iROZHLAS

Popis:

Ekonomický servis

URL:

http://irozhlas.cz

Katalog:

Ekonomika

Publikuje:

2,9 položek/den

Celníci loni vybrali více než 170 miliard korun. Meziročně o šest miliard více

14:42
Celníci během minulého roku vybrali přes 170 miliard korun na výnosech ze spotřebních daní, cla a daně z přidané hodnoty při dovozu, dále z výnosů z dělené správy, ekologických daní a správních poplatků. „Je to o takřka šest miliard víc než v roce 2017,“ řekla v pátek mluvčí Generálního ředitelství cel Hana Prudičová. Celníci rovněž kontrolovali dodržování zákona o elektronické evidenci tržeb a...

Poldi Kladno byla vydražena za vyvolávací cenu. Podle kupujícího je prioritou zachování výroby

13:34
Kladenská Poldi byla v elektronické aukci prodána za vyvolávací cenu 140 milionů korun. Koupila ji společnost Opimo Trade z Ostravska, která byla založena předloni. „Vydražitel splnil veškeré podmínky pro účast v dražbě,“ citovala ČTK jednatele společnosti OK dražby Petra Sefziga.

Dřívější odchod do důchodu a nepodmíněný příjem pro chudé. Italská vláda schválila sporné reformy

12:25
Italská populistická vláda schválila své dva hlavní volební sliby - nepodmíněný základní příjmem pro chudé Italy, kteří si hledají práci, a snížení důchodového věku. Informoval o tom v pátek server Euronews. Kritici mají za to, že soubor reforem je vzhledem ke stavu italské ekonomiky neudržitelný. Opatření musí do dvou měsíců schválit parlament.

Počet podnikatelů v ČR roste nejvíce za šest let. Loni jich 13 tisíc, především v Praze

11:16
V roce 2018 začalo v Česku podnikat téměř 59 000 lidí, zatímco necelých 46 000 lidí svou činnost naopak ukončilo. Loni tak přibylo 13 000 fyzických osob podnikatelů, což je nejvyšší přírůstek za posledních šest let. Polovinu z nich tvořili mladí do 30 let. Ti se v posledních letech pouštějí do podnikání stále častěji, zatímco počet starších se postupně snižuje. Vyplývá to z analýzy společnosti ...

Do Česka má přijít dvojnásobek pracovníků z Ukrajiny. Vláda kvůli tomu chce přijmout nové úředníky

10:05
Stovka nových úředníků pomůže rychlejšímu vyřízení pracovních žádostí pro Ukrajince mířící do Česka, rozhodla vláda. V dobách nízké nezaměstnanosti totiž firmám nestačí současná horní hranice 20 tisíc žádostí ukrajinských pracovníků. Toto číslo se tak navýší na 40 tisíc a právě kvůli tomu jsou potřeba noví úředníci, napsal deník Hospodářské noviny.

Tempo zvyšování úrokových sazeb bude pomalejší, pořád ale solidní, předpovídá guvernér ČNB Rusnok

17.ledna
Jak je na tom česká ekonomika a co guvernér České národní banky očekává v roce 2019 prozradil Jiří Rusnok v Interview Plus. Zvyšování úrokových sazeb u hypoték bude podle jeho odhadů nadále růst, bude ale pomalejší než v předchozím roce.

Dědicové Rathouského neuspěli. Spor o logo značky Prim vyhrála Elton hodinářská

17.ledna
Výrobce náramkových hodinek Elton hodinářská z Nového Města nad Metují vyhrál u Krajského soudu v Hradci Králové spor o autorství loga hodinek Prim. Soud ve čtvrtek zamítl žalobu dědiců výtvarníka Jiřího Rathouského, kteří se domáhali uznání, že autorem loga je Rathouský a ne Josef Žid z Eltonu. Jako vedlejší účastník na straně žalobců stála hodinářská firma MPM-Quality, která vede s Eltonem dl...

Francouzská vláda chce v Renaultu nahradit ředitele Ghosna. V Japonsku ho čeká soud

16.ledna
Francouzská vláda vyzvala automobilku Renault, aby v příštích dnech nahradila předsedu správní rady a výkonného ředitele Carlose Ghosna. Oznámil to ministr financí Bruno Le Maire.

Za odeslání levnějších dopisů Tesco pokuta. Česká pošta zaplatí dva miliony

16.ledna
Český telekomunikační úřad České poště opakovaně udělil pokutu dva miliony korun za zvýhodnění jednoho ze zákazníků nižší cenou. Pokuta je pravomocná. Sankci regulátor poště již jednou vyměřil, ale soud mu nařídil, aby jí lépe zdůvodnil. Český telekomunikační úřad to ve středu oznámil v pravidelné monitorovací zprávě.

Podnikatel Krúpa měl zájem o firmu Geomet, která má licenci na těžbu lithia. Její australský vlastník odmítl

16.ledna
Česká společnost České lithium, která je součástí investiční skupiny Krupa Global Investments slovenského podnikatele Pavola Krúpy, nabídla australské společnosti European Metals Holdings (EMH), že koupí její dceřinou společnosti Geomet, která má licenci na těžbu lithia u Cínovce, nebo že do ní majetkově vstoupí. European Metals Holdings v reakci nabídku odmítla.

Česko čelí 13 mezinárodním arbitrážím za zhruba 34 miliard. Nejvíc požaduje Diag Human

16.ledna
Česko čelí aktuálně 13 mezinárodním arbitrážím, z toho pět souvisí s investicemi do fotovoltaických elektráren. Další tři souvisí s podnikatelem v cestovním ruchu Václavem Fischerem. Souhrnná výše všech žalovaných nároků přesahuje 34 miliard korun. Vyplývá to z údajů ministerstva financí.

Zpřísněná pravidla brzdí hypotéky. Úroky vzrostly v prosinci nejvíce za deset let, blíží se 3 procentům

16.ledna
Průměrná úroková sazba hypoték v prosinci stoupla na 2,91 procenta z listopadových 2,78 procenta. Vyplývá to z údajů Fincentra Hypoindexu. Hypotéky tak zdražily nejrychleji za posledních deset let. Na minimu byla sazba v prosinci 2016, a to na 1,77 procenta. Loni v lednu byla na 2,28 procenta. Zájem o hypotéky v prosinci opadl.

Přes 75 procent nespokojených zaměstnanců si hledá nové místo. Využívají agentury i pracovní portály

15.ledna
Práci si aktivně hledají tři čtvrtiny nespokojených zaměstnanců, což je o téměř o deset procentních bodů více než před rokem. Nespokojených zaměstnanců je 40 procent z celkového počtu. Vyplývá to z průzkumu personální agentury Grafton Recruitment. Práci shánějí nejčastěji na pracovních portálech a prostřednictvím personálních agentur.

Nejlepší výsledek od roku 2010. Ovocnáři sklidili 178 tun, nedařilo se jen angreštu

15.ledna
Loňská sklizeň ovoce v sadech českých ovocnářů vzrostla meziročně o 49 procent na nadprůměrných 177 821 tun. Byla nejvyšší od roku 2010. Úroda loni vzrostla u všech ovocných druhů s výjimkou angreštu. U švestek, meruněk, broskví a malin se sklizně víc než zdvojnásobily. Na kvalitě se ovoce se však negativně podepsalo loňské mimořádné sucho.

Kvůli stávce na německých letištích jsou zrušené stovky spojů, včetně těch do Česka

15.ledna
Cestující v úterý v celém Německu musí počítat s velkými potížemi v letecké dopravě. Kvůli stávce bezpečnostního personálu na osmi letištích, která se nevyhne ani velkoměstům jako Hamburk, Mnichov nebo Frankfurt nad Mohanem, budou zrušeny nejméně stovky letů. Týká se to i některých spojů s Českou republikou.
© 2000-2019 ANNECA s.r.o., Klíšská 977/77, 400 01 Ústí nad Labem, Tel: +420 478571021, Email: info@pravednes.cz, Twitter: @pravednes