15
new stories - click to show

Reportermagazin.cz

Description:

Reportér magazín

URL:

http://reportermagazin.cz

Catalog:

Ostatní

Publishes:

11.9 items/week

Soud rozhodl: Pražský hrad není soukromý vnitroblok

16.April
Letos v létě uplyne pět let od chvíle, kdy byly u Pražského hradu zavedeny bezpečnostní kontroly. A vloni v březnu byl areál Hradu odříznut od okolního světa úplně (s výjimkou období od května do října). S odvoláním na virovou epidemii se všechny brány zamkly, zůstal jen průchod pro zaměstnance. Z území o rozloze tří hektarů je neprůchodná bariéra.

Hrdinství názoru

11.April
Chtělo by se mi dlouze se rozepsat o evoluci, relativnosti času a celé to spojit do obžaloby lidské hlouposti – protože vir se nám vyvíjí přímo před očima a mutovat může s každým přenosem. Klidně už příští měsíc může být úspěšnější než my všichni dohromady.

Pořád se něco učit

11.April
Mimochodem, víte, jak se ve znakovém jazyce „řekne“ politika? Je to dvojité opakování znaku „chyba“. Tedy v podstatě chyba za chybou… Je to nadsázka, určitě nejsem přesvědčený, že by současná situace byla jen chybou vlády. Jde mi o něco jiného, o jedno důležité ponaučení z dnešní doby. Totiž že všechny jistoty, které máme, jsou zdánlivé a dočasné.

Přiznat si tragédii

11.April
To, co se zde dělo a děje, je průšvih historického rozměru. Česká republika si vedla při boji s pandemií koronaviru v mezinárodním srovnání mimořádně špatně, slovy biochemika Jana Konvalinky – čelíme „největšímu umírání v této zemi od druhé světové války“.

Hledači pokladů

11.April
Ke Ghaně jsem neměl žádné pouto, ale protože mě láká všechno nové, všechno neznámé a všechno zvláštní, nadchlo mě, když jsem na internetu přes společnou kamarádku narazil na Josefa, který se loni usadil v ghanském hlavním městě Akkře.

Chvála dobrého populismu

11.April
V posledních letech se něco zlomilo. Nejprve přišel brexit, pak vítězství Donalda Trumpa v amerických prezidentských volbách, podobné politické proudy začaly posilovat na mnoha místech planety. Ve více zemích jsme tak mohli číst, že zmíněné dění má jednu společnou příčinu – s demokracií je něco špatně a kráčí nesprávným směrem, protože se voliči nechávají zmanipulovat. „Ústup demokracie začíná ...

Střevo je náš druhý mozek, jeho mikroby ovlivňují psychiku

11.April
Představa, že o našem psychickém zdraví, náladách a chování rozhodují i mikroorganismy ve střevech, mi připadá fascinující. Jak propojení mezi mozkem a mikrobiotou funguje?

Kde jsme to zvorali

11.April
I když to teď může vypadat jako science fiction, jednou současná doba přehlcených nemocnic, dětí na domácí výuce a chaotického těkání mezi lockdowny a rozvolněními skončí. Očkovaných bude dostatek, vakcínu nejspíš dostane každý prakticky bez čekání. A diskuse o podávání koňských léků lidem nám bude připadat jako podivná historka z minulého století. Virus bude dále mutovat, ale farmaceutické fir...

Malá vítězství, velké porážky. Střední Evropa a virus

11.April
Loni koncem jara na tom bylo Slovensko v boji s pandemií skvěle. Jenže pak se naplno projevila povaha premiéra Igora Matoviče, který se dostal k moci díky programu boje proti špinavostem spojeným s dřívější vládou strany Směr. Matoviče nebaví zdlouhavé procesy a má pocit, že virus porazí jednou velkou monstrózní akcí. Výsledkem je tragédie podobná té české.

Pískající led a brusle. Dneska bude koupel

11.April
Sedíme na břehu Vranovské přehrady na dohled hradu Bítov. „Krásně hoří, co? Ještě že jsme nakonec našli ten zapalovač!“

Praha–Paříž, a zpět

11.March
Pravidelný rytmus expresu ho jemně euforizoval, napětí se s každým úderem kol proměňovalo v hravé představy, co všechno může v nejbližších hodinách a dnech prožít.
© 2000-2021 ANNECA s.r.o., Klíšská 977/77, 400 01 Ústí nad Labem, Tel: +420 478571021, Email: info@pravednes.cz, Twitter: @pravednes