15
new stories - click to show

iROZHLAS

Description:

Ekonomický servis

URL:

http://irozhlas.cz

Catalog:

Ekonomika

Publishes:

2.3 items/day

Kellnerová je nadále nejbohatší v Česku, do první pětice v žebříčku se posunul i Babiš

11:10
Na špici žebříčku nejbohatších Čechů a Slováků, který sestavuje týdeník Euro, je s majetkem za 265 miliard korun opět Renáta Kellnerová, vdova po někdejším většinovém majiteli skupiny PPF Petru Kellnerovi. Týdeník umístil Kellnerovou do čela žebříčku i loni. Stejně jako loni je na druhém místě žebříčku realitní magnát Radovan Vítek. Na třetí místo se posunul majitel finanční skupiny KKCG Karel Ko…

Britská premiérka plánuje změnit vízový systém. Chce tak vyřešit nedostatek pracovních sil

17:33
Britská premiérka Liz Trussová plánuje zásadní revizi vízového systému. Doufá, že tento krok pomůže v Británii vyřešit akutní nedostatek pracovních sil v klíčových průmyslových odvětvích, napsal v neděli list Financial Times.

Jediný lék na inflaci je omezení poptávky, varuje Matesová. ‚K tomu už ale dochází,‘ míní Richterová

23.September
Jsou plošná opatření vlády směřující na podporu občanů v časech drahoty účinná, nebo spíš posilují inflaci a prodlužují ekonomickou stagnaci? „Vláda postupuje tak, aby každá rodina zvládala zaplatit teplo, světlo a abychom jako celá země krizovou situaci, kterou zavinil Putin, zvládli,“ uvádí v Pro a proti místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Olga Richterová (Piráti).

Český zbrojní průmysl prosperuje, žádané jsou pušky a pistole. Zisky ale snižují drahé energie

23.September
Armády doplňují sklady, některé firmy nestíhají vyrábět. I českému zbrojnímu průmyslu se nebývale daří. Letos tržby stoupnou až na 45 miliard korun, nárůst očekávají zbrojařské firmy i Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu. Kvůli válce na Ukrajině jsou tržby třikrát vyšší než loni. Podle STV Group se do výsledků negativně promítají drahé energie.

Firma Boeing zaplatí pokutu za klamání investorů. Společnost věděla, že letadla 737 MAX nejsou bezpečná

23.September
Americký výrobce letadel Boeing zaplatí v přepočtu přes pět miliard korun za klamání investorů. Dohodl se na tom s Komisí pro kontrolu cenných papírů. Firma a její tehdejší šéf Dennis Muilenburg zamlčovali informace o bezpečnosti letounů 737 MAX. Dvě letecké katastrofy modelu nepřežilo skoro 350 lidí.

Česká pošta dostala od státu 4,5 miliardy za základní služby. Schválila to Evropská komise

23.September
Česká pošta ke konci srpna získala ze státního rozpočtu 4,5 miliardy korun na úhradu čistých nákladů za poskytování základních služeb za roky 2018 až 2020. Úhradu nedávno schválila Evropská komise. Podnik zároveň požádal o úhradu přes 1,8 miliardy korun za rok 2021. V pátek to uvedl Český telekomunikační úřad ve své monitorovací zprávě.

USA má nejvyšší úrokové sazby od roku 2008. Cílem je co nejrychleji vrátit inflaci k normálu

22.September
Měnový výbor americké centrální banky (Fed) na závěr dvoudenního zasedání zvýšil základní úrokovou sazbu o 0,75 procentního bodu do pásma 3,00 až 3,25 procenta. Zvyšováním úroků se snaží zpomalit inflaci, která je nejvyšší za čtyři desetiletí. Sazba je nejvýše od roku 2008.

Koruna je vůči dolaru nejslabší za více než dva roky. Kurz se blíží 25 korunám za dolar

21.September
Česká měna se k dolaru propadla na nejslabší úroveň za více než dva roky. Za jeden den oslabila koruna vůči měně USA ke středečním 17.00 oproti předchozímu závěru o 30 haléřů na 24,95 Kč/USD. Vyšší než ve středu byl kurz koruny k dolaru naposledy na konci května roku 2020. K euru si koruna také pohoršila, ale pouze o dva haléře na 24,65 Kč/EUR. Vyplývá to z údajů na serveru Patria Online.

Deficit státního rozpočtu bude asi vyšší než 270 miliard, myslí si člen Národní ekonomické rady vlády

21.September
Vláda projedná schodek státního rozpočtu na příští rok. Ministerstvo financí zatím počítá s deficitem 270 miliard korun. Ministr Zbyněk Stanjura (ODS) připouští, že by to mohlo být i víc kvůli výdajům spojeným se zvyšováním důchodů nebo s energetickou krizí. Rezort financí ale zároveň počítá s tím, že některá ministerstva musí šetřit. „Úpravy rozpočtu nejspíš nejsou zdaleka poslední,“ potvrzuje č…

Rusko skončí jako spižírna a Čína si do ní bude chodit pro nerostné suroviny, říká ekonomka Matesová

21.September
Sankce donutily Rusko, aby hledalo odbyt pro své suroviny v Asii, své naděje vkládá zvláště do Číny. Vladimir Putin proto navštívil summit Šanghajské organizace pro spolupráci s lídry asijských ekonomik. „Čína po summitu zůstává stejně rezervovaná, jako byla před ním, a Indie se dokonce otevřeně vyslovila proti Putinově politice,“ říká v pořadu Řečí peněz ekonomka Jana Matesová.

Pomoc firmám nemá být zadarmo. Měla by mít formu půjčky, navrhuje ekonom Zámečník

20.September
Vláda stanovila cenové stropy u elektřiny a plynu pro domácnosti, podle kritiků jde ale o plošné opatření, které snižuje motivaci k úsporám. „Není to z definice zacílené přesně, ale pro ty, kterým to nebude stačit, je zde příspěvek na bydlení,“ nesouhlasí ekonom Miroslav Zámečník, podle kterého je samotná cena energií dostatečnou motivací pro šetření. Poslechněte si celý rozhovor pro Český rozhla…

Senát schválil možnost zastropovat ceny energií. Vláda bude muset vydat nařízení s nejvyššími cenami

20.September
Vláda bude moci nařízením stanovit maximální ceny elektřiny a plynu. Novelu energetického zákona, která jí to umožní, v úterý přijal Senát. Nyní ji dostane k podpisu prezident. Cenu elektřiny chce vláda omezit na šest korun za kilowatthodinu za silovou elektřinu a cenu plynu na tři koruny za kilowatthodinu pro maloodběratele. Vláda návrhem reaguje na růst cen energií z poslední doby.

Senát schválil prodloužení platnosti snížené sazby spotřební daně u nafty

20.September
Současná nižší sazba spotřební daně bude u nafty platit zřejmě do konce příštího roku. Prodloužení úlevy o 1,50 koruny z litru, které mělo končit k říjnu, v úterý schválil Senát. Opatření má podle kabinetu pomoci konkurenceschopnosti dopravců. Rozpočty státu a Státního fondu dopravní infrastruktury letos přijdou podle důvodové zprávy dohromady až o 2,5 miliardy korun a příští rok až o 9,6 miliard…

Zvyšování cen pociťuje téměř celá společnost. Devět z deseti Čechů se chystá šetřit, tvrdí průzkum

20.September
Všeobecné zdražování pociťuje 94 procent Čechů, více než třetina z nich velmi silně. Vyplývá to ze srpnového průzkumu, který provedla výzkumná agentura Median pro společnost Broker Consulting na vzorku 1022 respondentů. Češi podle něj vnímají nejvyšší nárůst cen u potravin, pohonných hmot a energií.

Loď se zkapalněným plynem pro Česko čeká v Nizozemsku. Do konce roku jich připluje celkem osm

19.September
Loď s první dodávkou zkapalněného zemního plynu (LNG) pro Českou republiku čeká před nizozemským přístavem Eemshaven a připravuje se na zakotvení. Plavidlo dorazilo do přístavu v plánovaném termínu, který byl stanoven na 19. září. LNG z plovoucího terminálu zajistí Česku až třetinu jeho roční spotřeby plynu. Pronájem terminálu vyjde na vyšší desítky milionů eur ročně.
© 2000-2022 ANNECA s.r.o., Klíšská 977/77, 400 01 Ústí nad Labem, Tel: +420 478571021, Email: info@pravednes.cz, Twitter: @pravednes