RadioWave

Description:

Radio Wave je stanicí především pro mladě smýšlející populaci. Zajímáme se o aktuální kulturní i společenské dění a nabízíme vám podněty pro cestu vedoucí od stereotypu středního proudu.

URL:

https://wave.rozhlas.cz/

Catalog:

Kultura

Publishes:

8.8 items/day

Bez tlaku na politiky je jedno, že nedám dítěti do pití brčko. Jak rodiče vnímají klimatickou krizi?

17:51
Klimatická krize je celosvětový problém, který bohužel nejvíce dopadá na ty nejmladší. Mnoho rodičů znepokojuje současný stav životního prostředí natolik, že mají obavy o budoucnost svých dětí a o podobu světa, ve kterém budou jednou žít. Některé páry dokonce přemýšlí, jestli děti z tohoto důvodu vůbec mít.

Univerzitě v Hesensku zakázali testy na křečcích, které chtěla provádět kvůli kosmickému výzkumu

17:51
Univerzita v německém Hesensku musí teď experimenty na křečcích zastavit. Okresní soud v Giessenu rozhodl, že Marburská univerzita musí odpovědět na „otázky ohledně etických aspektů testování na zvířatech“. Škola chtěla testy provádět na celkem 36 křečcích.

Podle zpravodaje OSN světu hrozí klimatický apartheid. Lidská práva prý nemusejí přežít oteplování

16:55
Svět podle zprávy zvláštního zpravodaje Organizace spojených národů (OSN) Philipa Alstona směřuje ke „klimatickému apartheidu“. V něm se vysokým teplotám a hladu vyhnou jen bohatí, ostatní budou trpět. Alston zároveň tvrdí, že dopady globálního oteplování mohou podkopat nejen základní lidská práva, jako jsou přístup k vodě, jídlu nebo bydlení, ale také demokracii a právní stát.

Meč, lži a magie. Fantasy Mince a dýka od autora The Expanse sleduje epickou válku o právo na lhaní

16:55
Fantasy sága Mince a dýka od spoluautora space opery The Expanse ohýbá žánr do nečekaných, ale strhujících poloh. Proti pavoučí bohyni, jejíž uctívači mají schopnost rozeznat, kdy lidé lžou a kdy ne, bojuje mimo jiné i vysoká hodnostářka velké banky nebo šlechtična zběhlá ve dvorských intrikách.

„V našem vědomí a celé lidské existenci je něco kouzelného,“ říká filozofka Sonia de Jager

14:57
Se Soniou de Jager jsme si povídaly o umělé inteligenci, o tom, co tu vůbec jako lidstvo děláme i proč je příjemnější život přijmout s překážkami a utrpením než se z něho snažit někam utéct. Setkaly jsme se na konferenci Future Minds: The Metaphysics and Ethics of AI, kterou organizoval Filosofický ústav Akademie věd a Centrum Karla Čapka.

Palma na sólové desce našla sebejistotu v nejistotě

14:57
Komplex s hostujícím Karlem Veselým jsme otevřeli ničivě industriálním singlem trojice Carter Tutti Void, který pak ale ustoupil hlavním tématům: konečně jsme probrali, kde se vzala kapela Black Midi, proč se o ní (zase) mluví jako o nejlepší současné anglické kapele a jestli si tuhle nálepku svojí deskou Schlagenheim zasloužila. Kdo si ale superlativy rozhodně zaslouží, je zpěvačka Palma. Její...

93letou Britku zatkla policie, aniž by cokoli spáchala. Chtěla tenhle zážitek stihnout, ještě než um

13:08
Není moc zvykem, aby si zatčený pobyt na policejní stanici užíval a vděk mužům zákona vyjadřovali příbuzní zadržené osoby. Ale přesně tohle se před pár dny stalo ve městě Manchesteru.

Tvůj rap je Hurvínek styl. Kapitoly z dějin rapových válek

12:15
Hip hop je kompetitivní sport. Patří k němu rivalita i poměřování sil, proto jsou jeho součástí i slovní přestřelky, kterými si rappeři vymezují svoje pozice a teritoria. Důležitá žánrová disciplína se zpoza oceánu dostala i do českého prostředí. Domácí scéna si za více než dvě dekády své existence zažila několik přestřelek, které vstoupily do historie.

Teploty stoupají, Země umírá a dovolená v nedohlednu? Ulevte si u knižních tipů Radia Wave

11:23
Temná záhada z argentinských pamp, zneklidňující zápisky ze šumavských lesů nebo hrdinný, ale marný boj Komančů. Letní knižní tipy od Jáchyma Topola, Anny Cimy, Jana Škroba a dalších literárních osobností ve skutečnosti moc úlevné nejsou. Rozhodně je to ale dávka kvalitní literatury, která vám obohatí léto, ať už ho milujete, nebo nenávidíte.

DESKA TÝDNE: Měla jsem zlomené srdce a zvracela vzpomínky. Kate Tempest je na nové desce osobnější

10:34
Britská básnířka a performerka, často označována jako veteránka Mercury Prize, na niž byla již dvakrát nominována, přichází se svou již čtvrtou nahrávkou. Pod názve The Book of Traps & Lessons se tentokrát ukrývá spolupráce se super-producentem Rickem Rubinem, ale i osobnější výpovědi, a překvapivě – naděje.

Small talk tipy na léto: Připomeňte si to nejzásadnější z popkultury

10:34
Blíží se období festivalů, na kterých se vám budou hodit témata do fronty na osvěžující nápoje. Kompot Radia Wave proto přináší shrnutí toho nejzajímavějšího z popkulturního dění v uplynulých šesti měsících. Vybrat si můžete z evergreenů, jako je seriál Přátelé nebo trampoty Britney Spears, ale i nečekaných novinek.

Zpátky ke kořenům. Vietnamské supermarkety balí potraviny do banánových listů

25.June
Vietnam se od používání jednorázových igelitových sáčků vrací k původním a přírodě nejbližším metodám – čerstvé ovoce a zeleninu balí tři tamní největší obchodní řetězce do banánových listů, tak jak se to při obchodování dělo celé stovky let.

Komunisti v NoDu ukazují, že každý z nás je svým způsobem idiot a demokracie převlečená demagogie

25.June
Tvůrčí tým Divadlo MASO uvedl v prostoru NoD politickou parodii Všechno, co v nás zkurvili komunisti. Vypráví v ní o tom, jak se čtyři mladí umělci a progresivní levičáci rozhodnou bojovat divadlem. Sice pořádně nevědí, za co bojují, jsou si však jisti, že na to časem přijdou. Co se ale stane, když je nikdo nebude poslouchat? Třeba zajmou diváky a vyhlásí vlastní republiku ve jménu pravdy a lás...

Věda, která se nekontroluje, může přivodit i smrt, říká lovec predátorských časopisů Jeffrey Beall

25.June
Publikování vědeckých článků má své standardy a systém kontroly. Ty ale podle amerického akademika Jeffreyho Bealla nedodržují takzvané predátorské časopisy. Jaká pravidla tyto časopisy porušují a v čem je to pro budoucnost přírodních i sociálních věd nebezpečné? A v čem je naopak možné dát za pravdu kritikům seznamu predátorských časopisů, který Beall sestavil a po jistou dobu udržoval? Nejen ...

400 kilometrů po moři ve vydlabaném kmeni. „Připadal jsem si jako v povídkách Julese Verna“

25.June
„Děláme to, protože se v rámci pokusu v dnešní digitální době snažíme analogově ukázat, že tehdejší lidé, a teď se posuneme v čase 8 000 let zpátky, byli schopni překonávat tak velké vzdálenosti po moři,“ popisuje důvod plavby Martin Drahorád, jeden ze členů posádky expedice Monoxylon III. Plavbu uskutečnili letos na jaře ve člunu, který zhotovili po vzoru plavidla z období neolitu. Ve vlnách E...
© 2000-2019 ANNECA s.r.o., Klíšská 977/77, 400 01 Ústí nad Labem, Tel: +420 478571021, Email: info@pravednes.cz, Twitter: @pravednes