15
new stories - click to show

Reflex.cz

Description:

Kultura

URL:

https://www.reflex.cz

Catalog:

Kultura

Publishes:

9.1 items/week

Never more trápení živých zvířat pod záminkou umění – v Galerii Karpuchina i kdekoliv jinde

14.June
Jsou lidé, kteří tvrdí, že umění je mrtvé. Vyskytují se stovky let a nemají pravdu. Ale stejně tak existují lidé, kteří dělají všechno pro to, aby těm prvním jejich názor potvrdili. Třeba „vystavením“ živého vlka. Jiní lidé do kultury zasáhnou tím, že (dobrovolně) zemřou, což ale není ten druh zážitku, za kterým jdete do multiplexu. A ještě jiní lidé páchají sebevraždy kariérní. Brrr, dneska jsme…

Strašidelně krásné. Příběh vyprávěný pamětníkem v bývalé továrně, kde Oscar Schindler zachránil 1200 židů

14.June
Právě tady, v areálu bývalé textilní továrny v údolí řeky Svitavy, Oskar Schindler zachránil asi 1200 Židů z krakovského ghetta. Ty sem v roce 1944, v době holocaustu, tento německý obchodník moravského původu přivezl na práci a zabránil jejich jisté smrti.

Napsali jste seriál o sexuálním poměru mezi patnáctiletou dívkou a dospělým mužem. Takže ho schvalujete?

14.June
Zlín Film Festival bere své zaměření na děti a mládež se vším všudy a věnuje se i osvětě. Letos prostřednictvím besedy s tvůrci seriálů Adikts (o drogách) a #annaismissing (o nebezpečích v on-line světě). Scenáristka druhého jmenovaného, Lucie Kryzová, se nicméně z jedné z recenzí dozvěděla, že když o něčem píše, zároveň to tím legitimizuje.

Nick Cave o synově smrti i keramických soškách. V jakém stavu ho zastihla pandemie koronaviru?

13.June
Hudebník Nick Cave pro mnoho fanoušků dlouho představoval enigmatického a temného barda, v jehož textech se mísí biblické odkazy s brutálními mordy a na jehož albech se střídají procítěné balady s písněmi inspirovanými postpunkem. V posledních letech se však obraz jednoho z nejslavnějších australských umělců současnosti mění.

Eli Beneš: Jednou AI napíše skvělý román. A ten se dá podělat na milionech míst, milionem způsobů

13.June
Čerstvý držitel Magnesie Litery pro nejlepší debut loňského roku, někdejší hudební vydavatel a DJ Radia 1 ELI BENEŠ (48) v rozhovoru pro aktuální Reflex popsal svou oceňovanou knihu. „Stál jsem uprostřed ztichlého městečka na náměstí…“ Už v první větě uhrančivého románu Nepatrná ztráta osamělosti je zubožený Petr Stein, vracející se s koncem války z Osvětimi do chudé a rozbité poválečné Prahy, jak kůl v plotě. Trauma, drtivé vzpomínky a nepochopitelně fádní přítomnost, čekání na něco a na někoh…

Top Reflexu na Rock for People: John Wick hraje na basu, Prodigy v nové sestavě a stará dobrá Avril

11.June
Ani letos nemůže Reflex chybět na multižánrovém festivalu Rock for People. Co nás tam během čtyř letních dnů čeká a nemine? Na co zajít, co vidět, a hlavně slyšet? Tuhle topku si nenechte ujít.

Oceňovaná fotoreportérka Jarmila Štuková vystavuje v Artiu

11.June
Bezpečný vývoj dětí, sebemrzačení jako ochrana před sexuálním násilím, masivní odlesňování. To jsou některá z témat výstavy třináctinásobné držitelky Czech Press Photo Jarmily Štukové v Artiu by KKCG, uměleckém prostoru na Bořislavce.

Program MFF Karlovy Vary korunuje sekci klasiky Janžurkou a doplňuje retrospektivu věnovanou Kafkovi

10.June
Světová premiéra dokumentu Janžurka a a vůbec první uvedení digitálně restaurované verze Truffautova dramatu Dvě Angličanky a kontinent ozdobí tradiční program Návraty k pramenům, zatímco do exkluzivního výběru filmové reflexe kafkovského díla přibyla jména jako David Lynch, Jean Marie Straub a Danièle Huillet nebo Peter Capaldi. Filmový festival v Karlových Varech začíná už 28. června.

Zápas o tělo i ducha: Komiksové dějiny Sokola jsou příběhem organizace pevně vrostlé do naší identity

7.June
Dějiny Sokola jsou dějinami našeho státu. Komiks Lví silou, vzletem sokolím ukazuje, jak se jednota od svého založení v roce 1862 promítala do dění nejen tělovýchovného, nýbrž i společenského, kulturního či politického. Velkorysou publikaci scenáristy Zdeňka Ležáka a kreslíře Michala Kociána vydává Argo.

Zlín Film Festival vyhlásil vítězné filmy, přehlídku navštívilo více než 24 000 diváků

7.June
Letošní, už čtyřiašedesátý ročník Zlín Film Festivalu je u konce. Sedm dní nabitých filmem opět oživilo Zlín a promítlo snímky z tradičních i exotických zemí. Poroty v 6 soutěžních sekcích zhlédly celkem 126 filmů a vybraly ty vítězné. Zlatými střevíčky ocenily snímky Maxova farma, Mladá srdce, Internát a Kouzelná cukrlata. Zlatý střevíček za mimořádný přínos pro kinematografii pro děti a mládež …

Filmová tvorba dětí z českých dětských domovů s názvem Okna do světa se představí veřejnosti

7.June
Přehlídka filmů z českých dětských domovů proběhne 8. června v Městské knihovně v Praze za účasti asi sedmdesáti dětí z dětských domovů, přátel, pedagogů a filmových lektorů. Diváky čeká pásmo krátkých filmů, které vzniklo za poslední školní rok ve volném čase dětí. Ambasadory letošního ročníku přehlídky Okna do světa jsou herci Antonie Formanová a Oskar Hes.

Never more mnohaleté přetahované o Slovanskou epopej, která mohla být dávno na Zbraslavi

7.June
„Kam s ní?“, napsali bychom rádobychytře, kdybychom nevěděli, že Jan Neruda zemřel v roce 1891 a cyklus obrazů Slovanská epopej, který Alfons Mucha vytvořil v letech 1912–1926, tudíž nikdy neviděl. Jenže Praha opravdu neví, jak s epopejí naložit, a ignoruje nápad upíchnout ji na Zbraslavském zámku. Času dost? Čas zřejmě chyběl při práci na knize Vamps: Čerstvá krev. A líbil se vám seriál Sobík?

Šišatý nesmysl jako kulturotvorný činitel: nádherná kniha Ragby po dotisku opět dostupná

6.June
Zatímco o dějinách fotbalu, tenisu, ba i golfu už česky vyšlo několik publikací, ragby si na svoji první samostatnou knihu muselo delší čas počkat. O to je však propracovanější a umělecky „vymazlenější“. Získala díky tomu nominaci na cenu Magnesia Litera za nakladatelský čin, Czech Grand Design za grafický design a nominaci na Nejkrásnější českou knihu roku. O úspěchu u čtenářů svědčí to, že muse…

Novotný o Survivoru: Mikýř je jednorožec, ale ta hra ho změnila. Ze spravedlivého krále se stal tyran

4.June
Ondřej Novotný je s reality show Survivor spojený možná o dost víc než jen běžný moderátor. Od roku 2016 dává pořadu svou tvář, a i když je v soutěži pouze v roli zaměstnance, celým projektem žije. Má odsledovány všechny řady amerického originálu a rozborům českých dílů věnuje i svůj volný čas. Jako součást hry ho berou i diváci, kteří ho někdy chválí, jindy zas obviňují ze zaujatosti. Nejen o Su…
© 2000-2024 ANNECA s.r.o., Klíšská 977/77, 400 01 Ústí nad Labem, Tel: +420 478571021, Email: info@pravednes.cz, Twitter: @pravednes