17:40
Praha mohla vypadat úplně jinak. Vyšehrad mohl být zastavěný činžáky, Letná zase komplexem vládních mrakodrapů. Neuskutečněnými pražskými urbanprojekty konce 19. a počátku 20. století se zabývá kniha Kláry Brůhové Pražské vize, doplněná ilustracemi výtvarnice Veroniky Vlkové a vizuálního umělce Jana Šrámka. „Odvážná architektura přichází ve vlnách. Doba velkých gest zase přijde,“ myslí si archi...

Můžou být z českých politiků popkulturní ikony? A co děti pozdního kapitalismu, mají koho obdivovat?

16:31
V souvislosti s naším současným prezidentem, o jehož excesech si cvrlikají i ptáčci na střechách, si říkám, jaké politiky mohou obdivovat dnešní teenageři. A nemyslím tím malé politology s IQ 180, kteří vyrůstají s Hospodářskými novinami (nebo tablety) přitisknutými na obličeji. Myslím tím průměrně, až podprůměrně informované, ale ne úplně vymatlané žáky, mezi které jsem před dvaceti lety snad ...

V Olomouci se znovu protestovalo proti výstavbě Šantovka Tower, developer má prý kladná stanoviska

16:31
Lidé, kteří nesouhlasí s vybudováním Šantovka Tower nedaleko městské památkové rezervace, v pondělí znovu protestovali v centru Olomouce.

Cestovatel Petr Jan Juračka: Dron musí být dobrý sluha, ne špatný pán

15:22
Hydrobiolog, fotograf a pilot dronů Petr Jan Juračka se dívá na svět skrze mikroskop, když zkoumá maličké korýše perloočky z celého světa, i z ptačí perspektivy, když cestuje po světě a fotografuje a natáčí s dronem.

Čelisti: Muži, kteří zabili Terry Gilliama a ohřáli Studenou válku

15:22
Skladbu našeho menu ještě stále výrazně ovlivňuje karlovarská filmová minerálka. Velkou část zážitků z kolonád si přenášíme i do aktuálního dílu naší filmově-kritické bublaniny.

Drag show, jazz i pop ambient – hlavní pódium festivalu Melt hrálo všemi barvami

14:13
Na finále fotbalového MS je i Tune-Yards krátká. Lepší kytarové „oplodňováky“ než ty od Cigarettes After Sex abyste aktuálně pohledali. Princess Nokia neumí zpívat. Yellow Days je sympaťák s nejlepším hlasem široko daleko. Tyler, the Creator utáhne show v jednom muži s prstem v nose a skrrr na jazyku. Fatima Yamaha je pořád mistrem v kouzlení úsměvů na tvářích. Třetí dekáda Meltu začala na výbo...

Villeneuvova Duna má hlavní hvězdu. Paul Atreides dá své jméno Timothée Chalametovi

13:01
V připravované adaptaci klasického sci-fi románu Franka Herberta Duna bude hrát hvězda snímku Dej mi své jméno Timothée Chalamet. Ztvární Paula Atreida z feudálního rodu, který má v daleké budoucnosti převzít kontrolu nad planetou Arrakis, zdrojem mystického koření umožňujícího mezihvězdné lety.

Deska týdne: Láska oběšená na stonku slunečnice. Post-metaloví Deafheaven unikají na novince cynismu

11:53
Black metal? Shoegaze? Post-metal? Kalifornští Deafheaven vždy popouzeli žánrové puristy, jejich čtvrté studiové album Ordinary Corrupt Human Love ale maximálně těží ze schopnosti muzikantů vypůjčovat si dle libosti ze jmenovaných žánrů. Z inspirací skládají intenzivní a emočně vypjatou hudbu, která navíc nezní jako nic jiného na současné scéně.

Šťastní koně frkají, tvrdí francouzští vědci

11:53
Až donedávna se odborníci o koňské pofrkávání nijak zvlášť nezajímali, většinou předpokládali, že si tak koně pročišťují nozdry.

Sedmiletá holčička z Islandu pozvala na narozeniny prezidenta. Přišel s celou rodinou

10:44
Karólína Björt Steinþórsdóttir z Djúpivoguru tuto sobotu slavila sedmé narozeniny. A řekla si, proč nezkusit pozvat na oslavu i prezidenta Islandu Guðniho Th. Jóhannessona. Naštěstí pro Karólínu prezident ve vesnici nacházející se na opačné straně ostrova než Reykjavík právě ten den pobýval.

Z prasátka Peppy noční můra: Proč je dětský YouTube plný bizarních videí?

16.července
Na YouTubu existuje svět, který je dospělým očím skrytý. Jsou v něm miliony bizarních příběhů s ukradenými pohádkovými postavami, jejichž jediným cílem je trefit se do vkusu doporučujícího algoritmu a na co nejdelší dobu uchvátit pozornost dětí. YouTube je varovný příklad toho, kam až může zajít algoritmizace kultury.

Design jako zbraň proti bezdomovectví? Lidem může pomoct i hezčí barva zdí

16.července
„Na ubytovně se děly věci, že se to nedá ani vyprávět,“ vzpomíná Richard. Zážitky z ubytoven, azylových domů a nocleháren traumatizují jejich obyvatele nejen kvůli často nehygienickým podmínkám a nedostatečnému pocitu bezpečí. K psychické nepohodě může přispívat i nevhodná barva zdí nebo špatné vybavení. Tvrdí to autoři nedávno publikovaného amerického výzkumu. Jak to vypadá na azylových domech...

Letní speciál Hergot!u: duchovní čtení s Janem Lukavcem

16.července
Milovník knih Jan Lukavec je redaktor literárního časopisu iliteratura.cz. V letním speciálu Hergot!u převypravuje tři námi vybrané knihy více do hloubky. Zvolené knihy pojednávají o náboženství nebo spiritualitě, i když se to na první pohled nemusí zdát.

„Přepracovanost je cool. Mileniálové si tak zdobí ego,“ říká psycholog Pavel Špatenka

16.července
Generace mileniálů je často označovaná za sobeckou, narcistickou a povrchní. „Sedí to. Podívejte se kolem sebe, doba je hodně narcistní,“ říká psycholog Pavel Špatenka. Dnešní dvacátníci až třicátníci se podle něj neumí zařadit do života. Co stojí za nelichotivými přívlastky? A s jakými psychickými problémy mladá generace bojuje?

Ve vlastní šťávě s Maškrtnicí: Vietnamské závitky a pho už zná každý, co bude dál?

16.července
Chvíli to vypadalo, že z Česka se stane jedna velká pizzerie, ale nakonec pizzu a pastu naředily jiné speciality. Vietnamský vývar pho a nudle s grilovaným masem a kupou bylinek se staly tak oblíbenými, že je dnes bistro Hanoi nebo Saigon skoro na každém rohu. O tom, proč tomu tak je a co bude s vietnamskou kuchyní dál, jsme se bavili s gastronovinářkou Petrou Tajovský Pospěchovou a majitelem v...
© 2000-2018 ANNECA s.r.o., Klíšská 977/77, 400 01 Ústí nad Labem, Tel: +420 478571021, Email: info@pravednes.cz, Twitter: @pravednes