iROZHLAS

Popis:

Ekonomický servis

URL:

http://irozhlas.cz

Katalog:

Ekonomika

Publikuje:

4,1 položek/den

Těžba ropy se zvýší o milion barelů denně, dohodly se země OPEC

15:29
Představitelé Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) se dohodli, že od července zvýší těžbu asi o jeden milion barelů denně. Uvedla to v pátek agentura Reuters, která se odvolává na zdroje obeznámené s jednáním ministrů v sídle kartelu ve Vídni. Jaký bude nyní celkový objem těžby, ale není jasné. Svůj odmítavý postoj ke zvýšení těžby poněkud zmírnil Írán.

Do Česka může přijít za prací až 3000 Srbů ročně. Vláda tak chce řešit nedostatek kvalifikovaných pracovníků

14:19
Až tři tisíce pracovních míst ročně budou k dispozici ve vládním programu Režim Srbsko, který usnadňuje zaměstnávání cizinců v ČR. Nařízení, které má řešit nedostatek kvalifikovaných sil v Česku, v pátek schválila vláda. V tiskové zprávě o tom informovalo ministerstvo zahraničí. Zvláštní režim pro vyřizování pracovních karet už má Česká republika s Ukrajinou, Filipínami nebo Mongolskem. Navýšen...

Škoda představí první model vyvíjený a vyráběný pro Indii v roce 2020. V zemi povede aktivity Volkswagenu

13:09
Automobilka Škoda Auto přebírá zodpovědnost za aktivity koncernu Volkswagen v Indii. Cílem projektu je dlouhodobé posílení pozice koncernu Volkswagen na tomto trhu. Škoda zároveň přebírá zodpovědnost za platformu, na které budou založené nové vozy. V roce 2020 představí firma první model, který se bude vyvíjet a vyrábět v Indii. Škoda Auto to v pátek uvedla v tiskové zprávě.

Fotbalový šampionát dává vydělat i ruským milionářům. ‚Sankce jsou nedokonalé, ale fungují,‘ říká Telička

11:58
Rusko kvůli fotbalovému šampionátu investovalo přes jedenáct miliard dolarů na infrastrukturu, například na rekonstrukci stadionů nebo letišť. Na těchto investicích přitom podle zjištění agentury Bloomberg vydělávají i lidé zařazení na sankčním seznamu Spojených států – podíleli se na dvanácti z pětadvaceti významných staveb. Téma rozebíral v Interview Plus místopředseda Evropského parlamentu P...

Byznys za 71 miliard dolarů: Walt Disney chce koupit firmu 21st Century Fox

23:33
Americká zábavní společnost Walt Disney zvýšila nabídku na převzetí společnosti 21st Century Fox. Nově nabízí více než 71 miliard dolarů, v přepočtu tedy 1,6 bilionu korun. Fox to oznámil v tiskové zprávě.

Těžařské společnosti v USA se snaží zvýšit těžbu lithia. Chtějí zmenšit závislost na dodávkách z Číny

21.června
Těžařské společnosti se snaží prudce zvyšovat těžbu lithia ve Spojených státech. V zemi, která je třetím největším trhem s elektrickými auty na světě, totiž automobilky chtějí snížit svou závislost na dodávkách této důležité složky pro baterie z Číny a hledají místní zdroje.

Čáslavská elektrárna Eliška u Ústavního soudu neuspěla. Náhradu za solární odvod nedostane

21.června
Majitel solární elektrárny v Čáslavi na Kutnohorsku, který žádal od státu náhradu za takzvaný solární odvod, neuspěl s ústavní stížností. Ústavní soud ji zamítl, nález je důležitý i pro další podobné spory. Potvrzuje dosavadní rozhodování českých soudů.

Letos o dva týdny dřív. Na jihu Moravy už začaly žně

20.června
Na jižní Moravě začaly žně zhruba o 14 dnů dřív, než tomu bylo v minulých letech. Jinde v Česku zatím kombajny nevyjely.

Česká Škoda Transportation vyhrála tendr na soupravy varšavského metra. Cena je téměř 10 miliard

20.června
Česká strojírenská společnost Škoda Transportation ve spolupráci s firmou Škoda Vagonka vyhrála tendr na 45 nových souprav pro varšavské metro. Upozornil na to polský portál Transport-publiczny.pl. Nabídku ocenila Škoda na 1,608 miliardy zlotých (přes 9,6 miliardy kč). Konkurenti se teď mohou proti výsledkům výběrového řízení odvolat.

Evropská odpověď Trumpovi: 25procentní clo zdraží americké motocykly, bourbon nebo džíny

20.června
Evropská unie v pátek začne uplatňovat cla ve výši 25 procent na dovoz některého zboží ze Spojených států. Ve středu to oznámila Evropská komise. Opatření je reakcí na americká cla na dovoz oceli a hliníku.

Dozorčí rada ČEZ bude mít nové členy. Zasednou v ní Lízal a Tyll

20.června
Kontrolovat ČEZ budou nově Lubomír Lízal, bývalý člen bankovní rady ČNB, a Karel Tyll, který byl nedávno nominován také do zemědělského fondu Podpůrný a garanční rolnický a lesnický fond. Vyplývá to ze zápisu jednání z 15. června, který zveřejnil na svém webu Vládní výbor pro personální nominace.

Ruská odpověď na obchodní válku s Amerikou. Zavedou se dodatečná cla na dovoz zboží

19.června
V reakci na celní poplatky, které Spojené státy stanovily na dovoz oceli a hliníku, vytvoří Rusko seznam restrikcí na zboží dovážené z USA. Oznámil to v úterý ruský ministr hospodářského rozvoje Maxim Oreškin.

Nový plán proměny ČEZu: dceřiná firma pro distribuci a obnovitelné zdroje, zbytek by měl stát

19.června
Šéf ČEZu Daniel Beneš přišel s novým plánem transformace. Podle něj by společnost vyčlenila distribuci nebo obnovitelné zdroje do nové dceřiné firmy a zbytek by ovládl stát ze 100 procent. Dělení nebo nedělení ČEZu mělo být jedním z hlavních bodů, které Beneš minulý týden konzultoval na společné schůzce na Hradě s premiérem a prezidentem.

Rusko a Saúdská Arábie prosazují výrazné zvýšení těžby ropy, chtějí pokrýt výpadek z Venezuely

19.června
Rusko a Saúdská Arábie prosazují, aby Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a její spojenci od července výrazně zvýšili těžbu ropy. Zdůvodňují to snahou pokrýt rostoucí poptávku a nahradit výpadek zásobování z Venezuely a z Libye. Několik členů kartelu včetně Íránu je ale proti.

Vláda schválila návrh rozpočtu na rok 2019. Více peněz by mohli dostat učitelé a důchodci

19.června
Vláda v demisi schválila na úterním zasedání návrh rámce státního rozpočtu na příští rok a střednědobý výhled hospodaření státu pro roky 2020 a 2021. Informoval o tom tiskový odbor Strakovy akademie.
© 2000-2018 ANNECA s.r.o., Klíšská 977/77, 400 01 Ústí nad Labem, Tel: +420 478571021, Email: info@pravednes.cz, Twitter: @pravednes