15
new stories - click to show

iROZHLAS

Description:

Ekonomický servis

URL:

http://irozhlas.cz

Catalog:

Ekonomika

Publishes:

3.7 items/day

Zadlužený plynárenský kolos Net4Gas v rukou státu? Je víc důvodů pro než proti

20:55
Stát se rozhodl, že koupí firmu Net4Gas, která v tuzemsku vlastní a provozuje přepravní a vnitrostátní plynárenskou soustavu. Podle informací Českého rozhlasu za ni dá několik miliard korun. Kupuje si přitom firmu, která se dostala do finančních potížích.

Vláda schválila návrh rozpočtu na příští rok. Plánovaný schodek je 252 miliard

20:55
Vláda ve středu schválila státní rozpočet na příští rok s příjmy 1,94 bilionu korun a výdaji 2,192 bilionu korun. Schodek bude 252 miliard korun, na letošek je plánováno 295 miliard korun. Příjmy i výdaje se proti návrhu ministerstva financí z konce srpna zvýšily o 19 miliard korun. Parametry rozpočtu představil na tiskové konferenci po jednání kabinetu ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). Rozp…

Základní úroková sazba se nezmění, rozhodla bankovní rada. Na sedmi procentech je více jak rok

17:08
Bankovní rada České národní banky (ČNB) ve středu podle očekávání opět ponechala základní úrokovou sazbu na sedmi procentech. Informovala o tom mluvčí ČNB Petra Krmelová. Je to desáté takové rozhodnutí v řadě, úroveň sazby se nezměnila od loňského června. Kromě základní úrokové sazby ponechala bankovní rada beze změny i lombardní a diskontní úrokovou sazbu.

Stát neřeší věci efektivně. Takže udělá něco drahého, a na dobrá opatření nezbudou peníze, tvrdí sociolog

17:08
Zajímavé návrhy v Česku se pravidelně zaseknou na nepropojení dat, je přesvědčený sociolog a zakladatel výzkumné společnosti PAQ Research Daniel Prokop. Vysvětluje si tak třeba to, že stát takzvaným úsporným tarifem přispěl na energie všem, místo aby podporu zacílil na nízkopříjmové lidi. „Stát neumí pracovat s daty. Jsme dotlačeni k tomu, že uděláme něco neefektivního. A potom už nejsou prostřed…

Evropská rozvojová banka zlepšila výhled české ekonomiky pro rok 2023. HDP vzroste o 0,1 procenta

8:18
Evropská banka pro obnovu a rozvoj zlepšila výhled české ekonomiky na letošní rok. Nyní předpokládá, že hrubý domácí produkt (HDP) se letos v Česku zvýší o 0,1 procenta, zatímco v květnu předpovídala, že o 0,1 procenta klesne. Odhad růstu české ekonomiky na příští rok nicméně banka zhoršila na 2,5 procenta z dříve předpokládaných 2,9 procenta. Uvedla to ve svém hospodářském výhledu.

Oprav dům po babičce odstartoval, žádat je možné až o milion. Kolik emisí se ušetří, úřady nespočítaly

26.September
Od úterý je možné žádat o dotace v programu Oprav dům po babičce. Budovy se totiž na českých emisí skleníkových plynů podílejí zhruba z jedné pětiny. Pokud se ale zateplí, na střechu se posadí fotovoltaika a izolační zeleň, k tomu se přidá tepelné čerpadlo, úspora je násobně větší, než když se použije jen jedno opatření. A Evropská unie snižování energetické náročnosti domů podporuje.

Antimonopolní úřad podezírá Globus z dlouhodobé diskriminace dodavatelů, zahájil správní řízení

26.September
Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) zahájil správní řízení s obchodním řetězcem Globus. Podezírá jej z dlouhodobé diskriminace dodavatelů, uvedl v úterý mluvčí úřadu Martin Švanda. Za porušování zákona o významné tržní síle hrozí pokuty až do výše deseti procent z celkového obratu provinilé firmy, v případě Globusu by to mohlo být až 2,4 miliardy korun.

České zadlužení je proti Řecku nic. Investujte do zelené ekonomiky, radí manažerka rozvojové banky

26.September
Evropská banka pro obnovu a rozvoj (EBRD) je po 13 letech znovu aktivní v Česku. Před dvěma lety ji o to požádala vláda, která chtěla pomoci s nastartováním ekonomiky po pandemii koronaviru. Banka pomoc přislíbila do roku 2026 s tím, že bude podporovat projekty přechodu na zelenou energii, infrastruktury, digitalizace nebo ve finančním sektoru. Zatím koupila mimo jiné za šest milionů eur podíl ve…

Místo platů mzdy, zbytečné nákupy. Kontroloři odhalili pochybení příspěvkových organizací státu

25.September
Národní kontrolní úřad (NKÚ) odhalil pochybení v hospodaření příspěvkových organizací státu. Ty například nakupovaly služby, aniž by vyhodnotily, zda se vůbec vyplatí, místo mezd vyplácely platy a porušovaly některé právní předpisy. Úřad konkrétně prověřil čtyři z pětadvaceti státních organizací.

‚Je to jako dělat kolo ze dřeva namísto z oceli.‘ Lego vzdává plán vyrábět hračky z PET lahví

25.September
Dánský výrobce stavebnic Lego vzdal plán vyrábět kostičky z recyklovaných plastových lahví. Společnost uvedla, že podle jejích propočtů by přechod na recyklovaný materiál ve výsledku vedl k vyšším uhlíkovým emisím než setrvání u současného výrobního postupu. Informoval o tom deník The Guardian.

Po kritice změna. Italské banky se mohou vyhnout daním z neočekávaných zisků

24.September
Italské banky se budou moci vyhnout placení kontroverzní daně z neočekávaných zisků zavedené minulý měsíc, pokud si vyčlení dodatečné kapitálové rezervy. S odvoláním na vládní dokumenty o tom v neděli informovala agentura Bloomberg. Změna přišla po výtkách ze strany průmyslu, mezinárodních investorů a Evropské centrální banky (ECB), podle níž by se některé banky mohly kvůli dani stát zranitelné v…

Jednání o rozpočtu se blíží ke konci. Navýšení ve svých rezortech chtějí hlavě Piráti a Starostové

23.September
Vládní koalice dokončuje jednání o návrhu rozpočtu, který v říjnu zamíří do Sněmovny. O finální podobě rozhodne kabinet příští týden ve středu. Podle premiéra Petra Fialy z ODS se nezmění výše schodku veřejných financí. Příští rok má dosáhnout více než 250 miliard korun. Oproti původnímu návrhu však porostou odhadované příjmy státu i výdaje v některých kapitolách.

Růst o 1600 nebo 2100 korun. Minimální mzda by se podle ministerstva měla od ledna zvýšit

23.September
Ministerstvo práce navrhuje pro příští rok navýšení minimální mzdy buď o 1600 korun, nebo o 2100 korun. Nejnižší výdělek by se tak zvednul z nynějších 17 300 korun na 18 900 korun, nebo na 19 400 korun. Cílem je dostat částku do pěti let buď na 45 procent průměrné mzdy, nebo na polovinu průměrné mzdy. Vyplývá to z podkladů pro pondělní jednání tripartity.

Firmu s ruskými manažery prověřuje BIS. Společnost Infinity Telecom má zájem o aukci DAB+ kmitočtů

22.September
Společnost Infinity Telecom, v jejímž čele je ruský podnikatel Andrej Čikalenko, začala prověřovat v souvislosti s chystanou aukcí kmitočtů Bezpečnostní informační služba (BIS), upozornil server Televizníweb.cz. Infinity Telecom je jedním ze soutěžitelů, kteří se ucházejí o frekvence pro celoplošné i regionální sítě. Aukci zahájí v průběhu října ČTÚ.

Zneužívání postavení a snaha zbavit se konkurence. Evropská komise vyměřila Intelu novou pokutu

22.September
Evropská komise vyměřila americkému výrobci čipů Intel pokutu 376,36 milionu eur (9,2 miliardy Kč). Oznámila to v pátek v tiskové zprávě. Jde o nově vyměřenou pokutu, protože tu původní, z roku 2009 a v rekordní výši 1,06 miliardy eur, loni částečně anuloval Tribunál Soudního dvora Evropské unie.
© 2000-2023 ANNECA s.r.o., Klíšská 977/77, 400 01 Ústí nad Labem, Tel: +420 478571021, Email: info@pravednes.cz, Twitter: @pravednes